Son Dakika Haberleri: Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz?

Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz?

5 yıl önce

1
Anadolu'da genel bir kanı vardır? "Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür" denir. Halk arasında da çok kullanılır bu söz, bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir...

Peki, bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü? Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. İşte Toroslar'a has bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiştir. Üstelik sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekir.

Cevizin insan vücuduna sağladığı faydalar da saymakla bitmez.


2
Yeni araştırmalar ceviz tüketmenin sağlık üzerindeki faydalarını destekliyor. Experimental Biology 2015'te sunulan araştırmalar, cevizin beyin, bağırsak ve damar sağlığı ile kolon kanseri risk faktörleri üzerindeki etkilerini inceledi.

Yapılan yeni araştırmalar, cevizin kolon kanseri ve bilişsel yaşlanmanın bazı özellikleri üzerindeki etkisinden bağırsak ve damar sağlığı üzerindeki pozitif etkisine kadar güncel bilgilerin ayrıntılarını ortaya çıkardı.

EB 2015'te sunulan özetlerden henüz bilimsel sonuçlar çıkarılamasa da, en son bulguların özeti ise şu şekilde;

3
KOLON KANSERİ/


Araştırmacılar ilk kez ceviz bileşenlerinin kolon kanseri hücreleri üzerinde etkiye sahip olup olmadığını araştırmıştır. Bu hücre çalışması, Kore'de bulunan Ewha Kadın Üniversitesi, Beslenme Bilimi ve Gıda Yönetimi Anabilim Dalı tarafından yürütülmüş ve ceviz özütünün kanser kök hücrelerinin sağkalımını önemli ölçüde yavaşlattığını ve kolon kanseri kök hücrelerinin çoğalmasını azalttığını göstermiştir.

4
Bu sonuçlar çerçevesinde, araştırmacılar kanser kök hücrelerini hedef alan kolon kanseri terapilerinde ceviz tüketiminin rolünü daha fazla araştırmak için bu sonucun bir gerekçe teşkil ettiğini belirtmektedir. Kolon kanseri, Avrupa'da en yüksek kanser insidansına sahip kanserler arasında en çok görülen üçüncü kanser tipidir. Avrupa'da her yıl kolon kanserinden 212,000 hasta hayatını kaybetmektedir. Türkiye'de ise her yıl 120,000-130,000 kişide yeni kanser tanısı konulmaktadır. Bu kişilerin %7.1'inde kolon kanseri tanısı konulmaktadır.

5
Bağırsak mikrobiyomu vücudumuzun yediğimiz gıdaları sindirmesi ve kullanmasına yardım eden bakterilerin yer aldığı bir ekosistemdir; bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler kronik hastalıklara yol açmaktadır. Yakın tarihte Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, Tıp Fakültesi, Fizyoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir çalışmada2, cevizin iki kategorideki bağırsak bakterisi üzerinde etkisini araştırmıştır.

6
BAĞIRSAK SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ


Ceviz içeren bir diyet (insan diyeti eşdeğeri yaklaşık olarak 2 onz) iki kategorinin oranını anlamlı ölçüde değiştirmiştir; dolayısıyla “cevizin sağlık üzerinde faydalı etkilerini gösterdiği ve bağırsağın mikrobiyal ortamını değiştiren yeni bir mekanizma” olduğunu göstermektedir. Bu çalışma hayvanlar üzerinde denendiği için insanlar için sonuçların ne olacağı konusunda henüz yorum yapılmamaktadır.

7
YAŞLANMA VE BEYİN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ/


Tufts Üniversitesi İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezinden çıkan bu hayvan çalışmasında3, hem genç hem yaşlı sıçanlar ve çoklu doymamış yağ asidi ve folat, selenyum, magnezyum ve polifenoller gibi bileşenlerin bir kaynağı olan cevizin beynin kritik bölgelerindeki mekanizmaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Hayvanlar üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup hiç ceviz yemeyen kontrol grubu (%0): ikinci grup diyetlerinin %6'sını cevizin teşkil ettiği grup ve üçüncü grup da diyetlerinin %9'unu cevizin teşkil ettiği gruptur (insan diyeti eşdeğeri sırasıyla 1 onz ve 40 1,5 onz). Bu gruplar, on hafta boyunca izlenmiştir.

8
Araştırmacılara göre, diyetin bir parçası olarak ceviz tüketimimi beynin yaşlanması üzerinde etkiye sahiptir. Bu çalışma hayvanlar üzerinde denendiği için henüz insanlar üzerindeki etkileri konusunda yorum yapılmamaktadır.

9
Türkiye nüfusunda yaşlıların oranı (65 yaş ve üzeri bireyler) Avrupa'ya kıyasla düşüktür, 2012'de 5.7 milyon iken 2023'te nüfusun %10.2'sine ulaşması beklenmektedir.

10
DAMAR SAĞLIĞI/


Mikrovasküler fonksiyon, kılcal damarlar gibi en küçük kan damarlarımızın sağlığı anlamına gelmektedir. Davis'te yer alan Kaliforniya Üniversitesi Beslenme ve İç Hastalıklar Anabilim Dalı tarafından yüksek kolesterollü menopoz sonrası kadınlarla ilgili olarak yapılan bir çalışmada4, ceviz tüketiminin kısa vadeli etkisi araştırılmıştır.

11
Bir günde 40 gram veya 1.5 onz ceviz tüketen grubun vasküler fonksiyonu iyileşmiştir. Çalışmada bu iyileşmenin cevizden alınan yağ asitleri, alfa-linplenik asit (ALA) ve linoleik asit (LA) sayesinde olduğu sonucuna varmıştır.

12

Bunun gibi sonuçlar, cevizin hastalıkların önlenmesi ve yönetilmesindeki rolünün anlaşılmasını amaçlayan daha fazla araştırma yapılmasının önünü açmaktadır.

13
Öncelikle aldığınız narı bir kesme tahtasının üzerinde baş kısmından kesiyoruz.

14
15
Şimdi kesilen bölgeden elimizde bulunan narı ortadan ikiye bölüyoruz.

16
Şimdi kesilen bölgeden elimizde bulunan narı ortadan ikiye bölüyoruz.

17
İsterseniz bu noktada birkaç ayrı parça elde edip, daha küçük nar dilimleri ile ileriki aşamaya geçebilirsiniz.

18
Sonra kestiğiniz bölümün diğer ucundan bir parçayı daha kesiyoruz.

19
Uygun bir cam kasenin içini suyla doldurun.

20
Dilimlediğiniz narı bütün halinde suyun içine sokun.

21
Ellerinizde yavaş yavaş kesilmiş bölgelerden narı ayırmaya başlayın.

22
Taneleri tamamen ayıkladıktan sonra suyun yüzeyini büyük parçalardan ve ince kabuklardan temizleyip suyun içinde sadece nar tanelerinin kalmasını sağlayın.

23
Son olarak suyu bir süzgeçten geçirin ve sadece tanelerin olduğu tertemiz bir kap elde etmiş olun.

24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
UYURKEN ELLERİN UYUŞMASININ SEBEPLERİ/ Gece herhangi bir nedenle uyandığınızda ya da sabah kalktığınızda ellerinizin uyuştuğunu fark ediyorsanız bunun başlıca nedeni yanlış bir pozisyonda uyumanızdır. Ancak bazı sağlık sorunları da uyurken ellerin uyuşmasına neden olabilmektedir.

35
Uyurken Ellerin Uyuşmasının Sebepleri/ Uykuda ellerin uyuşması kadın, erkek her yaştan insanda ortaya çıkabilen bir durumdur. Ellere giden kan akışının zayıflaması sonucu oluşan uyuşma için sayılabilecek sebepler aşağıdaki gibidir.

36
Kan Dolaşımın Azalması: Bu insanların genellikle başına gelen durumdur. Elleriniz uyurken ters bir pozisyonda kaldığında ellere giden kan miktarı azalır ve ellerin karıncalanmasına ve uyuşmasına neden olur. Uyku pozisyonunu değiştirerek çözümlenebilecek bir durumdur.

37
Diyabet: Diyabet hastalarında eller, kollar ve ayaklar normal hayatta ve dinlenirken de uyuşabilmektedir.

38
Karpal Tünel Sendromu: El bilek kanalı hastalığı olarak tanımlanan Karpal Tünel Sendromu ellere giden sinirlerin üzerinde baskı oluşması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Karpal Tünel Sendromu şikayeti bulunan hastalar özellikle sabah saatlerinde ellerinde karıncalanma ve uyuşma olduğunu söylemektedir.

39
Eklem Sorunları: Eklemlerde yaşanan sorunlar bu bölgedeki sinirler üzerinde hasara neden olarak zaman zaman uyuşmaların meydana gelmesine sebep olur.

40
Uykuda Ellerin Uyuşmasına Çözümler/Uykuya dalmadan önce ellerinizi başınızın veya yastığın altına koymayın.

41
Ellerinizin veya kollarınızın üzerine yatmamaya çalışın.

42
Yatakta ellerinizi yumruk halinde ve bilekten kıvrık olarak tutmamaya çalışın

43
Kan dolaşımını geliştiren zencefil çayı kullanabilirsiniz.

44
Karpal Tünel Sendromunuz varsa sıkı olmayan sporcu bileklikleri kullanabilirsiniz. Bu belirttiğimiz yardımcı uygulamalara rağmen ellerinizde sürekli bir uyuşma söz konusuysa bu damar tıkanıklığı gibi ölümcül sorunların neticesinde ortaya çıkan bir durum olabilir. Bu yüzden en kısada sürede doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

45
PARMAK ÇITLATANLAR YANDI/ Parmak çıtlatmanın zararları bizlere verdiği gevşeme hissi ile çok fazla düşünmeyiz. İşte parmak çıtlatmanın zararları ve neden parmakların çıtlatıldığına dair tıbbi bilgiler.

46
Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkarırlar.

47
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, parmak çıtlatmalarının birçok sebebi olduğunu belirtti. “Bazen romatizmal bir hastalıktan kaynaklanabilir. Özellikle erken yaşlarda başlıyorsa altında hormonal ya da metabolik bir problem ya da erken yaşlarda başlayan romatizmal bir rahatsızlık var mı bunun araştırılması gerektiğini anlatan Portakal, “Bazen psikolojik durumlarda da olabilir. İnsan gergin olduğu zaman özellikle duygusal olarak değişik travmalar ya da yoğun yük yaşadığı zaman özellikle parmak çıtlatma ihtiyacı olabilir. Biz böyle durumlarda psikolog arkadaşlardan da yardım alıyoruz” dedi.

48
“PARMAK ÇITLATMA ALIŞKANLIK HALİNE GELDİYSE ERKEN YAŞTA KİREÇLENME OLABİLİR”/ Dr. Mehmet Portakal, parmak çıtlatmalar sonucu meydana gelen rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında, “Eğer eklem çıtlatmalar bir alışkanlık haline geldiyse çok erken yaşlarda eklemlerde kireçlenme, yıpranmalar meydana gelebiliyor ya da eklemin etrafındaki bağlarda zorlanmalar sonrası bağlarda iltihaplanmalar, bazen liflerde yırtıklar da meydana gelebiliyor. Bunlar tespit edildiğinde erken dönemde kişiye göre tedavisi planlandığı zaman, bu fizik tedavi rehabilitasyon programı da olabilir. Bunun için parafin, lazer, radyo frekans gibi değişik uygulamalar yapıyoruz. Bazen de psikologlardan destek alıyoruz ve kolayca bu problemin önüne geçilebiliyor” diye konuştu.

49
ÇITLAMA SESİNİN SEBEPLERİ/ Dr. Portakal, Fizik Tedavi Rehabilitasyon olarak eklemlerin yapısını bozan durumlarda çıtlama sesleriyle daha sık karşılaşıldığını kaydederek, “Eklem arasındaki boşlukta normalde bir gaz birikimi olur. Buna bağlı olarak ses meydana gelebilir. Bazen de eklem aralarındaki darlıklardan bu problemler kaynaklanabilir. Özellikle bazı vitamin eksiklikleri, romatizmal hastalıklar bunun sebebi olabilir” şeklinde konuştu. Yani çıtlatırlar da diyebiliyoruz. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.

50
En çok ve kolaylıkla çıtlayan yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir.

51
Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır.

52
Parmaklarımız gerilince eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır.

53
Bu sıvının içinde erimiş halde Oksijen, Nitrojen ve Karbondioksit gazları bulunur.

54
Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır.

55
İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelen bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket kabiliyetini artırır. Ve ..

56
Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

57
ÇITLATMA YERİNE ESNETME HAREKETLERİ/ Fiziksel ve zihinsel olarak esnek olunursa sağlık durumunun da daha yerinde olacağını vurgulayan Dr. Portakal, “Ellerimizdeki eklemlerin sağlığı için özellikle esnetme hareketleri yapabiliriz. Çıtlatma meydana gelmeden ellerimizi yavaş yavaş, acı vermeyecek şekilde her eklemi hareket ettirerek esnetme hareketlerini yaparsak kaslardaki gerginliği önleyebilir, eklemlerin arasındaki beslenmeyi daha kolay bir hale getirebilir ve tedavisi konusunda bir yol alabiliriz” ifadelerini kullandı.

58
KADINLAR NEDEN TAYT GİYER?/ Kadınlar için rahat ve bir o kadar da kolaylık.Kadınlar neden tayt giyer. İşte cevabı...

59
1. Kendinizi şişman hissettiğinizde sizi zayıf ve rahat hissettirir.

60
2. Taytı her yerde giyebilirsin. Topuklu ayakkabıyla kombinlenmiş herhangi bir kıyafet akşam dışarı çıkmak ve arkadaşlarınla partiye gitmek için yeterince rahat mı?

61
3. Mükemmel bir seyahat kıyafetidir. Tayt seyahat eden bayanlar için harika bir kıyafettir. Bacaklarınızı istediğiniz şekilde hareket edebilir ve rahat bir yolculuk geçirirsiniz fakat kot pantolon ya da mini etek için bu durum geçerli değildir.

62
4. Spora giderken giyip oradan da arkadaşlarınızla takılmaya gidebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken sadece ayakkabınızı değiştirmek ve üzerinize bir hırka geçirmek.

63
5. Dolabınızda fazla yer kaplamazlar. Dolabınızdaki diğer kıyafetler gibi gereksiz yer kaplamazlar ve hemen hemen her şey ile kombin oluşturabilirler.

64
6. Pahalı değiller. Aldığınız diğer kıyafetler ve onları tamamlamak için aldığınız başka şeylere ödenecek paranın çok daha azına tekabül ederler ve inanın daha kullanışlıdırlar.

65
7. Ne kadar yemek yersen ye pantolon düğmesini düşünmene gerek yoktur. Elastik olduğundan sıkıntı yok.

66
8. Sizi atletik gösterir aylardır spor salonuna adım atmamış olsanız bile... Herkes spor yaptığınızı düşünür çünkü tayt kalçalarınızı şekle sokar. Kahvaltıda yarım ekmek yediğiniz akıllarının ucuna bile gelmez.

67
8. Sizi atletik gösterir aylardır spor salonuna adım atmamış olsanız bile... Herkes spor yaptığınızı düşünür çünkü tayt kalçalarınızı şekle sokar. Kahvaltıda yarım ekmek yediğiniz akıllarının ucuna bile gelmez.

68
9. Aynı taytı 1 hafta içinde birkaç kez giyersiniz ama kimse farkına bile varmaz. İnanın etmiyorlar...

69
10. Çizme veya bot giydiğinizde sorun yaratmazlar. Kimse deri çizmenin içerisine kot pantolonu sokuşturmaya çalışmakla uğraşmasın. Tayt sıkıntı yaratmaz ve kırışma problemi de yoktur.

70
11. Sarhoşken kıyafetlerinizle uyuyabilirsiniz. Bir parti sonrasında kot pantolon ya da bir elbise ile uyanmak iğrenç hissettirir. Fakat tayt giydiyseniz uykuya hazırsınız demektir.

71
12. Çok fonksiyonludurlar. Hemen hemen her hava koşulunda giyebilirsiniz. Özellikle kız yurtlarında, spor kıyafeti olarak kullanabilirsiniz.

72
13. Eşofman olarak da kullanabilirsiniz. Taytlar elastik pantolonlar olarak toplumda kabul görmüştür.

73
14. Hatta pantolon olup olmadıklarını tartışmak bile eğlencelidir. Onlar pantolon kadar kabul görmüş kıyafetlerdir.

74
15. Üzerindeki bir elbise mi yoksa bir t-shirt mü ikilemi yaşıyorsan altına bir tayt geçir ve sorun çözülsün.

75
17. Bu arada taytla spor da yapabilirsiniz. Aslında zaten bunun için icat edildiler... Yani gönül rahatlığıyla sporda yaparken de giyebilirsiniz...

76
16. Üç kilo vermek mi istiyorsun? Yüksek belli bir tayt giy. Yüksek belli tayt giydiğinizde daha ince görünürsünüz. Kadınlara pizzanın ikinci dilimini de yeme şansı verdikleri için tayt üreticilerine teşekkür ederiz...

77
İşte tayt mucizesi dedirten kareler...

78
79
80
81
82
83
84
85Haber Yayın Tarihi: 04.05.2015 04:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Savaşçı'nın Teğmen Çiğdem'i, gerçekte bambaşka biri! Instagram pozları mest etti Canlı yayında mesajı ifşa olmuştu! Acun Ilıcalı'nın, Şeyma Subaşı ile ilişkisi nasıl başladı Küçük bir ben tanesi deyip geçmeyin! Sırtından koca parçayı götürdü Fırıncı babasının izinden gitti! İşte MasterChef'in renkli yarışmacısı Rıfat Yurttaş İnternetten sipariş verdiği batarya çalışmayınca içini açtı! Çıkanlar şoke etti