Davutoğlu: İzmir'e, Başbakanlık Ofisi Açacağım - Son Dakika
Güncel

Davutoğlu: İzmir'e, Başbakanlık Ofisi Açacağım

Davutoğlu: İzmir\'e, Başbakanlık Ofisi Açacağım

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İzmir İl Kongresi'nde sürprizlerle karşılandı.

31.01.2015 16:09

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İzmir İl Kongresi'nde sürprizlerle karşılandı. Opera Sanatçısı Lütfi Tuna, Davutoğlu için yazdığı iki şarkıyı okudu. Ottoman Dans Grubu, modern dans gösterisiyle tiyatral bir tarih anlatımı yaptı. Davutoğlu, İstanbul'dan sonra İzmir'de de Başbakanlık Ofisi açacağını ve ayın üç gününü bu kentte geçireceğini belirterek, partililere "İzmir'i AK Parti'nin kalesi yapın" talimatını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte 'Davutoğlu Ahmet Hoca, bir bilge adam, bir yiğit adam' şarkısıyla Ak Parti İzmir Kongresi'nin yapıldığı Halkapınar Spor Salonu'na girdi. Başbakan Davutoğlu, eşiyle birlikte turkuaz renkli halı döşeli yaklaşık 200 metre uzunluğundaki dar platformdan yürüyerek partililere karanfil attı, partililer de ona tribünden gül yaprakları döktü. Partililer, selamlama sırasında Başbakan'ın omuzlarına yörük şalı ve Karşıyaka Spor Kulübü'nün kırmızı- yeşil atkısını attı. Başbakan Davutoğlu salonu turlarken partililer 'Medeniyetlerin beşiği İzmir'imize hoşgeldin bilge adam' pankartı açıldı.

AK Parti 5'inci İzmir İl Kongresi'nde Divan Başkanlığı'nı, AK Parti'nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu yaptı. Soylu, kongrenin açılışını Neşet Ertaş'ın 'Güzel İzmir sana geldim' şiiriyle yaptı. Kongreye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Danışmanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Kosova'dan bir bakan da katıldı.

"İZMİR BU BECERİKSİZ YÖNETİMDEN KURTULACAK"

Cumhurbaşkanı Danışmanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, kongrede yaptığı konuşmada, "İzmir bu beceriksiz yönetimin elinde kalmaya mahkum değildir. İzmir'de oylarımızı paralel yapıya rağmen yüzde 58 artırdık. İzmir bu hizmetsizlikten kurtaracağız" dedi.

DAVUTOĞLU İÇİN ŞARKILAR SÖYLENDİ

Anadolu Flarmoni Orkestrası eşliğinde Opera Sanatçısı Lütfü Tuna Başbakan Davutoğlu için yazdığı şarkıları seslendirdi. Aynı zamanda AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Tuna'nın 'Başbakan Davutoğlu, milletin tek umudu, mazlumun yetimin koruyucusu. Haydi sen de yürü bu kutlu yolda Alparslanla, Fatihle Mevlana'yla, AK Parti'yle yürü bu kutlu yolda. Tüm millet, Başbakan Davutoğlu'yla' şarkısı uzun süre alkışlandı.

Tuna, daha sonra 'Selam olsun' adlı, sözleri, 'Yeni Türkiye'nin başbakanı bu kutlu yolun tüm hocası. Milletin davası mutluluk için tüm yürekler çarpar, AK Parti için. Yeni Türkiye güçlü Türkiye, tüm dünyada lider AK Parti ile. Bu köklü davayı yaşatmaya devam, tarihe selam olsun. Başbakan Davutoğlu ile yola devam millete selam olsun. Tüm inancımızla senin yanındayız. Şanlı ecdadımızın torunlarıyız. Yorulmak bilmeyiz asla bu yolda Başbakan Davutoğlu'nun yanındayız" şarkısını söyledi.

MODERN DANSLA TARİHİ ANLATIM

Anadolu Flarmoni Orkestrası 'İzmir'in kavakları' adlı şarkı ile gösterisini tamamladı. Başbakan Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu ile birlikte orkestranın yanına gidip fotoğraf çektirdi, teşekkür etti. 'Osmanlı'nın İngilizce adını taşıyan 'Ottoman' Dans Grubu, tiyatral gösteri sahneledi. Sekiz dakikalık gösteride, Türklerin Malazgirt'e girişi, İstanbul'un fethi, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin ilanı ve tarihi olaylar yöresel halk oyunları ve modern dansla anlatıldı. Davutoğlu, eşiyle birlikte dansçılarla fotoğraf çektirdi.

HASAN TAHSİN'İ SELAMLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasını yaptığı sahneye "Bilge adam" anonsuyla davet edildi. Davutoğlu, İzmir konuşmasına Hasan Tahsin'i selamlayarak şu sözlerle başladı:

"Selam olsun ufuk şehrimiz, güzel şehrimiz İzmir'e selam olsun. Havasına, suyuna toprağını kavaklarına selam olsun. Osmanlı leventlerine selam olsun. Selam olsun vatan işgal tehlike altına düştüğünde düşünmeden ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin'e selam olsun. Efeleriyle zeybekleriyle ayağa kalkan Çakıcı Mehmed Efe'ye, Kocatepe'den başlattığı yürüyüşü İzmir'de istiklalle noktalayan Gazi Mustafa Kemal'e selam olsun. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıran şehit Başbakanımız Adnan Menderes'e selam olsun. İzmir tarihimizin köşe taşlarımızın sembol kentidir."

"ÇAKABEY'LE HASAN TAHSİN'İ AYIRAMAYACAKLAR"

Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün İzmir'le bir başka gurur duyuyoruz. İzmir bugün diyor ki hiç kimsenin kalesi değildir. İzmir milletimizin kalesidir. İstiklalimin kalesidir, İstikbalimizin teminatı olan AK Parti'nin kalesidir. İzmir'i bilmeyen bizim tarihimizi bilemez. Dışişleri Bakanı olarak bu kente geldiğimde İzmir bizim ufuk şehrimizdir dedim. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile bu toprağı vatan kılmışız. Ahmet Yesevi'nin yolcuları Anadolu kavimleriyle buluşmuş. 1081 yılında Çakabey Akdeniz'e ulaşmış. Selçuklu devletini bir Akdeniz devleti kurmuş. Birileri Türkiye Cumhuriyeti devletini kökünden koparmak istiyor ya onlara sesleniyorum. Çakabey'le Hasan Tahsin'i ayıramayacaklar. Horasan'dan bir mızrak gibi hedef gösterilmiş İzmir'e 'işte vatan' denmiş. Bu vatanın vatan kılınması da vatanın istiklale kavuşması da İzmir'dedir. İzmir ufuk şehridir, İzmir tarih şehridir. 19'uncu yüzyılda çağdaşlaşma hareketleri başladığında İzmir yine öncülük etmiş. Balkanlardan Girit'ten Kuzey Afrika'dan Anadolu'ya dönenler İzmir'i vatan eylemişler. İzmir'de bizden yanadır inşallah. İstiklal ordusu İzmir'e girdikten sonra iktisat kongresi de İzmir'de yapıldı. Demokrasi burada kökleşti, İzmir hep öncülük etti."

"HER AYIN BİRKAÇ GÜNÜ İZMİR'DEYİM"

Başbakan Davutoğlu, İzmir'de Başbakanlık Ofisi açacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz AK Parti iktidarları 12 yılda 26 milyar lira yatırım yaptık her yönüyle ihya etmeye çalıştık. Yerel yönetimlerdeki zaaflara rağmen CHP'nin zaaflarına rağmen biz İzmir'i başımızın tacı bildik. İzmir'i yeniden Akdeniz'in en büyük şehri yapmaya kararlıyız. Dev yatırımlar yaptık, ihracat arttı, 5 üniversitesi 9'a çıktı, OSB 1'di, 5'e çıkardık. Sizinle birlikte hem tarihe hem istikbale yürüyeceğiz inşallah. Size bir müjde vereceğim. Selçuklu'nun ufuk şehri İzmir'se, cumhuriyetin meşalesi İzmir'de yanmışsa, gelirken bir karar alarak geldim. Ankara dışında Başbakanlığın bir tek İstanbul'da ofisi var. Seçimden sonra İzmir'de Başbakanlık Ofisi açıp toplantıların bir kısmını İzmir'de yapacağım. İzmirimiz bu yerel yönetimlerin etkisizliği altında çok zor günler yaşadı. İstiyoruz ki İzmir'imizi Akdeniz'in merkez şehri yapalım. İzmir'de Başbakanlık Ofisi açacağım. Ayda birkaç günümü İzmir'de geçireceğim. Bununla tüm ülkeye şunu ilan edeceğim. İzmir bizim için sembol şehirdir siyasetin de merkez şehridir. Hizmetlerimize devam edeceğiz" dedi.

"BEN KONYALI AHMET"

Başbakan Davutoğlu, İzmir'e yapacaklarını şöyle anlattı:

"İzmir- İstanbul otoyolu en kısa zamanda tamamlandığında İzmir Başbakanlık ofisimizin bulunduğu bir kent olarak Osmanlı payitahtı ile buluşacak. İzmir- Ankara hızlı tren bittiğinde İzmir cumhuriyetimizin başkenti ile buluşacak. Selçuklu'nun başkentinde doğan ben Konyalı Ahmet, Konya'yı, İzmir ile buluşturacağız. Şimdi cumhuriyetçilik dersi verme zamanı değil mi? CHP'nin cumhuriyetçilik dersi verme vakti değil mi? Cumhuriyetin temeli cumhurdur, yani millettir. Milletten kopuk olanlar cumhuriyetçi olamaz. Bize 24 saat yetmez, 25'inci saati bulmaya hazır mısınız? Söz verin Haziran 2015 seçimlerinde bu yıl inşallah İzmir'de birinci parti AK Parti. Bak ne güzel yakışıyor dilimize, İzmir'e de bu yakışır."

"CUMHURLA BULUŞMAYAN PARTİ, CUMHURİYETÇİ OLABİLİR Mİ?"

Başbakan Davutoğlu, CHP ve MHP'yi ülkenin her yerinde olmamakla eleştirerek, kendi partisinin ülkenin her yerinde olan tek parti olduğunu söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bizim cumhuriyetten ne anladığımızı anlatalım. Bir ay içinde iki hafta önce Aydın'da yiğit efelerle zeybeklerle karşılandık, Muğla'da Yörük Türkmen obalarıyla karşılandık. Osmaniye, Mersin, Diyarbakır'a Batman'a gittik. Biz buralara giderken nasıl coşkuyla karşılanmışsak Diyarbakır ve Batman'da da Kürt ve Zazalarla da aynı coşkuyla buluştuk. Çünkü bizim zihniyetimizde cumhur arasında ayrım yapmak cumhur arasında fark gözetmek yoktur. Şimdi soruyorum CHP, Doğu Anadolu'da var mı? İç Anadolu'da yüzde 5'i 10'u geçebiliyor mu? CHP cumhurla nasıl buluşacak? Cumhurla buluşamayan parti cumhuriyetçi olabilir mi MHP, Doğu var mı? HDP İç Anadolu var mı? Her bölgede olan tek parti hangi parti? AK Parti. Cumhuru kucaklayan parti, AK Parti, kıyılarda dağlarda kim var, AK Parti. Ey CHP! İzmir'de cumhuriyetçilik yapmayacaksınız. Anadolu'nun her yerinde cumhurla buluşmadan cumhuriyetçilik yapılmaz. Biz cumhuru yüreğimizde hissetmiş onu aşk yapmışız. Nasıl Türkiye'de cumhuru kucaklıyorsak aynı aşkla Balkanlar'ı da kucaklıyoruz. Evladı fatihanı bağrımıza basıyoruz."

"GERÇEKTEN CUMHURİYETÇİ OLSAYDI ADAY OLURDU"

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendine güvenemediği için cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadığını öne sürüp şunları söyledi:

"Milli iradeye saygı göstereceksiniz. Milli iradeye saygı göstermeyenler cumhuriyetçi olamaz. CHP'nin tarihine bakın 60 ihtilalini, 28 Şubat ikna odalarını yapanlar CHP'den milletvekili oldu. 17- 25 Aralık kumpaslarıyla milli irade ile işbaşına gelen Recep Tayyip Erdoğan'ı 'dönemin başbakanı' diye adlandıran paralel çete ile işbirliği yapanlar cumhuriyetçi olamaz. Eğer Kılıçdaroğlu gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu. Aday olmaya cesaret edemedi. Madem cumhuriyetçiydiniz kendiniz aday olacaktınız, milletin karşısına çıkacaktınız. Milli irade hiçbir zaman onlara vize vermez."

"BAHÇELİ'NİN İKTİDARINDA İSRAİL'E TANK YOLLUYORDUK"

Başbakan Davutoğlu, MHP'yi IMF borçlarından vurarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmirli kardeşlerimize sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti devleti bundan 12 yıl önce, bu al bayrak ve devletimizi temsil edenler bir IMF memurunun talimatını dinler hale gelmişlerdi. Atatürk, cumhuriyeti kurmadan önce İzmir iktisat kongresinde ekonomik temelleri attı ama 90'lı yıllarda Türkiye IMF'den gelecek 5 cente muhtaç hale getirildi. Cumhuriyeti sahip çıkmak bu mu? 12 yıldır gece gündüz çalışıyoruz artık IMF'den borç isteyen bir Türkiye yok, borç veren bir Türkiye var. Cumhuriyetçilik sözle, lafla olmaz. Cumhura güveneceksin milli iradeye saygı göstereceksin. Bizim dönemimizde devletimiz cumhuriyetimiz boyun eğdi mi, borç istedi mi, daha önceki borçları ödedik mi, başımız her yerde dik mi? Allah bize bu yetkiyi emaneti verdiği her anda cumhuriyetimizi başı dik bir devlet yapmak için gece gündüz çalışacağız. Gelelim milliyetçiliğe. Milliyetçilik vatanperverlik lafla olmaz. Devletin gücüyle kuvvetiyle olur. Bunlar yoksa bu sadece hamasi nutuk olur. Ocak ayı başında Savunma Sanayi İcra Komitesi'ni topladık ve bazı kararlar aldık. Cumhuriyetimizin onurunu milletimizin itibarini her zaman savunmuş Hasan Tahsin'in torunları bir mukayese yapın. 2001 yılında Türkiye başka ülkelerden hibe silah alıyordu. 30- 40 yıl başka bir ülke kullanmış tankları Türkiye'ye yolluyor. Bu mudur milliyetçilik? Bahçeli'nin da iktidarında Türkiye tanklarını bile modernize edemiyordu İsrail'e gönderiyordu. Savunma Sanayi İcra komitesinde önemli kararlar aldık. Vatanperverliğimizin gerçek ayrıştırıcı dışlayıcı olmayan milliyetperverliğimizin göstergesi olarak söylüyorum. Bizim savaş uçağımızın ön tasarım aşamasına geçildi. 2023 yılında bu semalarda Türk yapımı savaş uçağı uçacak. Milliyetçilik vatanperverlik budur. Yüzde 100 Türk yapımı, Türk mühendislerinin yapımı olan uçak havalanacak. Uzay teknolojisine geçiş için çok önemli adımlar attık."

"2001 YILINDA YAZAR KASA ATAN ESNAF ŞİMDİ BAĞRINA BASIYOR"

Başbakan Davutoğlu, geçen haftalarda açıkladığı aile paketinden ve esnafa yönelik ayrıcalıklarından söz ederek, CHP'ye sosyal devlet dersi verdiğini belirtti. Davutoğlu, "Bizim cumhuriyetçiliğimiz Türkiye Cumhuriyeti devletini güçlü kılmaktır. Bizim milliyetçiliğimiz sahip çıkmaktır CHP'ye sosyal devlet anlayışı dersi verelim. Son bir ay içinde ailenin korunması paketini açıkladık. Bu paket inşallah önümüzdeki ay meclisten çıktığında anne olan her kardeşimize altın hediye edeceğiz. Bu annelerimizi saygı duyduğumuz için. İktidarların sorumluluğu annelere de yeni nesillere de sahip çıkmaktır. Annelik iznini uzatıyoruz. Kadınlarımız 4 saat çalışacak ama 8 saat ücret alacaklar. Bizim sosyal devlet anlayışımız budur. Çalışan kadınlarımızı anne olmakla kariyer yapmak arasında zorlayan eski Türkiye anlayışına son veriyoruz. Üç yıllık usta belgesi olan esnaf dükkan açtığında faizsiz kredi alacak. Şimdi düşünün 2001 yılında başbakanlık ofisinin gelip yazarkasa fırlatan esnaf ile bugün beni bağrına basan esnaf arasında fark yok mu? Artık bu ülkede bereket var. Esnafımızı namerde muhtaç etmeyeceğiz. Yazarkasalar fırlatılmak için değil hesap için alınacak. Esnafımızın AVM'lere kurban olmaması için her AVM'de dörtte bir rayiç kira ile dörtte bir oranında esnafa yer ayrılmasını sağladık. CHP'ye inatla soruyorum. Gerçek cumhuriyetçi parti hangi parti? Milliyetperver vatanperver parti hangi parti?

"KARŞIYAKA VE GÖZTEPE STATLARINI YAPACAĞIZ"

Başbakan Davutoğlu, İzmir'e yapacaklarını anlatarak, partililerden İzmir'i AK parti'nin kalesi yapmalarını istedi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkma cesareti gösteremedi. Gittiler bir çatı aday buldular. Bahçeli cesaret edebildi mi? Edemediler. Onların cumhurdan anladıkları sadece kendi mahalleleri. Biz cumhuru yücelten AK Parti kadrolarıyız. Bizim siyaset felsefemizde ayrımcılık dışlama yoktur. Başımız diktir alnımız açıktır, yüreğimiz iman ile doludur. İzmir'e daha sık geleceğim. Yerel yönetim tarafından bir takım engeller çıkarıldı ama Karşıyaka ve Göztepe statlarını da tamamlayacağız. 2017 yılı sonunda İstanbul- İzmir otoyolu tamamlanacak. Ankara- İzmir hızlı tren hattı tamamlandığında 3.5 saate inecek. İzmir bir yıldız gibi yükselecek. Şehir hastaneleri kuruyoruz. Kuzeyde ve güneyde İzmir'in tüm ilçelerini hastanelerle donattık. Her yere hizmet götürmeye devam edeceğiz. Konak Tüneli tamamlanıyor tünelin ucunda ışık göründü. İlk ziyarette oraları da açacağız. Sabuncubeli Tüneli'ni de tamamlayacağız. Uygun bir mekanda İzmir'de Başbakanlık Ofisi de açacağız. Hayırlı mübarek olsun. Yurtiçi ve yurtdışı görüşmelerimizi İzmir'de yapacağız. İzmir adı dünyada bilinsin, sayılsın yükselen yeni Türkiye'nin yani İzmir'i olsun. Haziran seçimlerin İzmir'i AK Parti'nin kalesi yapacak mıyız. İzmir bizim kalemizdir ne yapsak ol alırız diyenlere ders verecek miyiz? Yapacak mıyız? Bütün İzmir'i dolayıp her köşesindeki vatandaşlarımıza yeter artık vakit geldi İzmir'de AK Parti ile buluşuyor diyecek miyiz? Allah, millet ve tarih bizden yanadır."

ÇEMBERLİ EFE AK PARTİ'YE GEÇTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kiraz Belediye Başkanı MHP'li Saliha Şengül Özçınar'a, Ak Parti rozeti taktı. AK Parti'nin İzmir'deki ilçe belediye sayısını 7'ye çıkardı. Davutoğlu, helikopterle Manisa'ya hareket etti.

--------------NOTLAR----------

-Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşma yaptığı Halkapınar Spor Salonu çevresinde geniş güvenlik önemleri alındı. Keskin nişancılar çatılarda önlem aldı.

- Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi 8 kişi makul şüpheli olarak gözaltına alındı.

-Salona girenlerin üstü ve çantaları arandı, çantalar X-Ray cihazından da geçirildi.

-Salonun tribünlerinde partililer, zemininde protokol ve il delegeleri oturdu.

-10 bin kişilik Halkapınar Spor Salonu, turuncu- beyaz balonlarla ve parti bayraklarıyla süslendi.

-Salonu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu posterleri ile Türk bayrağı ve parti ambleminin yer aldığı bayrak asıldı.

-Başbakan Davutoğlu, üzerinde "Yeni Türkiye, yeni güç, hedef 2023' yazılı dijital arka fonun önünde partililere seslendi.

-Başbakan Davutoğlu, salona girmeden önce parti şarkıları çalındı, partililer sık sık tekbir getirdi.

-Salondaki coşku, tribünün aynı yerinde oturan imam hatip lisesinde okuduklarını söyleyen gençlerin tezahüratlarıyla coştu.

-Partililere tavuklu pilav, ayran, çay, şerbet, lokma, kumanya ve incir dağıtıldı.

Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri akreditasyon kartı verilmediği için kongreyi takip edemedi. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Davutoğlu: İzmir'e, Başbakanlık Ofisi Açacağım - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement