Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kenan Evren'le bir tutan CHP'ye AK Parti'den sert sözler: Tam bir şuursuzluk ve çarpıklık - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kenan Evren'le bir tutan CHP'ye AK Parti'den sert sözler: Tam bir şuursuzluk ve çarpıklık

12.09.2022 20:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'e benzeten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kenan Evren'le bir tutan CHP Sözcüsü Faik Öztrak'a sert tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, iki benzetmeyi de üzüntü verici bulduğunu belirterek, "Hiçbir siyasi parti bu duruma düşmemeli. Türk milletinin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı ve darbeciyi aynı kefeye koymak siyasi açıdan tam bir şuursuzluk ve çarpıklık" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim sürerken, CHP lideri Kılıçdaroğlu dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis hakkında "İkisinin de oyları düşüyor. Haliyle iki popülist, savaş kartına oynuyor. Kafa bu! Adaların silahlanmasıyla ilgili tavrımız nettir, iktidara geldiğimizde bu meseleyi biz çözeriz" açıklamasında bulunmuştu.

ÖZTRAK'TAN KENAN EVREN BENZETMESİ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise bugün partisinin MYK toplantısı sonrasında "Bugün ülkemizde yaşadıklarımızın, 12 Eylül'de yaşadıklarımızla büyük benzerlikleri var. Hangi birini söyleyelim. 12 Eylül'de Kenan Evren ve arkadaşları ne yaptıysa 20 Temmuz 2016'dan sonra aynısını Erdoğan şahsım yönetimi yapıyor ifadelerini kullandı.

"ŞUURSUZLUK VE ÇARPIKLIK"

Bu iki açıklamaya da AK Parti'den sert tepki geldi. Partisinin MYK toplantısı sonra açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bu iki kıyaslamayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Bunu üzüntü verici buluyorum. Hiçbir siyasi parti bu duruma düşmemeli. Türk milletinin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı ile bir darbeciyi aynı kefeye koymak siyasi açıdan tam bir şuursuzluk ve çarpıklık. Daha da öteye gidiyor bu açıklama. Yunanistan Başbakanı ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını aynı kefeye koymaya kalkıyor. Yani böyle bir şey daha önce yapılmış mıdır bilmiyorum. Ama bugün bugün Türkiye'yi tehdit eden bir kişiye Miçotakis, TC Cumhurbaşkanını kıyaslıyorsa o kişinin aidiyeti hangi ülkeyedir? İyi bir düşünmek lazım. Hiçbir şey kalmadı elinde. Kınıyoruz"

Ömer Çelik'in açıklamalarından satırbaşları:

Çelik, 12 Eylül darbesinin 42. yılına ilişkin, "12 Eylül darbesi nesilleri yok eden, Türkiye'nin kazanımlarını bertaraf eden, berhava eden, milli egemenliğine yapılmış suikast girişimlerinin dönüm noktalarından bir tanesiydi." şeklinde konuştu.

27 Mayıs'ta başlayan sürecin, 15 Temmuz'a kadar bu çizgide geldiğini, bunların hepsinin "vatanseverlik adına" yapıldığının söylendiğini ifade eden Ömer Çelik, "Ama her zaman söylediğimiz gibi, milli egemenliği ortadan kaldıran hiçbir girişim, sebebi, gerekçesi, şartları ne olursa olsun asla ve kata bir vatanseverlikle izah edilemez." değerlendirmesini yaptı.

TUNÇ SOYER'İN AÇIKMALARI

AK Parti Sözcüsü Çelik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarındaki sözlerini de eleştirdi. Ömer Çelik, şunları söyledi:

"Orası nihayetinde bir tarih platformu değil, orası güzel İzmir'in işgalden kurtuluşunun yıl dönümünün kutlandığı bir zaman. Dolayısıyla işgalcilere karşı olan duruşumuzun, işgalcilerin mezalimine karşı olan duruşumuzun anlatılması gerekirken, bunun içeriye dönük bir tartışma haline çevrilmesi son derece sakıncalıdır, ciddi bir şuursuzluktur. Zaten arkasından atılan birtakım adımlar da maalesef bu şuursuzluğun devamı olarak önümüze gelmiştir. Arkasından bazı siyasetçi arkadaşlarımız, bu bağlamda söylenen bazı sözlerin Atatürk'ün sözleri ile benzerliğini ifade ederek, bize cevap vermeye çalışıyorlar. Atatürk'ün söylediği sözlerin bağlamından koparılarak bu şekilde konumlandırılması bir istismar siyasetidir. Nihayetinde Atatürk ve silah arkadaşları, ülkemizin işgal edilmesine karşı en büyük mücadeleyi vermiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna gelen o büyük safhaları, tek tek zaferle sonuçlandırarak bir sonuca ulaştırmış, büyük bir mücadelenin kahramanlarıdır."

ABD'DEN TERÖRİSTLERE TAZİYE MESAJI

Ömer Çelik, terörle mücadele konusunda, iç ve dış güvenlik açısından güçlü adımların atılmaya devam edildiğini belirterek, "Fakat maalesef terörle mücadelede teröristlerle uğraştığımız kadar müttefiklerimizin ortaya koyduğu bazı ilkesizlikler ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'nın, teröristler için taziye mesajı yayınlaması, bu ilkesizliklerin başında geliyor. Daha sonra da komuta heyetinin teröristleri ziyaret etmesi, bu ilkesizliğin çarpıcı örneklerinden birisi olarak gündeme geliyor. Tabii ki bu NATO prensiplerine de Amerika ile Türkiye arasındaki güvenlik mutabakatına da aykırıdır." diye konuştu.

Yunanistan'ın yükseltmeye çalıştığı tahriklerin farkında olduklarını ve ciddi bir şekilde takip ettiklerini vurgulayan Çelik, "En son bir Ro-Ro gemisine ateş açmaları, açık bir şekilde söyleyelim, bu bir haydutluktur. Bu bir kaza, bir istenmeyen bir saldırganlık gibisinden değerlendirecek bir konu değildir, bu resmen haydutluktur. Her zaman söylediğimiz, bu şekildeki tacizlere, bu şekildeki fiili durum yaratma arayışlarına son vermeleridir. Burası çıkmaz sokaktır, bu çıkmaz sokaktan Yunanistan'ın faydasına ve lehine herhangi bir şey çıkmayacaktır, bu nettir." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR DİPLOMASİ DEVLETİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sorunların masada çözülmesi için Türk diplomasisinin yeterli kapasiteye, çözüm üretme planlarına ve yol haritasına sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla Yunanistan'ın masadan kaçmayı bırakıp sahada bu tip haydutluklardan uzak durması gerekir. Bütün sorunların çözüm yeri masadır, Türkiye, güçlü bir diplomasi devletidir. Miçotakis yönetiminin iç krizlerinin neticesi, Yunanistan'ın meşruiyetten uzaklaşması, hukuktan uzaklaşması bir haydut devlet gibi davranması anlamına gelmemelidir. Bu konudaki çizginin iyi çekilmesi gerekir, bunun hiç kimseye en çok da Yunanistan'a hiçbir faydası olmaz."

YORUMLAR
500
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '6'lı masayı terk et' çağrısını reddeden Akşener'e kapıyı açık bıraktı AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '6'lı masayı terk et' çağrısını reddeden Akşener'e kapıyı açık bıraktı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını reddeden Akşener'e AK Partiden açık kapı: Kesin kanaat geliştirmek her zaman yanlıştır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını reddeden Akşener'e AK Partiden açık kapı: Kesin kanaat geliştirmek her zaman yanlıştır

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kenan Evren'le bir tutan CHP'ye AK Parti'den sert sözler: Tam bir şuursuzluk ve çarpıklık - Son Dakika


Advertisement