Erkan Aydın'dan Bakan Soylu'ya: "Of'a Atadığı Kaymakam Fetö'cü Çıkıyor, Onu Ortaya Çıkaran Savcıyı Görevden Alıyor" - Son Dakika

Erkan Aydın'dan Bakan Soylu'ya: "Of'a Atadığı Kaymakam Fetö'cü Çıkıyor, Onu Ortaya Çıkaran Savcıyı Görevden Alıyor"

Son Güncelleme: 10.12.2022 23:15

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Cumhurbaşkanına; o zaman parti başkanıyken söylediği lafları nasıl u dönüşüyle çevirdiğini de biliyoruz. ‘FETÖ'yle mücadele ediyoruz’ diyor; kendi ilçesine, Of'a atadığı kaymakam FETÖ'cü çıkıyor, onu ortaya çıkaran savcıyı görevden alıyor. Nasıl FETÖ'yle mücadele; o da belli değil” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Cumhurbaşkanına; o zaman parti başkanıyken söylediği lafları nasıl u dönüşüyle çevirdiğini de biliyoruz. 'FETÖ'yle mücadele ediyoruz' diyor; kendi ilçesine, Of'a atadığı kaymakam FETÖ'cü çıkıyor, onu ortaya çıkaran savcıyı görevden alıyor. Nasıl FETÖ'yle mücadele; o da belli değil" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı ile Aile, Sağlık Bakanlığı ve  Sosyal Politikalar Bakanlığı 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor. Görüşmelerde konuşan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, şunları söyledi:

"Buraya gelirken şöyle düşündüm, Sayın Bakan böyle erken erken konuşmayı çok seviyor, dedim ki keşke erken hiç konuşmasa hatta hiç konuşmasa; görevi olan ülkeyi huzura kavuşturmak, iyi bir ülke yönetmek, özgür bir ülke yönetmek için keşke çalışsa dedim ancak bunun böyle olmadığını size birkaç örnekle göstereceğim. Erkenden konuşuyor, 2019'da dedi ki: 'Terörü yüzdük, yüzdük, kuyruğuna kadar getirdik, bitirdik elhamdülillah' dedi. Bir yıl sonra '7.400 operasyon yaptık' dedi terörle ilgili. Ya, arkadaş, biten terörle ilgili niye 7.400 operasyon yaptın? Bu ne lahana, bu ne perhiz, bu ne turşu.

"TERÖRÜ BİTİRİYORDUNUZ YA! BU CANLAR GİDERKEN NE YAPIYORDUNUZ"

Şimdi, 'Bunu bitirdik' dedi 12 Kasımda, bakın, daha bir ay önce partisinin Bilecik toplantısında dedi ki: '120 terörist kaldı' Ayakkabı numaralarını zaten bütün Türkiye biliyor, Sayın Bakan onu da söyledi. Üzerinden yirmi dört saat geçemeden İstanbul'un göbeğinde, Taksim'de, İstiklal Caddesi'nde bir terörist -ki terörün her türlüsünü lanetliyoruz- elini kolunu sallaya sallaya, 1200 kameraya poz vere vere gitti bombayı patlattı, bir tanesi 5 yaşında evladımız olmak üzere 6 canımız hayatını kaybetti. Ne yapıyordunuz Sayın Bakan, önceden konuşup her şeyi hallediyordunuz ya, terörü bitiriyordunuz ya! Bu canlar giderken ne yapıyordunuz, ne yapıyordunuz bu canlar giderken?

"GETİRDİĞİNİZ NOKTA KAHRAMAN POLİSİMİZİN, MEHMETÇİK'İMİZİN, ASKERİMİZİN TERÖRLE MÜCADELESİDİR, SİZİN SİYASİ ŞOVUNUZ ASLA DEĞİLDİR"

Dolayısıyla, bu 'Terör bitti' dedikleri terörden her hafta iki üç kahraman Mehmetçik'imizin şehit haberini alıyoruz. Terörü Millet İttifakı elbette bitirecektir ama 2002'de siz geldiğinizde sıfıra yakındı, getirdiğiniz nokta kahraman polisimizin, Mehmetçik'imizin, askerimizin terörle mücadelesidir, sizin siyasi şovunuz asla değildir. Şimdi terörle mücadeleden mafya, kara para aklamaya gelelim. Türkiye yedi yıl sonra FATF'nin (Mali Eylem Görev Gücü) listesine göre tekrar gri listeye indi, böyle giderse de kara listeye gidecek. Kimlerle anılıyor söyleyeyim: Bahamalarla, Kamboçya'yla, Angola'yla, Nikaragua'yla anılıyor sayenizde. Böyle tabii, sayenizde öyle anılıyor. Sizin, görevinizi düzgün yapmamanız yüzünden Türkiye bugün bu ülkelerle birlikte anılıyor ama Sayın Bakan ne yapıyor? Meşhur U dönüşleriyle her şeyde yaptığı gibi olayı kendine siyasi şova çeviriyor.

"OF'A ATADIĞI KAYMAKAM FETÖ'CÜ ÇIKIYOR, ONU ORTAYA ÇIKARAN SAVCIYI GÖREVDEN ALIYOR"

Sayın Grup Başkan Vekilimiz söyledi, 10 bin dolar alan siyasetçiyi bekliyoruz; aradan bir yıldan fazla geçti, hiçbir şey yok. Cumhurbaşkanına -o zaman parti başkanıyken- söylediği lafları nasıl U dönüşüyle çevirdiğini de biliyoruz. 'FETÖ'yle mücadele ediyoruz' diyor; kendi ilçesine, Of'a atadığı kaymakam FETÖ'cü çıkıyor, onu ortaya çıkaran savcıyı görevden alıyor. Nasıl FETÖ'yle mücadele; o da belli değil. Arkadaşlar, geldiğimiz nokta, ülkenin algılarla, hamasetle, gerçekten kopmuş ve biraz önce yaşadığımız, kendi durumunu konsolide etme... Ülkeyi başka konulara çekerek meşgul eden bir iktidarla karşı karşıyayız.

"AYARINI BOZDUĞUNUZ KANTAR GÜN GELİR SİZİ TARTAR DİYORUM"

Geçen sene ben bu kürsüden bir fotoğraf gösterdim -birazdan da göstereceğim, bir sürü fotoğraf var- bir tane daha göstereyim -bu fotoğraflardan birini gösterdim o zaman, SBK Holdingle ilgili gösterdim ve Sayın Bakan oradan saldırdı- Brezilya'da 1,3 ton kokain yakalanan uçağın sahibi. Ne yapıldı bununla ilgili? Hiçbir şey yapılmadı. Sayın Bakan bunlarla ilgili mücadele edeceğine kalkıp bize onlarca defa hakaret etti, Plan ve Bütçe Komisyonunda onlarca defa hakaret etti; tutanaklar burada, hepsi tek tek yazıyor, yüce Meclisin tutanakları bunlar, ben kendim yazmadım. Ben burada aynı sözleri ağzıma alıp da Bakanın seviyesine inecek değilim. Ama bunlarla ilgili dava açtık, Bursa'da dava açtık -iki mahkeme, tazminat davası- ceza verecekken son mahkemede hakim değiştirildi. Hani 'Tarafsız ve bağımsız yargı var' diyorlar ya, en güzel örneği talimatla, Bakan talimat vermiş, yerine gelen hakim de davanın reddine karar verdi. Arkadaşlar, istediğiniz kadar bunlarla uğraşın, onlarla istediğiniz kadar uğraşın, ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi tartar diyorum. ve bu yüce Genel Kurulun, Türkiye Büyük Millet Meclisinin büyüklüğüne, mehabetine yakışır bir şekilde bütçe olmasını diliyorum, Sayın Bakan da umarım bunları dikkate alır."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Erkan Aydın'dan Bakan Soylu'ya: 'Of'a Atadığı Kaymakam Fetö'cü Çıkıyor, Onu Ortaya Çıkaran Savcıyı Görevden Alıyor' - Son Dakika


Advertisement