Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı - Son Dakika

Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı

31.05.2011 18:15
Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı, System.String[]

Yalvaç'ın Kozluçay beldesinde, Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDEP) kapsamında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne üye 29 aileye 116 damızlık süt sığırı düzenlenen törenle teslim edildi.

Yalvaç'ın Kozluçay beldesinde, Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDEP) kapsamında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne üye 29 aileye 116 damızlık süt sığırı düzenlenen törenle teslim edildi.

Kozluçay Belediyesi çay bahçesinde düzenlenen törene, Isparta Valisi Memduh Oğuz, AK Parti milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti millet vekili Haydar Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Uyan, Kozluçay Belediye Başkanı Ali Buba, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, İlçe kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Vali Oğuz, "Türkiye hayvancılık alt yapısı olan bir ülke fakat geçmişte konulan bazı orman kanunları hayvancılığa büyük darbe vurmuştur. Orman Kanunu'nun 13. maddesi orman alanlarında hayvan otlatmayı kesin yasaklar. Bu kanun köylüyü canından bezdirmiştir ve hayvancılık büyük bir sekteye uğramıştır. Son çıkan 611 sayılı Kanuna 182. madde eklenmiştir. Bu madde Ormanların orman idaresince belirlenecek usulle bu alanlarda hayvan otlatılabilir demektir. Yapılan yeni düzenlemelerle devletimiz hayvancılık alanında büyük bir reform yapmıştır. Isparta'da bu reformdan payını almıştır 50 fabrika yapılmışcasına önemli bir yatırımın önünün açıldığı vurgulayarak, Şarkikaraağaç, Yalvaç, Sütçüler ve Yenişarbademli'deki ormanlık alanlarda açılacak otlaklar sayesinde küçük baş hayvancılıkta büyük bir gelişme yaşanacaktır. " değerlendirmesinde bulundu.

"ARTIK İŞVEREN AŞ VEREN BİR ÜLKE OLDUK "

AK Parti Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt, eskiden vatandaşlarımız işsizlikten evlerine götürecek AŞ bulamadıklarından dolayı yıllar önce çalışmak için yurt dışına gidenlerin oralarda hangi durumlarda nasıl çalıştıklarını hepimiz biliyoruz. Şimdi ülkemiz devletimiz kalkındı artık işveren AŞ veren bir ülke olduk. Devlet olarak vatandaşımıza işte aşta verebiliyoruz bugün bakıyoruz köylümüz devletinden aldığı ineklerle artık iş sahibi olmuş. Ben buradan gurbetçilerimize sesleniyorum, artık memleketinize, köyünüze dönün. Burada yapacağınız bir işiniz var yiyebileceğiniz bir aşınız var. " diye konuştu.

Kozluçay Belediye Başkanı Ali Buba da, "Bizler devletten aldığımızı devlete ödüyoruz Kozluçay olarak inek sahibi olan vatandaşların süt gelirleri ile ayda yaklaşık 13 bin TL vergi ödediğini söyledi. Kasabamızda şuanda 1500'ün üzerindehayvan bulunmakta günlük süt üretimide 5, 5 ton'a çıkmıştır aylık bu rakam 160 ton etmektedir Kooperatif ve devlet olarak üretimimizi artırdık Devlet bize ne kadar yardım ederse, bizde o oranda geri ödüyoruz bizler bu bölgeye daha fazla yatırım yapılmasını istiyoruz. " dedi.

Tarım İl Müdürü Sıddık İpek de, 2003 yılında başlayan Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi kapsamında 26 kooperatif aracılığı ile 1072 aileye toplam 2 bin 544 süt sığırı dağıttıklarını söyledi. İpek, "Yemi satın alan kimse bu işin üstesinden gelemez. " dedi. Konuşmaların ardından çekilen kura ile 29 aileye 4'er tane toplam 116 damızlık süt sığırı sahiplerine teslim edildi.

Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı
Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Yalvaç'ta 29 Aileye 116 Damızlık Süt Sığırı Dağıtıldı - Son Dakika


Son Dakika

Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz 19:16 Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz CHP'den elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarıyla ilgili KDV adımı! Yüzde 1'e düşürülmesini istiyorlar 18:57 CHP'den elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarıyla ilgili KDV adımı! Yüzde 1'e düşürülmesini istiyorlar Diyanet'ten 18:52 Diyanet'ten "yapay et" iddialarına yanıt: Helal olduğuna dair fetvamız yok
Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti 18:37 Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı 17:52 Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı 17:40 Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı
Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü 17:01 İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü
Advertisement