Yeşilçam'ın Ünlü Yıldızı Leyla Sayar'ın Son Hali Yürek Yaktı - Son Dakika
Magazin

Yeşilçam'ın Ünlü Yıldızı Leyla Sayar'ın Son Hali Yürek Yaktı

1960'larda Türk Sineması'nın yeni Cahide Sonku'su gözüyle bakılan ve 170 filme imza atan Leyla Sayar, Nişantaşı'nda boş bir evde yaşıyor.

20.09.2015 11:47  Güncelleme: 12:12

Yeşilçam'ın ünlü yıldızının son hali yürek yaktı. 1960'larda Türk Sineması'nın yeni Cahide Sonku'su gözüyle bakılan ve 170 filme imza atan Leyla Sayar, Nişantaşı'nda boş bir evde yaşıyor.

YILLARDIR YALNIZ YAŞIYOR

Yıllardır sesi soluğu çıkmayan bir dönemin ünlü yıldızı 76 yaşındaki Leyla Sayar'ın 40 yıldır yalnız yaşadığı Nişantaşı'ndaki evine ilk kez girildi.

NEREDEYSE EŞYA YOK

Leyla Sayar'ın hayatı evin salonunda geçiyor, burada yatıp burada kalkıyor. En önemli eşyası çekyatı, sehpası, seccadesi. Konu yalnızlık ve sağlığa gelince şu açıklamayı yapıyor:

KARNINDAKİ AĞRILAR

"Yalnızlıktan ve fakirlikten şikayetçi değilim. Yalnızlığı hep sevdim. Burada kendi yağımla kavruluyorum. Tek şikayetim arada bir canımdan bezdiren karnımdaki ağrılar…"

KIT NANAAT GEÇİNİYOR

Yıllardan beri mutfağı ve banyosu olmayan, tuvaletinin kapısı çıkarılmış, eşyasız,
giysisiz, bomboş bir dairede yaşıyor Leyla Sayar. Bütün hayatı evinin salonunda geçiyor. Kıt kanaat geçiniyor, musluk suyu içiyor…

EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNİYOR

Bir dönemin ünlü yıldızı emekli maaşıyla çok zor şartlarda yaşasa da şikayet etmiyor. Tek şikayeti hastalığı. Hemoroid'i var, kulakları duymuyor ve karın bölgesindeki ağrılar canından bezdiriyor.

KENDİ KÖŞESİNE ÇEKİLDİ

Önce sinemanın masum kızıydı Leyla Sayar. Özellikle 60'lı yıllarda fırtına gibi estiği Yeşilçam'da ikinci Cahide Sonku gözüyle bakıldı ona. Sonra vamp oldu, ardından sahnelerde oryantal yaptı, derken "Kendimi Allah'a adadım" diyerek köşesine çekildi, adeta inziva hayatı yaşamaya başladı. Yıllardır sesi soluğu çıkmayan bir dönemin ünlü yıldızı Leyla Sayar'ın 40 yıldır yalnız yaşadığı "Ölümümden sonra Kızılay'ın olacak" dediği Nişantaşı'ndaki evine ilk kez girildi.

İşte, 1957'de Duvaklı Göl filmiyle sinemaya adım atan, 170 filmiyle bir dönemin zirvesine çıkan Leyla Sayar'ın röportajı...

– Bu ev size mi ait?

Bu benim elimdeki son evim. 40 yıldır bu evde yaşıyorum, bugüne kadar içeri kimseyi almadım. Ben öldükten sonra da Kızılay'ın olacak.

– Başka eviniz var mı?

Beş tane evim vardı, onları fakir fukaraya, ihtiyacı olanlara bağışladım.

– Rahat mısınız, geçinebiliyor musunuz?

Emekli maaşım var ama yetmiyor ne yazık ki.

– Sağlığınız iyi mi?

Sağlığım hiç iyi değil. Geçen akşam hayatımda ilk kez komşulardan, kapıcıdan yardım istedim. Ağrılarım dayanılmaz boyutlara ulaştı.

– Şikayetiniz nedir?

Kulaklarım duymuyor, hemoroidim var ve karnım ağrıyor. Kimi zaman ötenazi yaptırsam diye düşünüyorum.

– Size bakan, destek olan birisi var mı?

Yalnızım, kimsem yok. Ama Allah'ım beni yalnız bırakmıyor. O hep yanımda. Geceleri benden sonra insanları aydınlatacak kitaplar yazıyorum, ibadet ediyorum.

– Yalnızlık zor değil mi?

Yalnızlığı ben hep sevdim. Yeşilçam dönemimde de gece dışarı çıkmazdım. 170 film çektim, birini bile izlemedim, birinin bile galasına gitmedim. Çok gereksizdi.

– Bu eve neden kimse giremiyor?

Yeşilçam'dayken de evime kimseyi sokmazdım. Ben yalnızlığı çok seven bir kadınım…

– Arka odanın pencere camları kırık… Kışın burada kalamazsınız…

Bir şey olmaz. Allah beni korur. İnancım tamdır.

LEYLA SAYAR KİMDİR?

Annesi Çerkez, babası Selanik göçmeni olan Leyla Sayar, 1939'da İstanbul'da dünyaya geldi. Üsküdar Kız Koleji'nde okurken filmcilerin dikkatini çekti. 1950'li yıllarda Caddebostan Plaj Güzeli seçildi. 1957'de Türkiye Güzellik Yarışması'nda ikinciliği kazandı. Ardından Duvaklı Göl filmiyle sinemaya adım attı. Kısa süreliğine Muzaffer Tema ile bir ilişki yaşadı. Bir ara sahnelerde oryantal yaptı. 1974'te Erdal Kasidecioğlu ile evlendi, bir yıl sonra boşandı. Ardından kendini dine verdi, örtündü ve köşesine çekildi. 170 filmi olan Sayar'ın önemli filmlerinden bazıları şunlardı: Aşk Hırsızı, Yangın Var, Ayşecik, Gümüş Gerdanlık, Şoförün Karısı, Dişi Örümcek, Şafak Bekçileri, Şehrazat, Suçlular Aramızda.
Yeşilçam\'ın Ünlü Yıldızı Leyla Sayar\'ın Son Hali Yürek Yaktı

Son Dakika Magazin Yeşilçam'ın Ünlü Yıldızı Leyla Sayar'ın Son Hali Yürek Yaktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (26)

 • Saygılı olun: Kadın 1975 te töbe edip örtünmus hakkında kötü yorumlar yapmayın 53 0 Yanıtla
  bbg: Okusaydin sende bilirdin oflu şahıs. Nerden biliyorsun diyeceğine oku .zaten cahil çok ülkemizde birtaneside senmissin oflu 0 0
 • Gerçekci: Gerçekten tövbe ettiyse ALLAH af eder kimseye kimseyi yargılamak düşmez 45 0 Yanıtla
 • halil: öyle pozlar verecegine ahiretin icin günahlarin tövbe et. 24 16 Yanıtla
  Düny@dan: Nerenle okuyorsan yazılanları..bu kafaylada bide yorum yapıyorsun cahillik başa bela 4 0
 • neriman: Allah yardimcisi olsun bizler ne olacagiz bakalim 35 0 Yanıtla
 • SAFTİRIK: Yargisiz infaz yapmiyalim. 23 1 Yanıtla
 • ender: paraları zevkine harcarken iyimiş....sibeller berenler hülyalarda böyle olacak...sanatciyiz sahip çıkın diyecekler 10 11 Yanıtla
 • muharrem çoban: Tayyibin yüzünden artist oldu bu oylar chp ye 3 14 Yanıtla
 • Her Şey Geciçi.: Ders çıkarılacak bir hayatı var.Şu bir gerçek ki şöhret, para, gençlik,güzellik,sağlık, daha doğrusu hayat geciçi. 16 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement