Biden'ın Cidde çıkartması da fayda etmedi! Suudi Arabistan petrol üretiminde kısıntı kararı aldı - Son Dakika
Ekonomi

Biden'ın Cidde çıkartması da fayda etmedi! Suudi Arabistan petrol üretiminde kısıntı kararı aldı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarının oluşturduğu OPEC örgütü, ABD'nin yaptığı tüm itirazlara ve görüşmelere rağmen petrol üretiminde kısıntıya gitti. Fiyatları düşürmek için Suudi Arabistan'a giderek Prens Selman ile görüşen ABD Başkanı Biden'ın politikasının başarısız olduğu yorumu yapıldı.

07.10.2022 08:32  Güncelleme: 08:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyanın en büyük Petrol ihracatçılarının oluşturduğu OPEC örgütünün, üretimi kasımdan itibaren günde 2 milyon varil azaltma kararı ABD'de hayal kırıklığına neden oldu. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de OPEC'i "Rusya ile aynı yerde durmakla" suçladı. Biden yönetimi, "basiretsizlik" olarak nitelediği arz kısıntısının, Ukrayna işgalinin neden olduğu olumsuzluklarla mücadele ederken küresel ekonomi üzerinde ilave yük oluşturacağına vurgu yaptı.

ABD BASINI: SUUDİ ARABİSTAN POLİTİKAMIZ BAŞARISIZ OLDU

ABD Başkanı Joe Biden, temmuz ayındaki Suudi Arabistan ziyaretinin ana amacının "petrol değil Ortadoğu ve İsrail'in pozisyonlarını netleştirmek" olduğunu söylese de Amerikan basını Washington'un Suudi Arabistan politikasının başarısız olduğunu yorumunu yaptı.

BIDEN PETROL FİYATININ DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Kasım ayındaki ara seçimler öncesi Biden, enerji fiyatları ve enflasyonu kontrol altına alma baskısıyla karşı karşıya. Ukrayna işgali ABD'de akaryakıt fiyatını tarihte ilk kez 5 doların üzerine fırlatırken Biden, temmuzda Cidde'ye giderek Suudi Arabistan'dan üretimi arttırarak petrol fiyatını düşürmesini istemişti. Ziyaret, somut bir taahhüt ilan edilmeden sonuçlansa da izleyen iki ay Suudi Arabistan'ın üretimi arttırdığı görülmüştü.

PETROL ÜRETİCİLERİNDE "TALEP KESİLECEK" ENDİŞESİ

Ancak ABD dahil dev ekonomilerin resesyona gireceği beklentisi, petrol üreticilerinde talebin kesileceği endişesine yol açıyor. Petrol fiyatları 120 Dolar seviyelerinden 80 civarına gerileyince üretici ülkelerde alarm zilleri çaldı ve Beyaz Saray'ın aksi yöndeki çabalarına rağmen kesinti kararı alındı.

"YUMRUK SELAMI DİPLOMASİSİ BAŞARISIZ OLDU"

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi bu gelişme üzerine, Biden'ın Körfez'deki müttefikler üzerindeki etkisinin "umduğundan çok daha az olduğu" yorumunu yaptı. Biden'ın, insan hakları örgütlerinin tepkisinden çekinerek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Cidde'de el sıkışmadığını hatırlatan gazete, "yumruk selamı diplomasisi başarısız oldu" dedi. NYT, Prens Muhammed'in bilinçli olarak ABD ile arasına mesafe koyduğunu ve Suudi çıkarlarına aykırı gördüğü konuları görmezden gelmeye hazır olduğunu aktardı.

"ABD ASKERİ ÇEKİLSİN"

OPEC'in şok etkisi yaratan kararının ardından ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni "aktif şekilde ABD aleyhine çalışmakla" suçlayarak Kongre'ye bu ülkelerdeki Amerikan askerlerinin geri çekilmesi için tasarı sundu.

VENEZUELA'YA YAPTIRIMLAR HAFİFLİYOR

Petrol fiyatlarını düşük tutmaya uğraşan ABD, bu amaçla dünyanın en büyük rezerv ülkesi Venezuela'ya yaptırımları hafifletmeye hazırlanıyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, ABD'li Chevron şirketine bu ülkeden petrol çıkarma izni verilecek. Detayları henüz müzakere edilen anlaşmanın bu ayın sonuna doğru ilan edilmesi bekleniyor. Washington, 2019 yılında Caracas yönetimine çok sert yaptırımlar açıklamıştı.

Biden\'ın Cidde çıkartması da fayda etmedi! Suudi Arabistan petrol üretiminde kısıntı kararı aldı

Son Dakika Ekonomi Biden'ın Cidde çıkartması da fayda etmedi! Suudi Arabistan petrol üretiminde kısıntı kararı aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • Kerem Oğuz: Doberman ile fino komik haber 3 1 Yanıtla
 • Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor
  01:09 Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor

  Huawei yönetimi, Çin'de kapsamlı bir çip fabrikası daha kurmak için çalışmalara başladı. Şirket, çip sektörünün gelişeceğini öngörerek bu alana yapacağı yatırımları artıracak. Şanghay'da yapılacak olan fabrikanın, şirketin çip ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Fabrikada üretilecek çiplerin ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için kullanılacağı belirtiliyor. Huawei, böylece çip konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor. Şirketin dev yatırımlarının ürün fiyatlarına etki edebileceği iddia ediliyor.

 • Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları
  22:04 Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantısını yapacak. Toplantıda İran-İsrail gerilimi, sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti ve enflasyonla mücadele başlıkları ele alınacak.


Advertisement