Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şanlı, Kars ve komşu illerde ziyarette bulundu - Son Dakika
Yerel

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şanlı, Kars ve komşu illerde ziyarette bulundu

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şanlı, Kars ve komşu illerde ziyarette bulundu

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı sendikal faaliyetler çerçevesinde Kars, Ağrı ve Ardahan illerini ziyaret ederek kamu görevlilerinin taleplerini yerinde dinledi.

27.09.2023 11:52  Güncelleme: 14:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı sendikal faaliyetler çerçevesinde Kars, Ağrı ve Ardahan illerini ziyaret ederek kamu görevlilerinin taleplerini yerinde dinledi.

Üyelerle çeşitli etkinliklerde biraya gelen Şanlı, Kars, Ağrı ve Ardahan illerinde yaptığı kamu görevlilerinin taleplerini dinledi. Çözümü önerilerini masaya yatırdı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türk milleti Anadolu'ya ruh verdi. Anadolu'yu namus belledi. Üzerinde gözyaşlarını akıttı, sevinçlerini paylaştı. Horon tepti, zeybek oynadı, halay çekti. Bar ve misketle güldü. Ağıtlarını yaktı, düğünlerini yaptı. Şalvarıyla, başörtüsüyle, al yazmasıyla telli duvaklı gelinleri erlerine kavuştu. Milletimiz, emin olun ki; tarih boyunca Fırat kadar engin, Dicle kadar mağrur, Ağrı Dağı kadar haşmetli yaşadı. Her şeyden aziz bildiği vatanının her köşesine kefensiz şehitlerini emanet etti. Sarıkamış işte burada, Allahuekber Dağları yanı başımızda. Ebul Hasan El-Harekani ve Ahmed-i Hani hazretleri bu bölgede. Aşkın Sarayı İshak Paşa Sarayı ihtişamıyla burada, Arap Baba Şehitliği, Kars Üçler Şehitliği, Sarıkamış şehitliği, Allahuekber Dağları'nd ölen şehitlerimiz ibret almasını bilenler için bu serhat illerimizde. Milletimiz aziz vatanı için şiirler yazdı, şarkılar söyledi, türküler besteledi, maniler, deyişler dillendirdi" dedi.

Mezhep, köken ya da bir başka farklılık gözetmeden ve asla bunlara takılmadan Allah bir dedi, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sav) muhteşem tebliğine iman etti diyen Şanlı, "Ayrılık tanımadı, birlik içinde ve kardeşlik duygularıyla asırlarca son yurdunda tek yürek, tek bilek ve tek millet oldu. Fitneye geçit vermedi. Daha çok birbirine sarıldı. Saldırılara aldırmadı. Daha çok kenetlendi. Tahriklere kapılmadı. Daha çok bütünleşti. Vatanımızdan bizi atmaya çalışanlara teslim olmadı. İhanete, melanete ve işgallere kahr etti, buğz etti ve hepsini çok şükür ki def etti. Allah Allah' nidalarıyla vatan yaptığımız Anadolu'yu elimizden almaya cüret eden Haçlı zihniyetine defalarca şamarını indirdi. ve Türk milleti, içine atılan ayrılık tohumlarına itibar etmedi. Buralarda, sizlerle birlikten olmaktan dolayı büyük bir kıvanç ve mutluluk duydum. Bu vesileyle başta büyük sultan Alparslan olmak üzere; Anadolu'yu vatanlaştıran, Türkleştiren ve İslamla müşerref kılan kutlu ceddimize en derin hayranlığımla Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ata topraklarımızı mezalime karşı savunan, emperyalist emelleri yok eden ve bu yolda toprağa düşen bütün şehitlerimizin manevi hatıraları önünde tazimle eğiliyorum. Hepsinin ruhu şad olsun" diye konuştu.

"Serhat şehirlerimizde lojman açığı"

Bölgeye İmam-Hatip olarak atanan meslektaşlarının lojman sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Şanlı, "Atandıkları öy ve kasabalarda lojman olmayışı ile birlikte kiralık ev dahi bulunmadığından yetkililer, görevlilerimizi barınacak yer bulamadıklarından dolayı başka görevlere almak zorunda kalmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı TOKİ ile iletişime geçerek köy ve kasabalarda bu sorunu çözmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde bu köylerde görevli olmayacak, camilerimiz ve köy halkı imamsız kalacaktır. Sağlıktan-Eğitime her alanda büyük külfet ve zorlukla karşı karşıya kalan kamu görevlilerinin sıkıntıları acilen giderilerek MAHRUMİYET TAZMİNATI adı altında makul bir rakam tespit edilerek hem mağduriyet giderilmeli ve hem de buralarda görev yapmak cazibeli olmalıdır. " şeklinde konuştu.

"Manevi danışmanlık müessesesi daha verimli ve kurumsal halde olmalı"

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı, daha sonra özetle şunları söyledi.

"Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile KYK'lar arasında yapılan karşılıklı mutabakatla manevi danışman olarak görevlendirilen Din Görevlileri gittikleri kurumlarda üvey muamelesi görerek kendilerine yer gösterilmediğinden şikayetle kendilerine rahat bir çalışma ortamı sağlanmamasının verimli ve azimli çalışmayı olumsuz yönde etkilediğini ifade etmektedirler. Manevi Danışman olarak görevlendirilen meslektaşlarımızın çalışma odası sorunu çözülmeli ve günlük en az 3 saat ek ders ücreti ve yol parası ödenmelidir. Tarihi ve turistik özelliği haiz, manevi değeri yüksek, özellikle iç ve dış turizmin çok canlı olduğu cami ve türbelerin temizlik, tertip ve düzenin yanında özellikle güvenlik açısından oldukça sıkıntı arz eden cami ve türbeleri 24 saat koruyacak kolluk kuvvetine acilen ihtiyaç vardır. Özellikle Serhat Kars İlimizde kale civarındaki Ebul Hasanil Arakani Hazretlerinin de bulunduğu Ulu cami ve kümbet camilerimizin oldukça korumasız ve güvenliksiz olduğu bir gerçektir. Bu bölgede bulunan park vb. yerlerin tiner, alkol vd kullananlar ile ahlak dışı hal ve hareketlerin oldukça yaygın olduğunu camilere ibadet için giden cemaat söylemektedir. Özellikle yatsı ve sabah namazlarına korka korka gittiklerini ifade etmektedirler. Serhat Kars'ın bu maneviyat ve tarih dolu yerlerinin Valilik, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve İl Müftülüğü ortak çalışma yapmak suretiyle güvenlik veya bekçi görevlendirilmesini bekliyoruz."

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı ziyaretleri çerçevesinde, Kars İl Müftüsü Hamza Bayram, Ağrı İl Müftüsü Celal Büyük, Ardahan İl Müftüsü Adem Karadeniz ve İlçe Müftülüklerini ziyaret etti.

Ziyarette Türk Diyanet Vakıf-Kars İl Temsilcisi Osman Örs, Ağrı İl Temsilcisi Ömer Özalp, Ardahan İl Temsilcisi Cengiz Bedir ve Türkiye Kamu-Sen'e bağlı şube başkanları eşlik etti. - KARS

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şanlı, Kars ve komşu illerde ziyarette bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
  10:37 Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

  Marmara Denizi'nde batan 'Batuhan A' isimli geminin kayıp 4 mürettebatını arama çalışmaları, 8'inci gününde 660 personelle denizden, havadan ve karadan devam ediyor. Görüş mesafesinin sıfır olması nedeniyle dalgıçlar elle arama yapıyor. Geminin kaptan köşkü, güverte ve kamaralar bir kez daha arandı ancak sonuç alınamadı. Çalışmalar, Yağcı Hüseyin Tutuk'un cenazesinin bulunduğu makine dairesinde yoğunlaştırılıyor.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.


Advertisement