İyi Partili Taner Demirer: 21 Yıl Sonra, 20 Milyon Suriyeli Ülkemizde Olacak. Yani Üniter Devletin Yapısı Tehdit Altında - Son Dakika

İyi Partili Taner Demirer: 21 Yıl Sonra, 20 Milyon Suriyeli Ülkemizde Olacak. Yani Üniter Devletin Yapısı Tehdit Altında

22.01.2023 21:39

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer, partisinin Yozgat il kongresine, “8 milyon Suriyeli, ülkemize girdi. Suriyeliler geldiğinden beri, son 8 yılda 954 bin Suriyeli çocuk doğdu. 21 yıl sonra, 20 milyon Suriyeli ülkemizde olacak. Yani üniter devletin yapısı tehdit altında” dedi.

SEYFİ ÇELİKKAYA

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer, partisinin Yozgat il kongresine, "8 milyon Suriyeli, ülkemize girdi. Suriyeliler geldiğinden beri, son 8 yılda 954 bin Suriyeli çocuk doğdu. 21 yıl sonra, 20 milyon Suriyeli ülkemizde olacak. Yani üniter devletin yapısı tehdit altında" dedi.

İYİ Parti'nin Yozgat il kongresi, Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer'in katılımıyla dün yapıldı. Yozgat Belediyesi Büyük Sinema ve Kültür Merkezi'ndeki kongreye, Altılı Masa'yı oluşturan partilerin il, ilçe başkanları ile belediye başkanları da katıldı.

Taner Demirer, burada yaptığı konuşmada, " Türkiye Cumhuriyeti, bir uçurumun kenarına geldi. 2 trilyon milyon borcu var ülkemizin. Enflasyon yüzde 200'lere çıktı. Merkez Bankası rezervleri eridi. İşsizlik yüzde 25'lere çıktı. Cari açık yüzde 525 arttı. İnsanların yüzde 40'ı asgari ücretle geçiniyor, herkes büyük bir sıkıntı içerisinde. Ülkemizde bugün itibariyle üretim, sanayi üretimi ciddi şekilde düştü. 'Kişi başına gelir 25 bin dolar olacak' denildi, 2023'te 8 bin 500 dolara düştü. Yine '2023 yılında G8 içine gireceğiz' dediler, G20'nin de dışında kaldık. Tarım, eğitim, hukuk, adalet, sağlık ve enerji çöktü" diye konuştu.

"ÜNİTER DEVLETİN YAPISI TEHDİT ALTINDA"

Demirer, şunları söyledi:

"8 milyon Suriyeli, ülkemize girdi. Suriyeliler geldiğinden beri, son 8 yılda 954 bin Suriyeli çocuk doğdu. 21 yıl sonra, 20 milyon Suriyeli ülkemizde olacak. Yani üniter devletin yapısı tehdit altında.

Hukukun üstünlüğü yok oldu. Yargı vesayet altına girdi, yargıya güven kalmadı. Hal böyle olunca dışarıdan para akımı durdu ve sıcak para akışı girince ekonominin çarkları çöktü. Bugün dolar ve avro, 20 liraya çıktı. Yozgat'ta ne oldu? Yozgat da etkilendi, bütün Türkiye'yi gibi. İşsizlik tavan yaptı; tarım, hayvancılık yok oldu. İç Anadolu'nun en fakir vilayetiz. Şunu söyleyelim; kör topal işleyen bir üniversitemiz var. Cumhuriyet tarihinde ne yazık ki Cumhuriyet hükümetlerine en çok bakan veren ama en az yatırım alabilen vilayet, Yozgat. Bunun sonucunda göç oldu. En çok göç veren birkaç vilayetlerden birisiyiz. Şimdi Yozgat için İYİ Parti var arkadaşlar. Genel başkanımız Sayın Meral Akşener, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi gündeme getirdi ve Altılı Masa'daki paydaşları tarafından, Türkiye tarafından kabul edildi. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'de bütçe, Meclis tarafından yapılacak. Bakanlar Meclis'ten atanacak. Liyakat esas olacak. Gece yarısı saat 12'de yazılan bir cümlelik kanun hükmünde kararnamelerle Türkiye idare edilmeyecek, kanunlar Meclis'ten çıkacak.

"KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİ YENİDEN GELECEK"

Kuvvetler ayrılığı ilkesi yeniden gelecek, hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilecek. Güven gelecek, ülkeye sıcak para akacak. Biz iktidara geldiğimizde, Artağan proje ile 300 milyar lirayı çiftçimize, esnafımıza, köylümüze, kooperatiflerin hizmetine sunup bir pansuman yapacağız ekonomimize. ÖTV'yi kaldıracağız, 17 milyar ayıracağız. Genç işsizlere maaş vereceğiz, 18 milyar ayıracağız. Öğrencilerin bursu için 24 milyar ayıracağız. Yatırımlar için, KOBİ'ler ve büyük yatırımlar için 150 milyar lira ayıracağız. İYİ Parti iktidara geldiğinde, 250 bin öğretmen hemen istihdam edilecek. İYİ Parti iktidara geldiğinde, köy okulları yeniden açılacak. İYİ Parti iktidarında köy öğretmenleri, köylere ışık saçmaya başlayacak. Yine bizim iktidarımızda, Rüzgar Gülü projesiyle ilk, orta ve liselerde öğrencilerimize kahvaltı vereceğiz, yemek vereceğiz; herkes eşit beslenecek. Biz iktidara geldiğimizde, bugünkü külliyede, Tarım Bakanlığı'nın, Atatürk Orman Çiftliği'nin tarım akademisini kuracağız. 50 adet tarım meslek lisesi kuracağız, modern tarımı başlatacağız. İYİ Parti iktidarında, iki yıl süreyle çiftçimize mazot ve gübreyi bedava vereceğiz. Evet, hukukun üstünlüğü gelecek, kuvvetler ayrılığı ilkesi gelecek. Ülkemizde adalete güven gelecek. Sağlıkta da önemli projelerimiz var. Sağlıkta, özellikle eczanelerde vatandaşlarımızdan fiyat farkı, muayene ücreti alınmayacak. Her vilayetimize yaşlı bakım merkezleri kuracağız. 7 adet, bölgesel kan merkezi kuracağız. 7 adet, bölgesel kanser merkezi kuracağız. Ulusal bir kalite kontrol laboratuvarı kuracağız. ve 35 yaşın üzerindeki her vatandaşımıza, yılda bir kez check-up hakkı vereceğiz. Değerli arkadaşlarım; kanseri erken teşhis merkezlerinin aktif kullanımını sağlayacağız. Özellikle sağlıkla şiddeti önleyip hekim göçünü önleyeceğiz."

"YILAN HİKAYESİNE DÖNEN BİR HIZLI TREN VAR"

"Yozgat'ımızda yıllardır yılan hikayesine dönen bir hızlı treni var" diyen Demirer, "Yozgatlı için İYİ Parti iktidarında neler yapacağız? Bir defa şunu söyleyeyim; buradan seçilen, 20 yıldır bir milletvekili, bir bakan var. Her defasında 2015'te, 2017'de, 19'da, 21'de 'hızlı tren açılacak' dedi, açılmadı. Şimdi yine diyor ki bu Sayın Adalet Bakanı, '2023'te açacağız.' İnşallah bu hızlı treni Başbakan Meral Akşener açacak" dedi.

ATAŞ: DEMOKRASİYİ İÇİNE SİNDİREMEYEN HİÇBİR PARTİ, TÜRKİYE'YE DEMOKRASİYİ GETİREMEZ

Kongrede divan başkanlığı görevini üstlenen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, "Demokrasiyi içine sindiremeyen hiçbir parti, Türkiye'ye demokrasiyi getiremez, hukuku getiremez, adaleti getiremez. Bugünkü yaşanılan sorunların temelinde de demokrasi yoksunluğu vardır. Bugün İYİ Parti, demokrasiyi kendi içerisinde en iyi uygulayan, 5 yıllık bir parti olmasına rağmen en iyi uygulayan bir parti. Bu demokrasiyi inşallah burada taçlandıracağız, şölen havasında geçecek ve bu içimizdeki demokrasiyi inşallah iktidarla da taçlandırarak Türkiye'ye mal edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Engelli kadın ağzıyla depremzedeler için resim çiziyor Engelli kadın ağzıyla depremzedeler için resim çiziyor TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 'Kuraklık riskine karşı çözümler üretilmeli' TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 'Kuraklık riskine karşı çözümler üretilmeli'

Son Dakika Yerel İyi Partili Taner Demirer: 21 Yıl Sonra, 20 Milyon Suriyeli Ülkemizde Olacak. Yani Üniter Devletin Yapısı Tehdit Altında - Son Dakika


Advertisement