2012'de Kars'ın Tanıtım Çalışmalarına Ağırlık Verecekler - Son Dakika
Yerel

2012'de Kars'ın Tanıtım Çalışmalarına Ağırlık Verecekler

2012\'de Kars\'ın Tanıtım Çalışmalarına Ağırlık Verecekler

Ercüment Daşdelen - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Dr.

04.01.2012 12:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ercüment Daşdelen - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar, "Bölgemizi çok iyi tanıtabilirsek inanıyorum ki bu bölge, turizm noktasında inanılmaz düzeyde fark atacaktır" dedi.

Tutar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede çok önemli bir sektörün de turizm olduğunu belirterek, "Bizim çok ciddi turizm koridorlarımız vardır. Van koridoruna baktığınız zaman Ağrı, Doğubayazıt, Iğdır, Kars, Sarıkamış, Ani gibi yerleri gezersiniz. Biz rota çalışmalarını başlattık en kısa zamanda bunların tüm çıktılarını elde edeceğiz" diye konuştu.

Turizm sektörünün tanıtılmasına çok ciddi anlamda ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Tutar, şunları kaydetti:

"Bölgede bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının ve kamu kurumlarının ciddi bir çaba sarf etmesi lazım. Bizim bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi bölgemize beslenen ön yargıdır. Ön yargıdan dolayı bölgemiz hak ettiği yere ulaşamıyor. Dolayısıyla bu ön yargıyı kırabilmek hepimizin üzerine düşen bir görevdir. Burada bulunan ve yaşayan her insanın bir anlamda boynunun borcudur. Biz bölgemizi çok iyi tanıtabilirsek inanıyorum ki bu bölge, turizm noktasında inanılmaz düzeyde fark atacaktır. Bu kadar değeri bir arada barındıran bir bölgeyi bulmanız mümkün değildir."

-Sarıkamış-

Tutar, Sarıkamış'ın tarihi yönünün yeterli düzeyde değerlendirilemediğini ifade ederek, "Sarıkamış'ı Çanakkale ile eşit düzeyde tanıtabilsek, insanlara sahiplendirebilsek, 'Şarkın Çanakkalesi' diyebileceğimiz bir mekan olarak tüm etkinliklerde bunu tarihsel bütünlüğü ile ortaya koyabilirsek, inanılmaz düzeyde bir fark ortaya koyar ve bölgemizi tanıtma noktasında çok ciddi anlamda bir avantaj sağlamış olabiliriz" dedi.

Tutar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olmayan bir şeyi yapmıyoruz, sadece var olanları tanıtsak bile bu bizim için yeterlidir. Dünyada bazı yerlerde efsaneler üzerinden neler inşa ediliyor. Ama bizim gerçek yaşanmış kahramanlık hikayeleri, gerçek yaşanmış tarihsel hazinelerimizi yeterince tanıtamıyoruz. O halde yapılacak şey tanıtıma ciddi anlamda destek vermek. Burası Kafkaslara ve Orta Asya'ya açılan bir kapıdır. Kafkaslardan Orta Asya'ya geldiğinizde Avrupa'nın giriş noktası burasıdır. Önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası bitmesini beklediğimiz makro ölçekteki projelerle birlikte burada çok ciddi anlamda mal ve insan hareketliliğinde yoğun bir trafiğin yaşanacağını bekliyoruz. Bu beklenti sadece beklemek anlamında olsun istemem. Buna yönelik olarak bir hazırlık yapmamız gerekiyor."

-Yurt içi ve yurt dışı tanıtım çalışmaları-

Tutar, Serhat Kalkınma Ajansı'nın bölge planında belirlediği gelişme potansiyeli taşıyan sektörlerden birisi olan turizm konusunda yurt içi ve dışında önemli çalışmaları olduğunu ifade ederek, 2011 yılında yurt içinde Ankara Turizm ve Tatil Günleri Fuarı, Van Fuarı ve Travel Turkey İzmir Fuarlarına katıldıklarını Tutar, aynı yıl yurt dışında ise eylül ayı sonunda 17. Uluslararası Moskova Turizm ve Seyahat Fuarı'nda yer aldıklarını bildirdi.

2012 yılı içinde yurt içinde mayıs ayında Ankara Fuarına, ekim ayında Van Fuarına, aralık ayında Travel Turkey İzmir Fuarına katılacaklarını anlatan Tutar, şunları kaydetti:

"Komşu ülkelerden gelecek ziyaretçi sayısını arttırma hedefimize dönük olarak 2012 yılında uluslararası fuarlara ağırlık vereceğiz. Mart ayında Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenecek olan ITM ve MITT turizm fuarlarında yer alacağız. Aynı ay içerisinde Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılacak UITT fuarında olacağız. Nisan ayında Azerbaycan Bakü Uluslararası Turizm Fuarı'na, haziran ayında İran Tahran Turizm Fuarına ve ekim ayında ise St. Petersburg INWETEX Turizm Fuarına katılacağız."

Serhat bölgesinde turizm ürünleri çeşitliliğini arttırmak için bazı çalışmalarının bulunduğunu bildiren Tutar, şöyle devam etti:

"Ürün çeşitliliğini fazlalaştırmadaki temel amacımız, turizmin yerel ekonomiye sağladığı katkıyı arttırmak, yereldeki insanları turizm faaliyetlerinin içine çekebilmek, sahip olduğumuz değerler konusunda yerelde bilinçlenmenin ve sahiplenmenin arttırılması, turist sayısı ve gelirinin arttırılmasıdır. Bu amaçla Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin turizme dönük gezi rotalarını belirliyoruz. Geçen yılın sonunda yapılan çalışmalar ile Sarıkamış'ın gezi rotalarını çıkardık ve işaretlemeleri bitirdik. Planlı gelişme için Çıldır Gölü ve Ağrı Diyadin'de altyapı ve haritalandırma çalışmaları halen devam ediyor."

Tutar, ilkini geçen yıl İstanbul'da gerçekleştirdikleri, bölgelerinin tanıtımına yönelik olarak yapılan billboard ve ışıklı pano tanıtımlarının ikincisini bu yıl Ankara'da başlattıklarını ifade ederek, 8 Ocak tarihine kadar sergide kalacak afiş ve billboardlarda, Sarıkamış Harekatı ve Sarıkamış şehitleri temasının işlendiğini bildirdi.

Tutar, son olarak ise 2012 yılının belki de en önemli organizasyonunun eylül veya ekim ayı içinde yapacakları Doğu Anadolu Turizm Çalıştayı olacağını belirterek, "Çalıştaya kamu, özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarından katılım olması beklenmektedir. Çalıştayda sahip olduğumuz turizm potansiyeline mukabil turist sayısı ve turizm gelirlerindeki düşüklüğün ana nedenleri ile bunların giderilmesi için kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenlerin ortak katılımla belirlenmesi ve bir yol haritasının çıkarılmasının yanı sıra, komşu Ajanslarla işbirliği yapılabilecek spesifik konuların belirlenmesi amaçlanmaktadır" diye konuştu.

- KARS

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 2012'de Kars'ın Tanıtım Çalışmalarına Ağırlık Verecekler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement