9 Günlük Kraliçe Lady Jane Grey - Son Dakika

9 Günlük Kraliçe Lady Jane Grey

1
1537 yılında doğan Lady Jane Grey, İngiltere Kralı VIII. Henry'nin, kardeşinin torunudur. 12 Şubat 1554 tarihinde hayatını kaybeden Lady, Temmuz 1553'te, 9 gün boyunca İngiltere Kraliçesi olarak tahtta kaldı. Bu yüzden 'The Nine Days Queen' (9 Günlük Kraliçe) olarak da bilinir.

2
Lady Jane Grey, İngiltere prensesi ve Fransa Kraliçesi Mary Tudor'un torunu, Lady Frances Brandon ve Suffolk Dükü Henry Grey'in en büyük kızıdır. İngiltere ve İrlanda Kralı VI. Edward'ın kuzenidir ve ölümünden sonra, Babası Suffolk Dükü ve Northumberland Dükü'nünde yardımıyla tahta geçmiştir.

3
Jane, 15 Mayıs 1553'de, Northumberland Dükü'nün oğlu Guilford Dudley ile evlenmiştir.

4
Bir sonraki veliaht, VIII. Henry'nin kızı, Edward'ın kardeşi Prenses Mary olması gerekirken, Edward'ın ölümünden birkaç hafta önce, Haziran ayında tahtın veliahtı olarak ilan edilmiştir. Ancak Prenses Mary 19 Temmuz'da tahtı ondan geri almıştır.

5
Mary tahta çıktıktan sonra, Northumberland Dükü idam edilmiş, fakat Mary, 15 yaşındaki kuzeni Jane'i idam ettirmemiş, yine de kulede tutuklu olarak kalmıştır.

6
Ancak, Ocak 1554'te başlayan ve kendisiyle doğrudan bir ilgisi olmayan Protestan isyanı sonrasında idam edilmiştir.

7
Babası Suffolk Dükü ve diğer soylular, Jane'ni tekrar tahta çıkarmak için isyana katılmış ancak başarısız olmuşlardır.

8
İkinci kez tahta çıkma teşebbüsü sonrasında, 12 Şubat 1554'te, 16 yaşında iken Londra Kulesi'nde idam edilmiştir.

9
Lady Jane Grey'in hayatı, 1936 yılında 'Nine Days a Queen' ismiyle beyazperdeye de uyarlandı.

10
Filmde, Lady Jane Grey'i, genç oyuncu Martita Hunt canlandırdı.

11
12
13

Haber Yayın Tarihi: 19.04.2014 15:47

Son Dakika 9 Günlük Kraliçe Lady Jane Grey - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ölen ünlü oyuncunun kız kardeşi, eniştesinin yanına taşındı! Dedikodu kazanı kaynıyor Koronavirüsün uğramadığı dünyanın en uzak adası: İğne atsanız sesi duyulur Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti