Milli Eğitim Bakanı Tekin "Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var" - Son Dakika
Yerel

Milli Eğitim Bakanı Tekin "Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Okullarımızdaki su harcamalarından su tüketimlerinden tavan seviyesinde su ücreti alan belediyelerimiz vardı.

03.11.2023 17:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Eğitim Bakanı Tekin: "Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Sadece hayırseverlerin yaptığı okulların açılışına katılıyoruz"

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Okullarımızdaki su harcamalarından su tüketimlerinden tavan seviyesinde su ücreti alan belediyelerimiz vardı. Üzerinde okulumuz olan arazinin çok küçük bir kısmındaki mülkiyet probleminden dolayı okulumuzu yargıya taşıyan mahkemeye veren belediyeler var. Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var" dedi.

Zeytinburnu'nda hayırsever iş adamı tarafından yaptırılan Erhan Dedeoğlu İlkokulu'nun açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışa Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, AK Parti Milletvekili Şamil Ayrım, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, okulu yaptıran hayırsever Erhan Dedeoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmalarını yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy tarafından tablo hediye edildi.

"Gittiğimiz her yerde sadece hayırseverlerin yaptığı okulların açılışına katılıyoruz"

Açılışta devletin eğitime verdiği önemden bahseden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere son 20 yılda AK Parti iktidarları döneminde eğitim öğretim süreci fiziki altyapıyı itibariyle içerik itibariyle eğitim öğretim materyalleri itibariyle donatım malzemeleri itibariyle iktidarın ana gündem konusu oldu. Türkiye AK Parti iktidarı döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devleti genel bütçenin en büyük kaynağının eğitime ayrılmasına şahit olmuş oldu. Yapılanlar sadece İstanbul için değil Türkiye'nin tamamında yapılmıştır. 2002 yılına kadar var olan derslik ve okul sayısı en ücra köşedeki ilden en büyük şehre kadar öğretmen ataması açısından da Türkiye'de 2 katından daha az artan yerimiz yok. Her yerde 2 kat artırmış durumdayız. Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet'in 100. yılını kutladık. Ben size 100. yıl kutlamasından sonra kim geçen günler içerisinde benim açılışını yaptım hayırsever okullarının sadece yerlerini söyleyeceğim. Pazartesi günü sabah ve öğleden sonra Sancaktepe ve Kağıthane'deydik. Dün sabah Adıyaman Besni'de öğleden sonra Kahramanmaraş Pazarcık'daydık. Bugün sabahleyin Sultangazi'de şimdi ise Zeytinburnu'ndayız. Gittiğimiz her yerde sadece hayırseverlerin yaptığı okulların açılışına katılıyoruz" şeklinde konuştu.

"Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var"

Okulları yaparken bazı belediyelerin yaşattığı sıkıntıları dile getiren Bakan Tekin, "Bakanlık olarak 56 binin üzerinde resmi okulumuz var. Bu okullarımızın her birisinin bulunduğu gayrimenkul üzerinde, inşa ediliş sürecinde izin iskan gibi süreçlerinde, okul inşa edildikten sonraki okulun temizliğinden tutun cari harcamalarına kadar çok sayıda ihtiyacımız oluyor. Biz bu okulların hem yeni okul inşasında hem de idaresinde en büyük destekçilerinden bir tanesi de yerel yönetimler. Okullarımızdaki su harcamalarından su tüketimlerinden tavan seviyesinde su ücreti alan belediyelerimiz vardı. Üzerinde okulumuz olan arazinin çok küçük bir kısmındaki mülkiyet probleminden dolayı okulumuzu yargıya taşıyan mahkemeye veren belediyeler var. Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var" ifadelerine yer verdi.

" Sadece 2023 yılında okulların bakım onarımına 13 milyon TL harcadık"

2023 yılında okulların bakım onarımına 13 milyon TL harcadıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "Bu gün güzel bir vesileyle bir aradayız. İlçemize yeni bir ilkokul kazandıran kıymetli iş adamı Erhan Dedeoğlu'na çok teşekkür ediyoruz. Allah ömrünü uzun etsin hayırlarını bereketlendirsin çoğaltsın. İnşallah Zeytinburnu'muza başka okullar da kazandırsın. 2019'dan beri Zeytinburnu'nda çok sayıda okulu yıkıp yeniden yapmak nasip oldu. En başta Ayhan Şahenk ve Fatma Süslügil projesini bizim yaptığımız okullarımız örnek bir proje oldu. Belediyemizin hemen yanında belediyemiz tarafından tamamlanan Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi eğitime devam ediyor. Sümer İmam Hatip Ortaokulu, Reşat Tardu Merkez Efendi İlkokulu 6 Şubat depreminden sonra Zeytinburnu'nda sadece 2 okul tahliye edilmek durumunda kaldı. Şu anda Zeytinburnu'muzda YİKOB tarafından inşaatı sürdürülen 3 okul devam ediyor. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemine yetiştirmeyi planlıyor takip ediyoruz. Şubat ayında büyük bir mesleki eğitim kampüsü hizmete girecek ve misafir olduğu 3 okulu normal bir eğitime döndürecek. Bugünkü rakamlarla sadece Cevizlibağ'daki mesleki eğitim kampüsünün yatırım değeri 1 milyar TL civarındadır. Şimdi yıkılan 6 Şubat dolayısıyla tahliye edilen 2 okulun yeniden yapımını takip ediyoruz. İPKB veya YİKOB üzerinden en kısa sürede ihale edilmesini sağlayacağız. Bu saydığım okullar tamamlandığında 2019 yılında yola çıkarken söz verdiğimiz gibi Zeytinburnu tekli eğitime geçecek. Sadece 2023 yılında okulların bakım onarımına 13 milyon TL harcadık. Okulların ilkokulların kırtasiye yardımı, defter desteği, 12 sınıflara soru bankası ve bin 500 TL desteğimiz devam ediyor. El birliğiyle Zeytinburnu'nda eğitimde çıtayı daha da yükseltmek için çalışıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Tekin "Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var"
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Milli Eğitim Bakanı Tekin 'Okul yapmak istediğimiz yerlerde bize problemler çıkartan belediyeler var' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.

 • Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti
  11:48 Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti

  Acun Ilıcalı, Survivor All Star'ı heyecanlı şekilde izledikleri anları kayda alarak yayınlayan gençleri Dominik'e davet etti. Gençler de Ilıcalı'nın teklifini geri çevirmedi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti
  11:33 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti

  ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyası konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ağır sözler kullanarak küfretti. Biden, Putin'in neden olduğu sürekli nükleer çatışma endişesine dikkat çekerek, asıl tehdidin iklim olduğunu belirtti. Ayrıca, Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da Putin hakkında konuşmamakla eleştirdi.


Advertisement