"Zenne" İçin Geri Sayım Başladı - Son Dakika

"Zenne" İçin Geri Sayım Başladı

04.01.2012 10:44
"Zenne" İçin Geri Sayım Başladı

"ZENNE"; Türkiye çapında 16 şehirde, 41 sinema salonunda aynı anda gösterime giriyor.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve bazı özel gösterimlerdeki izleyicisiyle buluştuğu günden itibaren basında ve sosyal medyada büyük yankı uyandıran "ZENNE"; 13 Ocak 2012 Cuma günü renkli ve derinlikli dünyasının kapılarını açıyor! Dans klibinin ve kamera arkası görüntülerinin yayınlanmasının ardından, filmi merakla bekleyen izleyicileri daha da heyecanlandıran "ZENNE"; Türkiye çapında 16 şehirde, 41 sinema salonunda aynı anda gösterime giriyor.

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla ve Trabzon'da izleyicilerle buluşacak olan "ZENNE", Kültür Bakanlığı Sinema Eserlerine İlişkin Sınıflandırma ve Değerlendirme Kurulu tarafınca, 15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygun bulundu. Film, cinsellik veya şiddet uyarısı da içermiyor.

Filmde işlenen hikayelerin, Türkiye'nin vicdan meselesi olduğunu vurgulayarak herkesi filmi seyretmeye ve tartışmaya davet eden yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay oyuncularıyla birlikte; Anadolu'nun bazı şehirlerini ziyaret ederek film ve nefret cinayetleri hakkında söyleşiler gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.

Ön hazırlıkları 3 yıl süren ve uluslararası bir ekiple çekilen "ZENNE"; M.Caner Alper ve Mehmet Binay'ın ilk uzun metraj filmi. Alper ve Binay'ın 2007 yılında sayıları iyice azalmış zenneler üzerine belgesel yapmak için yola çıktıkları proje; aynı yıl, yakın arkadaşları Ahmet Yıldız'ın, cinsel kimliğini açıkladığı için babası tarafından öldürülmesiyle yön değiştirdi. Arkadaşlarına karşı vicdan borcu taşıyan yönetmenler; anısını yaşatmak ve sesini duyurmak üzere projeyi Yıldız'ın yaşam öyküsünden esinlenerek Zenne'nin renkli dünyası ve Alman savaş fotoğrafçısı Daniel'in Türkiye'ye dışarıdan bakan gözüyle kurgulayarak, "ZENNE" filmini beyazperdeye taşıdılar.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödüllerini alan "ZENNE"; daha sonra 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Türkiye'nin ilk "LGBT" festivali Pembe Hayat KuirFest'te ise "açılış filmi" olarak gösterildi.

Dağıtımını Medyavizyon'un üstlendiği "ZENNE", 13 Ocak 2012, Cuma gününden itibaren vizyonda!

"ZENNE" HAKKINDA

Senaryosu gerçek öykülerden ve kişilerden esinlenilerek M. Caner Alper tarafından kaleme alınan "ZENNE"; muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet, renklerini gizlemekten sakınmayan ve İstanbul'un dans kulüplerinde zennelik yapan Can ile Türkiye'nin değer yargılarını çok iyi tanımayan Alman fotoğrafçı Daniel'in evrensel dostluk hikayesini anlatıyor. Film, bu sıradışı üçlünün öyküsünü, 'aile kafesleri', 'töre kuralları' ve 2008 yılına kadar eşcinsel erkeklere evrensel insan haklarına aykırı şekilde uygulanan askerlikten muafiyet prosedürleri üzerinden ele alıyor.

Başrollerini Kerem Can (Can), Erkan Avcı (Ahmet) ve Giovanni Arvaneh'nin (Daniel) paylaştığı filmde; Tilbe Saran, Ünal Silver, Rüçhan Çalışkur, Tolga Tekin, Esme Madra, Jale Arıkan gibi başarılı oyuncuların yanı sıra, Amberin Zaman, Banu Güven ve Piyale Madra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

"ZENNE"nin, Eylül 2009'da başlayan okuma ve ezber provaları çekim tarihi olan Mart 2011'e kadar devam etti. Başrol oyuncularından Kerem Can; 7 ay boyunca Almanya'da modern dans topluluğu Pina Bausch koreograflarından Daphnis Kokkinos, Türkiye'de ise Beril Şenöz ve Burçin Orhon'la filmin dans sahneleri üzerinde çalıştı. Etkileyici dans müziklerini Demir Demirkan'ın hazırladığı "ZENNE"nin dramatik müzikleri ise İtalya'da, Paolo Potì tarafından 1,5 yıl süren bir çalışmayla bestelendi ve Bulgar Senfoni Orkestrası tarafından Sofya'da seslendirildi.

Görsel zenginliğiyle de dikkat çeken "ZENNE"nin büyüleyen dans kostümleri ödüllü tasarımcı Belma Özdemir tarafından hazırlandı. Konsept çizimlerine 2009 yılının Eylül ayında başlanan kostümler, İstanbul ve Tayland'da dikildi. Filmin, Oscar ödüllü sanat yönetmeni İsviçreli Maja Zogg; filmde kullanılan setlerin ve dev kuş kafesinin mimari çizimlerine 2010 yılının Ağustos ayında başladı. Setlerin inşası, toplamda 4 aylık bir çalışma sonunda tamamlandı.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Teknosa, İstanbul'da 38'inci mağazasını açtı Teknosa, İstanbul'da 38'inci mağazasını açtı Şap virüsünü inaktif etmek mümkün: En az 70 santigrat ve 30 dakika Şap virüsünü inaktif etmek mümkün: En az 70 santigrat ve 30 dakika Binlerce insanı ağırlıyor! İstanbul Otogarı'nın son görüntüsü kaygı verici Binlerce insanı ağırlıyor! İstanbul Otogarı'nın son görüntüsü kaygı verici

Son Dakika Sinema 'Zenne' İçin Geri Sayım Başladı - Son Dakika


Advertisement