Dünya Yaş Kararlarını Konuşuyor - Son Dakika

Dünya Yaş Kararlarını Konuşuyor

05.08.2011 12:24

1
YAŞ toplantısındaki kararlar, dünyada büyük yankı buldu.

Yabancı basından YAŞ yorumları...

2
"TÜRKİYE DÖRT İSİM İLE YENİ BİR ÇAĞ AÇTI"

3
ABD'nin büyük gazetelerinden New York Times, ordudaki üst düzey atamalarını "Türkiye, Dört İsim ile Yeni bir Çağ Açıyor" başlığı ile duyurdu.
4
Gazete haberin ayrıntısında "Türkiye'nin sivil liderliği, dört yeni komutan atamasıyla Ordu üzerindeki kontrolü kesin biçimde güçlendirdi" ifadelerini kullandı. Gazete, bazı emekli subayların, son gelişmeleri "tevekkül ve mağlubiyet" duygusuyla izlediklerini de yazdı.
5
"SİVİL POLİTİKACILAR NİHAYET HAKİMİYET ELDE ETTİ"
6
Ekonomi gazetesi Financial Times "Generallerin İstifası" başlıklı başyazısında "Modern demokraside böyle olmalı" diyen gazete, buna karşın "AKP, kendisini seçim siyasetinin ustası olduğunu kanıtlamış olsa da aynı zamanda Türkiye'ye kalıcı olacak bir istikrarlı demokratik kurumların mirasını da bırakmalıdır. Bu, güncelleşmiş bir anayasa ile başlamak demektir" ifadelerini de kullandı.

7
Gazete ayrıca, "Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, liberal demokrasiyi teşvik etmekten çok muhalifleri bastırmakla ve devlet kurumlarında AKP tekelini tesis etmekle ilgilendiği izlemini silmelidir" sözlerine de yer verdi.
8
"ORDU ZİRVESİ ERDOĞAN HÜKÜMETİYLE BİLEK GÜREŞİNİ KAYBETTİ"

9
İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais,ordudaki istifaların, YAŞ toplantısını sivil iktidar ile Ordu arasındaki bir çatışmaya dönüştürme niyetini taşıdığını öne süren gazete, ancak subayların olanaklarını yanlış hesapladıklarını, Erdoğan hükümetinin boşalan görevleri doldururken ordunun Türk siyasi sistemindeki rolünün normalleşmesini ilerletmeyi başardığını yazdı.

10
El Pais'teki başyazıda, "Erdoğan, krizi, demokratik bir sistemde düşünülemez gibi görünen, Ordu zirvesiyle bir anlaşma ile çözümlenmek zorunda kaldı. Ancak Türkiye vakasında bu mutabakat, askeri gücüne bir sınırlama anlamına geliyor" ifadelerine yer verildi.

11
"ERDOĞAN ORDU İLE MÜCADELEDEN GALİP ÇIKTI GİBİ"
12
ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal ise, YAŞ kararlarını, "Türk Ordunu'nun Kafa Yapısını Temizlerken" başlıklı analizinde değerlendirdi.
13
The Wall Street Journal "Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk Ordusu ile yıllarca devam eden siyasi güç mücadelesinden galip olarak çıktığı gibi gözüküyor" diye yazdı. Buna karşın gazete, ordunun "kafa yapısının temizlenmesinin muhtemelen daha zaman alacağı" yorumunu yaptı.

14
"ATAMALAR, SİVİLLERİN ORDU ÜZERİNDEKİ KONTROLÜNÜ SAĞLAMLAŞTIRDI"

15
İngiliz İndependent gazetesi ise, komutan atamalarını, "sivillerin Ordu üzerindeki kontrollünü sağlamlaştıran bir yeniden düzenleme" olarak yorumladı.

Son Dakika Dünya Yaş Kararlarını Konuşuyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement