ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 27 Ocak 2023 - Son Dakika

ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 27 Ocak 2023

27.01.2023 10:59
ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 27 Ocak 2023

ÖSYM, 13 yıl aradan sonra "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı" düzenleyecekÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy: "29 Ocak'ta yapılacak TR-YÖS'ün geçerlilik süresi, sınav tarihinden itibaren iki yıl olacak.

6 Nisan 1920

1- ÖSYM, 13 yıl aradan sonra "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı" düzenleyecek

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy:

"29 Ocak'ta yapılacak TR-YÖS'ün geçerlilik süresi, sınav tarihinden itibaren iki yıl olacak. Sınav sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması, YÖK Başkanlığı tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecek"

(Selma Kasap/Ankara)

2- Türkiye- Tayland İkinci Ortak Eylem Planı ile iki ülke ilişkileri "stratejik ortaklığa" yükselebilir

Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai:

"2023'ten 2028'e uzanan süreçte ilişkilerimiz 'stratejik ortaklığa' yükselmenin eşiğinde. Stratejik ortaklık daha geniş bir alanı kapsayacaktır, güvenlik, siyasi ve diğer her şeyi "

(Muhammet Tarhan/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Türkiye'de Strep-A vakalarında artış uyarısı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi:

"Dünyada Strep-A vakalarında sayıca oldukça artış var, hastalığın daha tehlikeli klinik formlarını da daha sık görmeye başladık. Ülkemizde de veriler bu yönde. Bu nedenle çok daha dikkatli olmamız gerekiyor"

"Pandemi döneminde çok sayıda çocuğun hastalıkları geçirmemesi, bağışıklık sistemlerinin yeterince uyarılmamasına yol açtı. Sonrasında önlemlerin kaldırılmasıyla çok sayıda virüs enfeksiyonunun dolaşımda olmasının Strep-A sorununu ağırlaştırdığını düşünüyoruz"

(Burcu Çalık/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Göçmen su kuşları Ankara'da mola verdi

Türkiye, sahip olduğu sulak alanlar ve elverişli iklimi sayesinde özellikle Kuzey Avrupa ve Rusya'nın kuzeyinden sıcak ülkelere göç eden su kuşlarına güvenli bir dinlenme alanı sunuyor. Ancak sıcak giden iklim koşulları sebebiyle geçen yıllara oranla Türkiye'ye gelen göçmen su kuşu sayısında azalma bekleniyor

Nallıhan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Fatih Lort:

"Su kuşlarının korunması için bunların kümelendiği alanları koruma ekiplerimizle denetliyoruz. Bu bölgelerde avcılar kontrol ediliyor. Usulsüzlük tespit edildiğinde işlem gerçekleştiriliyor"

Kuş Gözlemcisi Barbaros Demirci:

"Türkiye, Akdeniz Havzası'ndaki diğer ülkelerle beraber Kuzey Avrupa ve Rusya'nın kuzeyinde üreyen su kuşlarının kışlama merkezi"

(Zeynep Duyar/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Kişi başına düşen araç sayısında 3 il zirvede yer alıyor

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısının 2022 itibarıyla 26,5 milyonu aştığı Türkiye'de yaklaşık 3 kişiye bir araç düşüyor

Antalya, Muğla ve Burdur'a ilişkin kayıtlar, bu illerde her iki kişiden birine araç düştüğünü gösteriyor

(Mustafa Çalkaya/Ankara)

6- Türkiye'nin en fazla hava kargo yükü geçen yıl İstanbul'dan taşındı

Dünyanın önemli havacılık merkezlerinden İstanbul'daki üç havalimanında 2022 yılında icra edilen seferlerle 2 milyon 966 bin 88 ton bagaj, kargo ve posta yükü taşındı

Geçen yıl Atatürk, Sabiha Gökçen ve İstanbul havalimanlarından 615 bin 183 ticari sefer düzenlendi

(Kenan Irtak/İstanbul)

7- Afgan kardeşler el yordamıyla otomobil üretti

Buick 1910 model araçtan esinlenerek üretilen araç, bir depo benzinle 250 kilometre yol gidebiliyor

Kardeşlerden Abdulrahman Ulumi:

"Daha gelişmiş arabalar yapabiliriz. Yetkililer, şirketler ya da kurumlar işbirliği yaparlarsa bir araba fabrikası kurabiliriz"

(Bilal Güler/Sayed Khodaberdi Sadat/Kabil) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Sırp koleksiyoncu 32 yılda 15 bin sürpriz yumurta oyuncağı biriktirdi

Sırbistan'ın Sremski Karlovci şehrinde yaşayan Radivoj Dado Juhik:

"Çocukken hepimizin sevdiği çizgi film karakterleri vardı. Benimki Asteriks'ti. Çizgi romanlardan sonra sürpriz yumurtalarda Asteriks ve arkadaşları serisi başladı. Ben de hemen biriktirmeye koyuldum"

(Aleksandar Savanovic/Lejla Biogradlija/Belgrad) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Karabük'te iki hafif ticari aracın çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı Karabük'te iki hafif ticari aracın çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı Hentbol Kadınlar 2. Lig A Grubu maçları Ankara'da tamamlanacak Hentbol Kadınlar 2. Lig A Grubu maçları Ankara'da tamamlanacak Irak'ın Ankara Büyükelçisi: 'Kalkınmaya Yolu Projesi iki ülkenin ticaretini canlandıracak' Irak'ın Ankara Büyükelçisi: 'Kalkınmaya Yolu Projesi iki ülkenin ticaretini canlandıracak'

Son Dakika Güncel ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 27 Ocak 2023 - Son Dakika


Advertisement