Ses İzmir'den Bayraklı Şehir Hastanesi Önünde Eylem: "Neredeyse Personeller Yaka Paça Polikliniklerden Toplanarak Şehir Hastanesi'ne Götürüldü" - Son Dakika
Yerel

Ses İzmir'den Bayraklı Şehir Hastanesi Önünde Eylem: "Neredeyse Personeller Yaka Paça Polikliniklerden Toplanarak Şehir Hastanesi'ne Götürüldü"

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubeleri, Bayraklı Şehir Hastanesi’nde hastane kabulüne başlandığı günden itibaren personel görevlendirmeleri, ulaşım ve malzeme tedariği gibi birçok konuda sorun yaşanmasını protesto etti. Hastane önünde basın açıklaması yapan SES İzmir 1 nolu Şube Eş Başkanı Hava Akcan, "Şehir hastanelerini açarken eşit ulaşılabilir sağlık hizmetinin hiçe sayıldığı, halkın sağlık hizmetine ulaşımının engellendiği kısacası halkın hiç düşünülmediği, sağlık emekçilerinin yok sayıldığı, insan olarak dahi görülmediği ortada. Neredeyse arabalarla personel yaka paça polikliniklerden acilen toplanarak şehir hastanelerine götürüldü. Sistem kendi hukukunu bile hiçe saydı, ne 657 sayılı kanun ne de diğer kanunlar uygulanmadı” dedi.

29.11.2023 14:51  Güncelleme: 20:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubeleri, Bayraklı Şehir Hastanesi'nde hastane kabulüne başlandığı günden itibaren personel görevlendirmeleri, ulaşım ve malzeme tedariği gibi birçok konuda sorun yaşanmasını protesto etti. Hastane önünde basın açıklaması yapan SES İzmir 1 nolu Şube Eş Başkanı Hava Akcan, "Şehir hastanelerini açarken eşit ulaşılabilir sağlık hizmetinin hiçe sayıldığı, halkın sağlık hizmetine ulaşımının engellendiği kısacası halkın hiç düşünülmediği, sağlık emekçilerinin yok sayıldığı, insan olarak dahi görülmediği ortada. Neredeyse arabalarla personel yaka paça polikliniklerden acilen toplanarak şehir hastanelerine götürüldü. Sistem kendi hukukunu bile hiçe saydı, ne 657 sayılı kanun ne de diğer kanunlar uygulanmadı" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir şubeleri, Bayraklı Şehir Hastanesi'nde yaşanan sorunlarla ilgili hastane önünde basın açıklaması yaptı. "Şehir Hastanesi sermayaye rant, halka ve sağlık emekçilerine çile! Çalışanlar için insanca bir çalışma ortamı ve yaşanabilir ücret; halk için ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz!" pankartı açan sağlık emekçileri, "Rant için değil, halk için sağlık hizmeti", "Şehir Hastanesi değil, şehir efsanesi", "Usülsüz görevlendirilmeler durdurulsun"," Malzeme yok, hasta çok" dövizlerini taşıdı.

"SAĞLIK BAKANLIĞI VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI GÖRMEZDEN GELDİ"

SES İzmir 1 nolu Şube Eş başkanı Hava Akcan'ın okuduğu açıklama şöyle:

"Bilindiği üzere Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın bir parçası olan Kamu Özel Ortaklığı Kanunu'na dayanan Yap-İşlet-Devret modeliyle açılan şehir hastaneleri, kamu kaynaklarının özel şirketlere aktarılması amacıyla hazine arazilerinin yapımcı şirkete bedelsiz devri, yurt içi ve yurt dışı finans kuruluşlarından hazine garantili kredi imkanları da sağlanarak, yapımı tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yüzde 70 doluluk kapasitesi garanti edilerek 25-49 yıllığına kiralıyor. Hastaneyi yapan şirket inşaattan kar ediyor, 25-49 yıl hastaneyi işleterek kar ediyor. Peki, kirayı kim ödüyor? İhalesi şeffaf olmayan ve 2015 yılında yapımına başlanıp 2018'de bitirilmesi planlanan Bayraklı Şehir Hastanesi'nde yaklaşık 10 yıldır belirsizlik hiç bitmedi. İhaleyi alan Gama Türkerler şirketleri iki kez uzatma istemelerine rağmen yine de hastaneyi zamanında teslim edemediler. Basına da yansıyan haberleri anımsayalım, ücretini alamayan işçiler, taşeron sistemin emekçiyi ezmesi hiç eksik olmadı. Tabi bu haberlerden ne Sağlık Bakanlığı ne de Çalışma Bakanlığı rahatsız olmadı. Duymazdan, görmezden geldi. Yılan hikayesine dönen açılış, resmen bir kaosa döndü. Depremde zemin kayması haberleri, güçlendirme çalışması fotoğrafları kamuoyu gündeminden düşmedi. Sendika olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmelerimizde haber yalanlansa da açılışın sürekli ertelenmesi şaibe yarattı. Sendika olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmelerimizde 'Kapanacak hastane var mı? Personel istihdamı çözüldü mü' sorularımız hep 'Sorun yok' şeklinde yanıtlandı. Şu an kaygılarımızın ne kadar gerçek olduğunu yaşayarak görüyoruz. Maalesef hiç kimsenin hiçbir şey bilmediği, liyakatsizliğin diz boyu olduğu, resmen Şehir Hastanesini yapan şirkete acilen para aktarmak için açıldığı, diğer hastaneleri kapatmasalar da işlevsizleştirdiklerini yaşayarak görmekteyiz. Bir kaos halinde açılan Bayraklı Şehir Hastanesi'nde hem çalışanlar hem de hastalar için her gün sorunlar çığ gibi büyüyor.

"MALZEME SIKINTISI NEDENİYLE AMELİYAT SÜRELERİ 2-3 KATINA ÇIKIYOR"

Sağlık emekçileri bu belirsizlikten huzursuz, klinikler tam olarak açılmadığı için mesaiye hangi klinikte başlayacaklarını bilmiyorlar. Hastane genelinde uygulanan çağrı sistemi sebebiyle sağlık hizmetinde aksamalar yaşanıyor hatta bazı aksamalar ne yazık ki hastaların can güvenliğini tehdit ediyor. Ciddi bir malzeme sıkıntısı yaşanması sebebiyle kimi ameliyat süreleri 2-3 katı süreye çıkıyor. Hala yeterli atama yapılmadığı için özellikle Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'den emrivaki sözlü görevlendirmeler yapılmaya çalışılıyor. Personelin yemek kuyruklarındaki görüntüleri sosyal medyaya yansıdı, çalışanlar için ulaşım, kreş gibi sorunlar hala devam ediyor. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de çalışanların hangi gün nerede çalışacağına dair muazzam belirsizlik var. Şehir Hastanesi'nde görevli iken ertesi gün kendi hastanesine çağrılıyor, personel istihdamı konusunda büyük bir plansızlık var ve bu sebeple çalışanlar tedirginlik yaşıyor. İşlevsiz hale gelen diğer hastaneler de hizmet alamayan hastalar en yakın sağlık kurumana başvurmaya çalışıyor ancak hem yoğunluk hem de il genelinde yapılan geçici görevlendirmeler sebebiyle yaşanan personel yetersizliği sebebiyle hastalar hizmete ulaşamazken, o hastanelerde görevli sağlık emekçilerinin iş yükü 2-3 katına çıkıyor. Bu sorunlarla birlikte şehrin merkezinde, hastaların daha rahat ulaşabildiği hastanelerde ki kritik bölümler tek tek kapatılıyor. Bu sebeple ne Şehir Hastanesi'nde ne de diğer hastanelerde tam olarak sağlık hizmeti verilemiyor.

"PERSONEL YAKA PAÇA POLİKLİNİKLERDEN TOPLANARAK ŞEHİR HASTANELERİNE GÖTÜRÜLDÜ"

Şehir hastanelerini açarken eşit ulaşılabilir sağlık hizmetinin hiçe sayıldığı, halkın sağlık hizmetine ulaşımının engellendiği kısacası halkın hiç düşünülmediği, sağlık emekçilerinin yok sayıldığı, insan olarak dahi görülmediği ortada. Neredeyse arabalarla personel yaka paça polikliniklerden acilen toplanarak şehir hastanelerine götürüldü. Sistem kendi hukukunu bile hiçe saydı, ne 657 sayılı kanun ne de diğer kanunlar uygulanmadı"

Akcan, taleplerini şöyle sıraladı:

"- İl genelinde hiçbir hastanenin kapatılmaması,

- Hastaların sağlık hizmetine ulaşmada yaşadığı mağduriyetin giderilmesi

- Var olan hastanelerdeki girişimsel işlemlerin yapıldığı birim ve ameliyat masalarının azaltılmaması

- Personelin ulaşım sorununun çözülmesi, ücretsiz servisler konulması

- Sağlık emekçilerinin çalışma alanlarının 24 saat nöbet tutmaya uygun olarak düzenlenmesi

- 7/24 hizmet verecek kreş açılması

- Gönüllü personel harici zorunlu görevlendirmelerin derhal durdurulması

- Nitelikli sağlık hizmeti verilebilmesi için malzeme vb. eksikliklerin giderilmesi"

Ses İzmir\'den Bayraklı Şehir Hastanesi Önünde Eylem: "Neredeyse Personeller Yaka Paça Polikliniklerden Toplanarak Şehir Hastanesi\'ne Götürüldü"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Ses İzmir'den Bayraklı Şehir Hastanesi Önünde Eylem: 'Neredeyse Personeller Yaka Paça Polikliniklerden Toplanarak Şehir Hastanesi'ne Götürüldü' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dilan Polat'a özenen bir isim daha! Lüks aracın tepesine çıkıp dolarları etrafa saçtı
  11:46 Dilan Polat'a özenen bir isim daha! Lüks aracın tepesine çıkıp dolarları etrafa saçtı

  Kara para aklama suçlamasıyla aylardır cezaevinde olan Dilan Polat'a özenen çok sayıda kişi sosyal medya hesabından görüntüler paylaşırken, bugün internete düşen bir video da büyük ses getirdi. Lüks aracının tepesine çıkan bir kadın, dans ederek elindeki dolarları etrafa saçtı. Görüntülerde kadının daha sonra ise belindeki silahı çıkararak aracının üstüne koyduğu görülüyor.

 • MTA: İliç'ten geçen fay hattı resmi fay haritasından silinmedi
  11:06 MTA: İliç'ten geçen fay hattı resmi fay haritasından silinmedi

  Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İliç'ten geçen fay hattının resmi fay haritasından silindiği iddialarının asılsız olduğunu açıkladı. MTA tarafından yapılan açıklamada, söz konusu fayın haritalandığı ve güncellenmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 • İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti
  11:06 İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti

  İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Karakeçili, istifa mesajında İYİ Parti lideri Meral Akşener'i bilgili bir siyasetçi ve tecrübeli bir orkestra şefi olarak tanımlayarak, parti yönetiminin siyasal bir gürültü kaynağına dönüştüğünü belirtti.

 • Elazığ'da maden ocağında göçük! Toprak altında kalan işçiler var
  10:53 Elazığ'da maden ocağında göçük! Toprak altında kalan işçiler var

  Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bir maden ocağında göçük meydana geldi. İlk belirlemelere göre 3 kişi toprak altında kalırken, bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık ve güvenlik güçleri sevk edildi. AFAD'dan yapılan açıklamada 2 işçinin kurtarıldığı ifade edilirken, toprak altında olan 1 kişinin kurtarılması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

 • Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu
  10:38 Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu

  Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Haberler.com Youtube kanalında yaptığı faiz tahminleri gerçekleşti. Erdoğan, TCMB'nin artık faiz artırımına gitmeyeceğini ve bu durumun piyasaları zorlayacağını öngörmüştü. Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın da bu görüşe katıldığı ve faiz artırımına gitmediği görüldü.

 • Balkondan düşen Down sendromlu çocuğu havada yakalayarak kurtardı
  10:37 Balkondan düşen Down sendromlu çocuğu havada yakalayarak kurtardı

  Sapanca'da down sendromlu Zeynep Genç, balkondan sarkarken annesi tarafından tutulduğu sırada elinden kayarak düştü. Ancak bir vatandaş tarafından havada yakalanan çocuk, beton zemine düşmekten son anda kurtuldu. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Ölen eşine hayata döndürebilmek için dakikalarca kalp masajı yaptı
  10:35 Ölen eşine hayata döndürebilmek için dakikalarca kalp masajı yaptı

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sürüyor. Filistinli bir kadın, İsrail saldırısında ölen eşini hayata döndürebilmek için kalp masajı yaptı. Filistinli kadının Beyt Lahiya'daki Kemal Advan Hastanesi'nde eşi ölmesin diye çırpınışı izleyenlerin yüreklerini burktu.

 • Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti
  10:33 Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti

  Derya Uluğ'un son konserinde Şinanay şarkısını söylediği esnada Fenerbahçeli taraftara Galatasaray için küfrettirdiği konuşulunca cevap gecikmedi. Görüntülerinin tepki çekmesinin ardından videonun uzun halini yayınlayan Uluğ "Gördüğünüz bir video üzerinden, birini haksızca, hiç tasvip etmediği bir şeyi yapmış gibi göstermenin kime ne zaman ne faydası olmuştur ki" diyerek küfrettirdiği söylentisini yalanladı.

 • Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak
  10:33 Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında 250 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 300 gramlık Ramazan pidesi 10 TL'den satılıyordu.


Advertisement