Aşırı sağcı lider Wilders'in seçim zaferi medyada nasıl yankı buldu? - Son Dakika
Dünya
BBC

Aşırı sağcı lider Wilders'in seçim zaferi medyada nasıl yankı buldu?

Aşırı sağcı lider Wilders\'in seçim zaferi medyada nasıl yankı buldu?

Hollanda’da Geert Wilders liderliğindeki göç ve İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV), resmi olmayan sonuçlara göre erken genel seçimi ezici bir üstünlükle kazanması, hem Hollanda hem de Avrupa medyasında geniş yer buldu.

23.11.2023 07:17  Güncelleme: 07:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda’da Geert Wilders liderliğindeki göç ve İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV), resmi olmayan sonuçlara göre erken genel seçimi ezici bir üstünlükle kazanması, hem Hollanda hem de Avrupa medyasında geniş yer buldu.

Akşam saatlerinden itibaren seçim özel programına geçen kamu yayıncısı NOS, oy verme işleminin sona ermesinin ardından sandık çıkış anketlerini duyurdu.

Gelişmeleri canlı yayınla aktaran NOS, “PVV’nin büyük zaferinin ardından öfke ve şok” başlığını kullandı.

Liberal sol eğilimli Demokratlar 66 Partisi’nin (D66), Wilders’in zaferini “dehşet ve öfke ile karşıladığını belirten Hollandalı kamu yayıncısı, sosyal demokrat ittifakın lideri Frans Timmermans’ın, "Artık demokrasiyi savunmamızın zamanı geldi" sözlerine yer verdi.

NOS’a göre, 2006’dan bu yana ilk kez seçimden yenilgiyle çıkan Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi’nin (VVD) lideri Dilan Yeşilgöz, Wilders'la işbirliğini artık göz ardı etmeyerek "Wilders'a kapıyı sonuna kadar açtı."

Sağ eğilimli de Telegraaf gazetesi, “Hollanda sağa döndü” manşetiyle, ilk sayfasını Wilders’in seçim zaferine ayırdı.

Gazete, ayrıntıları “Sandık çıkış anketlerine göre Wilders’in PVV’si açık ara önde” alt başlığıyla aktardı.

AD gazetesi, “PVV ön tahminlerden daha büyük” başlığını kullandı.

“PVV tüm rakiplerini eledi, Wilders makul davranacağına söz verdi” başlıklı haberde de, aşırı sağcı cephedeki gelişmeler aktarıldı.

Gazete, merkez sağın köklü partisi Hıristiyan Demokrat Parti ile yerel seçimlerin en büyük kazananı olan Çifti Vatandaş Hareketi Partisi’nin (BBB) yok olmaya yüz tuttuğunu vurguladı.

Sosyal demokrat eğilimli Volkskrant gazetesi, “En büyük parti PVV sağ koalisyonun eşiğinde” başlığını kullandı.

“Wilders tüm Hollanda halkının Başbakanı olmak istiyor” alt başlığı ile de, PVV cephesindeki gelişmelere yer verildi.

Gazete, bir başka haberinde de, NSC lideri Omtzigt’in Wilders ile koalisyon ortaklığını dışlamadığını aktardı.

Volkskrant, İşçi Partisi (PvdA) - Yeşil Sol Parti (GL) ittifakının başta Amsterdam olmak üzere, büyük kentlerdeki üstünlüğüne işaret etti.

Sol liberal eğilimli NRC gazetesi de, ön sayfasını, “PVV için benzeri görülmemiş bir zafer - peki sırada ne var?” manşetiyle, seçim sonuçlarına ayırdı.

Haberde, “PVV lideri Geert Wilders, derhal VVD ve NSC gibi diğer sağ partilere ‘gölgelerinin üzerinden atlama’ çağrısında bulundu” dendi.

NRC’nin analizinde, şöyle dendi:

“Rutte dönemi, Binnenhof'u (Lahey’deki parlamento binası) temellerinden sarsan sağcı popülist bir isyanla sona eriyor. PVV'nin Çarşamba günü elde ettiği tarihi seçim zaferi tüm beklentileri aştı. ANP'nin ön tahminine göre PVV sandalye sayısını iki katından fazla artıracak ve parti 36 sandalyeye çıkacak. PVV bu nedenle yeni Temsilciler Meclisi'ndeki en büyük parti olacak.”

NRC’ye göre, artık sığınma ve göç birçok seçmen için önemli bir konu haline geldiğinden, Wilders bundan faydalanmış gibi görünüyor. PVV uzun süredir “bu konunun sahibi” ve sağcı protesto oylarını topluca almış gibi duruyor.

Koyu muhafazakar Nederlandse Dagblad gazetesi ise, Protestan Toplumcu Roform Partisi’nin, seçim sonuçlarına ilişkin, “Bu Hıristiyan siyasetine bir darbedir” değerlendirmesini ön plana çıkardı.

Gazete, Geert Wilders’in sağ partiler VVD, NSC ve BBB ile koalisyon tercih ettiğini aktardı.

RTL Haber kanalı da, gelişmeleri, “Wilders’ta inançsızlık, VVD’de üzüntü” başlığıyla duyurdu. RTL Haber, Dilan Yeşilgöz ve Pieter Omtzigt’in koalisyon için Wilders’a kapıyı kapatmadığına işaret etti.

Belçika medyası

Belçikalı Flaman kamu yayıncısı VRT, seçim sonuçlarını “Geert Wilders'in radikal sağcı partisi PVV Hollanda'nın açık ara en büyük partisi haline geldi” başlığıyla duyurdu.

VRT bir başka haberinde de, “Hollanda'daki İslami ve Faslı örgütler Wilders'in galibiyetinden endişeli” başlığını kullandı.

Fransızca kamu yayıncısı RTBF ise, “İlk anketlere göre Wilders’in aşırı sağcı partisi önde” başlıklı haberinde, şunlara yer verdi:

“Çıkış anketleri, Geert Wilders'in aşırı sağcı İslamofobik partisininparlamento seçimlerini kazandığını ve bunun kesinleşmesi halinde Hollanda sınırlarının çok ötesinde bir siyasi depreme neden olacağını öne sürüyor.”

Belçika’da yayımlanan De Standaard gazetesi, “Wilders Hollanda’yı şaşkına çevirdi” derken, De Morgen gazetesi de,”Wilders’in PVV’si ezici bir üstünlükle en büyük parti” başlığını kullandı.

De Morgen’ın analizinde, “Koalisyon görüşmeleri son derece zor ve uzun bir iş olacak” dendi.

HLN gazetesi “İslam karşıtı Geert Wilders'in PVV'si çıkış anketinde açık ara en büyük parti” başlığını kullandı.

“Hollanda seçimlerinde Wilders’in PVV’si ilk sonuçlara göre açık ara önde” başlığını kullanan Het Nieuwsblad gazetesi, bunun Flaman aşırı sağ partilerin yükselişte olduğu Belçika’ya yansımaları olacağına dikkati çekti.

La Libre gazetesi, seçim sonuçlarını, “Sandık çıkış anketleri aşırı sağın zaferini gösteriyor” başlığıyla aktardı.

Le Soir gazetesinin manşetinde, “Hollanda’da siyasi deprem: Aşırı sağın ezici zaferi” dedi.

Gazete, alt başlığında da “Flaman ve Avrupalıların gözü Hollanda domino taşına çevrildi” ifadesine yer verdi.

Almanya’da yayınlanan Bild gazetesi, Wilders’in seçim zaferi için, “Hollanda sağa kaydı” başlığını kullandı.

Bild, “Hollanda'da siyasi deprem!” alt başlığıyla verdiği haberde,

“Sağcı popülist Geert Wilders'in (60) PVV partisi parlamento seçimlerinde en büyük güç olarak ortaya çıktı” dendi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise, “Sağcı popülist Wilders’in ezici zaferi” manşetini attı.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, sonuçları, “Çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Wilders’in partisi parlamento seçimlerini kazandı” başlıklı haberiyle aktardı.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Aşırı sağcı lider Wilders'in seçim zaferi medyada nasıl yankı buldu? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşecek
  10:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın siyasi kolunu lideri İsmail Haniye ile İstanbul’daki görüşmesi, Ortadoğu’da İran-İsrail gerilimin arttığı ve bu nedenle Gazze’de ateşkes çabalarının ikinci plana atıldığı bir döneme rastlaması açısından önemli.

 • Muğla'da düzensiz göçmenleri taşıyan bot batma tehlikesi geçirdi
  10:28 Muğla'da düzensiz göçmenleri taşıyan bot batma tehlikesi geçirdi

  Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir bot, fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan 26 göçmen, Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

 • Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor
  10:09 Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor

  Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, 75. kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinlikler arasında ulusal bayrak çekme töreni, askeri müzik gösterisi ve temalı ışık gösterileri yer alıyor. Ayrıca donanma kışlaları ve gemileri halkın ziyaretine açık olacak. Ayrıca, donanma ile ilgili sanatsal eserlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve eğitim kampanyası yürütülecek.

 • Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi
  09:59 Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi

  Çin hükümeti tarafından sağlanan bir grup insani yardım malzemesi Mısır'ın El-Ariş Havalimanı'na ulaştı. Yardımlar Refah sınır kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne ulaştırılacak. Çin Büyükelçiliği, Çin hükümetinin, Gazze'deki acil insani durumu hafifletmek amacıyla Mısır üzerinden Gazze'ye birkaç parti gıda, ilaç ve çeşitli acil insani yardım malzemesi gönderdiğini bildirdi.

 • Kolombiya ve Arjantin Dışişleri Bakanları Görüştü
  07:48 Kolombiya ve Arjantin Dışişleri Bakanları Görüştü

  Kolombiya Dışişleri Bakanı Luis Gilberto Murillo, Arjantin Dışişleri Bakanı Diana Mondino ile başkent Bogota'da bir araya geldi. Görüşmede turizm, savunma, ticaret ve sürdürülebilir kalkınma konuları ele alındı. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve diplomatik gerginliklerin aşılması vurgulandı.

 • Ekvador'da son 2 günde iki belediye başkanı silahlı saldırıda öldürüldü
  00:41 Ekvador'da son 2 günde iki belediye başkanı silahlı saldırıda öldürüldü

  Ekvador Belediyeler Birliği, Portovelo kasabasının Belediye Başkanı Jorge Moldonado'nun silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Son 2 günde iki belediye başkanının öldürüldüğü belirtilirken, her iki belediye başkanının da yasa dışı madencilik faaliyetleriyle ilgilenen suç çetelerince öldürüldüğü ifade edildi. Bu olay, Ekvador'da son dönemde artan belediye başkanı suikastlarına bir yenisi olarak eklendi.

 • Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 29 düzensiz göçmen yakalandı
  23:33 Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 29 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığı ekipleri tarafından hareket halinde bir lastik bot tespit edildi. Yapılan operasyonda Afganistan ve İran uyruklu 8'i çocuk toplam 29 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

 • Kayseri'de Tarihi Eser Operasyonu: Çok Sayıda Sikke ve Obje Ele Geçirildi
  23:20 Kayseri'de Tarihi Eser Operasyonu: Çok Sayıda Sikke ve Obje Ele Geçirildi

  Kayseri'de jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda arama yapılan bir araçtan çok sayıda tarihi eser çıktı. İstihbari çalışmalar sonucunda durdurulan araçta ve sürücüsü üzerinde yapılan aramalarda 10 adet sikke, 5 adet obje ve 20 gram altın tozu bulundu. Materyallere el konulurken, sürücü gözaltına alındı.

BBC

Advertisement