İzmir Tarihinin En Büyük Raylı Sistem Yatırımı Buca Metrosu'nda Kazı Çalışmaları Başladı - Son Dakika
Yerel

İzmir Tarihinin En Büyük Raylı Sistem Yatırımı Buca Metrosu'nda Kazı Çalışmaları Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi kaynaklarıyla inşa edeceği Buca Metrosu'nda kazı çalışmalarına başladı. Başkan Tunç Soyer, General Asım Gündüz İstasyonu'nda tünel açma makinesinin (TBM) startını verdi. Soyer, 2025 yılında metronun tamamlanacağını ve İzmir tarihinin en büyük yatırımını kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceklerini belirtti.

10.01.2024 00:36  Güncelleme: 02:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı Buca Metrosu'nda General Asım Gündüz İstasyonu'ndan kurulumu tamamlanan tünel açma makinesi (TBM) kazıya başladı. Göreve geldiğinde "O metro Buca'ya gelecek" dediğini ve başardıklarını söyleyen Başkan Tunç Soyer, "2025 yılının Aralık ayında, o tünelin sonundaki ışığı göreceğiz. İzmir tarihinin en büyük yatırımını, bu büyük raylı sistem devrimini, kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceğiz. Bu gurur bizim. Bu gurur İzmir'in" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği, Üçyol- Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusu-Çamlıkule arasında 13,5 kilometrelik hatta hizmet verecek Buca Metrosu çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Tunç Soyer, General Asım Gündüz İstasyonu'nda kurulumu tamamlanan ve kazı çalışmalarına büyük hız kazandıracak tünel açma makinesinin (TBM) startını verdi.

Törene, CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, bürokratlar, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri, İzmirliler ve basın mensupları katıldı. Başkan Soyer'in konuşması sırasında sık sık "İzmir seninle gurur duyuyor" sloganları atıldı.

SOYER: "İZMİR İÇİN YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYDUK"

Beş yıl önce göreve başladığında "O metro Buca'ya gelecek" dediğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "O günü dün gibi hatırlıyorum. Kimse bunu başarabileceğimize inanmadı. 'Bu kadar parayı nereden bulacak?' diyenler oldu... Türlü hamlelerle İzmir'e bu devasa yatırımın gelmesini engellemek istediler... 'Zamanında bunu bütün belediye başkanları vadetti ama olacak iş değil' diyenler oldu... Peki, biz ne yaptık? İzmir için yüreğimizi ortaya koyduk. Yaşadığımız felaketlere, pandemiye ve ekonomik krize rağmen hiçbir zaman yılmadık. Koşullar ne kadar zor olursa olsun mazeret değil, icraat ürettik. ve bugün alnımız ak, başımız dik bir şekilde diyebiliyoruz ki: 'Söz verdik, yaptık!'. O metroyu Buca'ya getireceğiz" diye konuştu.

"KİMSENİN CEBİNDEN 1 KURUŞ ÇIKMADAN GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Buca Metrosu'nun fizibilitesi en yüksek metro yatırımlarından olduğunu hatırlatan Başkan Tunç Soyer, şöyle devam etti:

"Merkezi hükümetin tek bir kuruş desteği olmadan İzmir'e kazandırdığımız bu yatırım bir raylı sistem devrimidir. Bütün devrimler gibi bu devrim de büyük bir kararlılık ve yoğun bir çalışmanın eseri. Hiç kimseye müdana etmeden, boyun eğmeden... 7 gu¨n 24 saat hizmet ilkesiyle çalışarak gerçekleştirdiğimiz bu devrimin tek bir kaynağı var. Bu şehre duyduğumuz hizmet aşkı. Yüksek kredi notumuz sayesinde Buca Metrosu için 4 yıl geri ödemesiz, 12 yıl vadeli 490 milyon Euro'luk yatırım finansmanı sağladık. Bu rakam ilk duyulduğunda devasa bir rakam gibi gelebilir. Fakat yaptığımız fizibilite çalışması şunu gösteriyor. Günde 400 bin vatandaşımızın kullanacağı Buca Metrosu yılda 45 milyon Euro ciro yapacak. Bu ne demek biliyor musunuz? Metro hattımız işler vaziyete geldiğinde kredisini kendi kendine ödeyebilecek. Bu nedenle Buca Metrosu dünyada fizibilitesi en yüksek metro yatırımlarından biri. Dünya genelinde bir metronun kendi finansmanını karşılama süresi ortalama 30 yılken biz bunu yarı süresinde gerçekleştireceğiz. İzmir tarihinin en büyük yatırımını, bu büyük raylı sistem devrimini, kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceğiz. Bu gurur bizim. Bu gurur İzmir'in."

"2025 YILININ ARALIK AYINDA, O TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIĞI GÖRECEĞİZ"

Proje hakkında bilgi veren Soyer, Forbes Caddesi'nin girişine sayaç koyduklarını, 890 günden geriye saydığını belirterek, şunları söyledi:

"Metromuz, İzmir'de trafiğin en yoğun olduğu bölgede, en kalabalık ilçemiz Buca'da sizlere derin bir nefes aldıracak. Buca'nın en uzak mahallesi Çamlıkule ile İzmir Körfezi arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inecek. 13 buçuk kilometrelik Buca Metrosu'ndan günde 400 bin hemşerimiz yararlanacak. Yani her 10 İzmirliden 1'i Buca Metrosu'nu kullanacak. Metromuz, ulaşımın en yoğun olduğu saatlerde 90 saniyede bir hareket edecek. Hat üzerinde her biri altı vagondan oluşan tam 20 tren seti çalışacak. Bugün 'köstebek' dediğimiz tünel sondaj makineleri TBM'ler yerin altına iniyor. 2025 yılının Aralık ayında, o tünelin sonundaki ışığı göreceğiz. 90 metre uzunluğunda ve 6,5 metre çapında olan 2 TBM ile başlatacağımız tünel kazıları, önümüzdeki aylarda toplamda 4 TBM ile sürdürülecek. Şu anda bu şantiyede 500'den fazla emekçi 24 saat boyunca İzmir tarihinin en büyük yatırımını bitirmek için çalışıyor. Hedefleri metronun ilk etabı olan Üçyol Şirinyer arasını Haziran 2026'da tamamlamak. İlk etap bu olacak. Son teknolojiye sahip makinelerimiz ve özverili personelimiz sayesinde, Üçyol – Buca arasında tam 11 duraktan oluşan Buca Metrosu'nu hiçbir gecikme olmadan bitireceğiz."

"BUCA METROSU İLE ÜÇ HATTIMIZI BİRBİRİNE BAĞLIYORUZ"

Buca Metrosu'nun devrim niteliğinde çok önemli bir özelliği daha olduğunu ekleyen Başkan Soyer, "Buca Metrosu ile üç raylı sistem hattımızı birbirine bağlıyor, İzmir'i demir ağlarla örüyoruz. Buca Metrosu; Narlıdere-Bornova metro hattı ile Üçyol'da, İZBAN ile Şirinyer'de ve önümüzdeki dönemde yapacağımız Karabağlar-Gaziemir metrosu ile General Asım Gündüz istasyonunda kesişecek" diye konuştu.

"DAİMA CUMHURİYET, DAİMA İZMİR!"

Raylı sistem yatırımları konusunda Ulaştırma Bakanlığı'nı eleştiren, Narlıdere ve Çiğli için müjde veren Başkan Soyer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Bu şehirde Ulaştırma Bakanlığı'na ait tek bir 'U' harfi yok. Türkiye'de kendi metro hattını, sadece kendi imkanlarıyla yapan tek bir belediye var. İzmir Büyükşehir Belediyesi. Şu anda 3 ayrı hafif raylı sistemin inşaatı harıl harıl devam ediyor. Her birinde yüzlerce personelimiz alın teri döküyor. Önümüzdeki Şubat ayında Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılacak iki büyük açılışımızı daha müjdelemek isterim. Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı. İzmir'i demir ağlarla örme hedefimizin çok önemli iki ayağını oluşturan bu projeleri görev sürem içinde tamamlamanın gururunu yaşıyorum. Bu tarihi günde, sizlerin huzurunda bir kez daha söz veriyorum. İzmir'in bugüne kadar gasp edilen hakkını İzmir'e geri vereceğiz. Oyunu her zaman demokrasiden, laiklikten, Cumhuriyet'ten ve Atatürk'ten yana kullandığı için cezalandırılan, üvey evlat muamelesi gören İzmir'in hakkını kimseye yedirtmedik. Yedirtmeyeceğiz! İzmir'den 40 alıp, 1 veren bu harami düzeni ya değiştireceğiz, ya değiştireceğiz! Bunu beş yıldır yaptığımız gibi yine hep birlikte, omuz omuza başaracağız. Bizi seçtiniz, biz de hizmet etmek için buradayız ve sizlerin takdirleriyle hizmet etmeye devam edeceğiz. Raylı sistem devrimimiz Buca Metrosu, Cumhuriyetimizin 100. yaşına ve İzmir'e armağan olsun. Daima Cumhuriyet, daima İzmir!"

İzmir Tarihinin En Büyük Raylı Sistem Yatırımı Buca Metrosu\'nda Kazı Çalışmaları Başladı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel İzmir Tarihinin En Büyük Raylı Sistem Yatırımı Buca Metrosu'nda Kazı Çalışmaları Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement