Macron da destek için soluğu İsrail'de aldı! Herzog ve Netanyahu ile görüşecek - Son Dakika
Dünya

Macron da destek için soluğu İsrail'de aldı! Herzog ve Netanyahu ile görüşecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail'e destek vermek için soluğu Tel Aviv'de aldı. Hamas saldırısına karşı ''tam dayanışmasını'' ifade etmek isteyen Macron'un İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geleceği aktarıldı.

24.10.2023 10:17  Güncelleme: 10:29

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Hamas saldırısına karşı İsrail ile "tam dayanışmasını" ifade etmek ve üst düzey İsrailli yetkililerle görüşmek üzere İsrail'e geldi. İsrail kamu yayıncısı KAN, Macron'un günün ilerleyen saatlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Benjamin Netanyahu ile görüşmesinin beklendiğini söyledi.

HAMAS'A REHİNELERİ BIRAKMASI İÇİN ÇAĞRI YAPACAK

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Macron'un ziyareti, Filistinli grup Hamas'ın Gazze'de tuttuğu rehinelerin serbest bırakılması için baskı yapmayı ve aynı zamanda Filistinliler ile İsrailliler arasında "gerçek bir barış sürecinin" yeniden başlaması için çağrı yapmayı amaçlıyor.

AVRUPALI LİDERLER SOLUĞU İSRAİL'DE ALIYOR

Çok sayıda Avrupalı lider, Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği ve yüzlerce İsraillinin ölümüne, 200 kadarının da Gazze'de esaret altına alınmasına neden olan saldırıya karşı İsrail ile dayanışma göstermek için geçtiğimiz iki hafta içinde İsrail'e indi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail'de! Herzog ve Netanyahu ile bir araya gelecek

İSRAİL'E DESTEK ZİYARETİNDE BULUNAN 6. LİDER OLDU

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail'e destek ziyaretinde bulunan 6. lider oldu. Hatırlanacağı üzere Netanyahu'ya ilk destek ziyareti ABD Başkanı Joe Biden'dan sonraki ise Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan gelmişti. Scholz'ü İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis takip etmişti.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 55'i çocuk, 1119'u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin yaralandığını duyurdu. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi. Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3'ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 26 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Macron da destek için soluğu İsrail\'de aldı! Herzog ve Netanyahu ile görüşecek

Son Dakika Dünya Macron da destek için soluğu İsrail'de aldı! Herzog ve Netanyahu ile görüşecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement