Çinli markaların türkiye otomotiv pazarındaki payı artıyor - Son Dakika
Güncel

Çinli markaların türkiye otomotiv pazarındaki payı artıyor

Çinli markaların türkiye otomotiv pazarındaki payı artıyor

Türkiye'deki Çinli markaların otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki payı yılın ilk 5 ayında yüzde 8,13'e yükseldi. Ticaret Bakanlığı'nın ilave gümrük vergisi uygulamasıyla yerli üretimin desteklenmesi ve yatırımların teşvik edilmesi amaçlanıyor. Çin markaları arasında Chery, MG, DFSK, Maxus gibi firmalar yer alıyor. Çin markalarının Türkiye pazarındaki konumu güçlenirken, Türk otomotiv sektörü Çinli markalardan yatırım bekliyor.

11.06.2024 11:31

Türkiye'deki Çinli markaların otomobil ve hafif ticari olmak üzere toplam otomotiv pazarındaki payı yılın 5 aylık döneminde yüzde 8,13 oldu. İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Ticaret Bakanlığı, yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40'ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar vermişti.

Kararın ardından Çin otomotiv markalarının Türkiye'deki pazar payı ve yatırım durumu gündeme geldi. Türkiye otomotiv pazarında hem adet hem de pazar payı açısından konumunu her geçen gün güçlendiren Çin markaları, yatırım konusunda "sessizliğini" korudu.

TÜRKİYE'NİN DIŞ TİCARET AÇIĞINDA ÇİN'İN ROLÜ

Sıklıkla "Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir kapı" olarak gördüklerini dile getiren Çin markalarının, Türkiye'de üretim yapıp yapmayacağı sık sık gündeme gelmiş ancak yatırım konusunda bir adım atılmamıştı.

Uzmanlar, Çin'in Türkiye'nin dış ticaret açığında önemli bir role sahip olduğunu ve otomotiv sektörünün de bu açıktaki en önemli sektörlerden biri konumunda bulunduğunu belirtiyor.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerinden derlediği bilgilere göre, yılın ilk beş aylık döneminde otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 6 artış gösterdi. Böylece mayıs sonu itibarıyla toplamda 471 bin 743 adet sıfır araç satışı oldu.

Otomobil satışları, söz konusu dönemde yüzde 10,25 artışla 375 bin 97 olurken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 7,9 azalışla 96 bin 646 adet olarak kayıtlara geçti.

ODMD LİSTESİNDE ÇİN MENŞELİ MARKA SAYISI 12'YE YÜKSELECEK

ODMD listesine yeni Çin firmalarının da dahil olmasıyla pazardaki toplam marka sayısı 54'e ulaştı.

Son dönemde Çin markalarının Türkiye'ye ilgisinde belirgin bir artış gözlenirken, bu durum pazara giren firma sayısına da yansıdı.

Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD ve NETA ile 10 Çin menşeli marka bulunuyor. Bu listeye yakın zamanda SWM ve Jaecoo markalarının da eklenmesiyle Çin menşeli marka sayısının 12'ye yükselmesi bekleniyor.

DFSK ve Chery içten yanmalı motora sahip otomobilleri Türkiye pazarında satışa sunarken, MG hem elektrikli hem içten yanmalı, diğer markalar da elektrikli modelleriyle boy gösteriyor. Lüks segment otomobil satan Voyah ise ODMD'de listelenmiyor. Ayrıca DFSK ve Maxus markaları hafif ticari araç satışı da yapıyor.

ÇİN MARKALARININ TÜRKİYE PAZARINDAN ALDIĞI PAY

Çin otomotiv firmalarının Türkiye'deki toplam satışları (otomobil ve hafif ticari) yılın ilk 5 ayında 38 bin 395'e, otomotiv pazarından aldıkları pay da yüzde 8,13'e ulaştı.

Çin markaları arasında DFSK ve Maxus'un ticari araç satışı da bulunuyor. Bu iki markanın hafif ticari satışları hariç tutularak sadece otomobil özelinde bakıldığında Çin markalarının satış sayısı 38 bin 19'a, pazar payı ise yüzde 10,13'e yükseldi.

EN FAZLA SATIŞ YAPAN ÇİN MARKALARI

Çin otomotiv firmalarının Türkiye'de ocak-mayıs dönemindeki satış sayılarına bakıldığında, Chery 26 bin 990 satışla ilk sırada yer aldı. 9 bin 478 satış sayısına ulaşan MG ikinci, 1065 satış yapan BYD de üçüncü oldu.

DFSK, otomobil ve hafif ticari olmak üzere 346 satışla dördüncü, Maxus 190 satışla beşinci sırada konumlandı.

ŞUBAT 2023'TE SATIŞ SAYISI 1000'İN ALTINDA KALMIŞTI

Chery ve bazı Çin markalarının satışa henüz başlamadığı geçen yılın şubat ayına bakıldığında, Çin markalarının toplam satışları 1000 adedin altında kalmıştı. 2023'ün tamamında ise Çin markaları, toplam 967 bin 341 adetlik Türkiye otomobil pazarında, 59 bin 97 satışla yüzde 6,10 paya ulaşmıştı.

Böylece, Çin markalarının hem satış sayısı hem de pazar payı açısından Türkiye pazarındaki konumlarını güçlendirdiği görüldü.

İTHAL ARAÇLAR ARASINDA ÇİN MARKALARIN PAYI YÜZDE 11,69

Diğer yandan, ocak-mayıs döneminde 471 bin 743 adetlik toplam pazarda yerli araç satışları 146 bin 727, ithal araç satışları ise 325 bin 16 adet oldu. Böylece toplam pazarın yüzde 68,89'u ithal araçlardan oluştu.

İthal araçlar arasında ise Çin markalarının payı, yüzde 11,69 seviyesinde kayıtlara geçti.

TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÇİNLİLERDEN İTHALAT DEĞİL, YATIRIM BEKLİYOR

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, nisan ayındaki son OSD toplantısında, Çinlilerin Türkiye'ye ithalat değil, yatırım yapmaları gerektiğini ifade etmişti.

Eroldu, önceki açıklamalarında da Türkiye açısından bakıldığı zaman, Çin'in otomotiv sanayi dışında ülke içinde ticaret dengesi açısından da bir sorun teşkil ettiğini, Çin'den gelen elektrikli otomobillere ilişkin uygulanan bazı kuralların içten yanmalı araçlar için de uygulanması gerektiğini belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bizim açıkçası ülke sanayine, yalnızca otomotiv değil, diğer sanayilerle birlikte yaratacağı bir risk olarak görüyoruz bu durumu. Bu da bizce 2024 yılında yönetilmesi gereken bir diğer konu çünkü yalnızca elektrikli arabalara konulan birtakım uygulamalarla Çin ithalatının Türkiye'nin dış ticaret dengesine verdiği hasarı halletmek mümkün olmayacak gibi duruyor. Biz Çinli araçlara otomotiv sanayi olarak karşı değiliz ama gelip yatırım yapmaları lazım. Yani biz de Çinlileri yatırım yapmaya davet ediyoruz ki zaten Bakanlığın da bu yönde yaptığı çalışmalar var. Çinli yatırımcıların gelip Türkiye'de yatırım yapmaları lazım. Otomotiv sanayi olarak rekabeti olumlu buluyoruz ama yalnızca ithalatla bu pazarın kaybedilmesi doğru bir şey değil."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çinli markaların türkiye otomotiv pazarındaki payı artıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Kemal Tosik: Devlet diyor ki,öyle kafana göre burayı pazar belleyip sınırsız üretim gücünle buraya araba gönderemezsin.Servis yok,yükümlülük yok,yükle gemilere gönder yok öyle.Gel yatırım yap,Avrupa’ya ve bize Türkiye’de ürettiğin arabaları sat.. 8 0 Yanıtla
    Ender Yavaş: Servis ağı olmadan zaten ithalat olmuyor. Sende kandırılmışsın :)) 1 0
  • tolga karabulut: YAPSINDA YATIRIM MERCEDES AUDİ VS KIMIN ALTINDA EN PAHALILARI HUKUMETIN ONLARIN YATIRIMI VARMI ONLARIN YZUNDEN DE DIŞ TICARET AÇIĞI OLUSUYOR ONU KIM KAPATIYOR HALK EEE BIZ ALINCA ADAMLARA YATIRIM YAP DIYORSUN SEN NIYE ULKENDE URETILEN ARABADAN ALMIYORSUN PARAMIZI HAR VURUP HARMAN SAVUVURUYORSUN ADALET HERKESE LAZIM OLCAK ! 1 1 Yanıtla
    Ender Yavaş: Onlar için şatafat da sınır yok. Tasarrufu da, bizi tebası olarak gören zihniyet bizim yapmamızı istiyor. 1 0 tolga karabulut: ENDER DOSTUM HALK YAŞAMAYI İŞTEN EVE EVDEN İŞE OLARAK GORURSE SENDE KIM GELSIN DUZEN DEĞİŞMEZ YAŞAMAK NEFES ALMAKTAN İŞE GİDİP EVE GİTMEKTEN İBARET OLMADIGINI YILDA 1 KERE TATİLE GİTMENIN HAFTASONU HAFTA ICI DISARDA YEMEK YEMENIN LUKS OLMADIGI ANLARSA YAŞAMAYA BAŞLARSA DEĞİŞİR HERŞEY SONUCU HALK ! 0 0
  • Ender Yavaş: İşleri güçleri vergi toplamak. Korumak isteseler çiftçiyi korurlar. 0 0 Yanıtla

Advertisement