Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında - Son Dakika
Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Dolmabahçe'deki görüşmesi dünya basınında manşete taşındı. İngiliz Guardian ''Erdoğan, Hamas lideriyle görüştükten sonra Filistin'e birlik çağrısı yaptı'' manşetini atarken France 24, ''Türkiye kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı hedefliyor'' diye yazdı. İsrail gazetesi Jerusalem Post ise, ''Siyasi sembolizm: Türkiye, Hamas liderlerini Hamas bir devletmiş gibi ağırlıyor'' yorumunda bulundu.

21.04.2024 18:23

Dolmabahçe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas lideri İsmail Heniyye ile görüşmesine dünya basını geniş yer verdi. İngiliz Guardian "Erdoğan, Hamas lideriyle görüştükten sonra Filistin'e birlik çağrısı yaptı" başlığıyla görüşmeyi okuyucularına duyururken, France 24, "Türkiye kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı hedefliyor" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN DOLMABAHÇE'DE HENİYYE İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüştü. 2,5 saat süren kritik zirvede ateşkes için atılacak adımların yanı sıra Gazze'ye dönük insani yardımların artırılması ve daha etkin ve hızlı ulaştırılmasına ilişkin konular da ele alındı.

KRİTİK ZİRVE DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU

Erdoğan-Heniyye görüşmesi dünya basınında geniş yer buldu. Al Jazeera, "Türkiye cumhurbaşkanı, 'İsrail'e karşı en güçlü tepkinin ve zafere giden yolun birlik ve bütünlükten geçtiğini' söylüyor" derken, Bloomberg, "Türk lider bir kez daha ateşkes ve hızlandırılmış yardım çağrısında bulundu" şeklinde yazdı. İngiliz Guardian, "Erdoğan, Hamas lideriyle görüştükten sonra Filistin'e birlik çağrısı yaptı" manşetini attı.Haberde, "Türkiye cumhurbaşkanı, İran ile İsrail arasındaki son olayların İsrail'in Gazze'de 'zemin kazanmasına' izin vermemesi gerektiğini söyledi" ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında

İsrail merkezli Haaretz ise görüşmeyi, "Hamas'ın siyasi lideri İsmail Heniyye Cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da bir araya geldi. Erdoğan'ın ofisi, ikilinin Gazze'de kalıcı ateşkes için gerekli adımları ve Gazzelilere sürekli ve sürekli insani yardım ulaştırılması ihtiyacını görüştüğünü söyledi" sözleriyle okuyucularına aktardı.

JERUSALEM POST: SİYASİ SEMBOLİZM

Zirvede verilen "siyasi mesajı" manşetine çıkaran bir diğer İsrail gazetesi Jerusalem Post ise, "Siyasi sembolizm: Türkiye, Hamas liderlerini Hamas bir devletmiş gibi ağırlıyor" başlığını atarken, haberde, "Türkiye cumhurbaşkanı, hafta sonu Hamas liderlerini, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırının ardından Hamas'ın bölgede artan nüfuzunu ve gücünü yansıtan son derece sembolik ve önemli toplantılarda ağırladı." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında

"TÜRKİYE ARABULUCULUK YAPMAYA ÇALIŞIYOR"

İran merkezli PressTv'nin manşeti, "Türkiye Gazze savaşında arabuluculuk yapmaya çalışırken Hamas lideri Erdoğan ile görüştü" oldu. Haberde 'Filistin direniş hareketinin politbüro başkanı, Ankara'nın İsrail'in Gazze'de devam eden saldırganlığına son verme çabalarında daha etkili bir rol oynamaya çalıştığı bir dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi' ifadelerine yer verildi.

France 24 zirveye ilişkin haberinde, "Türkiye kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı hedefliyor" yorumunu öne çıkardı. France 24'e konuşan London School of Economics'in misafir araştırmacısı Selin Nasi, "Türkiye'nin kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı ve belki de Katar'ın rolünü üstlenmeyi hedeflemesi oldukça muhtemeldir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında

"TÜRKİYE HEM HAMAS HEM DE MISIR YETKİLİLERİNİ AĞIRLADI"

Euronews ise, Türkiye'nin aynı dönemde hem Mısır hem de Hamas yetkililerini ağırladığına dikkat çekerek, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli görüşmelerin yapıldığı bir gün geçirdi" dedi.

Zirve Yunan basınının da dikkatini çekti. Proto Thema "Dolmabahçe'de gerçekleşen toplantıda Hamas'ın güçlü isimlerinden ve rehinelerin kilit müzakerecisi Halid Meşal de hazır bulundu" derken, Kathimerini gazetesi de, "Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamas lideri İsmail Heniyye'yi İstanbul'da karşıladı ve onunla Gazze'de ateşkes sağlanması ve insani yardım sağlanması çabaları hakkında görüştü" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan\'ın Dolmabahçe\'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşmesi dünya basınında - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (19)

  • Abdullah Kara: Yüz yılın lideri,Allahım ayağına taş değdirmesin.. 201 124 Yanıtla
    YUSUF CANER: emekli öyle demiyor ama?? 69 128 LEYLAli YILANCI: Dünya Liderimize saygı duyuyorken. Ne bu hazımsızlık ya. Onun gibi biri daha varmı Liderlik yapabilecek hemde Dünyada. Ucuz olmayın kıymet bilin bırakın şu fesatlığı, ayrışımcılık yapmayı. Vatanı bölme işlerinden vazgeçin. Biraz akıllı düşünün . Farkedin güzellikleri . 98 51 Gursel kalen: Yüzyılın bunda haberi var mı? 61 81 mustafa aykanat: Amiin 30 23 LEYLAli YILANCI: Değerli miz Kıymetlimiz Cumhurumuzu sevmeyen ancak vatan haini olmalıdır. Bırakın particilik yapmayı. Allah Rızası için mantıklı konuşun 4 5
  • Pinokyo: Ekonomiyi düzeltmek için stratejik bir adım, bu adam bu işi biliyor 101 79 Yanıtla
  • V. A.: Hamas teröristtir. 33 140 Yanıtla
  • Murat E: Kim .... haması ! 25 81 Yanıtla
  • Gursel kalen: Dünyanın bundan haberi var mı? 38 65 Yanıtla
  • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement