KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut" - Son Dakika

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut"

24.11.2022 20:03

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut" Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a fahri doktora ünvanı verildi Malatya'da İnönü Üniversitesi'nin akademik yılı açılışına katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,...

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a fahri doktora ünvanı verildi

MALATYA - Malatya'da İnönü Üniversitesi'nin akademik yılı açılışına katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut. O şekilde bir anlayışla Kıbrıslı Türklerin haklarını hukukunu yok etmek için her türlü planla programla sinsi oyunlarla bize bu yanlışları yaparak bizleri pes ettireceklerini sananlar karşılarında işte böyle bir mücadele veren bir anlayış görüyorlar." dedi.

İnönü Üniversitesi'nin Akademik Yılı Açılış Törenine katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 'Doğu Akdeniz'deki gelişmeler çerçevesinde mavi vatan ve Kıbrıs' konulu ilk açılış konferansında konuştu.

Konferans öncesi kendisine Fahri Doktora Ünvanı verilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a cübbesini İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay giydirdi.

Kıbrıs'ta 50 yıldır sürdürülen müzakerelerin sonunda Avrupa'nın desteği ile Kofi Annan planının devreye sokulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, o dönemde Kıbrıslı Türklerin büyük bir fedakarlık yaparak evet demelerine rağmen Rum tarafının oylamada hayır dediğini anımsattı. Avrupa'nın o süreçte bu plana evet denilmemesi karşısında ambargo, izolasyon, direk uçuş yasağı gibi birçok uygulamayı kaldıracağını vaat etmesine rağmen sözünde durmadığını da ifade eden Tatar, "Biz evet dedik ancak hiçbir vaatlerini tutmadılar. Rum kesimi hayır demesine rağmen kısa bir süre sonra Avrupa Birliği'ne aldılar. AB'ye tek taraflı alınıyorlar, garantör ülke olan Türkiye'ye danışmadan, Kıbrıs'ın kurucu ortağı olan Kıbrıs Türklerine sorulmadan AB'ye alınıyorlar. Adanın tümünün sahibiymiş gibi AB devleti yapıyorlar, sonrada federal temelli bir çözüm için mutlak olarak iki devletin birleşmesi lazım diyorlar. Ondan sonra Türkiye Cumhuriyeti'ne 'sen AB üyesi değilsin Kıbrıs'taki hükümdarlığın, 350 yıllık geçmişin, hakkın, hukukun her türlü iddiaların sıfırla çarpılarak adanın güvenliğinin AB tarafından karşılanacağını söylüyorlar 1974'den beri adada olan Mehmetçik ve Türk askerinin adadan çekileceğini söylüyorlar." ifadelerine yer verdi.

Bu durumu asla kabul etmeyeceklerinin altını bir kez daha çizen Cumhurbaşkanı Tatar, "Türkiye ile bizim birlikte geliştirdiğimiz siyaset, bugünkü Doğu Akdeniz politikasını şekillendirmektedir. Onun için Kıbrıs, Doğu Akdeniz, mavi vatan bizim için çok önemlidir. Doğu Akdeniz'deki dengeler aleyhimize çevrilirken, yine tekrar dengeyi esas rayları üzerine oturtmada son birkaç yıldır büyük bir başarı elde ettik. Çünkü ne dedik 'Artık egemen eşitlik' dedik, artık iki devlet dedik, artık yama yok dedik, federal çatı altında bizleri tamamıyla Avrupa Birliği'ne çekmek Türkiye'yi de Doğu Akdeniz'den dışlamaya asla müsaade etmeyiz dedik. Sizlerin tüm baskı ve tehditlerine rağmen sizleri büyük Türk Milletinin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs ile arasındaki bağları koparmanıza gücünüz yetmez dedik" şeklinde konuştu.

Türk Askeri'nin Kıbrıs'ta bulunması ile birlikte 1974 yılından beri kimsenin burnunun dahi kanamadığını da söyleyen Tatar, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin varlığı dolayısıyla elbette caydırıcı bir güç olmasıdır. Karşı taraf bir halt yemeye kalkışamamıştır. Onun için herkes haddini bilecek ve biz Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinin adada caydırıcı bir güç olarak varlığını sürdürmesi ile Kıbrıs'taki dengeleri o şekilde korumayı sonuna kadar başaracağız" dedi.

Avrupa Birliği'nin tanıdığı Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'nin aslında nüfusu bir milyon olan bir Rum Devleti olduğunu da ifade eden Tatar, "Bu nüfusu bir milyon dahi olmayan Rum Devleti, Avrupa Birliği'ne gidiyor, orada hepiniz görüyorsunuz Fransa'nın Cumhurbaşkanı, Almanya'nın başbakanı, İtalya'sı vesaire oda orada duruyor. ve orada duran adam şimdiki Cumhurbaşkanları Nikos Anastasiadis. Türkiye Cumhuriyeti'nin 85 milyonunun, 450 milyonluk Avrupa Birliği ile ilişkilerini veto edebiliyor. İşlerine geldiğinde kendi bekaları için Kıbrıs'ı tek taraflı olarak hiçbir uluslararası sözleşmeden hakları olmadan Kıbrıs'ı bir AB ülkesi yakabileceklerini düşünüyorlar. Anastasiadis bütün adanın cumhurbaşkanı olarak her türlü görüşmeye protokola sözleşmeye dahil edebiliyorlar. ve Kıbrıs'ta bizlerin önünü tıkıyorlar. Türkiye'nin önünü tıkıyorlar. Böyle bir anlayış karşısında bizlerin birlik ve beraberliği ile kutsal ve milli davamızı en iyi şekilde milli hassasiyetlerimiz doğrultusunda yürütmekten başka çaremiz yok" ifadelerine yer verdi.

İşlerinin kolay olmadığını ve yıllardan beri bu haksızlığa karşı direndiklerini de belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Yıllardan beri ekonomik abluka ve izolasyon ile her türlü engellemeye rağmen bir ekonomik başarı ortaya koyan Kıbrıs Türk halkı bu işe baş koymuştur. Bizim yolumuz Mücahidin yoludur, bizim yolumuz Mehmetçiğim yoludur, bizim yolumuz Türkiye Cumhuriyeti ile birlikteliğin yolu bizim yolumuz Şerefli Türkiye ile birlikte milli dava yürütme yolu" dedi.

Şuanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üniversitelerinde 144 farklı ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu durumunda aslında bir nevi bütün bu ülkelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığını kabul ettiği anlamına geldiğini ifade eden Tatar, "Yüzlerde farklı ülkelerden turistler gelip gidiyorlar. Dünyanın farklı ülkelerinde ticari ilişkilerimiz var, giderek kökleşmekteyiz. Siyasetimizi sağlam temeller üzerinde geliştirmeye çalışan bir zihniyetle bunlarla çarpışıyoruz. Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut. O şekilde bir anlayışla Kıbrıslı Türklerin haklarını hukukunu yok etmek için her türlü planla programla sinsi oyunlarla bize bu yanlışları yaparak bizleri pes ettireceklerini sananlar karşılarında işte böyle bir mücadele veren bir anlayış görüyorlar." diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a güven mektubunu sundu Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a güven mektubunu sundu

Son Dakika Politika KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 'Resmen çarpışıyoruz, çünkü karşımızdakiler Haydut' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement