Canan Karatay kilo vermek isteyenler için sağlıklı kahvaltının püf noktalarını anlattı! - Son Dakika

Canan Karatay kilo vermek isteyenler için sağlıklı kahvaltının püf noktalarını anlattı!

20 gün önce

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenler için diyet kahvaltının püf noktalarını paylaştı.

1
Ezber bozan açıklamalarıyla tüm dikkatleri üzerine çeken İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kilo vermek isteyenler için sağlıklı kahvaltının püf noktalarını paylaştı. Karatay, "Kuvvetli, bol protein ve sağlıklı yağ içeren bir kahvaltının, metabolizmayı 12 saat süreyle yüzde 30 hızlandırdığı bir gerçek. Bu şekilde bir kahvaltının hızlandırdığı metabolizma sonucu, harcanan kalori miktarı 4-5 kilometrelik bir koşuda harcanan kalori-enerji miktarına eşdeğer" diyerek tüketilmesi gereken besinleri sıraladı.
2
Kahvaltıda tüketilen peynir, az yağlı ya da light olmamalı. Yöresel peynirler, koyun, keçi, inek peyniri gibi peynir çeşitleri tüketilmeli.
3
2 adet kayısı kıvamında pişmiş yumurta, Karatay kahvaltısının olmazsa olmazlarından.
4
07:00 ve 09:00 arasında tüketilmesi gereken kahvaltıda:
07:00 ve 09:00 arasında tüketilmesi gereken kahvaltıda:
2 adet yumurtayı haşlayarak rafadan ya da kayısı kıvamında tüketebilir, tavada düşük ısıda tereyağında pişirebilirsiniz. Aynı zamanda yumurtayı menemen, pastırmalı yumurta ya da çılbır şeklinde de değerlendirebilirsiniz.
5
Bir avuç içi kadar az tuzlu peynir, klasik beyaz peynir, koyun, inek, keçi peyniri, eski kaşar ya da yöresel peynirler tercih edilebilir.

6
Bir çay bardağı ceviz, fındık, badem veya yer fıstığı tüketilir. Ancak bu kuru yemişler çiğ ve tuzsuz olmalıdır.

7
Az tuzlu 10-15 adet zeytin de diyet kahvaltının vazgeçilmezlerinden.

8
Mevsiminde olmak şartıyla domates, salatalık, biber, maydanoz, turp, roka, nane tüketilebilir.
9
Şekersiz bir şekilde limonlu çay ya da süt içilebilir.

Haber Yayın Tarihi: 24.11.2019 11:58 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Güzel oyuncu Bella Thorne, sokak ortasında bikiniyle gezip yerleri süpürdü! Kurşun dizisinin Tomris'i derin göğüs dekoltesiyle takipçilerini şaşı etti! Soğuk algınlığına iyi geliyor, cinsel güce güç katıyor! İşte mesir macununun faydaları Noel kutlamaları sokaklara taştı! Alkolün etkisiyle kendinden geçen İngilizlerden ilginç kareler Yılbaşı kapı süsünün içinden çıkan şey şoke etti! Görenin midesi kalkıyor