Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (7) - Son Dakika
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (7)

Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (7)

28.03.2013 15:16

Foto.Ziyaretten genel.

Foto: Ziyaretten genel.

===

Expo 2016 Antalya'nın simgesi 'kule' olacak

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenen konuşan EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Genel Sekreteri Selami Gülay, 23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Expo 2016 Antalya'nın simgesinin 'Expo Kulesi' olacağını söyledi. Expo alanında 'Expo Kulesi'nin inşa edileceğini belirten Gülay, "Bir 'Expo Kulesi yapacağız. Simge binalarımızın başında bu kule geliyor. Bir yarışmayla bu simgenin belirlenmesi düşüncesi var. Buna yönetim kurulu karar verecek" dedi.

Expo 2016 Antalya'nın 'çiçek ve çocuk' temasıyla düzenleneceğini dile getiren Gülay, "Aksu'da 1121 dönümlük alanda bir dünya bahçesi kurmayı hedefliyoruz. 100'e yakın ülke, 30'a yakın uluslararası kuruluş burada yer alacak. Kendi bahçelerini kuracaklar. Türkiye'nin de kendine özgü bahçelerini, botanik zenginliğini burada sergileyeceğiz. Antalya'nın tarihi, kültürel ve tarımsal zenginliğini sergilemeyi hedefliyoruz" dedi.

EXPO'ya 8 milyon ziyaretçi beklediklerini anlatan Gülay, "6 ay sürecek bu etkinlik olimpiyat ve dünya kupası gibi en önemli organizasyonlar arasında yer alıyor. Ülkelerin sınıf atlamasına ve tanıtımına çok büyük katkıda bulunan organizasyonların başında geliyor. Umarım bu işin altından kalkacağız. Türkiye'ye yakışır bir Expo düzenleyeceğiz" diye konuştu. Fuar alanında dünya botaniğinin en iyi şekilde yaşaması ve sergilenmesi için tüm hazırlıkların yapıldığına dikkati çeken Gülay, Expo alanında 25 bin ağaç dikerek 'Expo Ormanı' kuracaklarını kaydetti.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)

Foto: Selami Gülay

===

Denizden sanat eserleri çıktı

AKDENİZ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, tüm sanat bölümlerinin katıldığı 'Akdeniz'den Gelen Atık Sanat' adlı projede, sahilden toplanan atık maddeler sanat eserlerine dönüştürüldü. Ortaya çıkan ilginç serler, Çelebi Marina'daki Yoma Restoran önünde sergilendi. Denize atılmış giysi, ayakkabı, cam, pet ve şişeler, teneke kutular, parçalanmış balıkçı ağları, halatlar, sırt çantaları, elektrik kabloları, oyuncaklar ve daha birçok eşya ve atık ile deniz canlısı fosilleri dikkat çekti.

Serginin açılış kurdelesini, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılınç, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı, öğretim üyeleri, görevlileri ve davetliler birlikte kesti. Prof. Sarı, "Amacımız çöpe, denize, akarsuya atılarak yok edilen her türlü atık maddeyi sanat eserine dönüştürüp, atıkların tekrar işe yaradığını göstermekti. Projemiz, toplumumuza önemli mesajlar verecek" dedi. Prof. Sarı, projeye kendisi dahil, hocaların ve öğrencilerin destek verdiğini söyledi.

Proje çalışmasında Sadettin Sarı, Kemal Kavas, Ömer Zaimoğlu, Faruk Manici, Efe Sembol, Melis Sucuoğlu, Sabriye Öztütüncü, Zehra Seda Okutucu, Özge Biltekin, Ahsen Günbulut, Leyla Pamir Kumbul, Serap Duman, Dilek Sogay, Mehmet Ali Kılınç, Nur Gülsüm Kurtoğlu, Ümran Sinem Elmas, Sevcan Ören, Elif Güzel, Rabia Alagöz görev aldı. Dalgaların karaya sürüklediği atık maddeler, Konyaaltı ve Lara sahillerinden toplanıp, atölyede işlendi, tablolar, duvar panoları, dekoratif süs eşyaları üretildi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Açılış kurdelesi kesilirken, eserler incelenirken ve bazı eserlerden yakın plan görüntüler.

===

Telefonda tartıştı, evinde vurdu

DEMRE'nin Çevreli Köyü'nde oturan 30 yaşındaki Ali Kınacı, tartıştığı ablasının eşi 34 yaşındaki Murat Demirel'i av tüfeğiyle karnından vurdu. Olay, önceki gün Çevreli Köyü'nde meydana geldi. İddiaya göre Ali Kınacı, aynı köyde oturan eniştesi Murat Demirel ile telefonda tartıştı. İddiaya göre alkollü olduğu kaydedilen Murat Demirel, tartışmanın ardından kayınbiraderi Ali Kınacı'nın oturduğu eve gitti.

Burada ikili yeniden tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Ali Kınacı av tüfeğiyle Murat Demirel'e ateş etti. Tüfekten çıkan saçmalar, Murat Demirel'in karın boşluğuna isabet etti. Yakınları tarafından Demre Devlet Hastanesi'ne götürülen Kınacı, buradaki tedavisinin ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Murat Demirel'in hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi. Jandarma tarafından gözaltına alınan Ali Kınacı ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)

Fotosuz

===

Yolun karşısına geçerken kamyon çarptı

BURDUR'un Bucak İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitirdi. Burdur'dan Antalya yönüne giden Kadir B. yönetimindeki 15 EV 699 plakalı kamyon, Alparslan Türkeş Bulvarı'nda yolun karşısına geçmeye çalışan 77 yaşındaki Osman Ali Mutlucan'a çarptı. Ağır yaralanan Osman Ali Mutlucan, tedaviye alındığı Bucak Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Kamyon şoförü Kadir B. ise sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)

Foto: Osman Mutluca

Turizmin sorunları ALTSO'da tartışıldı

ALANYA'da turizmcilerin talebiyle sezon öncesi alınması gereken önlemler konusunda toplantı düzenlendi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) yapılan toplantıya Kaymakam Erhan Özdemir, Belediye Başkanı AK Partili Hasan Sipahioğlu, Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Alper Çetinkaya, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, oda başkanları ve turizmciler katıldı.

'SÜREKLİ DOST VEYA DÜŞMAN YOK'

Kaymakam Erhan Özdemir ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun açılış konuşmalarından sonra söz alan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyadaki küresel sorunlarla mücadelede herhangi bir uluslararası örgütün veya ülkenin tek başına hareket etmesinin yetmediğini söyledi. Türkiye'nin çok önemli bir dönemeç içinde olduğu belirten Çavuşoğlu, " İsrail'in özür dilemesiyle Ortadoğu'da tekrar dengeler değişti. Oradaki barışın tekrar tesis edilmesi için fırsatlar doğdu. Bunları iyi değerlendirerek gerekiyor" dedi.

POTANSİYEL SORUNLAR VAR

Alanya'da turizmin sorunsuz bir sektör olmadığını savunan Çavuşoğlu, şöyle dedi: "Alanya'da turizmin dikensiz bir gül bahçesi olduğunu söyleyemeyiz. Hem fırsatlar var, hem de yaşanabilecek potansiyel sorunlar var. Turizm pastasından herkesin adaletli bir şekilde pay alması gerekiyor. Sorunların çözümünde de aynı şekilde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bugün tanıtım meselesini sadece bir kaç kurumun yürütmesi mümkün değil. Turistlerin güvenliği ve kalite standardının yükseltilmesi konularındaki sorunları bir bütün içinde çözmemiz gerekiyor." Toplantı, ALTİD Başkanı Gülçin Güner'in yönetiminde basına kapalı devam etti.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)

Foto: Toplantıdan fotolar

===

Mahkumlar sinemada film izledi

BURDUR Açık Cezaevi'ndeki 27 mahkuma kent merkezindeki bir sinema salonunda, 'Çanakkale Yolun Sonu' adlı film izletildi. Mahkumlarla birlikte film izleyen Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Ali Nevzat Açıkgöz, bu tür faaliyetleri mahkumları sosyal hayata kanalize edilmesi için düzenlediklerini kaydetti.

Açık cezaevinde zaman zaman bu tür faaliyetler düzenlediklerini belirten Cezaevi Öğretmeni Kubilay Kurumlu ise "Cezaevinden çıkması yakın olan mahkumların dışarıya adapte olmalarını sağlamak için bu tür kültürel ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz. Başsavcımız Ali Nevzat Açıkgöz ve Ceza İnfaz Kurumu İdaremiz bu konuda çok hassas" dedi.

Açık Cezaevi'ndeki mahkumlardan Durmuş A. ise, "Film çok güzeldi. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. Bu tür faaliyetler sık yapılırsa bizler için daha iyi olur. İdareye teşekkür ederiz" dedi. Açık Cezaevi'ndeki en yaşlı mahkum olan 85 yaşındaki Arif Demiray ise uygulamadan çok memnun kaldıklarını kaydetti.

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)

Foto: Cezaevi Öğretmeni Kubilay Kurumlu, hükümlüler ve infaz koruma memurları, hükümlüler sinema salonunda.

===

Kütüphaneler Haftası kutlandı

KUMLUCA'da Kütüphaneler Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konferans Salonu'nda düzenlenen kutlama programına Kaymakam Salih Işık, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Osman Koşar, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şahin, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, mini bir tiyatro oyunu sahnelendi. Program, kitap okuma yarışmasında dereceye giren örencilere Kaymakam Salih Işık tarafından ödüllerinin vermesiyle sona erdi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)

Foto: Törenden

===

Kaymakam güreşçilere baklava yedirdi

AFYONKARAHİSAR'da düzenlenen 12-14 Yaş Yıldızlar Güreş müsabakalarında dereceyle dönen sporcular Kumluca Kaymakamı Salih Işık tarafından ödüllendirildi. Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene Kaymakam Salih ışık'ın yanı sıra ilçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca ile İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Celil Çoban, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca, Afyon'da yapılan müsabakalar sonucunda Alperen Torun'un birinci, Kadir Ateş üçüncü, Abdurrahman Kalay ile Hasan Sayar ise beşinci olduğunu kaydetti. Öğrencilerin, güreşte elde ettiği başarılarla hem okullarının hem de ilçenin gururu olduğunu belirten Kaymakam Salih Işık ise "Öğrencilerimizin Türkiye Şampiyonası'nda da başarılı olacağını umuyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Işık dereceye giren, Alperen Torun, Kadir Ateş, Abdurrahman Kalay ile Hasan Sayar'a çeşitli ödüller verdi. Kaymakam Işık, öğrencilere daha sonra eliyle baklava yetirdi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)

Foto: Ödül töreni - Antalya

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (7) - Son Dakika


Advertisement