İzmir Karabağlar Belediye Başkanı: Kentsel dönüşüm yasası konut sahiplerinin mülkiyet hakkını tehdit ediyor - Son Dakika
Politika

İzmir Karabağlar Belediye Başkanı: Kentsel dönüşüm yasası konut sahiplerinin mülkiyet hakkını tehdit ediyor

İzmir Karabağlar Belediye Başkanı: Kentsel dönüşüm yasası konut sahiplerinin mülkiyet hakkını tehdit ediyor

İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentsel dönüşüm tartışmalarının yeniden alevlendiği bir dönemde 6306 sayılı yasanın mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, 'Çünkü bu yasa zar zor konut sahibi olabilmiş vatandaşlarımızın mülkiyet hakkını tehdit ediyor' dedi.

12.11.2023 13:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentsel dönüşüm tartışmalarının yeniden alevlendiği bir dönemde 6306 sayılı yasanın mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü bu yasa zar zor konut sahibi olabilmiş vatandaşlarımızın mülkiyet hakkını tehdit ediyor" dedi.

DİSK Emekli Sen Karabağlar Şubesi'nin düzenlediği birlik ve dayanışma kahvaltısı, Karabağlar Belediyesi Kibar Hizmet Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Buluşmaya, Başkan Selvitopu, Emekli Sen Karabağlar Şube Başkanı Şengül Yanar ve şube yönetimi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda sendika yöneticisiyle üyesi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Şube Başkanı Yanar, "Demokrasi ve özgürlük mücadelesinden emekli olunmaz" sloganıyla çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Yanar, desteklerinden ötürü Başkan Selvitopu'na teşekkür ederek, şube yöneticileriyle birlikte çiçek verdi.

Başkan Selvitopu da konuşmasına, 100. yaşı coşkuyla kutlanan Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak başladı. Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılara rağmen 100 yıllık Cumhuriyet'in dimdik ayakta durduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, "Umutsuz olmaya gerek yok. Biz bir ve beraber oldukça, Cumhuriyet daha nice yüzyıllara aynı inanç ve kararlılıkla ulaşacaktır" dedi.

Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'yle ilgili aldığı kararın ardından yaşanan tartışmalara değinen Başkan Selvitopu, hukukun herkese lazım olduğuna dikkat çekti. İşlerin sağlıklı yürümesi için hukuksal kaos yaşanmaması gerektiğini söyledi.

Yerel yönetimleri de ilgilendiriyor

Kentsel dönüşüm konusunda çıkan son yasanın yerel yönetimleri de yakından ilgilendirdiğini belirten Başkan Selvitopu, şöyle konuştu:

"Bu yasa vatandaşlarımızın mülkiyetle ilgili hak hukukunu, sahip oldukları değerleri yok edecek sakıncalar içeriyor. Biz kentsel dönüşümle ilgili hep şunu söyledik. 6306 sayılı yasa mutlaka değiştirilmeli. Bu baskıcı bir yasa ve vatandaşlarımızın zar zor edindikleri mülkleriyle ilgili tasarruflarını engelliyor. Kentsel dönüşüm için aranan çoğunluk 3/2  koşulunun yüzde 50+1 olarak değiştirilmesi de kesinlikle doğru değil. Zar zor sahip olduğunuz mülkünüzün elinizden gitme tehlikesi var. Bu konuda herkesin duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor." Başkan Selvitopu konuşmasının sonunda tüm sendika üyelerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Politika İzmir Karabağlar Belediye Başkanı: Kentsel dönüşüm yasası konut sahiplerinin mülkiyet hakkını tehdit ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Yine Diyarbakır Belediyesi, yine aynı görüntü! Makam odasında da Türk bayrağını kaldırmışlar
  00:09 Yine Diyarbakır Belediyesi, yine aynı görüntü! Makam odasında da Türk bayrağını kaldırmışlar

  31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye meclisinde Türk bayrağının kaldırılmasıyla tepkilerin odağına oturan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin makam odasında da benzer görüntülerle karşılaşıldı.


Advertisement