Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi - Son Dakika

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi

29.11.2020 21:01

Sinema sektörünün en çok ses getiren ve ilgi gören yapımlarının başında Hollywood filmleri geliyor. Kimi sinemaseverler de asıl cevherin, Hollywood filmleri gölgesinde kalan filmlerde olduğunu düşünür ve dünya sinemasına gözlerini dikerler. Biz de Hollywood filmlerinden sıkılanlar için dünya sinemasının 10 şaheser filmini derledik.

1- KİRAZIN TADI

1997 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Tahran'ın kenar mahallelerinden birinde arabasıyla dolaşarak intihar ettikten sonra para karşılığında mezarına toprak atacak birini arayan orta yaşlı bir adam hakkında, minimalist bir filmdir.

Çekim senaryosu, kitap olarak basıldı. Film, gösterildiği yıl, Cannes Film Festivalinde Shohei Imamura'nın Yılanbalığı filmiyle Altın Palmiye ödülünü paylaştı. Çeşitli ülke eleştirmenlerinden övgüler alan film, internet sitesi Rotten Tomatoes'ta da %80 olumlu puan aldı.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

2 - ANANI DA!

2001 Meksika yapımı Alfonso Cuarón filmidir. Yönetmenin senaryosunu Carlos Cuarón ile birlikte yazdığı film, iki delikanlının, yirmili yaşlarının sonlarında bir kadınla çıktıkları yolculuğu konu alan bir büyüme hikâyesidir. Başrollerini Meksikalı aktörler Diego Luna ve Gael García Bernal ile İspanyol aktris Maribel Verdú paylaşmıştır. Film, 1999 Meksikasının politik ve ekonomik gerçeklerini, özellikle de kesintisiz 71 yıl boyunca devlet başkanlarının Kurumsal Devrimci Parti'den çıkması geleneğinin sona ermesini ve Vicente Fox'un başını çektiği muhalefetin yükselişini gözler önüne serer.

Film cinselliği açıkça tasviriyle bilinir. Bu nedenle birçok ülkede çeşitli yaş sınırlarıyla gösterildi. İngilizce konuşulan ülkelerde de, çevirisi yerine İspanyolca özgün adıyla gösterime girdi. Haziran 2001'de Meksika'da ilk hafta sonunda $2.2 milyon hasılat yaparak, Meksika sinema tarihinde rekor kırdı.

Ülkesi dışında da ses getiren film, En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülleri'ne ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre'ye aday gösterildi.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

3 - SATICI

Asgar Ferhadi'nin senaryosunu yazıp yönettiği 2016 yılı İran- Fransa yapımı drama filmidir. Film, 2016 Cannes Film Festivali yarışma bölümünde yer aldı ve ilk gösterimini burada gerçekleştirdi. Satıcı, Cannes'da Şahab Hüseyni En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, Asgar Ferhadi ise En İyi En İyi Senaryo ödülünü kazandı. Film, 89. Akademi Ödülleri'nin Yabancı Dilde En İyi Film bölümü için İran'ın aday adayı oldu.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

4- KAPLAN VE EJDERHA

Çin Halk Cumhuriyeti-Hong Kong-Tayvan- Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı film Ang Lee tarafından yönetilmiştir. Filmin kadrosu uluslararası alanda tanınmış Chow Yun-Fat (Hong Kong), Michelle Yeoh (Malezya), Zhang Ziyi (Çin) ve Chang Chen (Tayvan) gibi etnik Çinli yıldızlardan oluşmuştur.

Bütçesi 17 milyon doları bulan Kaplan ve Ejderha, uluslararası başarı kazanmış, sadece ABD'de 128 milyon dolar gişe yapmıştır. Dünyada pek çok ödüle aday gösterilen film, En İyi Yabancı Film Oscarı dahil, 4 Oscar ödülü kazanmıştır.

Filmin çekimleri Çin Halk Cumhuriyeti'nde Pekin, Anhui, Hebei, Jiangsu ve Sincan'da yapılmıştır.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

5 - ASABİYİM BEN

Yönetmenliğini Damián Szifron'un üstlendiği, kara komedi türündeki 2014 yapımı Arjantin-İspanyol filmi. Antolojik bir film olan Asabiyim Ben, şiddet ve intikam temalı, konu bakımından birbiriyle bağlantısız altı farklı kısa filmden oluşmaktadır. Ansambl oyuncu kadrosuna sahip filmin başlıca rollerinde Ricardo Darín, Oscar Martínez, Leonardo Sbaraglia, Érica Rivas, Rita Cortese, Julieta Zylberberg ve Darío Grandinetti yer alır. 87. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Akademi Ödülü adayı gösterilmiştir.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

6- CİNAYET GÜNLÜĞÜ

Bong Joon-ho'nun yönettiği 2003 Güney Kore yapımı drama filmidir. Film 1986 ve 1991 yılları arasında Hwaseong, Gyeonggi şehrinde geçen ülkenin ilk seri cinayetlerinin gerçek hikâyesini temel alır. Filmin sinematografisi ve Song Kang-ho'nun performansı geniş ölçüde beğeni kazanmıştır.

Film yönetmen Bong Joon-ho'nun Flandersui Gae'den sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmdir. Senaryo Bong ve Shim Sung-bo tarafından, Kwang-rim'in 1996'da yazdığı ve aynı konuyu işleyen tiyatro oyunundan uyarlandı. Filmin başrollerinde cinayetleri çözmekle uğraşan dedektif rollerindeki Song Kang-ho ve Kim Sang-kyung yer alır.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

7- ALEV ALMIŞ GENÇ BİR KIZIN PORTRESİ

Céline Sciamma tarafından yönetilen, başrollerini Noémie Merlant ve Adèle Haenel'in paylaştığı 2019 yapımı Fransız bir dram ve dönem filmidir. Fransa'da 18. yüzyılın sonlarında geçen film, soylu bir kadın ve onun portresini çizmek için görevlendirilen bir ressam arasındaki bir aşk hikâyesini anlatıyor.

2019 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye adayı gösterildi. Filmin, Cannes'da Queer Palm ödülünü almasıyla, ilk kez bir kadın yönetmenin filmi bu ödülü kazanmış oldu. Sciamma ayrıca Cannes'da En İyi Senaryo ödülünü kazandı. Film, 18 Eylül 2019'da Fransa'da tiyatro olarak gösterime girdi.

Bağımsız Ruh Ödülleri, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri ve En İyi Yabancı Dil Filmi için Altın Küre Ödülleri'ne aday gösterildi ve Ulusal İnceleme Kurulu tarafından 2019'un En İyi Beş Yabancı Dil Filmi olarak seçildi.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

8- ONUR SAVAŞI

Başrolünde Mads Mikkelsen'in yer aldığı, Thomas Vinterberg tarafından yönetilen 2012 yapımı dram filmidir. Hikâye Noel'e doğru küçük bir Danimarka kasabasında geçer. Kendi anasınıfındaki küçük bir kız tarafından haksız yere cinsel istismarla suçlanıp, toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın hikâyesini konu almaktadır.

Film 2012 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterilmiş ve 2012 Cannes Film Festivali'nde ana kategoride yarışmıştır. Cannes'da Mikkelsen, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştır. Film ayrıca 2013 İskandinav Kurulu Film Ödülü'nü kazanmış ve 86. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Aynı kategoride Altın Küre ödülüne de aday olmuştur.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

9 - İÇİMDEKİ YANGIN

Yönetmenliği Denis Villeneuve'ün üstlendiği 2010 yılı çıkışlı Kanada yapımı dram filmi. Film Souha Bechara'nın hayat hikâyesi ve Wajdi Mouawad'ın aynı isimli dramasına dayanmaktadır.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi

10- BAŞKALARININ HAYATI

2006 Almanya yapımı dramatik dönem filmidir. Senaryosunu Florian Henckel von Donnersmarck'ın yazdığı ve yönettiği filmin önemli rollerinde Martina Gedeck, Ulrich Mühe ve Sebastian Koch oynamışlardır. Başkalarının Hayatı yönetmenin kendi başına çektiği ilk uzun metrajlı sinema filmidir.

1984 yılının Doğu Almanya'sında geçen bu politik gerilim filminde, ülkenin güçlü gizli polis örgütü Stasi'nin yetenekli istihbarat elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler'in (Ulrich Mühe) rejim karşıtı olabilecekleri düşünülen bir sanatçı çifti gizlice dinleyip takip ederken yavaş yavaş yaptığı işten pişmanlık duyması anlatılmaktadır. Konusu ve mesajı açısından film 1974 tarihli Francis Ford Coppola filmi Konuşma'yı (The Conversation) andırır. Tıpkı o film gibi, "Başkalarının Hayatı" da bir politik rejim eleştirisinden daha çok, kişilerin ruh hallerini derinlemesine inceleyen, karakter tahlilleri yapan bir filmdir.

Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'nü ve aynı dalda BAFTA, Bodil ve César Ödülleri'ni kazandı. Bunlardan başka çeşitli yarışma ve festivallerde filme 58 ödül daha verildi. "Başkalarının Hayatı" IMDb'nin en iyi 250 Film listesinde bulunmakta ve sıralamada üst sıralarda yer almaktadır.

BBC tarafından 23 Ağustos 2016'da yayınlanan ve dünya genelinde 36 ülkeden 177 sinema eleştirmeninin görüşü değerlendirilerek oluşturulan "21. Yüzyılın En İyi Filmleri" listesinde 32. sırada yer aldı.

Hollywood filmlerinden sıkılanlara! Dünya sinemasının 10 şaheser filmi
YORUMLAR
500
Son dakika haberleri | İstanbul'da İranlı Vardanjani'nin öldürülmesine ilişkin davada karar Son dakika haberleri | İstanbul'da İranlı Vardanjani'nin öldürülmesine ilişkin davada karar İran, tutukladığı iki Fransız'ı 'ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmakla' suçladı İran, tutukladığı iki Fransız'ı 'ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmakla' suçladı Stop-motion animasyon atölyesinde üretilen 18 film seyirciyle buluştu Stop-motion animasyon atölyesinde üretilen 18 film seyirciyle buluştu

Son Dakika Magazin Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi - Son Dakika


Advertisement