Almanya Cumhurbaşkanı'na Ankara'da İsrail protestosu - Son Dakika
Güncel

Almanya Cumhurbaşkanı'na Ankara'da İsrail protestosu

Türkiye'ye resmi ziyaret için gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İstanbul ve Gaziantep'in arından Ankara'da da protestolarla karşılaştı. Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde toplanan bir grup, Steinmeier'in ziyaret edeceği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi yakınında konvoyunu yuhalayarak Almanya'nın İsrail'i desteklemesine tepki gösterdi.

24.04.2024 13:28  Güncelleme: 13:34

Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier, ziyaret için geldiği Ankara'da Almanya'nın İsrail'e desteği nedeniyle protesto edildi. Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen gruptakiler, Steinmeier'in ziyaret edeceği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi yakınında toplanarak Steinmeier'in geçtiği esnada konvoyu yuhaladı.

"SOYKIRIMI UNUTTURMANIZIN YOLU İSRAİL'E KARŞI ÇIKMAKTIR"

Daha sonra platform adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Ankara İl Başkanı Nevzat Öylek, dünyanın Almanya'dan 20. yüzyılda imza attığı Holokost ve Namibya soykırımlarıyla yüzleşmesini ve ders almasını beklerken, Almanya'nın bugün savaş suçuna ve soykırıma imza atan İsrail'i desteklediğini ifade etti.

"Yahudilere karşı işlediğiniz soykırım suçunu unutturmanızın yolu, katil İsrail'i desteklemek değil, karşı çıkmaktır" diyen Öylek, şöyle konuştu:

"İsrail, dünya ve insanlık için tarif edilmesi mümkün olmayan büyük bir tehdit ve tehlikedir. Avrupa halkları bunu gördü ve İsrail'e destek veren yönetimlerine tepki gösteriyor, protesto gösterileri yapıyorlar. Vicdan sahibi Almanya vatandaşları da vergileriyle masum insanların öldürülmesini, soykırımcı bir ülkenin desteklenmesini istemiyorlar. Nitekim Almanya'da yapılan protestolar da bunu gösteriyor."

"ALMANYA'NIN ALNINDA KARA BİR LEKE OLARAK KALACAK POLİTİKALAR"

Öylek, Almanya'nın bugüne kadar duruşuyla uluslararası hukuk, savaş hukuku ve insan hakları hukukuna aykırı davranan İsrail'i destekleyerek suça ortak olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Alman hükümet yetkilileri, Almanya'nın alnında kara bir leke olarak kalacak olan bu politikalardan vazgeçmelidirler. Almanya da tıpkı İrlanda, Malta ve Slovenya, İspanya, Brezilya, Şili ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi halkı Müslüman olmasa da vicdan sahibi olmanın gereğini yapan ülkelerin safında yerini almalıdır." dedi.

İsrail ve Almanya aleyhine slogan atan grup, Steinmeier'in Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinden ayrılmasından sonra dağıldı.

Almanya Cumhurbaşkanı\'na Ankara\'da İsrail protestosu
Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • ALİÇO null: bi siz eksiktiniz tüh siz bağırınca adamlar durdu , rezil etmeyin hem kendinizi hem ülkemizi , koskoca cumhurbaşkanına saygısızlık yapamazsınız 9 30 Yanıtla
    ganimet : Aliço yazdıklarından eğriyi doğruyu bilmeden düşünmeden yazan konuşan tip olduğun bariz belli oluyor. Bak sevgili kardeşim dünyanın gözü önünde yapılan zulüm veya haksızlığı sırf cumhurbaşkanına laf gelir veya brokratlara ayıp oldu gibi düşünce ucuz ve kişel düşüncedir. sana haksız yere sivil çoluk çocuk kadın katliamından bahsediliyor sen bunu görmüyorsun, önemsemiyorsun ama bunu önemseyenlere de tüh demeyi insanlık sanıyorsun dimi tüh olsun senin ve senin gibilerin kalıba tamammı. 28 5 Gursel kalen: Bu tipler ortalık karıştırmak için sorsan kollayan korkarlardır. Buyurun gidin Gazze’ye savaş orda İsrail de orda. 5 10 Osman Dönmez: Boş yapma 0 0

Advertisement