Devlet Tiyatroları'nda Yıllardır Oyuncu, Yönetmen ve Dekoratör Olarak Emek Veren Beş Önemli İsmin... - Son Dakika
Güncel

Devlet Tiyatroları'nda Yıllardır Oyuncu, Yönetmen ve Dekoratör Olarak Emek Veren Beş Önemli İsmin...

Devlet Tiyatroları\'nda Yıllardır Oyuncu, Yönetmen ve Dekoratör Olarak Emek Veren Beş Önemli İsmin...

Yıllardır oyuncu, yönetmen ya da dekoratör olarak belleklerimizde yer etmiş olan sanatçıların 'Sahneden Fırçaya' adlı sergisinde Sumru Yavrucuk, Ayşe Tunaboylu, Sermin Hürmeriç ve Banu Noyan da sanatçı dostlarını yalnız bırakmadı.

05.11.2013 11:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yıllardır oyuncu, yönetmen ya da dekoratör olarak belleklerimizde yer etmiş olan sanatçıların 'Sahneden Fırçaya' adlı sergisinde Sumru Yavrucuk, Ayşe Tunaboylu, Sermin Hürmeriç ve Banu Noyan da sanatçı dostlarını yalnız bırakmadı. Serginin açılışında, Adıgüzel Eğitim Kurumları Kurucusu Mevlüt Adıgüzel'de hazır bulundu.

Sergi, 20 Kasım tarihine kadar Adıgüzel Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilecek.

SERGİYE KATILAN DEVLET TİYATROSU SANATÇILARI HAKKINDA

FAİK ERTENER

1952 yılında VAN da doğdu. 1976 yılında ANKARA DEVLET Konservatuvarını bitirdikten sonra Reji eğitimi için Darmstad'a gitti. 1980 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'na girdi. Günümüze kadar 50'yi aşkın oyun yöneten (Devlet Tiyatrolarında 23 oyun) Faik Ertener, yurtdışında da yönettiği oyunlarla ödüller kazandı. 1994 yılında yazdığı oyun Rusçaya çevrildi. Kendi yönettiği bu oyunla Rusya'da yılın yönetmeni ödülünü aldı.

Devlet Tiyatrolarının dışında Kültür ve Sanat danışmanlığı ve Koordinatörlük çalışmaları ile tanınan Ertener, 1985 yılında Yapı Kredi Bankası Kültür ve Sanat Danışmanlığı'na başladı. 10 yıl boyunca YKB festivallerinin genel koordinatörlüğünü ve tüm kültürel çalışmaların projesini yürüttü. Aynı yıllarda İSTEK Vakfı Kültür ve Sanat Koordinatörlüğünü yapan Faik Ertener vakıf okullarının tanıtımı ve kültürel yaygınlığını üstlendi. Bu görevi 5 yıl boyunca sürdürdü. Devlet Tiyatrolarının Adana Tiyatro Festivali, Trabzon Tiyatro Festivali, Ankara Çocuk Tiyatroları Festivali koordinatörlüğünü yürüttü. Bazı büyük kuruluşların 'Marka yönetimi'ni üstlendi. Fuar koordinatörlüğü ve uluslararası festival organizasyonları yaptı.

MEB İLTÖ yarışmalarının kurucusu olarak jüri başkanlığını yürüttü. Daha sonraları AVNİ DİLLİGİL tiyatro ödülleri jürisinde yer aldı. 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve Sanat Yönetmeni görevine atandı. 2004 yılında Devlet Tiyatrolarının Sanat Yönetmeni olarak BAŞREJİSÖRLÜK görevine getirildi. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Edebi Kurul üyeliği yaptı. İkameti ve ailesi istanbul'da olan Faik Ertener, 2007 yılında BAŞREJİSÖRLÜK görevinden istifa ederek Ankara'dan ayrıldı. Halen Devlet Tiyatroları'nda Yönetmenlik görevini sürmektedir. 2007 -2008 yılında 6 ay süresince Avrupanın çeşitli kentlerinde workshop çalışmaları yaptıktan sonra Mevlana'nın 800. doğum yılı nedeni ile Nurnberg'te MEVLANA oyununu yönetti. Aynı zamanda Nurnberg Kültür ve Sanat Konseyi üyesi ve SSD yönetim kurulu üyesi olan Faik Ertener evli ve 1 çocuk babasıdır.

Halen Adıgüzel Eğitim Kurumları Kültür Sanat Koordinatörüdür. Berlin Film Festivali'nin Türkiye Koordinatörlüğü'nü yürütmektedir. Maltepe Üniversitesi'nde Tiyatro Bölümü'nde sahne eğitimi vermektedir.

KAZIM AKŞAR

1953 yılında Burhaniye'de doğdu. 1970 yılında radyo çocuk saatine girdi. Radyoda, 'Arkası Yarın', 'Mikrofonda Tiyatro' da, oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden mezun olan Akşar, 1979 yılında Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak, çalışmalarına başladı. 1986-1987'de İngiltere'ye Devlet tarafından gönderildi. National Theatre'da Peter Hall ile beraber Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter's Tale (Shakespeare)oyunlarında yardımcı olarak çalıştı. 1988 yılında Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde, 4 yıllık eğitmenlik yaptı. ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Kazım Akşar halen, Devlet Tiyatroları Rejisör kadrosunda görev yapmaktadır.

BİROL UZUNYAYLA

1963 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu ve otuz yıl Ankara Devlet Tiyatroları'nda sanatçı olarak görev yaptı. Vişne Bahçesi, Finten, Foto Finish, Ayakta Durmak İstiyorum, Philip Hortz'un Büyük Öfkesi, Dünkü Çocuk, İsyancılar, Kral Lear, Kırık Testi, Şatoda Kalabalık Var ve Dünyanın Yaşlı Çocukları oynadığı oyunlardan bazılarıdır.

Birol Uzunyayla'nın resim sevdası ise tiyatrodan önce Dr. Süheyl Ünver dersliğinde minyatür ile başladı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok hocadan ders alarak, sulu boya ve yağlı boya tekniklerini öğrenmiştir. Bugüne kadar Ankara, Mersin, İstanbul ve Hollanda'da dokuz kişisel sergi açmış ve iki tiyatro sanatçısı Ege Aydan ve Zerrin Tekindor ile Ankara Resim Heykel Müzesi Sergi Salonu'nda resimleri sergilenmiştir. Yurt içi ve yurt dışında Kültür Bakanlığı koleksiyonunda resimleri bulunmaktadır.

EGE AYDAN

Ege Aydan, 28 Ekim 1958 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Annesi opera sanatçısı ve oyuncu Emine Sevda Aydan'dır. Milli basketbolcu Efe Aydan'ın küçük kardeşidir. İlk ve orta okulu Ankara'da lise'yi İstanbul'da okudu. Daha sonra sanat eğitimine Bale ile başladı ama hocalarının 'boyun çok uzun' demeleri ile baleden vazgeçti.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden 1977 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda görev aldı. 1977'de profesyonel olarak Büyük Tiyatro'da hocalarıyla birlikte başrol oynadı. Devlet Tiyatroları bünyesinde bölgede ve merkezlerde çeşitli oyunlar sahneledi ve oynadı. Halen Devlet Tiyatroları yönetmen kadrosunda görev yapmaktadır.

Bir tane Honda Silver Wing marka gerçek motosikleti ve oyuncak motosiklet koleksiyonu vardır.

Ayrıca çocukluğundan bu yana suluboya resim sanatı ile de ilgilenen Ege Aydan, yıllar içinde bu ilgisini geliştirmiş ve profesyonelliğe dönüşmüştür. İlk suluboya resim sergisini 1982 yılında Ankara'da açan Aydan, bugüne kadar30'a yakın resim sergisi açmıştır. Dikmen, Kavak, Rosato, Primer şaraplarının üzerindeki suluboya resimler de Ege Aydan'a aittir.

Ege Aydan TV dizileri arasında ses getiren, Behzat Ç. adlı dizide, Behzat'ın abisi Şevket Ç. olarak oynadı. Asmalı Konak dizisinde de rol almıştır.

Ege Aydan, İpek hanımla evlidir ve bir oğlu vardır.

BUKET AKKAYA

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Anasanat Dalı Sahne Tasarımı bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Aynı yıl İzmir Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tiyatro Tasarım bölümünde Uygulamalı dekor/ maket yapımı dersleri verdi. (1997/2012)Halen İzmir Devlet Tiyatro'sunda Dekoratör olarak çalışmalarına devam etmektedir.

(Tür: İstanbul)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Devlet Tiyatroları'nda Yıllardır Oyuncu, Yönetmen ve Dekoratör Olarak Emek Veren Beş Önemli İsmin... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi
  16:31 Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi

  Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünün uyarısının ardından Antalya'da öğleden sonra kuvvetli yağış ve fırtına başladı. Yollarda su birikintileri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Kaleiçi Yat Limanı'nda ve Konyaaltı Sahili'nde dev dalgalar oluştu. Doğu ilçelerde çok kuvvetli yağış beklendiği ve olumsuz hava koşullarının gece yarısına kadar devam edeceği bildirildi.

 • Malatya Valisi Ersin Yazıcı Başkanlığında Okul Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi
  16:30 Malatya Valisi Ersin Yazıcı Başkanlığında Okul Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi

  Malatya Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 2. yarı yıl okul güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıda, okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması için alınan tedbirler değerlendirildi. Vali Yazıcı, çocukları kötülükten uzak tutmanın asli görev olduğunu belirterek, bu konuda gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti. Toplantıda ayrıca, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yapılacak çalışmalar hakkında sunum yapıldı.

 • Edirne'de jandarma ekipleri balıkçıları denetledi
  16:28 Edirne'de jandarma ekipleri balıkçıları denetledi

  Edirne'de İl Jandarma Komutanlığı, çevre, doğa ve hayvanların korunması çalışmaları kapsamında Altınyazı Barajı'nda balıkçılık yapanları denetledi. Jandarma ekipleri, balıkçıların belgelerini kontrol etti.

 • Kırşehir Valisi: Kırşehir uyuşturucu riski en düşük iller arasında
  16:27 Kırşehir Valisi: Kırşehir uyuşturucu riski en düşük iller arasında

  Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, yaptığı basın toplantısında Kırşehir'in uyuşturucu riski en düşük iller arasında yer aldığını ve son 3 yılda madde bağlantılı ölüm olayı meydana gelmediğini belirtti. Ayrıca, kentte gerçekleştirilen operasyonlarla terör örgütlerine yönelik başarılı operasyonlar yapıldığını ve kaçakçılıkla mücadelede önemli bir vergi kaybının önüne geçildiğini açıkladı. Vali Buhara, ayrıca düzensiz göçmenlere yönelik yapılan çalışmalar ve huzur güven uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • TOGÜ'de 'Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi' eğitimi verildi
  16:27 TOGÜ'de 'Uygulamalı Enflasyon Düzeltmesi' eğitimi verildi

  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) ile Tokat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) iş birliğiyle gerçekleşen eğitimde, enflasyon düzeltmesi öncesi yapılacaklar, işlemler, uygulama örnekleri ve yazılım konularında detaylı bilgiler katılımcılara aktarıldı. Eğitime Rektör Danışmanı Doç. Dr. Yusuf Temür, Tokat SMMMO Oda Başkanı Mustafa Kaya, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

 • Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba Saha Çalışmalarını Sürdürüyor
  16:24 Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba Saha Çalışmalarını Sürdürüyor

  Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba, seçim çalışmaları kapsamında vatandaşları, sivil toplum kuruluşları ve kurumları ziyaret ederek projelerini anlatıyor. İba, Kent Park Projesi ve otopark sorununa çözüm önerilerini paylaşırken, turizme katkı sunacak projeleri de anlatıyor. Diğer adaylar da seçim çalışmaları kapsamında ziyaretler gerçekleştiriyor.

 • YTB, Mersin'de Türkmeneli Kış Gençlik Kampı düzenledi
  16:23 YTB, Mersin'de Türkmeneli Kış Gençlik Kampı düzenledi

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Mersin'de 150 Irak Türkmeni öğrencinin katılımıyla 'Türkmeneli Kış Gençlik Kampı' düzenledi. Kamp kapsamında Türk tarihi, uluslararası örgütler ve liderlik gibi seminerler düzenlendi. Irak Türkmeni gençler, sportif ve kültürel etkinliklere katılarak iletişimlerini güçlendirdi. YTB, dünyanın dört bir yanındaki Türkler ve akraba topluluklara hizmet götürmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

 • CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci Gündoğan'ın Kanalizasyon Sorununu Gündeme Getirdi
  16:21 CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci Gündoğan'ın Kanalizasyon Sorununu Gündeme Getirdi

  CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, Gündoğan'da kanalizasyon sorununun çözülmemesi durumunda denizin kaybolacağını belirtti. Mandalinci, temiz çevre ve sürdürülebilir turizm için bu sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.


Advertisement