İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun'un 98. yıl dönümü programına katıldı - Son Dakika
Yerel

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun'un 98. yıl dönümü programına katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 98'inci yıl dönümü için düzenlenen programa katıldı. Soyer, kadın istihdamını büyüttüklerini belirterek, İzmir'de kadınların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titrediklerini söyledi.

17.02.2024 20:41  Güncelleme: 21:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 98'inci yıl dönümü için düzenlenen programa katıldı.  İzmir'de kadınların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titrediklerini belirten Başkan Soyer, kadın istihdamını büyüttüklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Medeni Kanun'un kabulünün 98'inci yıl dönümü nedeniyle Türk Kadınlar Birliği ve İzmir Kent Konseyi işbirliğiyle bir panel düzenledi. Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci Uğurman, İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç ile sivil toplum örgütleri katıldı.

"İZMİR BUNA MÜSAADE ETMEZ"

Türkiye Cumhuriyeti'nde eşit, çağdaş ve adil bir yaşamın teminatı olan Medeni Kanun'un kabulünü kutladıklarını söyleyen Başkan Soyer, "Yüz yıllık Cumhuriyet çınarımız bugün de kadınların elleri üzerinde yükselmeye devam ediyor. Cumhuriyetimizin kazanımlarına göz dikenler... Kadınları karanlık düşüncelerin dört duvarı arasına hapsetmek isteyenler... Şunu asla unutmasın; İzmir buna müsaade etmez. Mustafa Kemal'in evlatları buna asla geçit vermez. Cumhuriyetin kadınları asla ama asla vazgeçmez" dedi.

"CUMHURİYET BİR KADIN DEVRİMİDİR"

Cumhuriyet'in bir kadın devrimi olduğunu vurgulayan Başkan Tunç Soyer, "Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda, İzmir İktisat Kongresi'nden iki hafta önce Kadınlar Kongresi'ni düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi temellerini bu buluşmada attı. ve Cumhuriyetimizin ilanından 3 yıl sonra Türk kadınının zincirlerinden kurtulmasının önünü açan Medeni Kanun kabul edildi. Bugün, güçlü ve özgür kadınların şehri İzmir'de, 98 yıllık bu mirasa sahip çıkmanın büyük gururunu yaşıyoruz. Laikliğimizin, demokrasinin kalbi olan İzmir'in kadınları, özgür ve eşit bir yaşama öncülük etmeye devam ediyor" dedi.

"KADINLARIN ÖZGÜRLÜK VE EŞİTLİK TALEBİNİN ÜZERİNE TİTRİYORUZ"

İzmir'de 98 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı o meşalenin ateşini halen yüreklerinde hissettiklerini belirten Soyer, "Şehrimizde kadınların özgürlük ve eşitlik talebinin üzerine titriyoruz. Hür ve adil bir yaşam için, 4 buçuk milyon İzmir, kadın erkek, genç yaşlı hep birlikte Cumhuriyet devrimlerinin izinden yürümeye ilelebet devam edeceğiz. Bugün Belediyemizin yönetici kadrosunda çok sayıda kadın başarıyla görev yapıyor. ESHOT otobüslerimizin koltuğundaki kadın şoförlerimiz, tramvay ve metrolarda kadın sürücülerimiz var. Biz 'Elinin hamuruyla erkek işine karışma' diyen zihniyetin köklerini kazıdık. Kadın istihdamını büyüttük. Kadın üreticilerin emeğine, alın terine sahip çıktık" dedi.

"İZMİR DEVRİMLERİN YOLUNDA YÜRÜMEKTEN ASLA VAZGEÇMEDİ"

Tüm bunların kadınlara sunulmuş bir lütuf olmadığını vurgulayan Başkan Soyer, şunları söyledi:

"Bugün, erkek egemen anlayışın dünyamızı getirdiği nokta apaçık ortada. Dünyanın gözleri önünde işlenen insanlık suçları, savaşlar, iklim krizi… Tüm bunların nedeni kadınların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü renksiz, kısır bir yaşamdır. Yaşamın her alanını ele geçiren erkek şiddetidir. Bu ülkenin özgür ve güçlü kadınları. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyeceksiniz. Biliyorum ki bu şiddeti durdurmak için, umudu yeniden örgütlemeyebilmek için, sizlerin öncü olduğu bir yaşama ihtiyacımız var. Atatürk'ün İzmir'i, bu devrimlerin yolunda yürümekten asla vazgeçmedi. Vazgeçmeyecek."

"BU İŞ BİRLİĞİ ÜLKEYE ÖRNEK OLMALI"

Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci Uğurman da Cumhuriyet devrimlerinin temeli ve kadınlar için bir devrim olan Medeni Yasa'nın yıl dönümünü kutlayacaklarını belirtti. Uğurman, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e de kadınlara yönelik desteklerinden dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

"Bu özel günü son yıllarda hep İzmir'de kutlamayı gelenek haline getirdik. Çünkü Medeni Kanun'u bu uygar şehirde, uygar şehri yaşatanlar ve yaratanların yanında kutlamak, bizim için hem anlamlı hem de çok değerli. Ama bu yıl çok daha anlamlısını yapıyoruz. Çünkü biz kadınların hemen kapısının önü olan ve sivil toplum örgütlerinin elimizi uzattığında, elimizi tutacak yerel yönetimlerle birlikte kutluyor olmanın onurunu yaşıyoruz. Bu ülkedeki yerel yönetimin, sivil toplum örgütleri ile olan işbirliği bütün yerel yönetimlere örnek olmalı. Çünkü elimizi uzattığımızda, elimizi tutacak yerel yönetim bizim için o kadar değerli, o kadar önemli ki... Kadınların ve kadın örgütlerinin yerel yönetimlerin desteğine o kadar çok ihtiyacımız var ki... Ben bunu bu uygar şehirde, bu uygar başkanın aracılığı ile görmekten de son derece mutluyum. Bundan gurur duyuyorum. Bu işbirliğinin bütün ülkeye, bütün yerel yönetimlere de örnek olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından panel devam etti. Moderatörlüğünü Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci Uğurman'ın üstlendiği panelde; Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezinden Avukat Elçin Kılınçer Ot ve tiyatro sanatçısı Yasemin Tüzün konuşmacı olarak yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun\'un 98. yıl dönümü programına katıldı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Medeni Kanun'un 98. yıl dönümü programına katıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement