Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları - Son Dakika
Teknoloji

Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları

Henley Pasaport Endeksi\'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları

Henley Pasaport Endeksi'ne göre Singapur, Almanya ve İspanya dünyanın en güçlü pasaportları olarak sıralandı. Türkiye ise 52. sırada yer aldı.

02.12.2023 23:11  Güncelleme: 23:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Henley Pasaport Endeksi dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasını üç ayda bir güncelleniyor. Bu sıralama, pasaport sahiplerinin vizesiz erişebildikleri destinasyonların sayısına dayanıyor. Küresel vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı firması Henley & Partners, dünyanın 199 pasaportunu sıralamak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerini kullanıyor. Endeks 18 yıldır yayınlanıyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları

Ülkeler vizesiz ziyaret edebildikleri her destinasyon için bir puan alıyor. Vatandaşlar varışta vize, ziyaretçi izni veya varış noktasına girerken elektronik seyahat yetkisi (ETA) alabilmeleri durumunda vizesiz seyahat etmiş sayılıyor. Vizenin gerekli olduğu veya pasaport sahibinin yola çıkmadan önce devlet onaylı bir e-vize alması gereken destinasyonlar için puan verilmiyor.

Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları

Her üç ayda bir güncellenen verilerle değişen sıralamada Singapur, Almanya ve İspanya ile birlikte 1. sırada yer alıyor. Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 2. sıraya yerleşen ülke ise Japonya. Ülkemiz Türkiye ise 114 ülkeye vizesiz seyahat ile 52. sırada yer alıyor.

Bu listeye göre, aynı sayıda vizesiz erişim sağlasa bile pasaportlar arasında küçük farklılıklar görülebilmektedir. Örneğin Hollanda pasaportu sahipleri 188 ülkeye şu şekillerde vizesiz erişim sağlar: vizesiz girilebilen 146 ülke, varışta vize alınabilen 29 ülke ve eTA ile girilebilen 13 ülke.

Ülkelerin ortalama 5G hızları belli oldu: Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Danimarka pasaportu sahipleri ise aynı şekilde 188 ülkeye vizesiz girebilirken dağılım şu şekilde değişir: vizesiz girilebilen 147 ülke, varışta vize alınabilen 29 ülke ve eTA ile girilebilen 12 ülke. Her pasaport için "vizesiz" erişimlerde küçük farklılıklar görülebilse de global sıralama bağlamında bu pasaportların genel sıralaması aynı kabul edilmektedir.

Henley Pasaport Endeksi'ne göre yayınlanan son liste ile dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları şu şekilde: (İlk 7 sıra normal sıraya göre, diğerlerinin orijinal listedeki sırası ise yanlarında verilmiştir.)

Singapur, Almanya, İspanya

Japonya

Güney Kore, Finlandiya, Fransa, İsveç

Avusturya, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İngiltere

Norveç, Belçika, Malta, Portekiz

Polonya

ABD, Avusturalya, Kanada

Slovenya – 9

Birleşik Arap Emirlikleri – 14

Arjantin – 18

Brezilya – 20

Meksika – 22

Sırbistan – 34

Rusya -51

Türkiye – 52

Güney Afrika – 55

Suudi Arabistan – 65

Çin – 67

Endonezya – 72

Hindistan – 84

Nijerya – 98

İran- 99

Kuzey Kore – 102

Bangladeş – 103

Filistin – 104

Pakistan – 108

Irak- 110

Afganistan – 111

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sosyal medyada lüks aracın üzerinde dans eden kadın
  11:46 Sosyal medyada lüks aracın üzerinde dans eden kadın

  Dilan Polat ve Engin Polat'ın cezaevinde bulunduğu dönemde, sosyal medyada lüks aracın üzerine çıkarak dans eden ve dolarları saçan bir kadının videosu yayıldı. Kadının belindeki silahı çıkarıp otomobilin üzerine koyduğu ve müzik eşliğinde dans etmeye devam ettiği görüldü.

 • İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti
  11:06 İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti

  İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Karakeçili, istifa mesajında İYİ Parti lideri Meral Akşener'i bilgili bir siyasetçi ve tecrübeli bir orkestra şefi olarak tanımlayarak, parti yönetiminin siyasal bir gürültü kaynağına dönüştüğünü belirtti.

 • Elazığ'da maden ocağında göçük! Toprak altında kalan işçiler var
  10:53 Elazığ'da maden ocağında göçük! Toprak altında kalan işçiler var

  Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bir maden ocağında göçük meydana geldi. İlk belirlemelere göre 3 kişi toprak altında kalırken, bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık ve güvenlik güçleri sevk edildi. AFAD'dan yapılan açıklamada 2 işçinin kurtarıldığı ifade edilirken, toprak altında olan 1 kişinin kurtarılması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

 • Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu
  10:38 Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu

  Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Haberler.com Youtube kanalında yaptığı faiz tahminleri gerçekleşti. Erdoğan, TCMB'nin artık faiz artırımına gitmeyeceğini ve bu durumun piyasaları zorlayacağını öngörmüştü. Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın da bu görüşe katıldığı ve faiz artırımına gitmediği görüldü.

 • Balkondan düşen Down sendromlu çocuğu havada yakalayarak kurtardı
  10:37 Balkondan düşen Down sendromlu çocuğu havada yakalayarak kurtardı

  Sapanca'da down sendromlu Zeynep Genç, balkondan sarkarken annesi tarafından tutulduğu sırada elinden kayarak düştü. Ancak bir vatandaş tarafından havada yakalanan çocuk, beton zemine düşmekten son anda kurtuldu. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Ölen eşine hayata döndürebilmek için dakikalarca kalp masajı yaptı
  10:35 Ölen eşine hayata döndürebilmek için dakikalarca kalp masajı yaptı

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sürüyor. Filistinli bir kadın, İsrail saldırısında ölen eşini hayata döndürebilmek için kalp masajı yaptı. Filistinli kadının Beyt Lahiya'daki Kemal Advan Hastanesi'nde eşi ölmesin diye çırpınışı izleyenlerin yüreklerini burktu.

 • Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti
  10:33 Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti

  Derya Uluğ'un son konserinde Şinanay şarkısını söylediği esnada Fenerbahçeli taraftara Galatasaray için küfrettirdiği konuşulunca cevap gecikmedi. Görüntülerinin tepki çekmesinin ardından videonun uzun halini yayınlayan Uluğ "Gördüğünüz bir video üzerinden, birini haksızca, hiç tasvip etmediği bir şeyi yapmış gibi göstermenin kime ne zaman ne faydası olmuştur ki" diyerek küfrettirdiği söylentisini yalanladı.

 • Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak
  10:33 Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında 250 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 300 gramlık Ramazan pidesi 10 TL'den satılıyordu.

 • Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
  10:25 Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

  Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren düzenleme bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na geliyor. Emeklinin bayram ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada Genel Kurul'da ele alınacak. Yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler de getirecek teklife göre örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak.


Advertisement