İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı - Son Dakika
Güncel

İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı

İzmir\'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı

İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği tarafından İzmir'de her gün yaklaşık 100 mağazadan raf ömrü bitmeye yakın ürünler toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Dernek, yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton kuru gıdanın israf olmasının önüne geçiyor.

26.11.2023 10:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mağazalardan toplanan ürünler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor

İzmir'de yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek israfının önüne geçiyorlar

Hem tonlarca israfın önüne geçiyorlar hem de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyorlar

İZMİR - İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği tarafından, kentte her gün yaklaşık 100 mağazadan raf ömrü bitmeye yakın ürünler toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. 3 yıldır kentte çalışmalarını yürüten dernek; yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton kuru gıdanın israf olmasının önüne de geçmiş oluyor.

İzmir'de özellikle Konak ilçesi Basmane Semti'nde ihtiyaç sahiplerine el uzatan Gıda Kurtarma Derneği İzmir Temsilciliği, faaliyetleri ile gıdaya ihtiyaç duyan insanların yüzünü güldürüyor. Basmane Semti'nin dışından da bölgeye gelen ihtiyaç sahiplerinin yardımlardan faydalandığını belirten Gıda Kurtarma Derneği İzmir Temsilcisi, İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Bünyamin Ertekin, "Gıda kurtarma alanında yaklaşık 100 mağazadan her gün raf ömrü bitmeye yakın ürünleri toplayarak ihtiyaç sahibi insanlarımızla buluşturuyoruz. Bu vesileyle hem ülke ekonomimize katkıda bulunuyoruz hem de ihtiyaç sahibi insanları bu ürünlerle buluşturarak onlarında bir nebze geçimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz" dedi.

"Her gün 500 aileye hitap ediyoruz"

Yardımlaşma ve dayanışmanın kadim Anadolu'nun bir geleneği olduğunu vurgulayan Ertekin, "Konak-Basmane bölgesinde her gün 500 aileye, yaklaşık 2 bin 500 kişiye hitap ediyoruz. Yine bu ürünler vasıtasıyla aşevimizde de yemek dağıtımımız oluyor. Bu ürünleri aileler ile buluşturuyoruz. Onlarda her gün gelerek hem sıcak yemeklerini alıyor hem de gıda kurtarma ürünlerimizden faydalanmış oluyorlar" ifadelerin kullandı.

"Bakkalda görüp de alamadıklarımız burada veriliyor"

İhtiyaç sahiplerinden Miyade Elverdi ise "Her gün yemek dağıtımı oluyor. Bakkalda görüp de alamadıklarımız burada veriliyor. Haftada bir iki kez çocuklara çikolatalar veriliyor ve onlar çok mutlu oluyor. Hocamız bize çok yardımcı oluyor. Basmane'nin dışında ihtiyaç sahipleri de gelip buradan ihtiyaçlarını alıyorlar" diye konuştu.

Onlarca ton gıdanın israf olmasının önüne geçiyorlar

Kentte yaklaşık 3 yıldır ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışmalarını sürdüren dernek; yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton da kuru gıdanın israf olmasının önüne geçiyor.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İŞKUR Kayseri'de Engelli ve Eski Hükümlülere İş Kurma Projesi Başvuruları Başladı
  13:24 İŞKUR Kayseri'de Engelli ve Eski Hükümlülere İş Kurma Projesi Başvuruları Başladı

  İŞKUR Kayseri İl Müdürü Ayşe Ak, 2024/2. Dönem Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Kendi İşini Kurma Proje başvurularının başladığını duyurdu. Proje kapsamında engelli kişilere 400 bin TL'ye kadar, eski hükümlü kişilere ise 300 bin TL'ye kadar hibe desteği verilecektir. Başvurular e-devlet üzerinden alınacak olup, eski hükümlü başvuruları ise Kayseri Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne şahsen yapılacaktır.

 • Eskişehir'de Suça Sürüklenen Çocuklar ve Şiddet Mağduru Kadınlar İçin İş ve Meslek Projesi
  13:19 Eskişehir'de Suça Sürüklenen Çocuklar ve Şiddet Mağduru Kadınlar İçin İş ve Meslek Projesi

  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde geliştirilen bir proje ile suça sürüklenen çocuklar ve şiddet mağduru kadınlar için iş ve meslek sahibi olmaları için çalışmalar yapılacak. Proje kapsamında adli süreçlere dahil olan kadın ve çocukların toplumsal katılımlarının güçlendirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında gönüllü kadın ve çocuklara eğitim desteği sağlanacak, çocuklar spor kulüplerinde sporcularla bir arada vakit geçirecek ve kadınlar istihdam edilerek ekonomik özgürlüklerinin sağlanması amaçlanacak.

 • TÜRKPATENT Başkanı: Türkiye patent ve marka başvurularında dünya sıralamasında yükseliyor
  13:18 TÜRKPATENT Başkanı: Türkiye patent ve marka başvurularında dünya sıralamasında yükseliyor

  TÜRKPATENT Başkanı Muhammed Zeki Durak, Türkiye'nin patent ve marka başvurularında dünya sıralamasında yükseldiğini belirtti. Durak, Türkiye'nin patent başvurularında 12. sırada, marka başvurularında ise 4. sırada olduğunu söyledi. Ayrıca tasarım başvurularında Çin'in ardından 2. sıraya yükseldiklerini ifade etti. Durak, öğretmen ve öğrencilere destek verdiklerini ve farkındalığı artırmak için eğitimlerin artırılacağını belirtti.

 • Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, köprü projesinin çalışmalarına başladı
  13:18 Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, köprü projesinin çalışmalarına başladı

  Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, söz verdiği köprü projesinin çalışmalarının başladığını duyurdu. Yapılacak olan köprü sayesinde İbrahim Mete Bulvarı'ndan Namık Kemal ve Cumhuriyet Mahallesi'ne köprü ile geçilecek. Başkan Aydar'ın köprü projesiyle birlikte söz verdiği 4'üncü vaadi içinde çalışmalar başlamış oldu.

 • Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde otomobil ile pikabın çarpıştığı kazada 1 kişi ağır yaralandı
  13:17 Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde otomobil ile pikabın çarpıştığı kazada 1 kişi ağır yaralandı

  Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobil ile pikap çarpıştı ve otomobil sürücüsü ağır yaralandı. Olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi ve yaralı hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili inceleme devam ediyor.

 • Ayılar Yayla Evlerinden Sonra Köylere Dadandı
  13:16 Ayılar Yayla Evlerinden Sonra Köylere Dadandı

  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde baharın gelişiyle birlikte kış uykusundan uyanan ayılar, yayla evlerinin ardından bu kez daha aşağıdaki köylere inerek kümeslere dadandı. Gümüşhane'nin Torul ilçesinde aç kalan bir ayı, bir köylünün kümese girerek yaklaşık 10 tavuğu telef etti ve kümese zarar verdi.

 • Balıkesir Üniversitesi Yerleşkesinde Bisiklet Gruplarından Spor ve Tur Etkinliği
  13:16 Balıkesir Üniversitesi Yerleşkesinde Bisiklet Gruplarından Spor ve Tur Etkinliği

  Balıkesir Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan bisiklet grupları, dersler öncesi spor yapmak ve bisiklet turu yaparak okullarına derse giriyor. Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikte botanik bahçesi ve bisiklet yolları kullanıldı. Etkinlikten memnun kalan katılımcılar, bisiklet etkinliklerinin devam edeceğini ve yeni etkinliklerin planlandığını belirtti.

 • Çorlu tren kazası davası 25 Nisan'da karar duruşmasıyla sonuçlanacak
  13:15 Çorlu tren kazası davası 25 Nisan'da karar duruşmasıyla sonuçlanacak

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 2018'de meydana gelen tren kazasıyla ilgili davanın karar duruşması 25 Nisan'da görülecek. Kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz, gerçek sorumluların yargılanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları, duruşmanın ertelenmesine tepki göstermişti.

 • Sivasspor-Fenerbahçe maçının VAR'ı Alman Benjamin Brand oldu
  13:15 Sivasspor-Fenerbahçe maçının VAR'ı Alman Benjamin Brand oldu

  Trendyol Süper Lig'in 33. haftasında Sivasspor ile Fenerbahçe arasında oynanacak müsabakanın Video Yardımcı Hakem'i (VAR) Alman Benjamin Brand oldu. Mücadelede hakem Cihan Aydın düdük çalarken, dördüncü hakemlik görevini Alper Akarsu üstlenecek. AVAR olarak Abdullah Buğra Taşkınsoy, Deniz Caner Özaral ve Onur Özütoprak, Brand'a eşlik edecek.


Advertisement