Dünya basını Ukrayna'nın kararı için: Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı - Son Dakika

Dünya basını Ukrayna'nın kararı için: Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı

22.02.2022 11:29

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk'ı resmen tanıdığını açıkladı. Tanıma kararının ardından Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk'de barışın korunması talimatını verdi. Böylece Rus güçleri, Ukrayna'nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak. Daily Mail, "Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı" ifadesini kullandı. Financial Times, Putin'in geçmişten gelen rüyasını yerine getirme isteğinde olduğunun altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk'ı resmen tanıdığını açıkladı. Tanıma kararının ardından Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk'de barışın korunması talimatını verdi. Böylece Rus güçleri, Ukrayna'nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak.

"PUTİN AYRILIK BÖLGELERİNE ASKER GÖNDERME EMRİ VERDİ"

Rusya lideri Putin'in tarihi bağımsızlık kararı dünya basınında da geniş yankı uyandırırken, The Wall Street Journal "Putin, Ukrayna'daki ayrılık bölgelerine asker gönderme emri verdi" manşetini atarken Putin'in nihai hedefini 'Soğuk Savaş sonrası hedeflerini tamamlama' olarak tanımladı. Putin'in hamlesinin Batı ile olan müzakereleri tamamen bitirecek bir adım olarak yorumlayan gazete Ukrayna'ya giren Rus birlikleriyle ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri de birinci sayfasından aktardı.

"PUTİN SINIRLARI YENİDEN ÇİZİYOR"

Financial Times gazetesi birinci sayfasını bölgede yaşanan gelişmelere ayırırken 'Putin sınırları yeniden çiziyor' ifadesini kullandı. 20 yıldır görevde olan Putin'in Kiev'i yeniden Moskova'nın uydusu yapma niyetinde olduğu belirtilirken tarihi bir görevi ve geçmişten gelen rüyasını yerine getirme isteğinde olduğunun altı çizildi. Gazete Putin'in bu hamlesinin dünya tarafından lanetlendiğini ancak Rus birliklerinin çoktan savaş pozisyonunu aldığını belirtti.

"RUSYA'YI UKRAYNA İLE ÇARPIŞMA ROTASINA SOKTU"

Putin'in verdiği kararı ve etkilerini manşetine taşıyan İngiliz The Guardian ise "Putin Rusya'yı Ukrayna ile çarpışma rotasına soktu" başlığıyla yayınlandı. Putin'in "Diplomatik görüşmeler tıkandı" sözlerini hatırlatan gazete İngiltere'nin Putin'in kararları karşısında atacağı yaptırımları hatırlatarak Başbakan Johnson'ın 'Kötü alâmet' sözlerini başlığa taşıdı.

Ukrayna kararını dünya basını da birinci sayfadan gördü: Putin rüyasını gerçekleştirmek istiyor

"PUTİN KAN DÖKÜLECEK DEDİ VE SAVAŞIN YOLUNU AÇTI"

Daily Mail'in ilk sayfasında Putin'in kritik kararına yer verilirken 'Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı' ifadesi kullanıldı. Gazetenin manşetinde, Putin'in kararından hemen sonra Doğu Ukrayna'nın iki ayrılıkçı bölgesinden birinin başkenti olan Donetsk'te tanklar da dahil olmak üzere çok sayıda askeri aracın hareket ettiği bilgisi yer aldı.

"SARAY PUTİN'İN PARANOYAK SÖYLEMİNİ KINIYOR"

Fransız Le Monde gazetesi de manşetinde Paris'in Putin'e olan tepkisine yer verdi. 'Elysee Sarayı Putin'in paranoyak söylemini kınıyor' başlığına yer veren gazete, Fransa'nın ABD ve Avrupa Birliği'nin yanında yer aldığının altını çizerken Rusya'ya yönelik yaptırım taahhütlerine de vurgu yaptı.

"KARAR TAM BİR ÇILGINLIK"

Almanya'nın çok satan gazetesi Bild de Putin'in Ukrayna kararını manşetine taşıdı ve verilen bu kararı 'Çılgınlık' olarak nitelendirdi. Haberde Putin'in, Ukrayna'nın Rusya'nın tarihsel bir parçası olduğunu söylediği açıklamasına yer verildi ve bu açıklama sert bir dille kınandı. Bild'in ana manşetinde ise 'Putin, birliklerini Ukrayna'ya gönderdi.' ifadesi yer aldı.

"PUTİN KAN DÖKECEK"

İngiliz gazetesi The Daily Telegraph ise Putin'in kararına ilk sayfasında yer verirken 'Putin kan dökecek' başlığını kullandı ve bölgede barış için savaş başlatan Rusya sert bir dille eleştirildi.

ABD'Lİ GAZETE YAPTIRIM TEHDİTLERİNİN ALTINI ÇİZDİ

ABD'nin en önemli gazetelerinden Washington Post, Rusya'nın kararını son dakika olarak duyurdu ve "Putin, askeri birliklerine iki ayrılıkçı bölgeye girmeyi emretti" manşetini attı. Washington Post dünya liderlerinin Putin'i uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladığını yazdı ve yaptırım tehditlerinin altını çizerek Rusya'yı uyardı.

Ukrayna kararını dünya basını da birinci sayfadan gördü: Putin rüyasını gerçekleştirmek istiyor

"BARIŞ GÜCÜ" İRONİK ŞEKİLDE KULLANILDI

The Times'ın manşetinde son gelişmeler "Putin, barış gücünü Ukrayna'ya soktu" ifadesi barış gücü ironik şekilde kullanılarak yer aldı. Başta İngiltere olmak üzere Batı devletlerinin Rusya'ya karşı öne sürdüğü yaptırımlar bir kez daha hatırlatıldı.

"PUTİN, İSYANCILARI RESMEN TANIDI"

İngiliz Indepentent gazetesi de, Putin'in tanıma kararını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Putin'in, "isyancıları" resmen tanıdığı ifadesi kullanılan haberde Başbakan Boris Johnson'ın açıklamaları yer alırken Ukrayna'nın egemenliğinin ihlal edildiğinin altı çizildi.

YORUMLAR (1)
  • Caner kayalı: Adam günlerdir uyarıyor. NATO'yu sınırımıza getiremezsiniz diyor.Aklı evveller de kolay sanıyorlar.Adam diyor ki,eğer siz bunu yapmaktan kaçınmaz iseniz,bütün ülkeleri bu girdaba çekerim diyor.Buna Türkiye de dahil.Burada NATO akıllı olacak ve NATO sınırını artık bir yerde sabit kılmalı.Daha fazla yaklaşmamalı.Yoksa bu adam bütün dünyayı ateşe vermekten çekinmez.Siz adamın ülkesinin ulusal güvenliğini teslim almaya kalkar iseniz adamda müsaade ediniz bu kadarını yapsın.Hadi Meksikayı verin sizde Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
500
Rusya: Lisiçansk bölgesinde 2 fabrika, bir maden ve yerleşim birimini ele geçirdik Rusya: Lisiçansk bölgesinde 2 fabrika, bir maden ve yerleşim birimini ele geçirdik Putin: Gıda durumunun trajik hale gelmemesi için önlemler alınması gerekiyor Putin: Gıda durumunun trajik hale gelmemesi için önlemler alınması gerekiyor Rusya: Savaşta esir düşen Ukraynalı asker sayısı 6 binden fazla Rusya: Savaşta esir düşen Ukraynalı asker sayısı 6 binden fazla

Son Dakika Dünya Dünya basını Ukrayna'nın kararı için: Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı - Son Dakika


Advertisement