Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı - Son Dakika
3.Sayfa

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

İstanbul Kemerburgaz'da ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un ABD'de yakalanmamaları halinde uygulayacakları plan ortaya çıktı. Tutuklanmadan önce Boston'da yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu ziyaret etmeye hazırlanan anne ile oğlunun ABD'den Küba'ya geçmek için sahte pasaport almaya çalıştığı öğrenildi.

15.06.2024 17:59  Güncelleme: 20:03

İstanbul ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un ABD'de yakalanmamaları halinde sahte pasaportla Küba'ya kaçma planı yaptıkları ortaya çıktı. Ayrıca anne ile oğlunun Boston'da yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu ziyaret etmeye hazırlandığı öğrenildi.

EYLEM TOK İLE OĞLU ABD'DE TUTUKLANDI

İstanbul'da 1 Mart'ta ehliyetsiz kullandığı otomobille çarptığı Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok ABD'de yakalandı. Kısa süre içinde tutuklanan anne ile oğlunun ABD sonrası planları da ortaya çıktı.

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

YAKALANMADAN ÖNCE ÖZEL OKUL BAKTILAR

Reuters'ın haberine göre, Tok ve oğlu Cihantimur, tutuklanmadan önce Boston'da yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu ziyaret etmeye hazırlanıyordu. Tutuklandıklarında Tok'un üzerinde bulunan 5 bin dolarlık nakit para da polis tutanaklarına geçti.

SAHTE PASAPORTLA KÜBA'YA KAÇMA PLANI

Mahkeme belgelerinde; Türk yetkililerin, Tok ve oğlunun ABD sonrası Küba'ya gitmek için sahte pasaport almaya çalıştığını düşündüğü bilgisine de yer verildi. Anne ve oğlun kaçma riski olduğuna kanaat getiren ABD'li yetkililer, 18 Haziran'daki duruşmaya kadar tutukluluklarının devamına karar verdi.

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

EYLEM TOK'UN AVUKATI: İADESİ MÜMKÜN DEĞİL

Eylem Tok'un avukatı Brendan Kelley'den de açıklama geldi. Tok'un serbest bırakılması gerektiğini savunan Kelley, Türk kanunlarında ebeveynlerin çocuklarını korumak için yaptıklarının suç sayılamayacağını, bu yüzden de ABD ile Türkiye arasında iadenin mümkün olmadığını söyledi.

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

NE OLMUŞTU?

Kemerburgaz'da 1 Mart'ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan birisi buradaki 3 ATV'ye çarpmıştı. Kazada yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırılmış, yaralılardan Oğuz Murat Aci müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Mısır adli makamlarıyla temasa geçildiğini, ABD'ye gittikleri tespit edilen şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakının ABD yetkili makamlarına iletildiğini açıklamıştı. Şüphelinin babası Bülent Cihantimur'un iş yerinde çalışan kurumsal iletişim uzmanı Ayşe Ceren S. "suçluyu kayırma" ile "delileri gizleme" suçlarından tutuklanmış, Cihantimur ve kazadan sonra yaralılardan birinin kayıp telefonunu emniyete teslim eden A.K. hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştı.

Baba Bülent Cihantimur da suçluyu kayırmasuçundan şüpheli sıfatıyla ifade vermişti. Hakimlik, Bülent Cihantimur hakkında ayrıca, imza atma şartını içeren adli kontrol tedbiri uygulanmasını da kararlaştırmıştı. Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığınca ABD yetkili makamlarına iletilmişti.

Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı

Son Dakika 3.Sayfa Önce özel okul, ardından Küba! İşte Eylem Tok ve oğlunun ABD sonrası planı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (9)

 • Murat Itibar: bu dünyada olmasa mahşerde hesabını verirsin istediğin yere kaç 86 6 Yanıtla
 • Kemal: İnşallah sahte pasaporttan Abd de yargılanırlar !! 56 3 Yanıtla
  kamer tekeş: almaya calismis yani almamis..dolayisi ile suc teskil etmiyor..bi de okudugunu idrak edebilsen.. 1 1
 • Abuzer Kadayıf: İstediğin özel okuldan eğitim alabilirsin karakter olmadıktan sonra boştur lo 54 2 Yanıtla
 • O bir Karşıyakalı: Anne olacak kadın tam bir profesyonelmiş.Sanki daha önceden olacakları bilmiş gibi eğitim almış.Dersin adı: bir evladın hayatı nasıl mahvedilir 46 2 Yanıtla
 • Oğuz Özen: Yorum yapan dostlar; maalesef ama maalesef, Asla ve kata Türkiye’ ye iade edilmezler, birinci nedeni katil evlat abd vatandaşı, ikincisi ailesi Türkiye ‘de adaletin olmadığını adil yargılama yapılamayacağını öne sürerek maalesef iade edilmeyecek zaten uluslararası hukuk ve ceza uzm. larıda kesinlikle iade edilemeyeceğini belirttiler ve net yani olan gariban Oğuz aci kardeşimize eşine ve yavrusuna anne babasına oldu. Adaletin batsın ne denir ki:(( 22 0 Yanıtla
  Kemal Tosik: O zaman bütün ABD vatandaşları dünyanın her yerinde adam öldürüp ABD’ye dönsünler öyle saçmalık mı olur? ABD siyasi suçluları kendi işine yarıyorsa iade etmez bu doğru ama her adi suçluyu koruyacak diye de bir şey yok 1 0
 • Osman Koca: işin garip tarafı ilk gün olsa şimdiye çoktan çıkmıştı isimleri bile umutulmuştu ama işte biz türk milleti olarak kaçanı kovalayan yakaladığını bırakan bir millet olduğumuz için durıma göre şekil alıoruz 14 0 Yanıtla
 • Ali Yolun: Kaçmasalardı şimdi zaten serbest bırakırlardı adaletten kaçılacak en son ülkeyiz çünkü yok kendisi 0 0 Yanıtla

Advertisement