Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor - Son Dakika
Güncel

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ardından koltuğa sürpriz bir isim talip oldu. Ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi. Ahmedinejad'ın adaylığı daha önce 2 kez veto edilmişti.

25.05.2024 16:05

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi. Ahmedinejad'ın adaylığı daha önce 2 kez veto edilmişti.

İRAN'DA AHMEDİJAD'DAN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin geçtiğimiz günlerde helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin yeni Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı merak konusu oldu. İran'da daha önce adaylığı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilen eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi.

"ŞARTLARI DEĞERLENDİRİYORUM"

Ahmedinejad, kendisinin aday olmasını isteyerek evinin önüne gelen destekçilerine hitap ettiği bir görüntüde, "Şartları değerlendiriyorum ve bugün hangi eylemin ülkenin, halkın ve bugünkü İran'ın çıkarına olduğunu ölçüyorum." dedi. Ülkenin şartlarının hassas olduğunu belirten Ahmedinejad, "Sizlerin de buyurduğunuz üzere değerlendiriyorum ve sonucu sizlere açıklayacağım." ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad

AHMEDİNEJAD'IN ADAYLIĞI İKİ KERE VETO EDİLMİŞTİ

Ülkede 2005-2013 yılları arasında iki dönem görev yapan muhafazakar siyasetçi Ahmedinejad, 2017'de eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı aday olmak istemiş ancak adaylığı reddedilmişti. Ahmedinejad'ın, 2021'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye karşı aday olma talebi yine Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti.

REİSİ'NİN YERİNE VEKALETEN MUHAMMED MUHBİR ATANDI

Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Anayasa'ya göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
Muhammed Muhbir

İRAN'DA SEÇİMLER 28 HAZİRAN'DA

İran Anayasası'na göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'ndan oluşan kurulun gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Bu doğrultuda yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin 28 Haziran'da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı. İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

İBRAHİM REİSİ'NİN HAYATINI KAYBETTİĞİ HELİKOPTER KAZASI

19 Mayıs'ta İran- Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılan İran Cumhurbaşkanı Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüş yolunda helikopter kazası geçirmişti. İran'ın talebi üzerine görevlendirilen Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşılmıştı. Kazadan 15 saat sonra tespit edilen noktaya ulaşan İranlı ekipler, sağ kurtulan olmadığını belirlemişti.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
İbrahim Reisi

9 kişinin hayatını kaybettiği helikopterde Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim, Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ve mürettebat bulunuyordu.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
Ahmedinejad, İran\'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Ramazan Katırcı: İsabet olur. 4 0 Yanıtla
    Mehmet Doğrucuk: keçke Ahmedi Nejat tekrar gelse 2 0
  • muzaffer doğan: Ahmet abi iyidir iyi İsrail düşmanı komşu lazım bize 1 1 Yanıtla
  • Gursel kalen: İran halkı bu fırsatı iyi değerlendirip adam gibi bir adamı seçmeli. Paraları terör örgütlerine yedirmeyen kendi halkı için hizmet eden. Kadınların saçı ile uğraşmayan kendi işine bakan birisi olmalı. 0 0 Yanıtla
  • Taner Barker: İnşallah olursun. iran tarihinde senin gibi delikanlı Başkan görmedi... Yolun açık olsun 0 0 Yanıtla

Advertisement