Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak Gemileri Hizmete Girdi - Son Dakika
Yerel

Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak Gemileri Hizmete Girdi

Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak gemileri hizmete girdi İzmir Büyükşehir Belediyesi, 18 gemilik filoyu tamamladı Aziz Kocaoğlu'ndan sitem dolu sözlerİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesinin deniz ulaşımına kazandırdığı 15 yolcu gemisinden son ikisi de hizmete girdi.

04.11.2017 15:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak gemileri hizmete girdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 18 gemilik filoyu tamamladı

Aziz Kocaoğlu'ndan sitem dolu sözler

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesinin deniz ulaşımına kazandırdığı 15 yolcu gemisinden son ikisi de hizmete girdi. Gemilere İzmir'in belediye başkanlarından İhsan Alyanak ile Nobel Kimya Ödüllü Profesörü Aziz Sancar'ın ismi verilirken, büyükşehir böylece 3'ü arabalı vapur olmak üzere 18 gemilik filosunu tamamlamış oldu.

Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla, 'Deniz Ulaşımını Geliştirme' projesini uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisinden son ikisini de törenle hizmete aldı. İzmir'in belediye başkanlarından İhsan Alyanak ile ülkemizin Nobel Kimya Ödüllü Profesörü Aziz Sancar'ın isminin verildiği gemiler, Bostanlı İskelesinden seferlerine başladı. Başkan Aziz Kocaoğlu törene, isteğini kıramadığı bir taksi şoförünün aracıyla geldi.

"Metal yorgunluğu gibi bir durum söz konusu olmayacak"

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, deniz ulaşımını güçlendirmek için çıktıkları yolda 15 yolcu gemisini deniz ulaşımına kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Gemilerin katamaran tipi karbon kompozit malzemeden yapıldığını ve çok dayanıklı olduğunu ifade eden Bakan Kocaoğlu, "Metal yorgunluğu gibi bir durum söz konusu olmayacak; çünkü çürümez ve paslanmaz. 13 gemi 22 knot sürat kapasitesine sahip iken, bugün hizmete aldığımız Prof. Aziz Sancar ile İhsan Alyanak gemilerimiz 30 knot süratle seyir ediyor. Dolayısıyla uluslararası sularda, orta ve dış Körfez'de sefer yapabilecek kapasitede. Arabalı vapurlarımızla birlikte bütün Körfez'de büyükşehir belediyesine ait bütün gemileri yenilemiş olduk. Bugünden itibaren 18 adet kendi gemimizle seyrü sefer yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

İhsan Alyanak ve Aziz Sancar

İzmir'in belediye başkanı İhsan Alyanak'ın adını Körfez'de yaşatacaklarını ve bundan büyük onur duyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 15. gemiye de Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar'ın ismini vermekten mutlu olduklarını ifade ederek, "Aziz Sancar'ı çok uzun yıllar Amerika'da yaşamasına rağmen, bizi biz yapan, bizi diğer uluslardan ayıran farklılığımızı, vatan sevgisini bu kadar geliştirerek sürdüren ender kişilerden biridir. Kendisiyle Türkiye'nin sorunlarını, ülkeye ve dünyaya bakışını sadece kimya profesörü olarak, düşün adamı olarak paylaşma şansını yakaladım. Telefonla konuştuğumuzda da törene gelemeyeceğini söyledi. Ailesi, yakınları geldiler. Nobel Kimya Ödüllü gururumuz, onurumuz, isim adaşım Aziz Sancar'ın ismini Körfez'de salına salına yaşatacağız" dedi.

Raylı sistem 16 kat büyüdü

Konuşmasında büyük kentlerin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sorununu çözmek için İzmir'de hayata geçirdikleri projeleri anlatan Başkan Kocaoğlu, şunları aktardı:

"Körfez'den maksimum düzeyde yararlanmak istiyoruz. Raylı sistem yatırımlarını artırmak istiyoruz. Şu anda vapur ihtiyacımızı 50 senelik karşılamış durumdayız. İlave gerekirse iki üç tane takviye yapılacaktır. Raylı sistemde çok büyük sıçrama yaptık 11 kilometre raylı sistemimizi 164 kilometreye çıkardık; yani 16 kat büyüdük. Yılbaşında 14 kilometrelik Konak tramvayı ile birlikte raylı sistem ağımız 178 kilometre olacak Narlıdere metrosunun ihalesine çıktık. İhale bittiğinde derin tünel olarak inşaata başlayacağız. Buca'nın ulaşım sorununu çözmek için Buca Tınıztape - Çamlıkule'den Üçyol'a kadar da 13 kilometre derin tünel metro yapacağız. Projeleri bitti şu anda, bakanlıklarda onay aşamasında. Onun da 2018 yılında temelini atacağız."

Körfez'de deniz ulaşımını güçlendirmek için yeni iskeleleri de devreye alacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, "Karantina İskelesi 2018 hizmete girecek; ama deniz ulaşımını artırmak için en önemli nokta Mavişehir İskelesi. Karşıyaka kıyı planları onaylanmadığı için inşaatına ve taramasına başlayamıyoruz. Güzelbahçe İskelesi bitmek üzere. En büyük sorunumuz,18 vapurumuzun geceleyeceği yer yok. Fırtına çıktığında kaptanları evden çağırıp vapurları Körfez'e salıyoruz. Oysa balıkçı barınağı boş ve 7 yıldır burayı almak için uğraşıyoruz" diye konuştu.

Kocaoğlu'ndan sitem dolu sözler

Törende yaptığı konuşmada Narlıdere Metrosunun yapımı için kredi arayışı sürecinde yaşadıklarını da paylaşan Başkan Kocaoğlu, "Bundan 7 - 8 ay önce bir uluslararası finans kurumu bizi ziyaret ederek İller Bankası ile bir anlaşma yaptıklarını ve 110 milyon Euro parayı Narlıdere Metrosu için verebileceklerini söylediler. Faizi 1.34'dü. İller Bankası da 0.50 oranında faiz alıyordu. Yani 1.84 faizle bu krediyi kullanabilecektik. İller Bankasına yazı yazarak bu krediyi kullanmak istediğimizi belirttik. Bu kredi 150 milyon Euro olarak alınmış; 40 milyon Euro'su Antalya Belediyesinin projesine verilmiş. Başka verilecek yer yok. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye gittim, bir şey demedi. Başbakan'dan randevu aldım. Bu ucuz krediyi almaya çalışıyorum; kapı duvar. En son İller Bankasına gittim. Genel müdür ile görüştüm. 'Biz o parayı kentsel dönüşümde kullanacağız' dedi. Teşekkür ettim. Sabahleyin de kredi kuruluşunun Türkiye'deki yetkilisine gittik. O da 'Hayır o parayı kentsel dönüşümde kullanamazlar. Biz bu parayı alt yapı işi için getirdik' dediler. O tarihten bu tarihe Başbakandan randevu alıp 'bu krediyi bize niye vermiyorsunuz' diyeceğiz. Diyemedik. Biz tabi bu krediyi kullanamayınca ihtiyacımız olan 70 milyon Euro'luk krediyi yüzde 3.5 faiz ile aldık. Yani iki katı" şeklinde konuştu.

"Ben finans yapımı güçlendirdim; itibarımı artırdım"

İzmir Büyükşehir Belediyesinin güçlü finans yapısı nedeniyle kolay kredi alabildiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "O krediyi kredi kuruluşu, notumuz Aaa olduğu için, 14 senedir bir gün hiçbir kuruma, kuruluşa borcumuz bir gün gecikmediği ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin borç ödeme ahlakı Türkiye'de tavan yaptığı için verdi. Bunun da karşılığını ben faizi yarı yarıya alarak İzmirliler'e vermem gerekiyor. Ben finans yapımı güçlendirdim; itibarımı artırdım. Büyükşehir Belediyesinin ve bu kentin 'yüzde 3.5 değil yüzde 1.84 ile bu krediyi kullanıyorum' diyebilmesi lazım; ama maalesef diyemiyorum. Maalesef ve maalesef diyemiyorum. Bunu bu mutlu günde niye söylüyorum? İzmirli hemşehrilerimizin yaşadığımız süreçleri kısa kısa pasajlar halinde görmesini ve bilmesini istiyorum" dedi.

"'Stadı engelliyor' diye başkanın üstüne gidiyorlar"

Konuşmasında İzmir'de statla ilgili yapılan algı yönetimine de değinen Başkan Kocaoğlu, şunları vurguladı: "2011 yılından bu yana İzmir'e stat yapılacak. Bu süre içinde biz kente Bornova ve Tire statlarını kazandırdık. Bornova stadı sayesinde Göztepe Süper Lig'e yükseldi. İnşallah önümüzdeki yıl Altınordu da yükselir. Büyükşehir, Bornova ve Tire belediyelerinin stat yapmak gibi bir görevi yok. Madem yapmıyorsun; ihtiyaç var, belediye elini taşının altına koydu ve yaptı. En son Alsancak Stadında 21 otoparklık yer bulmuşlar. Efendim orası balçıkmış, otopark yapılamazmış. İzmirli'nin zekası ile uğraşıyorlar. ya nerelere nelerin yapıldığını, inşaat teknolojisinin nerelere geldiğini bilmiyorlar ya da İzmirli'nin gözünü boyuyorlar. Bizim belediyelerimiz yasal olmayan bir işi yapmaz. Konak Belediyesi de Karşıyaka da bütün belediyeler de. Yasal değil yönetmeliklere aykırı. 'Stadı engelliyor' diye başkanın üstüne gidiyorlar. Büyükşehir belediyesi olarak Alsancak Stadı için 4 bin 236 metrekare yerimizi verdik. Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Stadı için 2 bin 750 metrekare yer verdi. Göztepe Stadı için yine bin 400'ün üzerine metrekare alan verdik. En son biz de 'karşı olmamıza, kentin geleceğini, imarını, planını bozmasına rağmen siz Çevre Bakanlığından özel mülkiyetlerin her türlü projesini, ruhsatını yapıyorsunuz' dedik. Bir arkadaş çıkmış, 'yer gösterin otopark yapalım' diyor. Ben arsa, gayrimenkul satmıyorum. Siz şakır şakır Tekel'in, Karayolları Bölge Müdürlüğü dahil olmak üzere her şeyi satıyor. 'Stadın otoparkını da yer göster yapalım' diyorsunuz. Yer göstermeme gerek yok. Dokuz Eylül Üniversitesine tahsis edilmiş yer var orada. Alırsın onu otoparkını yaparsın. İpe un sermek böyle bir şey ve burada algı yönetimi denen bir şey var. Algıyı yönetmekten 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dengesi bozuldu; fıldır fıldır dönüyor" dedi.

Aziz Sancar'dan mektup var

Öte yandan törende Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinden kendi el yazısıyla gönderdiği mektup okundu. Mektubunda adını taşıyan bir geminin İzmir Körfezinde hizmet vermesinin kendisini oldukça gururlandırdığını belirten Sancar, "İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunu yıl dönümü olan 9 Eylül 2015'te kurtuluş törenlerini İzmir'de izledim. Törenleri eşimle izlerken çok duygulandık. Bu tarihten tam bir ay sonra Nobel Kimya Ödülü'nü kazandım ve İzmir bana uğur getirdi diye düşündüm. İzmir, bir anlamda Türkiye'nin aynasıdır. İzmirli kardeşlerimin bir yolcu gemisine benim adımı vermesi benim için büyük bir onurdur. Bu vesileyle beni buna layık gören İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve adaşım Sayın Aziz Kocaoğlu'na ve tüm İzmirlilere kadirşinaslığı için çok teşekkür ediyorum" sözlerine yer verdi.

Törenin ardından Prof. Dr. Aziz Sancar gemisinin Körfez'deki ilk seferi Başkan Kocaoğlu ve davetlilerin de katılımıyla gerçekleşti. Başkan Kocaoğlu, gemide kaptan koltuğuna oturdu. Başkan Kocaoğlu kaptan köşkünde İhsan Alyanak'ın kızı Asuman Alyanak'ın torunu Murad Alyanak ile keyifli bir sohbet yaptı.

Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak Gemileri Hizmete Girdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Prof. Aziz Sancar ve İhsan Alyanak Gemileri Hizmete Girdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.


Advertisement