CHP'nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan'dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu - Son Dakika

CHP'nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan'dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu

07.09.2021 19:42

Bolu Belediye Başkanı Özcan, katıldığı bir Youtube programında kendisinden yardım isteyen bir kadınla ilgili anlattığı tepki çeken anısının ardından uyarı talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesini değerlendirdi. Kararın kendisi açısından bir sürpriz olduğunu belirten Özcan, "İki hafta önce cami temel atma töreni yapan, anası-babası hacı olan, anası tesettürlü olan bir insanın başı kapalı bir kadına bilerek ve isteyerek hakaret edebilmesi, aşağılaması söz konusu olabilir mi?" dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, katıldığı programda, sunucu Armağan Çağlayan'ın siyasette yaşadığı komik anılarla ilgili sorusu üzerine, sağlık sorunu nedeniyle çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek konusunda kendisinden yardım isteyen kadınla arasında geçen konuşmayı anlattı.

"'SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM' DEDİM"

Özcan, "Bir açılış yapıyoruz, Bolu'da acelem de var. Bir tesettürlü bayan geldi. 'Tanju Bey bir konu var konuşabilir miyiz' dedi. Ben de 'Hemen Ankara'ya dönmem lazım. Özel değilse burada konuşabilir misiniz" dedim. 'Sıkıntı yok' dedi. 'Benim bebeğim yok. Bana yardımcı olur musunuz' dedi. 'Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim' dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi öyle konuya böyle girince çevredekiler gülüyor. Benim böyle çok fazla anım var" dedi.

SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Özcan'ın bu sözleri, özellikle sosyal medyada yoğun tepki çekti. Twitter gündeminde, 'İğrençsinTanjuÖzcan' etiketiyle binlerce tweet atılıp, birinci sırada yer aldı. Kentte bir araya gelen kadınlar, Tanju Özcan'a tepki gösterip, belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı. Başkan Özcan tepkilerin ardından özür diledi.

UYARI TALEBİYLE YÜKSEK DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİ

Tepkilerin ardından Başkan Özcan'ın durumu partisinin MYK toplantısında görüşüldü. CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Özcan'ın Yüksek Disiplin Kurulu'na uyarı için sevk edilmesine MYK'da oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

"BU KARARI BEKLEMİYORDUM"

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, partisinin aldığı Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilme kararını değerlendirdi. Kararın kendisi açısından bir sürpriz olduğunu belirten Özcan, "Bu kararı beklemiyordum. Benim açımdan sürpriz oldu böyle bir kararın verilmesi. İfademde de dikkat ederseniz ben kadının başı kapalı diye bir aşağılama kastım olmadığı 'tesettürlü bir kadın' dememden bile anlaşılabiliyor. İkincisi benim mütedeyyin kesimle zaten hiçbir sorunum yok, benim annem tesettürlü. Annem ve babam hacı benim. Daha 2 hafta önce cami temeli attım diye beni suçlayan, 'Belediyenin parasını camide nasıl kullanırsın?' diye beni suçlayan yandaş basın, cımbızla bu konuşmayı çekmiş. Benim anlatmamam gereken bir anıdaki bir cümleyi çekmiş 45 dakikalık programda bunu yayınlıyor." dedi.

"TÜRKİYE'DE KENDİ BÜTÇESİYLE CAMİ YAPAN TEK BELEDİYE BAŞKANI BENİM"

Bir programda yapmış olduğu gafın siyasi nedenlerle farklı yerlere çekildiğini belirten Özcan, "Bundan dolayı samimi olarak üzdüğüm herhangi bir kadın varsa amasız ve fakatsız yeniden özür diliyorum. Ancak şunu da söylüyorum. Olayın çarpıtılmasının sebebi benim sığınmacılarla ilgili yaptığım çıkış, yandaşları son derece rahatsız etti. Benim bir açığımı bulmaya çalışıyorlardı. Benim de o programda bu gafı yapmak suretiyle o açığı vermişiz. Türkiye'de, kendi bütçesiyle cami yapan tek belediye başkanı benim. Dolayısıyla bunu başka taraflara çekmenin siyasi bir yönü olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

"UYARI CEZASINI HENÜZ ALMIŞ DEĞİLİM"

Yüksek Disiplin Kurulu tarafından alınacak olan karara karşı boynunun kıldan ince olduğu ifade eden Özcan, "Ben bir belediye başkanı olarak sığınmacılarla ilgili bu çıkışı yapmasaydım. Ben muhalefete sineyi millete dönün. Bu ülke bir an önce seçime gitmeli demeseydim. O, 45 dakikalık konuşmanın içerisinden o cümleyi bulup, alıp kullanmayacaklardı. Benim o gafımı kullanmayacaklardı. Bir gafta bulunduk. 45 dakika sürekli seri konuşunca. Benim gibi tecrübeli bir siyasetçinin anlatmaması gereken bir şeydi. Diğer taraftan ben uyarı cezasını henüz almış değilim. Tüzüğümüze göre MYK'nın böyle bir talepte bulunmaya hakkı var. MYK'yı burada yargıç gibi düşünün, Yüksek Disiplin Kurulu'nu da mahkeme gibi düşünün. Şu anda uyarılma cezası talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildim. Orada da savunmamı yapacağım. Yüksek Disiplin Kurulu asıl mahkemedir, adil insanlardan oluşmaktadır. Ben kendimi orada ifade edeceğim. Eğer uyarı cezası alman gerekiyor derse Yüksek Disiplin Kurulu boynumuz kıldan ince." dedi.

CHP'nin disiplin kurulu sevk kararına Tanju Özcan'dan ilk savunma: Anası-babası hacı olan aşağılayabilir mi?

"KENDİNİ İHRAÇ ETTİRMEK İÇİN Mİ UĞRAŞIYOR DİYORLAR?"

Tanju Özcan, partisinden ihraç edilmesi gibi bir durumda herhangi bir partiye geçmeyi düşünmediğini açıklayarak, şöyle konuştu:

"İhraç edilsen ne yapacaktın diye soruyorlar. Bazıları da "Kendini ihraç ettirmek için mi uğraşıyor? diyorlar. Hayır. Arkadaşlarıma da söyledim. Bakın ihraç kararı da çıkacaktır. Ama ben Cumhuriyet Halk Partisi ile resmi bağımı kopardığımda hepiniz yerinizde kalacaksınız diye belediye meclis üyelerine söylemiştim. Benimle sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin resmi bağı kopar ama içimdeki Atatürkçü, Türk milliyetçisi çizgi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Atatürk'ün neferi olmaktan gurur duyuyorum dedim. Cumhuriyet Halk Partisi'ni benim gönlümden kimse çıkaramaz demiştim. Ne başka bir partiye ne de başka bir siyasi hareketin içinde olacaktım. Bağımsız bir şekilde Cumhuriyet Halk Partili yoldaşlarımla yol yürümeye devam edecektim. Şu anda tüzük çerçevesinde süreç işliyor. Nihai karar YDK tarafından verilecek. İnsan siyasette gaf yapabilir. Özür dilemeyi de bilmelidir. Benim orada anlatmamak gereken bir şeyi anlattım. Bundan dolayı da özür diledim. Ama sığınmacılarla ilgili söylediğim ve yaptıklarımın tamamının altına imzamı atmaya devam ediyorum."

"ANASI TESETTÜRLÜ OLAN BİRİ BİLEREK AŞAĞILAYABİLİR Mİ?"

Özcan son olarak kendisinin tesettürlü bir kadını aşağılamak gibi bir niyeti olmadığını ifade ederek, "İki hafta önce cami temel atma töreni yapan, anası-babası hacı olan, anası tesettürlü olan bir insanın başı kapalı bir kadına bilerek ve isteyerek hakaret edebilmesi, aşağılaması söz konusu olabilir mi?" diye konuştu.

CHP'nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan'dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu
CHP'nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan'dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika CHP'nin disiplin kurulu kararından sonra Tanju Özcan'dan ilk sözler: Benim açımdan sürpriz oldu - Son Dakika


Son Dakika

ABD'li senatörler tedirgin! Türk SİHA'ları için yaptırım talep ettiler 00:49 ABD'li senatörler tedirgin! Türk SİHA'ları için yaptırım talep ettiler 1 ay önce evlenen İlknur, bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti 00:35 1 ay önce evlenen İlknur, bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti Lokomotiv Moskova maçı sonrası taraftarın Mohamed'e siniri geçmedi: Efsaneler ölmez, şekil değiştirir 23:52 Lokomotiv Moskova maçı sonrası taraftarın Mohamed'e siniri geçmedi: Efsaneler ölmez, şekil değiştirir
Üç Kuruş dizisinin Konyalı'sı Alişan Uğur, ünlü isim Özkan Uğur'un oğlu çıktı 21:27 Üç Kuruş dizisinin Konyalı'sı Alişan Uğur, ünlü isim Özkan Uğur'un oğlu çıktı Arılardan kaçmak için göle atlamak sonunu getirdi! Talihsiz adam cani piranalara yem oldu 20:16 Arılardan kaçmak için göle atlamak sonunu getirdi! Talihsiz adam cani piranalara yem oldu Tüm gücünü kaybeden PKK'da Mazlum Kobani görevden alındı, yerine Mahmut Reş getirildi 18:57 Tüm gücünü kaybeden PKK'da Mazlum Kobani görevden alındı, yerine Mahmut Reş getirildi
Her şey Fatih Terim'le çalışmak için! Yusuf Yazıcı, Süper Lig'e geri geliyor 17:35 Her şey Fatih Terim'le çalışmak için! Yusuf Yazıcı, Süper Lig'e geri geliyor 2 çocuğunu kurtaran hamile kadın dolmuşun altında ezilerek hayatını kaybetti 17:00 2 çocuğunu kurtaran hamile kadın dolmuşun altında ezilerek hayatını kaybetti
Advertisement