AB Komisyonu, ''Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize'' uygulamasına onay verdi - Son Dakika
Güncel

AB Komisyonu, ''Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize'' uygulamasına onay verdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin ''Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize'' uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını duyurdu.

08.12.2023 21:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin "Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize" uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

Sözcü Keçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde görüştüğü Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in açıkladığı "Yunan adalarında Türk turistlere kapıda bir hafta vize uygulaması"na ilişkin açıklama yaptı.

'Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize' uygulaması AB Komisyonunca onaylandı

Keçeli, Yunanistan yetkililerinin Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına yapacakları turistik seyahatlerde kapıda tek girişli ve 7 gün geçerli vize uygulanmasına yönelik çalışmasının AB Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunun kendilerine aktarıldığını belirtti.

'Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize' uygulaması AB Komisyonunca onaylandı

UYGULAMA İÇİN GERİ SAYIM

Uygulamanın resmen bildirilmesini beklediklerini anlatan Keçeli, "Bu konuda bir süredir çalışılıyordu. Uygulamaya dahil olacak adalarda, gümrük ve pasaport kontrolü gibi gerekli altyapının geliştirilerek vatandaşlarımızın adalara giriş ve çıkışlarda zorluklarla karşı karşıya kalmamaları amacıyla Yunan makamlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.

'Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize' uygulaması AB Komisyonunca onaylandı

TÜRK VATANDAŞLARI, 10 YUNAN ADASINA 7 GÜN BOYUNCA KAPIDA VİZEYLE ZİYARET EDEBİLECEK

Miçotakis, dün, Erdoğan ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen ortak basın toplantısında, "Yunanistan'ın ( Türkiye'nin) Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini istikrarlı şekilde desteklemesine ilişkin ülkemiz Avrupa müktesebatı çerçevesinde (Türk vatandaşlarına) vize kolaylığı sağlanmasını destekliyor ki Türkiye'nin genç nesilleri, bilim insanları, iş insanları, öğrenciler Avrupa'yla daha yakın ilişkiler kurabilsin. Ayrıca Yunanistan Türk vatandaşlarının ve ailelerinin tüm yıl boyunca 7 gün 10 adamızı ziyaret edebilmeleri için imkan sağlanmasını AB Komisyonundan talep etti ve bunu sağladı." açıklamasında bulunmuştu.

'Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize' uygulaması AB Komisyonunca onaylandı
AB Komisyonu, \'\'Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize\'\' uygulamasına onay verdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AB Komisyonu, ''Yunan adalarına kapıdan 7 günlük vize'' uygulamasına onay verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahire sokaklarında sergilenen klasik otomobiller ilgi gördü
  15:42 Kahire sokaklarında sergilenen klasik otomobiller ilgi gördü

  Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen klasik otomobil sergisinde 1985 yılından önce üretilen 65'ten fazla araç yer aldı. Klasik otomobil meraklıları, etkinlik kapsamında Kahire sokaklarında tur attı. Klasik Otomobil Topluluğu Başkanı İbrahim Al-Gazzar, etkinliğe büyük bir katılım olduğunu belirtti ve insanların Mısır'daki klasik otomobiller hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçladıklarını söyledi.

 • DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Meslek Komiteleriyle İstişarelerde Buluştu
  15:42 DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Meslek Komiteleriyle İstişarelerde Buluştu

  Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, meslek komitesi üyeleriyle bir araya gelerek sektörleriyle ilgili istişarelerde bulundu. Toplantıda, kara, hava, deniz yolu ile yolcu, yük, petrol ve kargo taşımacılığı faaliyetleri, kuryelik, depolama, antrepo, gümrük komisyonculuğu, müşavirlik vb. hizmetler, motorlu ve motorsuz taşıtların üretim ve satışı, oto yedek parçalarının üretim ve satışı, servis ve bakım hizmetleri faaliyetleri ile enerji, yakacak maddeleri, akaryakıt, doğal gaz, madeni yağ ve benzerinin üretimi, iletimi ve satışıyla iştigal eden DTO üyeleri yer aldı. Başkan Erdoğan, üyelerin yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılımını teşvik etti ve bu yıl düzenlenecek 25 farklı fuar için organizasyon yapıldığını belirtti.

 • Kayseri Yahyalı'da Doğalgaz Patlaması Sonucu Ev Yanarak Kül Oldu
  15:42 Kayseri Yahyalı'da Doğalgaz Patlaması Sonucu Ev Yanarak Kül Oldu

  Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde müstakil bir evde meydana gelen doğalgaz patlaması sonucu yangın çıktı. Patlama sonrası alevler evi sardı. Olayda yaralanan olmazken, ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor. Jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • YÖK Başkanı: Türkiye, bilim diplomasisiyle bölgesel ilişkileri arttırmaya çalışıyor
  15:41 YÖK Başkanı: Türkiye, bilim diplomasisiyle bölgesel ilişkileri arttırmaya çalışıyor

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bilim diplomasisinin bölgesel krizlerin aşılmasında, gerilimlerin azaltılmasında önemli rol oynadığını belirterek, Türkiye'nin yükseköğretim sistemiyle bölgedeki ülkeler arasındaki ilişkilerin artmasına vesile olabilecek çaba içerisinde olduğunu söyledi. Özvar ayrıca, Türkiye'nin uluslararası üniversite sıralamalarında önemli başarılar elde ettiğini ve binlerce uluslararası öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin Azerbaycan ve Özbekistan ile ortak üniversiteler kurma çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

 • RAMS Başakşehir, Yılport Samsunspor'u mağlup ederek 6. sıraya yükseldi
  15:41 RAMS Başakşehir, Yılport Samsunspor'u mağlup ederek 6. sıraya yükseldi

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında RAMS Başakşehir, sahasında Yılport Samsunspor'u 1-0 mağlup ederek üst üste ikinci galibiyetini elde etti. Bu galibiyetle ligde 6. sıraya yükselen Başakşehir, puanını 39'a çıkardı. Samsunspor ise 33 puanda kaldı. Golü atan Danijel Aleksic ise bu sezonki ilk golünü atmış oldu.

 • Yeniden Refah Partisi 31 Mart seçimlerine hazırlanıyor
  15:40 Yeniden Refah Partisi 31 Mart seçimlerine hazırlanıyor

  Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin Türkiye'nin en hızlı büyüyen siyasi partisi olduğunu belirterek, 31 Mart seçimlerine damga vuracaklarını söyledi. Erbakan, yerel seçimlerde iktidar olmayı hedeflediklerini ifade etti.

 • Dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinden biri olan Sun Princess Kuşadası'na yanaştı
  15:39 Dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinden biri olan Sun Princess Kuşadası'na yanaştı

  Sun Princess adlı gemi, Kuşadası Ege Port Limanı'na demirleyerek turistleri karşıladı. Turistler, halk oyunları ekibi tarafından karşılanırken, bazıları Meryem Ana Evi ve Efes Antik Kenti'ni gezdi, bazıları ise alışveriş yapmayı tercih etti. Gemiyi ziyaret eden kent protokolü, kruvaziyer şirketinin yönetim kurulu başkanı tarafından ağırlandı. Sun Princess gemisi, Türkiye'ye ilk kez gelerek 4 bin turisti taşıdı ve 2024 kruvaziyer sezonunda Kuşadası'na 4 sefer daha gerçekleştirecek.

 • Küçükçekmece'de makas atan sürücü kaza yaptı: O anlar kamerada
  15:39 Küçükçekmece'de makas atan sürücü kaza yaptı: O anlar kamerada

  Küçükçekmece'de trafikte makas atmaya çalışan bir sürücü, başka bir araca çarptı. Kaza anları ise araç kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

 • Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 19. Antalya Maratonu Runtalya'nın startını verdi
  15:38 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 19. Antalya Maratonu Runtalya'nın startını verdi

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Valisi Hulusi Şahin ile birlikte 19. Antalya Maratonu Runtalya'nın startını vererek, koşuya katıldı. Maratonda, 52 ülkeden bin 600'ü yabancı toplam 9 bin 600 sporcu koştu.

 • CHP'den aday gösterilmeyen Serdar Türker'e teklif iddiası
  15:38 CHP'den aday gösterilmeyen Serdar Türker'e teklif iddiası

  Kırklareli'nde belediye başkanlığı için CHP'den aday gösterilmeyen Serdar Türker, adaylıktan çekilmesi için daire başkanlığı ve şoförlü makam aracı teklif edildiğini iddia etti.


Advertisement