Mersin Büyükşehir, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'nde Yerini Aldı - Son Dakika
Yerel

Mersin Büyükşehir, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'nde Yerini Aldı

Mersin Büyükşehir, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali\'nde Yerini Aldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2'ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Yörük Türkmen Festivali’ne katıldı. 3 Kasımda başlayan ve 5 Kasım’da son bulacak festival kapsamında; Yörük ve Türkmen kültürüne ilişkin keçecilik, dokumacılık, dericilik gibi el sanatlarının tanıtımın yanı sıra, atlı ve okçuluk gösterileri ile Yörük gelenekleri hatırlatıldı.

05.11.2023 09:42  Güncelleme: 09:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2'ncisini düzenlediği 'Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'ne katıldı. 3 Kasımda başlayan ve 5 Kasım'da son bulacak festival kapsamında; Yörük ve Türkmen kültürüne ilişkin keçecilik, dokumacılık, dericilik gibi el sanatlarının tanıtımın yanı sıra, atlı ve okçuluk gösterileri ile Yörük gelenekleri hatırlatıldı.

25 ülkeden Yörük ve Türkmenlerin katılımıyla gerçekleşen festivalde yerini alan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kendisine tahsis edilen çadırda 'Yörük Müzesi' kurarak, konuklara Mersin'deki Yörük kültürü, Mersin'e özgü tarımsal ürünleri ve lezzetleri, Mersin'in tarihi ve turistik yerlerini tanıttı.  Mersin'in yöresel değerlerinin ve lezzetlerini anlatıldığı festivalde pek çok yerli ve yabancı turistin rağbet gösterdiği Yörük çadırı, ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Aksu İlçesinde At Çayırı mevkiinde gerçekleşen ve Yörük kültürünü temsilen Yörük göçü ile başlayan festivalde; halk dansları, atlı akrobasi ve halk oyunları gösterileri ve konserlerle dünyanın dört bir yanında gelen konuklar, Türkmen ve Yörük kültürünü hep birlikte paylaşmanın tadını çıkardı.

FESTİVALDE, YÖRÜK MÜZESİ İLE YER ALAN BÜYÜKŞEHİR, ZİYARETÇİLERİN AKININA UĞRADI

Festival alanında kurulan Mersin Yörük çadırına yoğun ilgi gösteren yerli ve yabancı ziyaretçiler, Mersin'in tarihi ve turistik yerlerini daha yakından tanıma imkanı bulurken, Mersin'e özgü lezzetlerin de tadına baktı. Mersin'e özgü lezzetlerin tanıtılması için ziyaretçilere; Coğrafi işaret Tescilli ürünlerden Bozyazı kavutu ve Tarsus Bandırması, cezeryesi, Silifke'nin tarımsal ürün kuruları, değirmen çorbası, muz pestili, kavurga ve kaynar ikram edildi.

Aynı zamanda ziyaretçilere Mersin'i anlatan Mersin tanıtım haritası ve kitapçığı da dağıtıldı. Ziyaretçilere hediye edilen ürünler arasında ise, Mersin'de özellikle alternatif tarım ürünlerinden biri olan lavantaya özgü lavanta kesesi, lavanta kolonyası; iğne oyası bileklik, poşu, tülbent ve Yörük bebek magneti, gibi ürünler yer aldı.

Mersin'de Yörük kültürü değerlerinin tanıtılması ve bu zengin coğrafya üzerinde bu kültürün hala yaşatıldığının bir sembolü olarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Tarsus, Silifke, Anamur ve Mut yörelerine özgü dansları sergileyerek ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.

ŞAHUTOĞLU: "BİZLER YÖRÜK KÜLTÜRÜYLE İÇ İÇE OLAN VE BU KÜLTÜRÜ YAŞAYAN KENTLERDEN BİRİYİZ"

2'nci Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'ne destek vermek için festivalde yerini aldıklarını belirten Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, geçen sene de festivale katıldıklarını aktararak,"Gerçekten Yörüklerin toplandığı, her bölgeden katılımın olduğu bir alandayız. Bizler de Yörüklerle iç içe olan ve gerçekten Yörük kültürünü yaşayan bir kent olarak da buraya destek vermezsek olmazdı. Yıl içerisinde yapmış olduğumuz projelerle gerek Tarımsal projelerle gerek kültür olarak onların yanında oluyoruz. Güzel bir çadır alanı oluşturduk. Kendi kültürümüzü sergilediğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

AŞIRLI: "TÜRK DÜNYASI BİZİM GÜCÜMÜZ VE KUDRETİMİZ, BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUYALIM"

Azerbaycan Türk Ocağı Başkanı Akif Aşırlı da "Türk dünyası birliği ve beraberliği hiç bozulmasın ve gücüne güç katmaya devam etsin. Antalya Türk Dünyası'nın merkeziydi. Türk Dünyası'nı bir araya getirdi. Türk haklarını ve medeniyetlerini özel olarak gösterdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne de teşekkür ederim. Bizi çok güzel ikramlar ve hediyelerle karşıladılar. Mersin tatları çok farklı ve lezzetleri çok iyi. Çok hoşuma gitti" dedi.

ÖZAYDIN: "MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM"

Mersin Taşeli Yörükleri Dernek Başkanı ve Mersin Yörük Türkmen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Özaydın, Mersin'den 6 dernek ve 1 vakıf olarak festivale katıldıklarını belirtti. Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için festivalin çok güzel bir şekilde organize edildiğini dile getiren Özaydın, "Öncelikle Muhittin Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer' e etmek istiyorum. Çünkü Mersin'den buraya bizim ulaşımımızı ve konaklamamızı sağladı" diye konuştu.

ZİYARETÇİLERİ MERSİN ÇADIRINI VE MERSİN'E ÖZGÜ LEZZETLERİ ÇOK SEVDİ

Büyükşehir'in kurduğu çadırı dolaşan vatandaşlardan Fatma Doğan "Çok beğendim, hediyeler çok güzel. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ederim. Lezzetlerin hepsini tattım, harika" dedi.

Mersinlilerin oldukça misafirperver olduğunu söyleyen Aysel Doğru ise "Kavurgayı denedim, çok güzeldi. İçerisinde buğday fıstık, mısır vardı. Havuçlu cezerye güzeldi.  Cevizli sucuğu da denedim o da çok güzeldi. Mersin Büyükşehir bizlere çok fazla hediye verdi. Çok mutlu olduk" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Mersin Büyükşehir, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali'nde Yerini Aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement