Dha Yurt Bülteni-6 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni-6

09.05.2017 12:30
Dha Yurt Bülteni-6, System.String[]

(ÖZEL) 1)PROF.DR. KARATEPE: EN FAZLA 3 CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLUR.

(ÖZEL)

1)PROF.DR. KARATEPE: EN FAZLA 3 CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLUR

CUMHURBAŞKANLIĞI Başdanışmanı, Anayasa Profesörü Şükrü Karatepe, yeni anayasayla ilgili çalışmaların devam ettiğini, 6 ay içerisinde 3 aşamalı hayata geçeceğini söyledi. Karatepe, Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı için 1 veya 2 sayısı üzerinde tereddüt ettikten sonra bunun kararını Cumhurbaşkanına bıraktıklarını belirterek, "Tahminim 1- 3 arasında değişecektir" dedi. Türkiye'de 16 Nisan'da yapılan referandumda kabul edilen Anayasayı hazırlayanlar arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Prof.Dr. Şükrü Karatepe, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaşama veda eden babası Ahmet Hamdi Gül'e taziye ziyareti için geldiği Kayseri'de son gelişmeleri, DHA'ya şöyle anlattı:

"Bakanlıkların sayısı belirlenecek. Ayrıca, cumhurbaşkanı da yardımcılarının sayı ve görevlerini belirleyecek. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için sayıyı 1 mi yazalım, 2 mi yazalım diye tereddüt geçirdik. Sonra 'Bunu Cumhurbaşkanı tayin etsin' dedi. Bunun anlamı şu; 1, 2 bilemediniz en fazla 3'tür, benim tahminim. Bunun rasyonilitesi var. Bugün Başbakanların istedikleri kadar yardımcı tayin etme yetkisi var. Ama etmiyorlar gördüğünüz gibi. Onun makul bir sayısı var. Hatta bir parti genel başkanı isterse kendisine 20 yardımcı seçebilir. Ama seçmiyor, makul bir sayıda tutuyor. Tabii bunu cumhurbaşkanı olacaklar belirleyecek. Ama tahminim, 1- 3 arasında değişecektir. Yardımcı sayısında abartı olmayacaktır. Sayın cumhurbaşkanı bakanlıkların sayısını ve bakanlıklar arasındaki hizmetlerin bölüşümünü yapacak. Bu hizmetler bölündükten sonra bu hizmetlerin nasıl bir kademelenme ile yürütüleceğine de yine sayın Cumhurbaşkanı karar verecek. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde merkezi hükümet yapısını, yani cumhurbaşkanı çalıştığı ofisini kendisine bağlı bakanları, ülke düzeyinde bağlı merkezi idarenin taşra teşkilatı dediğimiz örgütlenmesini kararnameyle düzenleme yetkisi vardır. Bunların düzenlenmesinde kararname olacak. Bunlar ülkede yürürlükte olan kanunlara göre hizmet yapacak. Yani iş yapılırken sürekli kararname çıkmayacak. Bunların düzeni kararnameyle olacak. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre nasıl ki Meclis kendi çalışma usulünü belirliyorsa, yine kuvvetler ayrılığı prensibinin gereği olarak başkan da kendi çalışma alanını ve kendisine bağlı olarak çalışacak birimlerin çalışma düzenini kendisi belirleyecek. Başkanlık sisteminin gereği bu."

Prof.Dr. Şükrü Karatepe, 'Kuvvetler ayrılığı ilkesi'nin TBMM'deki kendi çalışmasını düzenlediğini, başkanın da kendi alanını düzenlediğini ifade ederken, "Cumhurbaşkanının, kararnameyle yerel yönetimleri düzenleme yetkisi yoktur. Yani belediye başkanları, muhtar, köyleri, yerel yönetimleri, İl Özel İdareleri de dahil buna, bunların hiçbiriyle ilgili Cumhurbaşkanının kararname çıkararak düzenleme yetkisi yok. Yani muhtarlar, belediye başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri hepsi görevlerini yapacak" dedi.

"CUMHURBAŞKANI KARARNAME İLE YEREL YÖNETİMLERİ DÜZENLEYEMEZ"

Anayasa uzmanı Prof.Dr. Karatepe Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık birleştiği için bu iki yetki ve sorumluluğun üst üste gelmesiyle ortaya çıkan durumun, Cumhurbaşkanlığınca yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Prof.Dr. Şükrü Karatepe,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı düzenlemeyi kararname ile yapacak. Ama bunlar ülkede yürürlükte olan kanunlara göre hizmet yapacak. Yani iş yapılırken sürekli olarak kararname çıkmayacak. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre nasıl ki, meclis kendi çalışma usulünü belirliyorsa, başkan da kendi çalışma alanını ve kendisine bağlı çalışacak birimlerin çalışma düzenini kendisi belirleyecek. Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği meclis kendi çalışmasını düzenliyor, başkan da kendi alanını, kendi sahasını kendisi düzenliyor. Referandum öncesi çok söylendiği için burada bir düzeltme yapmak isterim. Cumhurbaşkanının, kararnameyle yerel yönetimleri düzenleme yetkisi yoktur. Yani belediye başkanlarını, muhtarları, köyleri, yerel yönetimleri, İl Özel İdareleri de dahil buna, bunların hiçbiriyle ilgili Cumhurbaşkanının kararname çıkararak düzenleme yetkisi yok. Yani muhtarlar, belediye başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri hepsi görevlerinde olacaklar."

6 AY İÇİNDE CUMHURBAŞKANLIĞI VE MECLİS DÜZENLEME YAPACAK"

Prof.Dr. Karatepe Anayasa değişikliği referandumu ile 18 maddede değişiklik öngördüğü helde bunun diğer teferruatları da içerdiğini, Anayasanın 15 maddesi değiştirildiği için eski anayasanın 21 maddesi de hükümsüz hale geleceğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Yeni anayasamız, şimdikine göre 21 madde daha az olacak. Anayasanın 3 aşamada hayata geçeceğini söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi, bugünlerde hemen yapılacak düzenlemeler. 1982 Anayasası'na göre Cumhurbaşkanı seçilen bir kişinin varsa partisiyle ilişiği kesilirdi. Şimdi Cumhurbaşkanı partili olabiliyor. Biliyorsunuz, sayın Cumhurbaşkanımız partisine üye oldu ve 21 Mayıs'ta yapılacak genel kurulda, partisinin yöneticisi olabilecek. İkinci konu, Hakimler ve Savcılar Kurulu üye sayısı 22'den 13'e indi, onun da bir kısmı Cumhurbaşkanı tarafından tayin ediliyor, 7'si de Meclis'te tayin edilecek. Onunla ilgili başvurular yapıldı. Bugünlerde Hakimler ve Savcılar Kurulu ile ilgili Meclis'te tayin yapılacak ve Cumhurbaşkanı atayacaklarını belirleyecek. Üçüncü olarak da önümüzdeki 6 ay içerisinde meclis ve Cumhurbaşkanlığı kendi alanlarıyla ilgili düzenlemeleri yapacak. Artık Meclis'ten hükümet çıkmayacağı Bakanlar Kurulu Meclis'te oturmayacağı ve hükümet de Meclis'e kanun tasarısı getirmeyeceği için, bundan sonra kanun yapma süreçleri Meclis'te devam edecek. Meclis'in iç yapısını buna göre değiştirmek gerekiyor. Komisyonların biçimi, çalışma usulleri değişecek. Milletvekilleri kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na verecekler, Meclis Başkanlığı da bu teklifleri ilgili komisyonlara havale edecek, ilgili komisyonlarda görüşülüp geliştirilecek ama, önceki sistemde, teklifler ilgili bakanlıklarda bürokratlar tarafından çok iyi geliştirilip, rafine edilip düzenlenerek Meclis'e gönderildiği için Meclis'te fazla değişiklik yapılmıyordu. Ancak şimdi öyle olmayacak. Milletvekilleri kanun teklifi verecekleri için bu metinlerin geldiği yerlerin ilişkileri, bu metinlerin yürürlüğe girmesi için tesir edecek diğer mevzuatların durumları çok önemli. Meclis bugünkü iç yapısıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi geldiğinde çalışamaz. En azından Meclis iç tüzüğünü baştan sona değiştirmeleri, buna uygun hale getirmeleri gerekiyor. "

Prof.Dr. Karatepe sözlerinin son bölümünde yeni sistemde yasaların daha çabuk çıkacağına inandığını, iktidar partisi grubunun artık hükümeti tutma görevi bulunmadığını iktidar partisi grubu, muhalefet, ana muhalefet grubu diye bir tabir olmayacağını kaydederek, "Gruplar, sadece parti isimleriyle anılacak; AK Parti Grubu, CHP Grubu, MHP Grubu gibi" dedi.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin açıklaması

Haber: Oktay ENSARİ-Kamera: Zafer BARIŞ/KAYSERİ DHA)

DV 2 DOSYA, 9 dakika 40 saniye/308,4 MB

=====================================================

2)TÜRKİYE'NİN KONUŞTUĞU ÖZGE'YE PROTEZ BACAK TAKILACAK

ANTALYA'da sol ayağını bebekken kaybeden ve alüminyum doğrama ustası babasının evin tavanına yaptığı düzenekle yürümeye başlayan 3.5 yaşındaki Özge Yıldırım'ı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İstanbul'da protez takılacağını söyledi.

Başkan Menderes Türel, Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde fizik tedavisi süren minik Özge'yi ziyaret etti. Merkezde baba Ali İhsan Yıldırım'la da görüşen Türel, Özge'nin durumu hakkında bilgi aldı. Özge'nin durumundan haberdar olur olmaz daha iyi yürüyebilmesi için tedavisinin Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi olarak üstleneceklerini ailesiyle paylaştıklarını hatırlatan Menderes Türel, "Bir talihsizlik sonucu maalesef küçük yaşta sevgili Özge bir ayağını kaybetmiş. Ama bunun telafisi bugünkü teknoloji ve tıp bilimiyle mümkün olabiliyor. Bir protez ayak takılmak suretiyle onun da yaşıtları gibi en güzel şekilde koşması, oynaması, çocukluğunu yaşaması hakkı. Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Özkan da kendisiyle yakından ilgileniyor" dedi.

ÖZGE'Yİ İSTANBUL'A GÖNDERECEĞİZ

Bir an önce Özge'yi arkadaşlarıyla parkta koşarken, oynarken görmek istediklerini belirten Türel şöyle devam etti:

"Özge için dua ediyoruz. Babası Ali İhsan Bey ve annesi İlknur Hanım zaten büyük bir fedakrlıkla her türlü imkanı zorluyor, her türlü imkanı seferber ediyor. Biz kendisine protez ayak taktıracağız. Önümüzde birkaç gün içerisinde İstanbul'dan protez takılmasıyla ilgili randevular alınacak. Sevgili Özge'yi İstanbul'a göndereceğiz. En uygun, en mükemmel protez hangisi ise onu taktıracağız. Ardından Avrupa'da bile örneği olmayan Büyükşehir Belediyemizin rehabilitasyon merkezinde, Özge'nin rehabilitasyonu ile ilgili çalışmaları yürüteceğiz. İnşallah en kısa zamanda da hiçbir arıza olmadan arkadaşlarıyla beraber sağlığına kavuşup oynayabilir diye düşünüyoruz. Allah Özge'ye şifalar ihsan eylesin. Ailesine kolaylıklar diliyoruz."

CUMMURBAŞKANI VE BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

Özge'ye gösterdikleri yakın ilgi ve hassasiyetten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkür eden Başkan Türel, "Sayın cumhurbaşkanımızın, sayın başbakanımızın bu konudaki hassasiyetleri gerçekten fevkalade önemli. Onların bu hassasiyetleri, bu gibi meselelerin son derece insani boyutta değerlendirilmesine örnek bir davranış biçimidir. Biz bu gibi insani sorumlulukları her türlü sorumluluğumuzdan daha önemli görüyoruz. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

ÇOK MUTLUYUZ

Özge'nin babası Ali İhsan Yıldırım da Başkan Menderes Türel'e ilgi ve destekleri için teşekkür etti. Yıldırım, "Sayın cumhurbaşkanımıza, sayın başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bize sahip çıktılar. Çocuğumuza protez ayak takılacak. Yürümesi daha iyi olacak. Bunun için çok mutluyuz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK

ANTALYA, -

=====================================================

3)ELAZIĞ'DA 15 BÖLGEDE ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLANI

ELAZIĞ'ın 4 ilçesindeki kırsal alanda yürütülen operasyonlar nedeniyle, sivillerin zarar görmemesi için 15 bölge, 8- 22 Mayıs tarihleri arasında 15 gün süreyle 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi. Alacakaya, Arıcak, Karakoçan ve Palu ilçeleri kırsalında düzenlenecek operasyonda sivillerin zarar görmemesi için 15 bölgede, 8 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 22 Mayıs'a kadar 15 günlük süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

Elazığ Valiliği'nce konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğinin korunması bakımından girilmesinde sakınca bulunan, aşağıda koordinat bilgileri yazılı Elazığ ili Alacakaya, Arıcak, Karakoçan ve Palu ilçe sınırları içerisindeki 15 ayrı bölgede 8 Mayıs  2017 - 22 Mayıs 2017 tarihleri arasında Elazığ Valiliği kararı ile 15 gün süre ile özel güvenlik bölgesi ilan edilmiştir. Halkımızın can ve mal güvenliği için; özel güvenlik bölgelerine mülki amir izni olmadan girişler yasaklanmıştır" denildi.

Valilik açıklamasında, özel güvenlik bölgesi ilan edilen bölge isimleri ise şöyle sıralandı:

"Alacakaya-Gortil Yaylası Bölgesi, Alacakaya-Herbite Yaylası Bölgesi, Arıcak-Görese 1 Bölgesi, Arıcak-Görese 2 Bölgesi, Karakoçan-Gazdağı-Karaboğa Dağları Hattı Bölgesi, Karakoçan-Dilektaşı Yaylası Bölgesi, Karakoçan- Akpınar Batısı Bölgesi, Karakoçan- Pilavtepe Bölgesi, Karakoçan Koçyiğitler Köyü Batısı, Karakoçan Başak Yaylası, Karakoçan Velikan Doğusu, Karakoçan Çatılı Bölgesi, Palu Akdağ Bölgesi, Palu-Haydar Yaylası Bölgesi, Palu-Deştibotan Yaylası Bölgesi."

ELAZIĞ, -

======================================================

4)DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE FETÖ YAPILANMASINDA REKTÖR YARDIMCISI ASLAN BİLİCİ ÖNEMLİ ROL OYNAMIŞ

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Dicle Üniversitesi'nde FETÖ/PDY terör örgütü yapılanmasına ilişkin yürüttüğü soruşturmada çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. İddianamede, FETÖ/PDY terör örgütünün Dicle Üniversitesi'ni ele geçirmesinde Rektör yardımcısı Aslan Bilici'nin en önemli rolü oynadığı belirtildi.  Dicle Üniversitesi'nde FETÖ/PDY terör örgütünün akademik yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma sonunda ihraç edilen eski Rektör Ayşegül Jale Saraç ile yardımcıları Aytekin Sır, Aslan Bilici ve Sabri Eyigün hakkında 'Terör örgütü kurma ve yönetme' suçlarından 22.5'ar yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede FETÖ/PDY terör örgütünün akademik yapılanmasını ayrıntılı olarak açıklayan savcı, etkin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen Rektör yardımcısı Aslan Bilici'nin eylemlerine dikkat çekti.

FETÖ'NÜN ÜNİVERSİTEYİ ELE GEÇİRMESİNDE EN ÖNEMLİ ROLÜ OYNADI

Aslan Bilici'nin 2008-2016 yılları arasında Dicle Üniversitesi'nde Rektör yardımcısı olduğu ve birçok görevle birlikte Personel Daire Başkanlığı da yaptığını ifade eden savcı, şüphelinin 200'e yakın personelin ismini vererek bu kişilerin üniversitede göreve başladıklarını belirttiğini kaydetti. Şüphelinin 8 yıllık görevi boyunca yüzlerce FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensubunun üniversiteye yerleşmesine izin verdiğini vurgulayan savcı, Bilici'nin onay makamı olarak bile bile örgütün üniversiteyi ele geçirmesine katkı sağladığını vurguladı. Personel Daire Başkanı olan Bilici'nin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Dicle Üniversitesi'ni ele geçirmesinde en önemli rolü oynadığını belirten savcı, şüphelinin personel alımlarına izin vererek, ünivesitenin bu örgütün üssü konumuna getirilmesine sebebiyet verdiğini ifade etti.

PENSİLVANYA'YA GİDİP GÜLEN İLE GÖRÜŞTÜLER

İddianameye yansıyan ifadesinde gençlik yıllarından beri Risale-i Nur okuduğunu belirten şüpheli Aslan Bilici, "Gençlik yıllarımdan beri vatanperver ve ahlaki değerlere sahip gençler ile ülkemizin kalkınacağına inanmaktaydım. Eğitim hayatım boyunca herhangi bir yurtta kalmadım ve devlet kredisi haricinde herhangi bir maddi destek almadım. FETÖ/PDY'ye ait herhangi bir ev, dershane, okul ya da kurslara katılmadım. FETÖ/PDY terör örgütü ile herhangi bir ilişki ve irtibatım kesinlikle yoktur. Herhangi bir kuruma ya da kişiye bağış yapmadım, himmet vermedim. Üniversitemize benim görev sürem boyunca Hakkari Üniversitesi'nden nakil olarak çok sayıda idari personel gelmiştir. Bu personeller FETÖ/PDY terör örgütünün referansı ile gelmişlerdir. Üniversitemizde Radyoloji bölümünde görevli Doçent Dr. Hatice Gümüş yaklaşık 3 yıl önce Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli Doçent Dr. Metehan Gümüş ile birlikte Pensilvanya'ya Fethullah Gülen'i ziyarete gitmişlerdir. Hatice Gümüş benim de kendileri ile beraber Fethullah Gülen'i ziyarete katılmamı istedi. Uluslararası Radyoloji Kongresi için Amerika'nın Chicago şehrine gitmiştik. Bu kongre için bulunduğumuz sırada bu ziyaret gerçekleştirilmiştir. Üniversitemizde bir dönem öğretim üyesi olarak görevli Mustafa Özateş de bir kongre vesilesi ile gittiği Amerika'da Pensilvanya'ya giderek Fethullah Gülen'i ziyaret etmiştir. Ben Fethullah Gülen'i ziyarete gitmedim, herhangi bir şekilde görüşmem olmadı"dedi.

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, -

====================================================

5)BOLU'DA OTOMOBİL İLE MİNİBÜS ÇARPIŞTI: 4 YARALI

BOLU'da, sürücüsü kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen otomobil ile minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı.Kaza, saat 11.00 sıralarında D-100 Karayolu Sanayi Kavşağı'nda meydana geldi. Ankara yönüne giden ve kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen Yavuz Çakır yönetimindeki 78 BC 948 plakalı otomobil, kavşakta Gökhan Yazıcı'nın kullandığı 14 NC 376 plakalı minibüs ile çarpıştı. Otomobilde bulunan sürücü Yavuz Çakır, Basri Doğancık ve Şenay Doğancık ile minibüs sürücüsü Gökhan Yazıcı yaralandı. 112 Acil ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Yaralılar, daha sonra ambulanslarla hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü dökümü

-----------------------------

-Yaralılardan görüntü

-Sağlık ekiplerinin yaralılara müdahalesi

-Yaralıların ambulanslara taşınması

-Kaza yapan araçlardan görüntü

SÜRE: (02.38 DK) BOYUT: ( 296 MB)

HABER-KAMERA: Mutlu YUCA/BOLU

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt Bülteni-6 - Son Dakika


Son Dakika

Melisa Döngel gece havuza girdi, bikinisiyle sosyal medyayı salladı Melisa Döngel gece havuza girdi, bikinisiyle sosyal medyayı salladı Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur hayatını kaybetti Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur hayatını kaybetti Rusya, Çekya'nın Moskova Büyükelçiliği'nin 20 çalışanını sınır dışı etti Rusya, Çekya'nın Moskova Büyükelçiliği'nin 20 çalışanını sınır dışı etti Eski yenge açılıp saçıldı! Bikinili pozundan çok yaptığı hareket konuşuldu Eski yenge açılıp saçıldı! Bikinili pozundan çok yaptığı hareket konuşuldu Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreninde elinden bir an olsun düşürmediği çantanın sırrı çözüldü Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreninde elinden bir an olsun düşürmediği çantanın sırrı çözüldü Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin üssüne roket saldırısı Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin üssüne roket saldırısı Türk mankene 'Otel odası' soran PSG'nin yıldızı Kylian Mbappe'nin mesajları ifşa edildi Türk mankene 'Otel odası' soran PSG'nin yıldızı Kylian Mbappe'nin mesajları ifşa edildi Teşkilat dizindeki Zayed Fadi aslında kimdir? İşte yanıtı Teşkilat dizindeki Zayed Fadi aslında kimdir? İşte yanıtı