Dha İstanbul Bülteni - 1 - Son Dakika
Güncel

Dha İstanbul Bülteni - 1

Dha İstanbul Bülteni - 1

1- İSTANBUL'DA "YEDİTEPE HUZUR" DENETİMİHaber- Kamera: Ramazan EĞRİ - Mehmet İlkay ÖZER - Soner HASIRCIOĞLU / İSTANBUL DHAİstanbul'un bütün ilçelerinde, 2 bin 400 polisle helikopter destekli asayiş denetimi yapıldı.

15.02.2018 09:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

1- İSTANBUL'DA "YEDİTEPE HUZUR" DENETİMİ

Haber- Kamera: Ramazan EĞRİ - Mehmet İlkay ÖZER - Soner HASIRCIOĞLU/ İSTANBUL DHA

İstanbul'un bütün ilçelerinde, 2 bin 400 polisle helikopter destekli asayiş denetimi yapıldı.

İstanbul'un 39 ilçesinde 2 bin 400 polisin katılımıyla "Yeditepe Huzur" adlı denetimler yapıldı. Daha önce belirlenen 150 noktada, saat 21.00'de başlatılan denetimler gerçekleştirildi.

Kadıköy'de oluşturulan denetim noktasında polis ekipleri, şüpheli gördükleri araçları durdurup arama yaptı. Ekipler, araçlardan indirdikleri kişileri ve şüpheli buldukları yayaları GBT(Genel Bilgi Taraması) kontrolünden geçirdi. Denetimlere polis helikopteri destek verdi.

Şişli, Taşkışla Caddesi'nde de arama noktası kuran polisler şüpheli gördükleri araçları durdurarak arama yaptı. Araçtan indirilen ve yayalar kimlik kontrolünden geçirildi. Burada da polis helikopteri denetimlere havadan destek verdi.

Fatih, Millet Caddesi üzerinde de denetim yapıldı. Polis ekipleri, şüphe üzerine durdurdukları araçlarda arama yaptı. Aramalara hassas burunlu 'Dark' isimli Narkotik köpeğinin de katıldığı görüldü. Araçtan indirilenler ve yayalar kimlik kontrolünden geçirildi. Ayrıca denetimler sırasında polis helikopteri havadan destek verdi. Bazı araç sürücülerine de alkol testi uygulandı.

Görüntü Dökümü:

-----------------------

-Kadıköy Şişli ve Fatih'teki denetim noktaları

-Polis helikopteri

-Durdurulan araçlar

-Araçların aranması

-Kimlik kontrolü

-Polis köpekleri

Detaylar

14.02.2018 - 22.07 Haber Kodu : 180214276

=============================

2- BAKAN KURTULMUŞ: CENAB-I ALLAH'TAN BU DÜNYADAN ŞEHİT OLARAK GÖÇMEYİ NASİP ETMESİ İÇİN DUA EDİYORUM

* Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

" Dün bazı terör örgütleriyle yaptıkları oyunları bugün de DEAŞ'ın, PKK'nın ve PYD'nin eliyle yapmaya devam ediyorlar. Bu oyunu bozacağız. Bu oyunu oynayanlar, oyunu oynadıkları terör örgütlerinin yakında diz çökmüş olduğunu görecekler. Mahcup olacaklar ve Türkiye'ye karşı oyun oynanmayacağını çok açık bir şeklide göreceklerdir"

"Bizlere de Cenab-ı Allah, hayatımızı şehit olarak bitirerek, bu dünyadan şehit olarak göçmeyi nasip etmesi için dua ediyorum"

Haber-Kamera: Mehmet İlkay ÖZER/ İstanbul DHA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Zamanın Kudüs'ü, Kudüs'ün zamanı' adlı dramatik sahne gösterisine katıldı. Programda ayrıca, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de aralarında bulunduğu birçok davetli hazır bulundu.

"BİZİM İÇİN FİLİSTİN DAVASI VAROLUŞSAL BİR MESELEDİR"

Programın açılışında bakan Kurtulmuş bir konuşma yaptı. Filistin davasının önemine dikkat çeken Kurtulmuş, "Filistin davası, ya da Kudüs davası bizim için sadece zamanın şartları içinde gelişen, önümüze konulan bir siyasi dava değildir. Filistin davası bizim için, hele Osmanlı'nın torunları olan bizler için; inancımızın, gönlümüzün, zihnimizin bir parçasıdır. Bizim için Filistin davası, varoluşsal bir meseledir. Bu millet, Filistin davasına olan bağlılığını kıyamete kadar gösterecek ve Filistin davasına kıyamete kadar sahip çıkacaktır" şeklinde konuştu.

"OYUN AYNI OYUN"

Kurtulmuş, Türkiye üzerine terör örgütleri vasıtasıyla oyun oynandığını ve ülke olarak bu oyunları bozacaklarını belirterek, "Osmanlı devletini diz çöktürmek için oyun oynayanlar, yaklaşık bir asır evvel hangi oyunları yaptılarsa, bugün de aynı oyunları yapıyorlar. Bugün de, Osmanlının devamı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin diz çökmesi için her türlü saldırıyı, her türlü tertibi ortaya koyuyorlar. Dün Sultan Abdülhamid Han'ın karşısına bir şekilde çıkıp yolunu kesmeye çalışanlar, bugün Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne çıkıp onun yolunu kesmeye çalışıyorlar. Oyun aynı oyun. Dün bazı terör örgütleriyle yaptıkları oyunları, bugün de DEAŞ'ın, PKK'nın ve PYD'nin eliyle yapmaya devam ediyorlar. Bu oyunu bozacağız. Bu oyunu oynayanlar, oyunu oynadıkları terör örgütlerinin yakında diz çökmüş olduğunu görecekler. Mahcup olacaklar ve Türkiye'ye karşı oyun oynanmayacağını çok açık bir şekilde göreceklerdir" diye konuştu.

"CENAB-I ALLAH'TAN BU DÜNYADAN ŞEHİT OLARAK GÖÇMEYİ NASİP ETMESİ İÇİN DUA EDİYORUM "

Bakan Kurtulmuş, " Afrin'de mücadele eden bütün Mehmetçiklerimize Cenab-ı Allah'ın görünmez ordularıyla yardım etmesini diliyorum. Allah ordumuzu, milletimizi muzaffer kılsın. Afrin hadisesinde şehit düşen bütün kardeşlerimize yürekten rahmet diliyor, Cenab-ı Allah'tan bütün şehitlerimizi cennette Hazreti Hamza ve Hazreti Hüseyin efendimizle birlikte haşretmesini temenni ediyorum. Bizlere de Cenab-ı Allah, hayatımızı şehit olarak bitirerek, bu dünyadan şehit olarak göçmeyi nasip etmesi için dua ediyorum" dedi.

Bakan Kurtulmuş'un konuşmasının ardından hazırlanan eser gösterildi.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Bakan Kurtulmuş'un konuşması

-Salondan detaylar

-Gösteriden detaylar

14.02.2018 - 21.25 Haber Kodu : 180214273

=================================

3- HASAN FERİT GEDİK DAVASINDA KARAR

Haber: Yüksel KOÇ - İSTANBUL DHA

Maltepe Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin 35 sanıklı davada karar çıktı.

Sanıklar Şahin Eren, Hakan Taşhan ve Doğukan Çep, Hasan Ferit Gedik'e yönelik eylemlerinden ötürü, "Kasten adam öldürme" suçundan 25'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şahin Eren, diğer cezalarla birlikte toplam 48 yıl 5 ay, Hakan Taşhan 34 yıl 3 ay, Doğukan Çep de 35 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Doğukan Çep hakkında yakalama kararı çıkarılırken 3 sanığın da tahliyesine karar verildi.

10 sanık beraat ederken diğer sanıklar da çok sayıda yaralama, yağma ve hürriyeti tahdit suçlarından çeşitli oranlarda ceza aldı.

İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Mert Kazan, Şahin Eren, Ferhat Keleş, Hakan Taşhan, Zafer Turhan ile tutuksuz sanıklar Necdet Polat, Yusuf Turhan, Süleyman Tüfekçi, Ercan Çiftçi, Vedat Atalay, Bekir Teker, başka suçtan tutuklu Emrah Ok, Aytekin Turan katıldı.

Duruşmada sanıkların avukatları ile müştekiler Nuray Meray, Gülperi Aktaş, Abdullah Kıyak, İbrahim Gedik, Eriş Gedik ile avukatları da hazır bulundu.

Davanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ihbar edildiği, ancak bakanlığın davaya katılma talebinin bulunmadığı yönünde yanıt geldiği tutanaklara geçildi.

'BİZLER BİR HATA YAPTIK…'

Son savunması sorulan tutuklu sanık Hakan Taşhan, öncelikle tahliyesini talep ettiğini belirterek, "Bizler bir hata yaptık. Benim cinayetle bir alakam yok. Hiçbir şekilde alakam yoktur. Sizden ricam elinizi vicdanınıza koyup karar vermenizdir" dedi.

'BEN KARSLILARI VURDUM'

Tutuklu sanık Şahin Eren de son savunmasında, "Benim yaptığım suçlardan tahliye ya da beraat edin demiyorum. Biz akız demiyoruz, kara da değiliz. Poker suratlılık da yapmıyoruz. Bakarsanız gezi eylemleri ile aynı günlerde olmuştur. 12-13 gün mahallemizde bu örgütler yüzünden dışarı çıkamadık. Suçsuzuz demiyoruz. Ben Karslıları vurdum. Bu olayları anlattım. Sabıkalı olabiliriz. Ben burada bir sürü mahkemeye çıktım. 4.5 senedir tutukluyuz. Hiçbir şeyden yararlanamıyoruz, sevk yapamıyoruz. Cezaevinden gelip gitmekten sıkıldık artık. Tahliyemi talep ediyorum. Ben kimseyi öldürmedim. Bu işler olmuşla duymuşla olmaz. Yaptığımız kavgalardan dolayı, küfürlerden dolayı heyetinizden özür diliyorum. Suçsuzum, beraatımı istiyorum. Kolay gelsin" dedi.

Son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını beyan ederek beraatlarını talep ettiler.

ÜÇ SANIK HASAN FERİT GEDİK'İ ÖLDÜRMEKTEN 25'ER YIL CEZA ALDI

Kararını açıklayan mahkeme, Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesinden sorumlu tuttuğu sanıklar Şahin Eren, Hakan Taşhan ve Doğukan Çep'i, "Kasten adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırdı. Sanıkları yargılama aşamasındaki tutum ve davranışlarını gerekçe gösteren mahkeme, cezayı 25 yıl hapis cezasına düşürdü. Aynı sanıklar, Gökhan Aktaş, Yalçın İleri ve Abdullah Kıyak'ı "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da 22'şer yıl 6'şar ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

10 SANIK ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN BERAAT ETTİ

Mahkeme, "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan yargılanan sanıklar Yusuf Turhan, Tarkan Emeçtimur, Emin İşlek, Uğur Köroğlu, Murat Keskin, Vedat Atalay, Mete Barış Durak, Vedat Maden, Kenan İnce, Şafak Velioğlu'nun beraatlerine karar verdi.

24 SANIK ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZA ALDI

Sanıklar Zafer Turhan, Şahin Eren, Ferhat Keleş, Mesut Turhan, Yakup Dalkılıç, Kinyas Taşhan, Yakup Kutlu, Bekir Teker, Yusuf Polat, Adem Köşhan, Ahmet Turhan, Doğukan Cep, Ercan Kütük, Emrah Ok, Necdet Polat, Ümit Yeşilkaya, Süleyman Tüfekçi, Mert Kazan, Ercan Çifti, Engin Seba, Şeref Karameşe, Ekrem İnalkaç, Aytekin Turhan ve Hakan Taşhan, "Çıkar amacıyla suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak" suçundan 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca sanık Ercan Çiftçi, Sinan Sağır'ın silahla yaralanmasına iştirak, Şafak Aykan'ın yaralanmasına yardım etmekten 1 yıl 2 ay 7 gün hapis, sanık Aytekin Turan da Mesut Aktürk'ün silahla yaralanması suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Sanıklar Adem Köşgen ve Ümit Yeşilkaya, "Suç delillerini gizleme" suçundan 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Şerif Karameşe, Bekir Teker, Engin Turan ve Aytekin Turan, kendilerini polis gibi tanıtıp mağdur Armağan Arık'ı bir evden alıp araçla götürdükleri, daha sonra serbest bıraktıkları gerekçesi ile "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 1'er yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Sanıklar Zafer Turhan ve Mert Kazan, Yusuf Kenan Deniz'i "Bıçakla öldürmeye teşebbüs" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası aldılar. Sanıklar Yufus Polat ve Adem Köşgen, müştekiler Gözen Parlak'ı yaralama ve Çağlar Bulut'u tehdit ettikleri gerekçesi ile 3'er yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırıldılar.

YAĞMA SUÇUNDAN DA CEZA ALDILAR

Sanıklar Necdet Polat ve Engin Seba, mağdur Doğan Yıldızlar'a yönelik yağma suçundan 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Şahin Eren aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı sanıklar, Doğan Yıldızlar'a yönelik, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 3'er yıl 4'er ay ceza aldı. Şahin Eren ayrıca Doğan Yıldızlar'ı silahla yaralamak suçundan da 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Sanıklar Kinyaş Taşhan, Hakan Taşhan ve Ferhat Keleş, mağdur Cebrail Günebakan'ı "Silahla öldürmeye teşebbüs" suçundan 4'er yıl 2'şer ay hapis cezası ile cezalandırıldılar. Mert Kazaz ve Zafer Turhan da İzzet Karabulut'a yönelik silahlı yaralama suçundan 1'er yıl 3'er ay ceza aldı. Ferhat Keleş aynı suçtan 7 ay 15 gün ceza aldı.

Şahin Eren, Engin Seba, Hakan Taşhan, Doğukan Çep, iş yerlerine silahla ateş ederek Nihat Budak ve Murat Budak'ı "öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan 2'şer yıl 7'şer ay 7'şer gün hapis cezası ile cezalandırıldı. İş yerine zarar veren sanıklardan Doğukan Çep ayrıca, "Mala zarar verme" suçundan 3 ay 15 gün ceza aldı.

Sanıklar Aytekin Tarhan, Şahin Eren ve Doğukan Çep, Orhan İnalkaç'a yönelik "Yağmaya teşebbüs" suçundan 4'er yıl 2'şer ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Aynı sanıklar Taner İnalkaç, Bahri İnalkaç ve Bayram İnalkaç'a yönelik "Silahlı yaralama" suçundan da toplam 5'er hapis cezasına çarptırıldılar.

Sanıklar Şahin Eren, Necdet Polat ve Ahmet Turhan, Murat Ağdaş'a yönelik "Nitelikli yağma" suçundan 4'er yıl 2'şer ay, Ümit Yeşilkaya da aynı şuça teşebbüs etmekten 1 yıl 10 ay 15 gün ceza aldı. Ümit Yeşilkaya ayrıca Uğur Ağtaş'a yönelik silahlı yaralamaya teşebbüs suçunda da 7 ay 15 gün ceza aldı. Şahin Eren ve Necdet Polat, müştekilere ait taksi durağına zarar vermekten 3'er ay 10'ar gün ceza aldı.

Sanık Yakup Kutlu, İbrahim Aksoy ve Nihat Ağtaş'a yönelik silahla yaralama suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ceza aldı.

ÜÇ SANIK TAHLİYE EDİLİRKEN BİR SANIK HAKKINDA DA YAKALAMA KARARI VERİLDİ

Sanıklar Mert Kazan, Ferhat Keleş ve Zafer Turhan'ı tahliye eden mahkeme, Doğukan Çep hakkında da yakalama kararı verdi.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Davayla ilgili arşiv görüntüler

14.02.2018 - 17.58 Haber Kodu : 180214234

=======================

4- İSTANBUL'DA GÖKKUŞAĞI SÜRPRİZİ

Haber-Kamera: Ersan SAN - Erhan TEKTEN- Zeki GÜNAL/ İSTANBUL,

İstanbul'da dün akşam saatlerinde yağış etkili oldu. Yağış sonrası ortaya çıkan gökkuşağı renkli görüntüler oluşturdu.

Yağış sonrası Beyoğlu civarında ortaya çıkan gökkuşağı güzel görüntüler oluşturdu.

Görüntü Dökümü:

--------------------

-Gökküşağı görüntüleri

14.02.2018 - 18.53 Haber Kodu : 180214251

14.02.2018 - 19.03 Haber Kodu : 180214256

14.02.2018 - 20.59 Haber Kodu : 180214271

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 1 - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.

 • Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi
  27 Şub Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde akşamüstü saatlerinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bu kez de gece saatlerinde 3,8 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Saat 22.52'de meydana gelen deprem, yerin 7,19 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

 • TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı
  27 Şub TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı

  AK Parti Mersin Milletvekili Nureddin Nebati'nin Meclis'te olmadığı halde yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıkmasının ardından Meclis Genel Kurulu, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kapatıldı. Meclis Genel Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 28 Şubat 2024 tarihinde yapılacak.

 • Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı
  27 Şub Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı

  İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan bir fabrikada büyük bir yangın çıktı. El Halil kentinde bulunan Royal Industrial Trading isimli fabrikada çıkan yangının görüntüleri kameralara yansıdı. El Halil Belediye Başkanı, ekipman ve personel eksikliği nedeniyle yangını kontrol altına alamadıklarını açıklayarak yardım çağrısı yaptı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için çabalarken, fabrikanın çevresindeki tüm mahalleler boşaltıldı.

 • Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi
  27 Şub Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi

  Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde MKE Ankaragücü'ne deplasmanda 3-0 yenilerek kupaya veda etti.


Advertisement