ORDU-KURUL KALESİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60'I TAMAMLANDI - Son Dakika
Güncel

ORDU-KURUL KALESİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60'I TAMAMLANDI

ORDU'da 2 bin 100 yıllık ana tanrıça 'Kibele' olmak üzere çok sayıda tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Kurul Kalesi'nde, kazı çalışmalarının yüzde 60'ı tamamlandı.

22.08.2023 17:03  Güncelleme: 17:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ORDU'da 2 bin 100 yıllık ana tanrıça 'Kibele' olmak üzere çok sayıda tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Kurul Kalesi'nde, kazı çalışmalarının yüzde 60'ı tamamlandı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, Geri kalan yüzde 40'lık alanın kazılması bu tempo ile gidersek; 10 yıl daha sürer. Önemli olan buranın turizme açılması. Çünkü ören yeri olması ve ziyarete açılması için altyapının uygun olması gerekiyor dedi.

Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alan, 6'ncı Mithridates dönemine ait, 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde, 2010 yılında kazı çalışmaları başlatıldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında sürdürülen çalışmalarda, Türkiye'de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğu tespit edilen, tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 2 metre boyunda 2 bin 100 yıllık ana tanrıça 'Kibele' ile bereket tanrısı 'Dionysos', 'Pan' ve hayvan biçimli dini kap olan 'Riton' heykelleri ve yaklaşık 3 bin parça tarihi eser bulundu.

UNESCO'YA BAŞVURU YAPILDI

1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan kaledeki kazılarda ayrıca 300 basamaklı merdiven ile milattan önceki dönemlere ait olduğu değerlendirilen pişmiş topraktan çatı kiremitleri ve duvar örgüsü seramik parçalarına ulaşıldı. Ortaya çıkan eserlerin ardından Kurul Kalesi'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için başvuru yapıldı. Kazı çalışmaları, geçen yıl verilen aranın ardından haziran ayında yeniden başladı. 10'u arkeolog, 1'i restoratör olmak üzere 25 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalarda kalede, yürütülen kazı çalışmalarının yüzde 60'ı tamamlandı.

'TÜM ETRAFI 360 DERECE GÖREBİLEN BİR KONUMA SAHİP'

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, Kurul Kalesi'nin, Doğu Karadeniz bölgesinde Sümela'dan sonra mimari görseli bu kadar ortada olan tek yer olduğunu belirterek, 2010 yılında başladığımız Kurul Kalesi kazı çalışmalarımız, bu sene de devam ediyor. Bölgede kazı çalışmalarından önce basamaklı bir tünel, sarnıç ve fındık bahçesi vardı. Burada yaptığımız çalışmalarda alanın arkeolojik bir ören yeri olduğu ortaya çıktı. 2010 ile 2016 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın maddi destekleri ile başlattığımız Ordu Müze Müdürlüğü bünyesindeki çalışmalar, 2016 yılından sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenmeye başladı. Özellikle Kibele heykelinin burada bulunması, Doğu Karadeniz arkeolojisi açısından çok önemli bir olaydı. Kurul Kalesi'nde Kibele heykelinin dışında buranın dinsel fonksiyonunu ortaya çıkartan çeşitli dini eserler, heykelcikler başta olmak üzere depolama kapları, kale fonksiyonunu gösteren ok uçları, hançerler, kılıçlar gibi silahlar ortaya çıkarttık. Sapan taneleri, kurşun ya da pişmiş toprak ile yapılmış gülleler gibi materyaller çok fazla. Onun dışında deniz ticaretinden kaynaklanan bir destek olarak amforaları görüyoruz. Belki uzak bölgelerden getirilen ürünlerin buraya getirildiği, buradan da yine başka yerlere gönderildiğini biliyoruz. Dolayısıyla Kurul Kalesi'nin hem dinsel hem askeri fonksiyonlarının yanı sıra Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin önemli bir sahil yerleşimi olduğunu görüyoruz. Çok jeostratejik bir konumu var. 572 metreden tüm etrafı 360 derece görebilen bir konuma sahip dedi.

İKİNCİ KAPI DA ORTAYA ÇIKTI

Bu yılki çalışmaların kalenin kuzey batı yönünde sürdürüldüğünü, alanda ikinci bir kapı ortaya çıkarttıklarını ifade eden Prof. Dr. Şenyurt, Denize en yakın olan kısımdayız. Burada önemli bir yapı var. Buraya idari yapılar alanı diyoruz. Yine arka tarafta, yaklaşık 60 büyük erzak küpünü sıralı bir şekilde koymuşlar. Bir depo alanı var. Kibele kapısının dışında ikinci bir kapı da bu tarafta var. 37 metre uzunluğunda yaklaşık 20 metre genişliğinde 3-4 ayrı kompleksten oluşan büyük bir bina var. Buradaki çalışmalar devam ediyor. Şu an bulunduğumuz yer, kale içerisindeki en çukur yer. Burada bir havuz mu var ya da başka bir şey mi var diye bunu araştırmaya çalışıyoruz. Hemen karşı tarafımızda da kazmadığımız alanda da böyle büyük bir bina olması gerekiyor. Orayı önümüzdeki yıl kazacağız diye konuştu.

YÜZDE 40 İÇİN '10 YIL SÜRER' TAHMİNİ

Kazı çalışmalarında yüzde 60'lık bölümün geride kaldığını söyleyen Prof. Dr. Şenyurt, Bu sene 14'üncü yılın kazısını gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar açığa çıkardığımız kısmı değerlendirecek olursak; yüzde 60 kısmını kazdık. Mimari kanıtlar ortaya çıkartıldı. Geri kalan kısımlar da peyderpey kazılacak. Geri kalan yüzde 40'lık alanın kazılması bu tempo ile gidersek; 10 yıl daha sürer. Önemli olan buranın turizme açılması. Bazı ören yerleri, batıda bile kolay kolay ören yeri haline getirilemiyor. Çünkü ören yeri olması ve ziyarete açılması için altyapının uygun olması gerekiyor. Ziyaretçi kabul merkezleri, ziyaretçi güzergahları, gezi güzergahları, güvenlik önemleri gibi tedbirlerin alınması gerekiyor. Şu anda onun projesi yapılıyor dedi. Kibele heykelinin restorasyonunun da İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde tamamlandığını kaydeden Prof. Dr. Şenyurt, Parçaları tamamlandı. En son sergileneceği yerde birleştirilecek ve sergiye sunulacak. Kibele gibi bir heykeli koyabilecek, onun ağırlığını taşıyabilecek bir müze yok. O yüzden heykel laboratuvarda; Ordu'ya bir müze yapılmasını bekliyor diye konuştu. (DHA)

ORDU-KURUL KALESİ\'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60\'I TAMAMLANDI
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ORDU-KURUL KALESİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60'I TAMAMLANDI - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.


Advertisement