Meral Akşener: 'Kılıçdaroğlu'nun Alevi videosu için kalbim acıdı' - Son Dakika
Güncel

Meral Akşener: 'Kılıçdaroğlu'nun Alevi videosu için kalbim acıdı'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alevi videosuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Akşener ayrıca partisinin İstanbul il başkanlığına yönelik silahlı saldırı ve diğer konular hakkında da konuştu.

25.04.2023 00:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı "Alevi" videosuna ilişkin, "Böyle bir açıklama yapmak durumunda kendini hissetmesinden çok kalbim acıdı. Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğuyum ben. Türkiye'den gitmişiz ama Türkiye'ye geri döndüğünüz zaman biz, birçok şeyleri yaşadık bu ülkede. Çok hızlı bir biçimde 'Defolun gidin' dendi. 'Rum'sunuz' dendi, 'şusunuz' dendi. Dolayısıyla onu izah etmek zorunda kalırsınız hep, kendinizi. Bu, berbat bir duygudur. Aynı zamanda sınıfsal da bir şeydir. Kemal Bey'in böyle bir açıklama yapmak mecburiyetinde kendini hissetmesinden çok kalbim acıdı" dedi.

Meral Akşener, bu akşam Sözcü Televizyonu'nda 'Liderler Özel' programının konuğu oldu. Gazeteciler Saygı Öztürk, Alişer Delek, Serap Belovacıklı ve Aytunç Erkin'in sorularını yanıtlayan Akşener, partisinin İstanbul il başkanlığına yönelik silahlı saldırının ardından Meclis'teki grup toplantısında elinde bom mermi kovanlarıyla yaptığı konuşmanın amacını şöyle açıkladı:

"SAYIN ERDOĞAN, ŞU ANDA BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI; HEPİMİZİN CANINI, NAMUSUNU, ŞEREFİNİ KORUMAKLA MÜKELLEF BİR KİŞİ"

"Öncelikle onlar, mermi değil kovandı. Kovan olduğunu söyleyeyim, yanlış anlaşılmasın. Çünkü ben, eski İçişleri Bakanı'yım. Oraya mermi koyduğum zaman başka bir manası olur. Kovan koyduğunuz zaman, o mermiyi atanlara mesajdır. Türkiye'de çok uzun bir zamandır gazeteciler saldırıya uğruyor, siyasi partilerin genel başkanları, örneğin Sayın Kılıçdaroğlu linçe uğruyor. Selçuk Özdağ ölümden döndü. Benim basın danışmanım Sayın İde, saldırıya uğradı. İstanbul İl Başkanı'mız yumruklandı. Benim evim basıldı. En son, çok ilginç bir biçimde partimizin İstanbul il başkanlığı kurşunlandı. Gencecik bir akademisyen katledildi Ankara'da… Sayın Erdoğan, şu anda bu ülkenin Cumhurbaşkanı; hepimizin canını, namusunu, şerefini korumakla mükellef bir kişi. Onun devri iktidarında, olmadığımız bir şey kalmadı. Biz kadınlar öldürüldük, tecavüze uğradık, 'sürtük' dendi, evlerimiz basıldı. Bu kadınlar üzerinden. İki; gençler açısından, bir Sinan Ateş örneği var. Onun gibi başka gençler de var.

"SAYIN ERDOĞAN'A MESAJDI. TEHDİT ANLAMINDA DEĞİL"

Sayın Erdoğan'a mesajdı. Tehdit anlamında değil. 'Bak. Yaptıklarını, göz yumduklarını gör. Sonuçlarını gör'. Kutudan alıp attıklarım ise… Kadınlar bilir bunu, mesela Güneydoğu'da ailelerin kavgasını ya ailenin en genci ya da ailenin en yaşlısı engeller. Çıkarır eşarbını, tülbentini atar yere. Onu açık başı görmemek için bütün erkekler arkasına döner, mecburen barışırlar. Yine Türk mitolojisinde bütün pislikleri biz toprağa atarız. ve bunu kadınlar atar. Yani kovan da onlardan birisi. Ben tarihçiyim. Dikkat ederseniz insanların üzerine atmadım. Gökyüzüne de fırlatmadım. Ben, onları yere attım. Yani sembolize ettiği şey topraktır, toprakta kaybolmasıdır. Artık bu işlerin bitmesi lazım geldiğini anlatan, sembolize ettiği yer orasıdır.

"ORADA KILIÇDAROĞLU'NUN SAKİNLİĞİ, BEYEFENDİLİĞİNİ HEP BERABER GÖRDÜK"

Bugün tam izleyemedim. Size gelirken arkadaşım atmış. Mitingde bir video göstermiş. Bir terör videosu. Bakamadığım için içeriğini bilmiyorum. Ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun Abdullah Öcalan'ı affedeceğini, çıkaracağını söylediğini söylemiş. Ben de yanındaymışım, hiçbir şey dememişim. Külliyen yalan. Sayın Kılıçdaroğlu'na da büyük hakaret, haksızlık. Adıyaman'da bir iki kişi çıkıp, bir tanesi mezarlıkta… Ama orada Kılıçdaroğlu'nun sakinliği, beyefendiliğini hep beraber gördük. O mezarlığa yakışacak bir tavırdı onunkisi. Orada yatanlara ve onları ziyarete gelmişlere duyulan derin bir saygıydı. Organize olduklarını düşünüyorum."

Akşener, Kılıçdaroğlu'nun 'Alevi' videosuna ilişkin şunları söyledi:

"KEMAL BEY'İN KENDİNİ BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMAK MECBURİYETİNDE HİSSETMESİNDEN ÇOK KALBİM ACIDI"

"Böyle bir açıklama yapmak durumunda kendini hissetmesinden çok kalbim acıdı. Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğuyum ben. Türkiye'den gitmişiz ama Türkiye'ye geri döndüğünüz zaman biz, birçok şeyleri yaşadık bu ülkede. Çok hızlı bir biçimde 'Defolun gidin' dendi. 'Rum'sunuz' dendi, 'şusunuz' dendi. Dolayısıyla onu izah etmek zorunda kalırsınız hep, kendinizi. Bu, berbat bir duygudur. Aynı zamanda sınıfsal da bir şeydir. Kemal Bey'in böyle bir açıklama yapmak mecburiyetinde kendini hissetmesinden çok kalbim acıdı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Aleviliği… Herhangi bir Sünni'nin, Alevi olduğu için oy vermeyeceği bir insan olamaz. Normal insanlar arasında asla böyle bir şey yoktur. Ama istismarı önlemek açısından büyük bir açıklıkla ve özgüvenle -ben özgüven kısmını çok beğendim- açıklamasını o gözle izledim. Kendisi açısından faydalı gördüm. İçimde de bir acı hissettim."

Meral Akşener: \'Kılıçdaroğlu\'nun Alevi videosu için kalbim acıdı\'
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Meral Akşener: 'Kılıçdaroğlu'nun Alevi videosu için kalbim acıdı' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.


Advertisement