AK Partili Kurtulmuş, Mardin'de STK temsilcileriyle bir araya geldi Açıklaması - Son Dakika
Güncel

AK Partili Kurtulmuş, Mardin'de STK temsilcileriyle bir araya geldi Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Güçlü ve büyük Türkiye, Suriye'nin, Irak'ın, Kafkasların, Balkanların ve hatta Yemen'e kadar bu coğrafyanın bütün insanlarının hayrına olan bir gelişmedir.

13.10.2021 20:17  Güncelleme: 22:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Güçlü ve büyük Türkiye, Suriye'nin, Irak'ın, Kafkasların, Balkanların ve hatta Yemen'e kadar bu coğrafyanın bütün insanlarının hayrına olan bir gelişmedir." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen Kurtulmuş, Valilik ziyaretinde Şeref Defteri'ni imzaladı, Vali Mahmut Demirtaş ile görüştü.

Daha sonra bir otelde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle düzenlenen istişare toplantısına katılan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Mardin'in geleceğe ışık tutan bir şehir olduğunu söyledi.

Kentte farklı medeniyet, kültür ve dinlerin asırlar boyunca barış içinde yaşadığını belirten Kurtulmuş, Sümer, Asur, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı'nın çok derin izlerini bırakmış kültür ve medeniyet şehri olduğunu anlattı.

Son 10-15 yılda dünya ekonomisi ve siyasetinde çok önemli değişikliklerin yaşandığına dikkati çeken Kurtulmuş, dünya ekonomisinde yeni güç merkezlerinin ortaya çıkmaya başladığını dile getirdi.

Kurtulmuş, dünyadaki üretim merkezinin değişmekte olduğunu, lojistiğin ve özellikle ulaşım imkanlarının çok ciddi şekilde rotalar değiştirdiğinin görüldüğünü aktararak, şöyle devam etti:

"Dünya siyasetinde de çok farklı değişikliklerin ortaya çıktığını görüyoruz. Artık bir tarafta ABD'nin, bir tarafta Rusya'nın olduğu iki kutuplu dünya yok. Çok geride kaldı. Dünyanın her yerinde maalesef sıcak çatışma alanları, gerilim bölgeleri ortaya çıkıyor. Bir taraftan işgaller, bir taraftan iç çatışmalar ve ne yazık ki bir taraftan da terör vasıtasıyla dünya ekonomisinde olduğu gibi dünya siyasetinde de yeni gelişmelerin kapısını aralayan fevkalade önemli bir dönemin içerisine giriyoruz."

"Bu coğrafyanın amiral gemisi, kilit taşı Türkiye'dir"

Terör örgütleri üzerinden halkların birbirlerine düşman kılınmaya çalışıldığına dikkati çeken Kurtulmuş, büyük ve emperyalist ülkelerin terör örgütlerine silah, lojistik, istihbarat ve siyasi destek sağlamadığı takdirde bu örgütlerin dünyanın hiçbir yerinde kalmayacağını vurguladı.

Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu coğrafya bereketli hilalin tam da kilit taşıdır. Bu coğrafyanın amiral gemisi, kilit taşı Türkiye'dir. Türkiye'nin bu bölgede ayakları üstünde güçlü durması ve bu anlamda çevresindeki değişikliklerden etkilenmeden büyük ve güçlü Türkiye istikametinde yoluna devam etmesi sadece Türkiye'nin hayrına değil, başta komşularımız Suriye ve Irak olmak üzere tüm bölge ülkelerinin haklarınadır.

Derdimiz birlik, beraberlik ve kardeşliktir. Bunu yaparken de halkını ortak hedeflere doğru yönlendiren büyük bir ülke olarak yürümeye devam edeceğiz. Güçlü ve büyük Türkiye, Suriye'nin, Irak'ın, Kafkasların, Balkanların ve hatta Yemen'e kadar bu coğrafyanın bütün insanlarının hayrına olan bir gelişmedir."

Salgın süreci

Salgınla dünyada her şeyin değişmekte olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, Türkiye'nin salgının ilk günlerinden itibaren sağlık sektöründe hiçbir problem yaşamadan sorunları çözdüğünü anlattı.

Türkiye'de hiçbir hastanın geri çevrilmediğini belirten Kurtulmuş, salgının ilk günlerinde Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya'da hastalar sokaklarda, hastane bahçelerinde yatarken, Mardin'deki hastaneye giden hastaların hepsinin tedavi olduğunu ve sağlık hizmetlerinden yeterince faydalandığını dile getirdi.

"Bu büyüme Türkiye için fevkalade önemli oldu"

Şehir, üniversite ve çok kısa sürede yapılan "pandemi" hastaneleri aracılığıyla sağlık hizmetleri bakımından destan yazdıklarını, aşılamada da çok önemli mesafe aldıklarını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu süre içerisinde sadece insanların sağlıklarının korunması değil, aynı zamanda insanların ekonomik olarak da ayakta durmasını sağlayacak tedbirler almaya gayret ettik. Bunları iki ana noktada odaklandırdı hükümetimiz. Bunlardan biri, tezgahı dağıttırmamaktı. Çünkü bütün küresel ekonomik krizler bize şunu öğretiyor. Tezgah, Allah korusun, bir fabrika kapanırsa, bir atölye kapanırsa, işleyen bir tezgah dağılırsa o tezgahı bir daha yerine getirip kurmak çok zordur. İkincisi, esnaf, sanatkar ve küçük ölçekli işletmelerimiz bakımından da yaklaşık 750 milyar lira seviyesinde çeşitli destekler vererek onların da alım güçlerinin azalmaması ya da en azından bu süreci en az zararla atlatmalarını sağlayacak adımları atmaya gayret ettik.

Bunun sonucu olarak bugün geldiğimiz noktada 2020 kötü bir yıldı. Buna rağmen Türkiye 1,8 büyümeyi sağladı. 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 7,4, üçüncü çeyreğinde de yüzde 21,7'lik bir büyüme sağlayarak İngiltere'nin arkasından dünyada ikinci ülke olduk. Bu büyüme Türkiye için fevkalade önemli oldu."

Kurtulmuş, ekonomide bazı sıkıntılar yaşandığının farkında olduklarını, bunun giderilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde büyük gayretle mesai harcadıklarını sözlerine ekledi.

Diğer konuşmalar

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise birlik, beraberlik ve kardeşliğin önemine dikkati çekerek, farklılıkları ayrışma sebebi olarak görenlere en güzel cevabı birlik olarak vereceklerini söyledi.

AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç da ülkenin tamamında "büyük Türkiye" hayaliyle yola çıktıklarını belirterek, bu yolda birlikte yürüdükleri sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderlerine teşekkür etti.

Toplantıya, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti MKYK üyesi Ahmet Fethan Baykoç, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve Süryani temsilcileri katıldı.

AK Partili Kurtulmuş, Mardin\'de STK temsilcileriyle bir araya geldi Açıklaması
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AK Partili Kurtulmuş, Mardin'de STK temsilcileriyle bir araya geldi Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çavuşoğlu: ABD seçimlerinde birlik beraberlik önemli
  04:58 Çavuşoğlu: ABD seçimlerinde birlik beraberlik önemli

  NEW NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, New York'taki Türk Diasporası Buluşması'nda, 'Önümüzde ABD seçimleri var. Burada ne kadar birlik beraberlik içinde olursak, ABD Kongresi ve eyalet yönetimleri üzerine etkiniz o kadar fazla olur.' dedi.

 • Ataşehir'de Alkollü Tır Zincirleme Kazaya Neden Oldu
  03:50 Ataşehir'de Alkollü Tır Zincirleme Kazaya Neden Oldu

  Ataşehir'de seyir halindeki alkollü bir tır, kontrolden çıkarak park halindeki 2 tıra çarptı. Kazada 3 tır da hasar aldı ve tır sürücüsü yaralandı. Olay sonrası polis ekipleri güvenlik önlemi aldı ve trafik ekipleri kazanın araştırılması için çalışma başlattı.

 • Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor
  03:11 Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor

  Heavy Metal Dergisi'nde 25 yıl boyunca Caveman karikatürleri çizen Tayyar Özkan, asıl yeteneği olan resim yapmaya başladı. İstanbul'da iki yıldır resim çalışmalarına devam eden sanatçı, Artvizyon Gallery'de ilk kişisel sergisini düzenleyecek. Caveman karakteri, akrilik tablolarda yorumlanarak farklı bir boyut kazandı.

 • Sermiyan Midyat, Nişantaşı'nda kaza geçirdi
  03:11 Sermiyan Midyat, Nişantaşı'nda kaza geçirdi

  Oyuncu Sermiyan Midyat, Nişantaşı'ndaki AVM içindeki eczaneden çıktıktan sonra aracına binerken bir motorlu kurye tarafından çarpıldı. Midyat, kaza sonrası şok yaşadığını ve kuryeye üzüldüğünü belirtti.

 • Ünlü oyuncu Aslı Omağ'ın şarkıcı sevgilisi Emre Yeşil hayatını kaybetti
  03:10 Ünlü oyuncu Aslı Omağ'ın şarkıcı sevgilisi Emre Yeşil hayatını kaybetti

  Başarılı oyuncu Aslı Omağ'ın Dolapdere Big Gang grubunun eski solisti sevgilisi Emre Yeşil, uzun süredir mücadele ettiği sağlık problemleri sonucu hayatını kaybetti. Omağ, sosyal medya hesabından acı haberi duyurarak Yeşil'in cenazesinin 21 Nisan Pazar günü öğlen namazını müteakip Altunizade Marmara İlahiyat Camii'nden kaldırılacağını belirtti.

 • Bursa'da Kiracı Tarafından İş Yeri Sahibi Silahla Yaralandı
  02:53 Bursa'da Kiracı Tarafından İş Yeri Sahibi Silahla Yaralandı

  Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bir market işletmecisi ile iş yeri sahibi arasında çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Kiracı, iş yeri sahibine ateş ederek olay yerinden kaçtı. Yaralanan iş yeri sahibi hastaneye kaldırılırken, şüpheli kiracı ise gözaltına alındı.

 • Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, ABD'ye Minnettarlık Duydu
  02:09 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, ABD'ye Minnettarlık Duydu

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, aylar süren gecikmenin ardından 61 milyar dolarlık askeri yardım paketinin onaylanması nedeniyle ABD Temsilciler Meclisine minnetlerini sundu. Zelenskiy, yardımın binlerce yaşam kurtarabileceğini söyledi.

 • Konya'da bariyerlere çarpan otomobilde 4 kişi yaralandı
  01:37 Konya'da bariyerlere çarpan otomobilde 4 kişi yaralandı

  Konya'nın Kulu ilçesinde meydana gelen kazada, bariyerlere çarpan otomobilin motoru yerinden fırladı ve araçta bulunan 4 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, kaza ile ilgili tahkikat başlatıldı.


Advertisement