Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi olayının iç yüzü: Sınır dışı edecektik, birbirlerine suç atmaya başladılar - Son Dakika

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi olayının iç yüzü: Sınır dışı edecektik, birbirlerine suç atmaya başladılar

28.10.2021 10:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 ülkenin büyükelçisinin tutuklu bulunan Osman Kavala için çağrı yapması sonrası yaşanan gelişmeleri aktardı. Çavuşoğlu, "Sınır dışı edilmeleri için çalışmaları başlatmıştık. Sonra büyükelçiler birbirlerine suçu atmaya başladı. O zaman nasıl geri dönebiliriz arayışına girdiler. Ve büyükelçiler net bir şekilde geri adım atmak durumunda kaldılar." ifadelerini kullandı.

18 Ekim'de Osman Kavala'nın tutukluluğunun dördüncü yılı nedeniyle ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın imzaladığı ortak bir açıklama yayımlandı. Açıklama, ABD, Almanya ve Kanada başta olmak üzere bazı ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

Büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı'na davet edilirken, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere birçok siyasi bu açıklamaya tepki gösterdi. Erdoğan, bu kişilerin "istenmeyen adam" ilan edilmeleri için talimat verdiğini söyledi.

"ÜLKEMİZE DÖNÜK YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMÜŞTÜR"

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği dün yaptığı paylaşımda, diplomatların, bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı. Büyükelçiliğin, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine ilişkin yaptığı açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandı. Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, "Ülkemize dönük yanlıştan geri dönülmüştür. Büyükelçilerin bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacaklarına inanıyorum" dedi.

ÇAVUŞOĞLU, SÜRECİN PERDE ARKASINI ANLATTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CNN TÜRK'ten Dicla Canova'ya büyükelçi krizi ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken, büyükelçi meselesine de değindi.

"Bu açıklama kabul edilemezdi, yargıya talimat içeriyordu, arkadaşlarıma 'hadlerini bildirin' dedim." diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Sınır dışı edilmeleri için çalışmalar başlatmıştık. Pazartesi kabinede sınır dışı çalışmalarını arz etmiştik. Sonra büyükelçiler birbirlerine suçu atmaya başladı.

"BAVULLARINI TOPLAMAYA BAŞLAYANLAR OLDU"

Genç diplomatların başlattığı bu hadsiz açıklamayı yaptılar. Hazırlıklarımızdan da haberdar olan, bavullarını toplamaya başlayanlar da olmuş. Bu açıklamayı yapanlar bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler. O zaman nasıl geri dönebiliriz arayışına girdiler. İlk olarak ABD biliyorsunuz açıklama yaptı. Biz Kore'den döndükten sonra bu gelişmeler oldu ve büyükelçiler net bir şekilde geri adım atmak durumunda kaldılar."

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Kavala hakkında birçok suçlama var, değişik davalar var. Hakkındaki başka suçlamalardan dolayı yargılanıyor şu an, bu nedenle tutukluluğu devam ediyor. Avrupa Konseyi bakanlar komitesi de burada yanlış yapıyor. AİHM'nin kararlarının uygulanması ile ilgili neden sadece bir davayı ön plana çıkarıyorsunuz? Neden diğer ülkelere yönelik kararlarda bunu yapmıyorsunuz? Diğer ülkelerin de uygulamadığı AİHM kararları var. Mesela Yunanistan 14 yıldır mahkum edildiği kararı uygulamıyor. Batı Trakya'daki dernekler Türk ismiyle dernek kuramıyor. Ama bize yönelik bu tavrını Avrupa, Yunanistan'a yapmıyor. Bildiriye imza atan ülkeler arasında kim var? Fransa var. Neden mahkum edilmişler? Hapishanelerde gözaltı merkezlerinde işkence. 2011 yılında AİHM, Fransa'yı mahkum ediyor, 10 yıldır Fransa bu kararı uygulamıyor. Başka kim var bildiride? Almanya. Almanya da bir başka davada mahkum ama uygulamıyor. Şimdi bu ülkeler bize ders vermeye çalışıyor mu? Çalışıyor. Peki onlar uyguluyor mu? Uygulamıyor. Mesela Norveç. Neden mahkum edilmişler, çocuklara ilişkin sosyal haklar. AİHM bu konuda Norveç'i de mahkum ediyor ve 2019'dan beri Norveç bu kararı uygulamıyor. Bu örnekleri daha da artırabilirim.

"ÜLKENİN ONURUNU KİMSEYE ÇİĞNETMEYİZ"

Osman Kavala'nın önemi ne? Soros'un adamı. Görevi Gezi olayları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devirmek, hükümeti devirmek. Hangi demokratik ülke bunu kabul edebilir? Hangi demokratik ülkelerde bu suç değil? Neden bir işi cımbızla seçip öne çıkarıyorsunuz? Sorunun cevabı burada. Bu süreçte de gördüler ki artık kimse ne Türkiye'ye parmak sağlayabilir ne de iç işlerine karışabilir. Ülkenin onurunu gururunu kimseye çiğnetmeyiz. Bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde gösterdik. Ancak bu burada kalmaz, gerekli adımları tedbirleri alacağız. Onu da ilerde açıklarız.

"GÖRÜŞME TEKLİFİ ABD'DEN GELDİ"

Görüşme teklifi ABD tarafından geldi. Ya G20'de ya da Glasgow'da COP26'da görüşmek istiyoruz dediler. Muhtemelen Glasgow'da olacak. Önce konuşma sıraları vs. belli olacak. Arkadaşlarımız bu konuda tarih ve saat açısından çalışmalarını sürdürüyor. Biz zaten Blinken ile görüşüyoruz. Biz diplomasiden yanayız, kendisi ile G20'de de Glasgow'da da görüşeceğiz."

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi olayının iç yüzü: Sınır dışı edecektik, birbirlerine suç atmaya başladılar

Son Dakika Politika Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi olayının iç yüzü: Sınır dışı edecektik, birbirlerine suç atmaya başladılar - Son Dakika


Son Dakika

Muş kara teslim! Görüş mesafesi 10 metreye düştü, ekipler gece gündüz çalışıyor 10:03 Muş kara teslim! Görüş mesafesi 10 metreye düştü, ekipler gece gündüz çalışıyor Aralık ayında Netflix'te hangi yapımlar var? İşte gün gün program! 09:55 Aralık ayında Netflix'te hangi yapımlar var? İşte gün gün program! Gökhan Tepe'nin gazetecilerin sorularına verdiği cevap tebessüm ettirdi: Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca yer sildim 09:30 Gökhan Tepe'nin gazetecilerin sorularına verdiği cevap tebessüm ettirdi: Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca yer sildim
Samsun'da votkanın üzerine dezenfektan içen denizci komaya girdi 09:10 Samsun'da votkanın üzerine dezenfektan içen denizci komaya girdi MasterChef'te yarışmaya veda eden isim belli oldu 08:48 MasterChef'te yarışmaya veda eden isim belli oldu MHP'den yardım isteyen Adnan Oktar'ın kediciği gözaltına alındı! 08:32 MHP'den yardım isteyen Adnan Oktar'ın kediciği gözaltına alındı!
DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu hakkında çağrı: Sınırları kapatmayın! 07:57 DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu hakkında çağrı: Sınırları kapatmayın! Bakan Soylu, gazetecinin sorusuna gözyaşları içinde cevap verdi 07:51 Bakan Soylu, gazetecinin sorusuna gözyaşları içinde cevap verdi
Advertisement