Özel hastanede skandal! Hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar - Son Dakika
3.Sayfa

Özel hastanede skandal! Hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar

Kocaeli Gebze'deki bir özel hastanede acile getirilen hastaya yapılan uygulama, başka hastalara yaşatılan zorluğu da ortaya çıkardı. 112 acil sağlık personelinin ambulansla getirdiği hastaya "Paranı ödemezsen doktor sana bakmayacak" denilirken sağlık çalışanları da içeriye alınmadı. Hastanede benzer olayların 5 aydır sürdüğü öne sürüldü.

19.05.2024 10:10

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan bir özel hastane, 112 acil sağlık personelinin ambulansla getirdiği hastayı kapıda teslim alarak sağlık çalışanlarının içeri girmesine müsaade etmeyince 5 aydır devam eden skandal ortaya çıktı. Ocak ayından bu yana acil hastaların dakikalarca kapı önünde bekletildiği iddia edildi. Aynı sağlık grubuna ait başka bir hastane de kapının önünde can çekişen hastaya müdahale etmemesiyle Türkiye gündemine oturmuştu.

"PARANI ÖDEMEZSEN DOKTOR BAKMAYACAK"

Akıllara durgunluk veren skandal, bir vatandaşın çektiği videolar ile ortaya çıktı. İddiaya göre, ocak ayında hasta alan 112 ekibi, vatandaşın talebi üzerine özel hastaneye gitti. Yine iddiaya göre, acil serviste, hastane çalışanları hastaya tıbbi müdahalede bulunmayıp sürekli tedavi parasını sordu. Bu esnada hastane görevlisi, "Paranı ödemezsen doktor sana bakmayacak" dedi.

Özel hastanede acile gelen hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar

Hasta ise "Kendimi iyi hissetmiyorum. Yeter ki doktor baksın. Fiyat ne kadar?" diye sordu. Hastane görevlisi ise fiyat verdi. Duruma dayanamayan 112 ekibi tepki göstererek, "Bu etik değil. Hastanın sağlık hizmeti alma hakkı vardır. Hasta ücretini vereceğini iddia ediyor. Aynı zamanda resmi formu imzalamış, hastanenizden hizmet almayı kendisi istemiştir" şeklinde uyarıda bulundu. Bunun üzerine hastane direktörü Koray Topçu iddiaya göre 112 ekibi ile telefonda görüşerek hakaret etti.

HASTANE SAHİBİNDEN "O SAĞLIKÇIYI ALMAYIN" TALİMATI

Daha sonra Topçu, 112 ekibine, "Hastane benim, istersem 112'yi alır, istersem almam. Kamuda hizmet veriyor olmanız bir anlam ifade etmez. Benim elim kolum uzun. Senin aklını alacağım" sözlerini kullandı. Konu hastane sahibi Hakan Höbek'e iletildi. Hakan Höbek ise uyarıda bulunan 112 ekip sorumlusunun hastaneye alınmaması talimatını verdi. Yaklaşık 5 aydır hastane yönetimi, 112 çalışanını hastaneye aldırmayarak, acil hastaların dakikalarca kapıda beklemesine sebep oluyor.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI İÇERİ ALMADI

Yaşanan son olayda, acil hasta getiren 112 ekibini kapıda hastanenin güvenlik direktörü olduğunu söyleyen kişi karşıladı. Sedye ile indirilen hasta, dakikalarca kapıda bekletildi. Güvelik direktörü ise "Hastayı alalım, sizin içeri girmeniz yasak. Süreci biliyorsunuz. Niye uzatıyorsunuz. Doktor beye haber verin içeriden gelsin. Hastayı alalım, siz giremezsiniz. Ben bu hastanenin güvenlik direktörüyüm, ben hastayı burada alıyorum" dedi. Sağlık çalışanları ise kendilerinin içeri alınmaması ve hastanın kapıda teslim alınmasına tepki gösterdi.

Özel hastanede acile gelen hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar

HASTANE SAHİBİ: BEN SENİ SOKMUYORUM

Öte yandan, hastane sahibi Hakan Höbek'in, 112 görevlisinin şahsi telefon numarasını arayarak iddiaya göre, "Senin ve şoförüne ben gereken her şeyi yapacağım. Sen hastaneye girmek zorunda değilsin. Ekip sorumlusu olsan bile ben seni hastaneme sokmuyorum. Benim artık yetkimin nerede olduğunu göreceksin. Gündüz ben orada olsaydım başka şeyler olurdu. Sen benimle tartışacak insan değilsin. Gir bakalım haydi, benim güvenliğim seni almayacak. Polis çağır. Sen benim hastanemin içine girmeyeceksin. Hadi gel bakalım kızım" dedi.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin hastaneden yapılan açıklamada, "112 ambulans personeli 29 Ocak sabah saatlerinde hastaneye acil hasta getirmiştir. Hastane personeli tarafından 112 acil ambulansı ekibi ve getirdikleri hasta acil servis müşahede alanına alınmıştır. Hastanemiz personeli tarafından 112 acil hastasının sosyal güvencesi olmadığı tespit edilmiştir.

Sosyal güvencesi bulunmayan hastalara müdahale edilmeden önce kendisine sosyal güvencesi olmadığı bilgisi verilirken, getirilen hastanın triyaj değerlendirmesinde acil halinin bulunmadığı yeşil kodlu olduğu tespit edilmiştir. 112 acil ambulansı şoförü hastane personelimize, 'Benim annem olsa da mı aynısını yapacaksınız' diye yüksek sesle bağırmıştır. Hastane personelimizde kendilerine uygulamanın her hasta için geçerli olduğunu belirtmiştir. Bunun üzerine 112 acil ambulansı personeli araya girerek yüksek sesle bu uygulamanın yapılamayacağını hastaların yanında söylemiş ve hastane personelimizin üzerine yürümüştür.

Özel hastanede acile gelen hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar

Hastane personelimizde sıkıntı yaşanmaması adına kendi telefonu ile hastanemiz medikal direktörü Dr. Koray Topçu'yu aramış ve telefonu kendisine vermiştir. Medikal direktörümüz problemi sorduğunda ambulans personeli birden ne olduğu anlaşılmadan kendisini tehdit eden ve hakaret eden cümlelerle tahrik etmeye çalışmıştır. Medikal direktörümüz, çalışana iddia edilen gibi bırakın hakaret etmeyi, daha olayı anlatamadan saldırgan ve tehdit vari cümleler ile karşı karşıya kalmıştır.

Akabinde 112 acil ambulans çalışanı, hastane personelinin telefonunu yere fırlatarak kırmıştır. Bunun üzerine acil servis doktorumuz, kendisine sakin olmasını, her seferinde aynı problem ve sorunları çıkardığını söylemiştir. O sırada 112 acil ambulans şoförü de acil servis doktorumuza, 'Siz karışmayın hocam, hiç gerek yok' şeklindeki pasif agresif söylemleri ile doktorumuzu sindirmeye çalışmıştır. Olay gününe istinaden tüm yaşananları kayıt altına alan kamera görüntüleri mevcuttur. Tüm bu iddialara rağmen hastanemiz tarafından söz konusu sosyal güvencesi mevcut olmayan hastaya müdahale edilmiş ve tedavisi tamamlanmıştır" denildi.

AYNI HASTANEDE 4 YIL ÖNCE DE HASTAYI ÖLÜME TERK ETMİŞLERDİ

2020 eylül ayında, aynı gruba ait hastanede yine skandal bir olay yaşanmıştı. Hastanenin önünde fenalaşan 60 yaşındaki şehit kardeşi Sebahattin Duru'ya (60) hastane personellerinin müdahale etmeyerek ölüme terk etmesi büyük tepki uyandırmıştı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan soruşturmada, hastanenin kusurlu olmadığı kararı çıkmıştı.

Özel hastanede skandal! Hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar
Kaynak: İHA

Son Dakika 3.Sayfa Özel hastanede skandal! Hastaya para sorup 112 ekibini içeri almadılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (30)

 • Serkan Polat: Ya arkadas bu 112 personeli bu hastanenin aciklamasindaki her seyi yapmissa helal olsun vallahi helal olsun,bu hastane pardon ticarathane halen hizmet veriyor mu acaba,saglik bakanimiz olaya el atmismidir 111 2 Yanıtla
  Fatih Yıldız: Boş adamsın kardeş acil gelen hastaya bakmak zorundalar 7 2
 • Erol MARASLI: Bir zamanlar insanlar sözde ölülerini para ödeyemediği için hastaneden alamıyorlardı şimdi ölmek için hastaneye kabul edilmiyorlar.NEREDEN NEREYEEEEEEE 63 8 Yanıtla
 • Rifat Matur: Hava bedava, su bedava, sağlık bedava. Ama herşey parayla. Adam yatırım yapmış hastane açmış. Mecbur mu bedava bakmaya. Git bir çay alamazsın çay ocağından, açım diyene fırın bedava ekmek mi veriyor. Hastaysa 112 bin tane devlet kurumu var, ünivetsitesi, şehir hastanesi var oraya gmtürsün. 6 43 Yanıtla
  Özgür Özer: Değerli çooook zeki rıfat, sağlık devletin vermesi gereken zorunlu bir hizmettir. Çay ile sağlık hizmetlerini aynı kefeye koyman çok zeki biri olduğunu gösteriyor kesinlikle. İkinci konu hastane özelde olsa acil gelen hastaya para söz konusu olmadan bakmak zorundadır, kanunda öyle yazıyor. Özel hastanelerde ticarethane olabilir ama kanunda ne yazıyorsa yapmak zorundalar. Senin acil çay ihtiyacın oluyormu bilmiyorum ama onunda sağlık konusunda bir aciliyeti olsaydı o çay ocağında çayıda içerdin merak etme… Çaycılarla ilgili bir derdin var galiba :)) 50 0 Gökmen Karaçay: özgür beye katılıyorum çok zekice bı cümle kurmuşsun kardes 21 0 Gökçen Bilge ÖZDEMİR KARAOĞLU: 112 yi aradığında gelen ambulans 112 nereye yönlendirirse o hastaneye gitmek zorunda özel, devlet, üniversite vs farketmiyor. Seçim hakkın yok. Kırmızı alandan girişini yaptılarsa zaten özelde ücret ödemiyorsun ama burada da keyfilik söz konusu olabiliyor. Sen öluyorsun ama o seni yeşil diye giriş yapıyor bilmiyorsun sonra da haşırt diye faturayı geçirmeye çalışıyorlar. Bu kötü niyetli olan tüm hastanelerle uğraşmak lazım hukuki zeminde. Ama hangi birini sayalım. 19 0 Gregor Samsa: Yaman şakacıymışsın Rifat. 8 0
 • Özgür Özer: Eskiden ölülerinizi para ödemeden alamıyorsunuz diyorlardı, şimdi para ödeme sıkıntısı olmaması için hiç hiç hastanenin içine almıyorlar. Dışarda ölüncede para ödemenize gerek kalmıyor, ölen yakınınızı alıp direk gömebiliyorsunuz… Yaparsa onlar yapıyor işte, mükemmel bir hizmet… 35 9 Yanıtla
 • Ersin Çetinkaya: Ruhsatı iptal edilsin örnek olsun bir daha yapamazlar 37 1 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement