Cer Çelik'in Yediemini Avukat, Sahiplerini Ölümle Tehdit Edip Fabrikayı Satıyor - Son Dakika
Ekonomi

Cer Çelik'in Yediemini Avukat, Sahiplerini Ölümle Tehdit Edip Fabrikayı Satıyor

Türkiye'deki en eski çelik fabrikalarından İzmir'deki Cer Çelik'i, yediemini olan avukat satışa çıkardı. Sahiplerinden Zeki Tanyeri avukattan ölüm tehdidi aldığını açıkladı.

07.12.2015 08:17  Güncelleme: 13:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'deki en eski çelik fabrikalarından biri olan İzmir Bornova'daki Cer Çelik'in icradan satışı ihalesinde ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. 500 milyon dolar değerindeki, 305 dönüm alan üzerine kurulu fabrikanın satışını 135 bin TL sermayeli bir şirket istedi. Söz konusu şirketin sahibi İstanbul Barosu'na üye bir avukat. Av. Aydoğan Semizer, fabrikanın Erol Evcil'e satışı sırasında hisseleri yediemin olarak teslim alan isim olarak kayıtlara girdi.

ARACI OLDU EVCİL FABRİKAYA GİRDİ

Temeli 1955 yılında Özsaruhan Ailesi tarafından Metaş olarak atılan tesis zaman içinde TMSF denetimine geçti. Fon'un 2006 yılında satışa çıkardığı fabrikayı Cer Metal'in sahibi Tanyeri Ailesi satın aldı. Tesise 130 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapan Tanyeri Ailesi 2008 krizine yakalandı. Aile bireyleri içinde yaşanan sorunlar da eklenince tesis için zorlu bir süreç de başladı.

TANYERİ AİLESİ İLE EROL EVCİL ARASINDA BÜYÜK KAVGA

Fabrikanın sahibi Rıza Kerim'in avukatı da olan Aydoğan Semizer'in aracılığı ile tesis, Nesim Malki cinayeti hükümlüsü Erol Evcil'in denetimine geçti. Şirketin yüzde 42 hissesine sahip Zeki Tanyeri'nin devre dışı bırakılması da, Evcil'in denetimi ele almasına olanak sağladı. Halen İzmir Aliağa'da tutuklu bulunan Erol Evcil ile, Tanyeri Ailesi'nin bazı üyeleri arasında yapılan satış sözleşmesi sürecinde, şirket hisse senetleri yediemin olarak Av. Aydoğan Semizer'e teslim edildi. Evcil tarafı ödemeleri yaptıktan sonra hisseler de kendisine geçecekti. Ancak ödemelerde sorun yaşanmaya başladı. Verilen çekler de karşılıksız çıkınca aile üyeleri sözleşmeye uyulmadığı gerekçesi ile Av. Semizer'den hisselerin iadesini istedi. Ancak, Av. Semizer, taraflar arasında hukuki sorunların olduğunu gerekçe göstererek hisseleri iade etmedi.

Cer Çelik'in üzerinde bulunduğu arazi de İzmir'in en değerli arazilerinden biri.

MAHKEME SON NOKTAYI KOYDU

Zeki Tanyeri ve ablası Füsun Tanyeri fabrikalarını kurtarmak için, bir yandan İstanbul ve İzmir'de dava açarken, Av. Semizer'in ise Erol Evcil ile ortak hareket ettiğini öğrendi. En son İstanbul 11. Asliye Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz 20 Ekim'de Tanyeri kardeşleri rahatlatan bir karar verdi. Mahkeme, sözleşme şartlarının yerine gelmediğini bu nedenle Erol Evcil'e geçen hisselerin Tanyeri ailesine iadesine karar verdi. Tanyeri Ailesi, 5 yıla yakın süre devam eden hukuki süreç sonunda yeniden fabrikasını devralma planları yaparken yeni bir şok yaşadı. Aile İzmir İcra Müdürlüğü'nün fabrikayı icradan satışa koyduğunu öğrendi.

135 BİN TL SERMAYELİ ŞİRKET SATIYOR

Fabrika için belirlenen bedel 199 milyon 631 bin TL olarak kayıtlara geçti. İcra ihalesi fabrika binası bazı makine teçhizatı ve üzerinde kurulu olduğu dev araziyi kapsıyor. İlk ihale günü için 14-15 Aralık tarihi belirlendi. İlk ihalede satış olmaması durumunda ikinci ihale 12-13 Ocak 2016'da yapılacak. İcra ihalesi dosyasında yer alan belgelere göre dev fabrikanın satışını Aycan Yatçılık ve Turizm İşletmeciliği A.Ş. istedi. Şirketin tek yetkilisi Av. Aydoğan Semizer. 135 bin TL sermayeli adresi de Av. Semizer'in Beyoğlu'nda bulunan avukatlık ofisi ile aynı yerde bulunuyor. Av. Semizer, aynı zamanda fabrikanın 2010 yılında Evcil'e satışı sürecini organize ettiği gibi hisselerin yediemin olarak teslim edildiği isim olarak kayıtlara girdi.

TEMLİĞİ ALDI TAKİBE GEÇTİ

Dosyada yer alan belgelere Aycan Yatçılık'ın fabrikayı icradan satışa koymasına, aldığı bir temlik dosyasının sebep olduğu anlaşıldı. Aycan Yatçılık, Türkiye'deki yabancı bir bankadan Cer Çelik Endüstrisi A.Ş.'nin borçlarını, bir kısmını peşin bir kısmını belli bir vade ile 24 milyon dolara temlik aldı. İcra takibi de bu temlik sayesinde yapıldı. Temlik tutarı 24 milyon dolar olmasına rağmen Aycan Yatçılık, ipoteğin üst sınırı olan 97 milyon dolar üzerinden takibe geçti. Zeki Tanyeri ise yapılan takibe itiraz etti. Ancak şirket yönetimini ele geçiren Evcil'in belirlediği yönetim bu takibe itiraz etmeyerek işlemin kesinleşmesini sağladı.

Baba Rıza Kerim Tanyeri'nin sahibi olduğu tesisi kurtarmak için, Zeki-Füsun Tanyeri kardeşler 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

'FABRİKAYI ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR'

Yapılan itirazlara göre, yabancı bankaya olan borçları ile ilgili Paris'te görülen bir tahkim davası devam ediyor. Borç miktarı kesinleşmiş değil. Üstelik Aycan Yatçılık'ın yaptığı icra takibine ilişkin yapılan tebligatlarda bir dizi usulsüzlük yapıldığı iddia edildi. Tanyeri kardeşlere göre, esas davayı kaybeden Erol Evcil ile Av. Semizer ortak hareket ediyor. Mahkemeye yapılan itirazlarda "Aycan Yatçılık bir varlık yönetim şirketi değil. Dolayısı ile bankanın alacağını devralamaz. Başından beri şirketin mal varlığını ele geçirme amacı ile hareket ettiler. Ortada akıl almaz bir mal varlığına el koyma olduğu açıktır." denildi.

'SENİ TOPRAĞA GÖMERLER KİMSE DE BULAMAZ'

Dava dosyalarında yer alan belgelere göre Cer Çelik'in sahiplerinden Zeki Tanyeri, İzmir Emniyet'ine verdiği ifadede, ailesine ait fabrikayı kurtarmak isterken ölüm tehditleri aldığını söyledi. Tanyeri ifadesinde "Erol Evcil fabrikamıza çöktü. Silahlı adamlar fabrikaya yerleşti. İçeri dahi giremedim. Av. Aydoğan Semizer yanıma gelerek 'Sen kiminle uğraştığının farkında değilsin. Ege Metal'inin sahibi Sezai Rahmi Özden, yerin 4 metre altında beş yıl sonra bulundu. Sen ne zaman bulunursun bilmiyorsun. Erol Evcil'in ne kadar kötü bir insan olacağını tahmin bile edemezsin.' dedi. Ölüm korkusu yaşadım. Dört ay evimin dışında bir yerde kaldım." dedi. (Kaynak:Hürriyet)


Cer Çelik\'in Yediemini Avukat, Sahiplerini Ölümle Tehdit Edip Fabrikayı Satıyor

Son Dakika Ekonomi Cer Çelik'in Yediemini Avukat, Sahiplerini Ölümle Tehdit Edip Fabrikayı Satıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (5)

 • azem21: mafyaya koruma veren devlet tabiki mafyadan yana olacak 10 2 Yanıtla
 • Türk oğlu Türk: Bu Erol evcil çok can yaktı benimde alacağım var hakkım haram olsun 10 0 Yanıtla
 • 555: Uçak krizinden sonra Rusya bizi vurmaya hazırlanıyordu(halen ne yapacağı belli değil).Ben Rusya,ya göndermiş olduğum E Mail,de oyunlara gelip cahillik yapmamamızı,kabahatin iki tarafta olduğunu,tekrar dost olmak istediğimizi,diğer ülkelerin ekmeğine yağ çalmamamızı yazmıştım.Araya şimdilik elçiler soktuk,bakalım ne olacak?Bu kriz ufak bir kriz değil.Ama ben barış için elimden geleni yapmaya devam ediyorum.Yiyin için bana dua edin! 2 4 Yanıtla
 • Dost dutmuş Kayseri sürmeli : ;)) Kayseri'den gelirler birazsan Oray'a erenlerimiz , rahat ol Can'ım 3 0 Yanıtla
 • dikici: ulan hayal mi görüyorsunuz. Devletin başındaki adam zaten resmi mafyavari. adamın doğduğu yerde kanuni is yapan varmı. 2 0 Yanıtla
 • Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor
  01:09 Huawei, Çin'de Yeni Bir Çip Fabrikası Kuruyor

  Huawei yönetimi, Çin'de kapsamlı bir çip fabrikası daha kurmak için çalışmalara başladı. Şirket, çip sektörünün gelişeceğini öngörerek bu alana yapacağı yatırımları artıracak. Şanghay'da yapılacak olan fabrikanın, şirketin çip ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Fabrikada üretilecek çiplerin ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için kullanılacağı belirtiliyor. Huawei, böylece çip konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor. Şirketin dev yatırımlarının ürün fiyatlarına etki edebileceği iddia ediliyor.

 • Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları
  22:04 Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantısını yapacak. Toplantıda İran-İsrail gerilimi, sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti ve enflasyonla mücadele başlıkları ele alınacak.


Advertisement