Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü Verildi - Son Dakika
Yerel

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü Verildi

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan\'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü Verildi

Antalya Kadın Müzesi tarafından düzenlenen törende, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü takdim edildi. Ödül, Antalya'ya en çok katkı sağlayan kadına verilmektedir. Rektör Özkan, ödülü alırken, kadınların dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğunu vurgulayarak, kadın haklarının geliştirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği ideali için çalışmanın önemine değindi.

02.02.2024 12:02  Güncelleme: 18:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü verildi.

Antalya Tanıtım Vakfı'nın (ATAV) çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi'nin (AKM) geleneksel olarak düzenlediği tören kapsamında Prof. Dr. Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödülü dokuzuncu kez sahibini buldu. AKM Danışma Kurulu üyelerinden oluşan bir jüri tarafından Antalya'ya en çok katkı sağlayan kadına verilen ödül, Akdeniz Üniversitesinin ilk kadın rektörü olan, dünyanın ve Türkiye'nin cerrahi alanında ilklerine imza atmış ekipte bulunan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'a takdim edildi.

"Özlenen Hoca'ma birden fazla ödül vermek lazım"

Antalya Valisi Hulusi Şahin, "Aslında Özlenen Hoca'ma birden fazla ödül vermek lazım. Anne olarak, doktor olarak cerrah olarak rektör olarak ayrı ayrı ödül vermek lazım ama o ödüllerin en büyüğünü onu yetiştiren anneye vermek lazım" dedi.

Side kazılarında görev alan Prof. Dr. Jale İnan'ı da anmak gerektiğini söyleyen Vali Hulusi Şahin, "Side'yi Side yapan Jale İnan'dır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında o fukara dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yurt dışına o kıt kanaat imkanlarla gençleri gönderiyor. Onlardan biri de Jale Hoca'dır. O meşhur hatıratta geçiyor ya, ilk gidenlerden hocamız o da bir tıp doktoru gidip gitmemekte mütereddit, tam da savaş rüzgarları esiyor Avrupa'da. Düşünüyor vazgeçsem mi diye o sırada eline bir telgraf uzatılıyor. Telgraf Mustafa Kemal Atatürk'ten; diyor ki 'Sen bir kıvılcımsın, kıvılcım olarak gönderiyorum. Alev olarak döneceksiniz'. İşte o alev olarak dönenlerden biri de Jale Hoca'dır. Jale Hoca Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu aslında Türkiye'nin ilk arkeologlarından da bir tanesi. ve Side'yi Side yapan hoca. Her şeyden değerli. Kadınlarımız Jale Hoca'mızın ismini her sene muhteşem bir şekilde yaşatıyorlar, onu da ödüllendirdikleri için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Bu anlamlı ödül için teşekkür ediyorum"

Antalya Kadın Müzesi Jale İnan Yılın Kadını Ödülü'nü alan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Öncelikle Antalya Kadın Müzesi tarafından bu prestijli ödüle layık görülmek, benim için büyük bir onur ve gurur kaynağı. Bugüne kadar birçok ödül almanın verdiği mutluluğu yaşadım, ancak kendi şehrimde, alanında öncü kadınlara verilen bu ödülün benim için ayrı bir anlam taşıdığını ifade etmek isterim. Cumhuriyet'imizin ilk kadın arkeoloğu olan Prof. Dr. Jale İnan gibi alanında öncü bir bilim insanımızın ismini taşıyan bu anlamlı ödül için çok teşekkür ediyorum. Bu özel anı yaşamama vesile olan Antalya Kadın Müzesi'ne ve ödülün mimarlarından Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ve tüm yönetim kuruluna içten teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

"Kadınlar dünyayı değiştirme gücüne sahip"

Kadınların her alanda daha iyi konuma gelmesi için gösterilen tüm çabaların çok kıymetli olduğunu söyleyen Rektör Özkan, "Şehrimizde bir ilk olarak kurulan, ülkemizde ikinci ve dünyanın sayılı müzeleri arasında bulunan Antalya Kadın Müzesi de bu anlamda çok önemli bir çalışma yürütüyor. Kadınların dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna yürekten inanıyorum. Bunun en güzel örneklerinden biri de hiç şüphesiz Cumhuriyet'imizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kıymetli annesi Zübeyde Hanım. Ben de bu ödülü, inandığım yolda cesurca yürümeyi bana öğreten değerli annem Nalan Doğan'a adıyorum. Bir Cumhuriyet öğretmeni olarak üç profesör doktor yetiştiren annem, gördüğüm en güçlü, en ileri görüşlü kadınlardan biridir. İyi ki varsınız, anneciğim" şeklinde konuştu.

"Cinsiyet eşitliği ideali için çalışmak hepimizin başlıca görevidir"

Cumhuriyet'in ikinci 100. yılına ulaşıldığı bu dönemde, kadınların geldiği bu noktanın oldukça gurur verici olduğunu ifade eden Rektör Özkan, "Elbette bunun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hepimiz minnet borçluyuz. Çağdaş, adil ve ilerici vizyonu ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimlerle Türk kadının elde ettiği kazanımların ne kadar önemli olduğunu bugün bu salonda çok daha iyi görüyoruz. 100 yıl önce Atatürk'ün bu çığır açan adımları, Türk kadınının toplumda daha özgür ve etkin bir konumda olmasını sağladı. Bu mirası sürdürmek, kadın haklarının geliştirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği ideali için çalışmak hepimizin başlıca görevidir. Antalya Kadın Müzesi de bir anlamda bu ideale yönelik bir çabanın göstergesi nitelediğindedir" dedi.

Geldiği yeri Atatürk'e borçlu olan bir Cumhuriyet kadını olduğunu belirten Rektör Özkan, "Eğitim hayatım boyunca devlet okullarında okudum. Üniversite eğitimimi ve tıpta uzmanlığımı Akdeniz Üniversitesinde tamamladım. Rahim nakli, yüz nakli ve kol nakli gibi dünyada ve ülkemizde ilk olan operasyonları ekibimizle birlikte gerçekleştirdik. Kendimden de örnek vermem gerekirse plastik cerrahi branşında dünya genelinde çok fazla kadın cerrah yoktur. Cumhuriyet sayesinde ben ve pek çok kadın meslektaşım bu alanda önemli adımlar attık. Bu anlamda dünyanın birçok ülkesinden ilerideyiz" şeklinde konuştu.

"Kadın rektör olarak büyük bir sorumluluk taşıyorum"

Bilindiği gibi toplumsal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu bunun yolunun da eğitimden geçtiğini belirten Rektör Özkan, "Kızlarımızın iyi bir eğitim alması kadar, özgüven sahibi, kendi ayakları üstünde durabilen, mücadeleci ve cesur birer birey olarak yetiştirilmesi gerekiyor. Bunun yanında bu dönüşüm için elbette kadınların daha fazla söz sahibi olmaları, karar alma mekanizmalarında, yönetici pozisyonunda daha fazla yer almaları gerekiyor. Bugün bulunduğum noktada Akdeniz Üniversitesinin ilk kadın rektörü olarak büyük bir sorumluluk taşıyorum. 65 bin öğrencimizin iyi bir eğitimle topluma kazandırılması için çabalarken öte yandan geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. Kadın akademisyenlerimizin hayatını kolaylaştırmak, kariyer gelişimlerine destek sağlamak hem de yönetim ve karar verici pozisyonlarda daha etkin olmalarını sağlamak adına onları destekleyici çalışmalar yürütüyoruz. Üniversitemizde bu anlamda son 3 yılda kadın yönetici sayısının 3 kat arttığını da gururla ifade etmek isterim. 2012 yılında üniversitemizde yönetimde sadece bir kadın dekan vardı. Şu an 24 fakültemizin başında 10 kadın dekanımız var. En azından kendi adıma bulunduğumuz noktada elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Rektör Özkan konuşmasına şöyle devam etti:

"Thomas Hobbes'un meşhur 'İnsan İnsanın Kurdudur' sözünden ilhamla ve bu sözün aksine bizler 'Kadın Kadının Yurdudur' demeye ve birbirimize destek olmaya devam edeceğiz.

Bugün aldığım bu anlamlı ödülle bir kadın olarak bu misyonum daha da güçlendi. Hem iki kız annesi olarak hem kadın cerrah hem de bir rektör olarak ülkemizin tüm genç kadınlarına örnek olmanın sorumluğunu taşıyorum. Bizler geleceğin aydınlık Türkiye'si için çalışmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarımız için bizi daha da motive eden bu kıymetli ödül için tekrar teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum."

Konuşmaların ardından Vali Hulusi Şahin, Rektör Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü'nü takdim etti. Ödül takdiminin ardından ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege ve Rektör Özkan söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi de Rektör Özkan, hayatı ve yaptığı çalışmalarla bilgi verdi.

Söyleşinin ardından katılımcılar Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü alan Rektör Özkan ile fotoğraf çektirdi. Program düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Törene; Antalya Valisi Hulusi Şahin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Prof. Dr. Jale İnan'ın oğlu Hüseyin İnan, ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri ve Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri katıldı. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Prof. Dr. Jale İnan Antalya 2023 Yılın Kadını Ödülü Verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün
  10 Nis YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün

  31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il seçim kurullarının kararlarına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00'ye kadar başvuru yapılabilecek. İl seçim kurullarının kararlarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il
  10 Nis DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il

  CHP'nin yıllar sonra birinci parti olarak sandıktan çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin yankıları sürüyor. Haritanın kırmızıya boyandığı seçimde DEM Parti'nin en düşük oy aldığı iller de belli oldu. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il: Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Kütahya, Amasya, Sinop ve Kırıkkale.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.

 • Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak
  10 Nis Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak

  Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi teşvik etmek amacıyla Mayıs ayında ülke genelinde bir ay sürecek bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, turizm sektörünün gelişimini artırmayı, çevre dostu turizmi yaygınlaştırmayı ve kültürel gelişimi turizmle bütünleştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, altı şehri turistik niteliklerini vurgulamak için seçecek ve yerel yönetimlere tercihli uygulamalar benimsemeleri çağrısında bulunacak. Ayrıca, yerel turizm departmanları turistik cazibe merkezlerini tanıtmak ve canlı yayın gösterileri düzenlemek için sosyal medya platformlarıyla işbirliği yapacak.

 • Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek
  10 Nis Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek "İzin veremezdik" diyerek nedenini anlattı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK'sında emeklilere neden zam yapılmadığını anlattı. Şimşek "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti" dedi.

 • Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti
  10 Nis Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kendisini 'Kamu Güvenliği Teşkilatı İstihbarat Daire Başkanı' olarak tanıtan kişiden birden fazla kez para alan sanığa verilen 5 ay hapis cezasını, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul ederek bozdu. Daire, aynı suçun farklı gerekçelerle ve farklı zamanlarda birden fazla kez işlendiğini belirterek daha ağır cezanın uygulanması gerektiğine hükmetti.

 • Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak:
  10 Nis Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak: "Seçimlerden Sonra Genel Başkan'a Büyük Bir İlgi Olduğunu Gördük"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yurt dışı temaslarında yer alan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Erten Bucak, Özel’in Romanya programına ilişkin, “PES Genel Sekreteri Filibeck açılış konuşmasında, ‘Aramızda Almanya Şansölyesi Scholz ve seçimlerden zaferle çıkmış olan CHP Genel Başkanı Özel de var’ dediği anda -sanıyorum 5 bin kişilik bir salondu- büyük bir alkış koptu. Genel Başkan ayağa kalktı, hepsini selamladı. Bunun üzerine Scholz da ayağa kalkıp Genel Başkanın yanına gelip öperek onu kutladı. Bu toplantı çok başarılı bir şekilde geçti. Seçimlerden sonra Genel Başkana büyük bir ilgi olduğunu gördük” dedi. Erten Bucak, ayrıca Sosyalist Enternasyonal’ın ilk Yerel Yönetimler Komitesi Toplantısı’nın Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

 • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı
  10 Nis İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yerel seçimlerde halkın düzeni değiştirmek istediğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Seçer, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının hesabının sandıkta görüldüğünü ifade etti.


Advertisement