DenizBank ve TÜRSAK işbirliğinde Türk sinemasına büyük destek - Son Dakika
Güncel

DenizBank ve TÜRSAK işbirliğinde Türk sinemasına büyük destek

DenizBank ve TÜRSAK işbirliğinde Türk sinemasına büyük destek

'2.DenizBank İlk Senaryo İlk Film' Yarışması'nı TÜRSAK Vakfı işbirliğinde, bu yıl kapsamını daha da genişleterek hayata geçiriyor.

10.08.2016 14:16  Güncelleme: 14:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sinema sanatının gelişimine destek sunmak amacıyla gerçekleştirilen projeyi değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, "DenizBank olarak kurulduğumuz günden itibaren bu güzel ülkenin gelecek nesillerine sağlıklı bir miras bırakmayı hedefliyorsak eğer, önce kültürel gelişime, sanatı topuma yakınlaştırmaya yatırım yapmamız gerektiğine inandık. TÜRSAK Vakfı ile ikinci yılını karşıladığımız işbirliğimiz de bu yöndeki çabalarımızın anlamlı bir yansıması. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 'Sanata Evet' demeyi sürdüreceğiz." dedi.

İşbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, "Hızlı büyümenin ve tam bir sektör olamamanın yarattığı kayıp ve yıkımların azaltılması yol ve yöntem kusurları nedeniyle fikri, ekonomik ve yaratıcılık israfının önlenmesi DenizBank ile TÜRSAK'ı buluşturan en önemli nedendir." dedi.

DenizBank, toplumsal sosyal sorumluluk vizyonu kapsamında, kültür ve sanatın her dalını toplum için erişilebilir kılmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Banka bu kapsamda, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile geçen yıl ilki düzenlenen 'DenizBank İlk Senaryo İlk Film' Yarışması'nın ikincisini hayata geçirerek, sinema alanında kalıcı eserlerin, senaryoların oluşması adına önemli bir destek sunuyor.

YETENEKLİ SENARİSTLER İÇİN ÖZGÜN PLATFORM

Türkiye'de sinema ve senaryo konusunu gündeme taşımak ve senaryo yazma konusunda isteği olanlara alan açmak adına büyük önem arz eden DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nda projelerin seçimi iki aşamalı olarak yapılacak.

Ön jürinin yapacağı değerlendirmeyi geçecek 15 proje; Tevfik Başer'in başkanlığını yaptığı, Birce Akalay, Damla Sönmez, İbrahim Altınsay, Mehmet Aslantuğ, Melisa Sözen, Nuran Evren Şit, Perihan Yücel, Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, Serdar Akar, Tayfun Pirselimoğlu ve Turgut Yasalar'dan oluşan ana jüri tarafından ikinci bir değerlendirmeye alınacak. Ana jürinin yapacağı değerlendirme sonrası belirlenecek ilk üç senaryo ve mansiyonlar, ödül töreni gecesinde açıklanacak.

Birinci seçilecek eser 30.000 TL para ödülü ve yabancı bir senaristten senaryo doktorluğu, ikinci seçilecek eser 15.000 TL ve Türk bir senaristten senaryo danışmanlığı, üçüncü seçilecek eser ise 10.000 TL ve Türk bir senaristten senaryo danışmanlığı ile ödüllendirilecek. Ayrıca jüri tarafından belirlenecek üç senariste; yarışmaya katıldıklarına ve eserlerinin gelişime açık olduğuna dair mansiyon plaketi verilecek.

Yarışmaya ilişkin bilgilendirme, 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü DenizBank'ın Genel Müdürlük binası Deniz Tower'da gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantı, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, jüri üyeleri oyuncu Birce Akalay ve yönetmen - senarist Serdar Akar'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

"SANATA EVET DEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Sinema sanatının gelişimine destek sunmak amacıyla gerçekleştirilen projeyi değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, şöyle konuştu: "DenizBank olarak kurulduğumuz günden itibaren bu güzel ülkenin gelecek nesillerine sağlıklı bir miras bırakmayı hedefliyorsak eğer, önce kültürel gelişime, sanatı topuma yakınlaştırmaya yatırım yapmamız gerektiğine inandık. TÜRSAK ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile senaryo yazma konusunda isteği olan ancak bugüne kadar özgün fikrini paylaşacağı bir platform bulamayan profesyonel ya da amatör ruhlu senaristlerimizin belki de yaşamlarını değiştirecek bir projede yer almaktan; onların umutlarını, heyecanlarını paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 'Sanata Evet' demeyi sürdüreceğiz."

"FİKRİ, SANATSAL VE EKONOMİK İSRAFIN ÖNLENMESİ, BU YARIŞMANIN TEMEL GEREKÇESİ"

TÜRSAK adına değerlendirmelerde bulunan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar konuşmasında, son yıllarda sinemada görülen canlılığa işaret ederken üretimin yılda 150 filme yaklaştığını, yerli film izleyici sayısının ise %57'lere ulaştığını ifade etti. Yaşar; "Hızlı büyümenin ve tam bir sektör olamamanın yarattığı kayıp ve yıkımların azaltılması yol ve yöntem kusurları nedeniyle fikri, ekonomik ve yaratıcılık israfının önlenmesi DenizBank ile TÜRSAK'ı buluşturan en önemli nedendir. Yarışmalar enflasyonuna yeni bir alan katmak değil, yol ve yöntemsizlik nedeniyle oluşan fikri, sanatsal ve ekonomik israfın önlenmesi bu yarışmanın temel gerekçesidir." şeklinde konuştu.

"SENARYO, FİLM ÇALIŞMASI İÇİN HAYATİ BİR DEĞER TAŞIR"

TÜRSAK adına değerlendirmelerde bulunan Jüri Üyesi Serdar Akar konuşmasında senaryonun sinema için önemine dikkat çekerek; "Senaryo, film çalışması için hayati bir değer taşır, teknik özellikleri olan başka bir çalışmadır. Kendine ait bir dünyası vardır. Edebi bir metin olarak düşünülemez, her okuyanın anlayabileceği bir özellikte değildir." dedi.

"ONUR DUYDUM"

Jüri üyesi Birce Akalay ise; ilk juri üyeliği deneyimini bir "ilk senaryo" yarışmasında yaşamaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken "Ben daha çok küçükken önemli mecralarda sinema yazarlığı yapmış, senaryolar yazmış, filmler çekmiş, oynamış, ödüller kazanmış, sinemayı misyon edinmiş bu çok değerli sinema insanlarıyla bir arada, sinema sanatının gelişimi, yeni yazarların kazanımı ve teşviki adına çalışan bir mekanizmanın parçası olmaktan onur duydum." şeklinde konuştu.

Mart 2017'de finalistlerin duyurulmasının ardından, 2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın ödül töreni Mayıs 2017'de gerçekleşecek.

KAZANAN PROJELER ULUSLARARASI YARIŞMALARA VE DESTEKÇİ KURUMLARA GÖNDERİLECEK

Yarışmada geçen yıldan farklı olarak bu yıl, ödül alan senaryoların yenilenmesine yönelik aşamalar yer alacak. Bu doğrultuda; kazanan ilk üç projenin senaristi, senaryoların geliştirilmesine dair en az üç aşamalı, kapsamlı bir çalışma yapacaklar. Danışmanla yapılacak toplantılar sonrası senaristler, senaryo doktorunun bitiş kararına dek senaryolarını geliştirmeye devam ederken, kazanılan ödül tutarı da çalışma evreleri tamamlandıkça bölünerek verilecek. Tamamlanan senaryolar, TÜRSAK Vakfı'nın desteği ile uluslararası yarışmalara ve destekçi kurumlara gönderilecek. Aynı zamanda birinci seçilen eser, Taff Yapım Şirketi'nin senaryo bölümüne sunulacak ve değerlendirme sonucunda kabul edilmesi durumunda filme çekilecek.

2.DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında ayrıca; senaryo alanındaki desteği artırmak adına bir panel ve özel ödül organizasyonu gerçekleşecek. Senaryo danışmanlığı üzerine düzenlenecek panelde; yurt dışında faaliyet gösteren senaryo kurumları ve senaristlerle ortak bir çalışma yapılacak. Ayrıca 2016 yılında vizyona giren yapımlar arasından seçilecek 'En İyi İlk Film'e 25.000 TL değerinde Özel DenizBank ödülü verilecek. İlk uzun metraj film senaryoları ile başvuru yapacak tüm senaristlere açık olan yarışma için son başvuru tarihi 9 Aralık 2016.

DENİZBANK "SANATA EVET" DİYOR

Türkiye'nin kültür yaşamına ve birikimine katkı sunmak hedefi ile kurulduğu ilk günden bu yana "Sanata Evet" diyen DenizBank, TURSAK ile geçtiğimiz yıl başlayan işbirliğinin yanında önemli projelere destek sunuyor. 1997'de, Afife Jale sahnesine sahip çıkarak, bu değerli sanat yuvasının renovasyonunu gerçekleştiren Banka, Deniz Kültür iştiraki ile tiyatrodan senfonik müziğe, operadan edebiyata, belgeselden sinemaya birçok ses getiren projede yer alıyor. 11 yıldır İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın yanı sıra Orkestra Akademik Başkent Konserlerinin kurumsal sponsorluğunu da sürdürüyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel DenizBank ve TÜRSAK işbirliğinde Türk sinemasına büyük destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı
  02:00 İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı

  İzmir'in Konak ilçesinde, trans bireyin çantasının gasp edilerek kalabalık grup tarafından darp edilmesine ilişkin kimlikleri tespit edilen 6 şüpheli, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

 • Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti
  02:00 Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti

  Nevşehir'de seyir halinde olan bir otomobil, sollama yapmaya çalıştığı araca çarparak trafik kazasına neden oldu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı
  01:57 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı

  Kayseri'de 'hırsızlık' suçundan 19 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan H.İ., bir binanın çatısında saklanmaya çalışırken polis tarafından yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından H.İ., cezaevine teslim edildi.

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Nevşehir'de tarlaya devrilen otomobilde 1 kişi hayatını kaybetti
  01:31 Nevşehir'de tarlaya devrilen otomobilde 1 kişi hayatını kaybetti

  Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, tarlaya devrilen otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı. Kazada yaralananlar olay yerine çağrılan polis ve sağlık ekipleri tarafından Nevşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ancak yaralılardan biri yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

 • Oy kavgası kanlı bitti: Muhtar adayı, AK Parti İlçe Başkanı'nı tüfekle vurdu
  01:27 Oy kavgası kanlı bitti: Muhtar adayı, AK Parti İlçe Başkanı'nı tüfekle vurdu

  Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Adem Irmak, muhtar adayı olan akrabası tarafından tüfekle bacağından vurularak yaralandı. Olayın sebebi ise tartışma yaşanmasıdır.


Advertisement