İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor - Son Dakika
Dünya

İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı analiz eden yazı kaleme alan BBC, Türkiye'nin son dönemde Afrika'da ilerleyen etkisine vurgu yaptı. Erdoğan'ın Osmanlı mirası olan Türkiye'yi coğrafi konumu da kullanarak yeniden küresel güç yapmak istediğine dikkat çekilen yazıda, ''Türkiye hızlı bir şekilde kıtadaki ticaret, insani yardım, eğitim ve diplomasi bağlantılarını genişletti. Erdoğan başkanlık gücünü arttırdı ve İslam dünyasında artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor.'' ifadelerine yer verildi.

28.11.2023 19:52  Güncelleme: 20:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika kıtasındaki etkisine dikkat çeken bir haber yayımladı. Erdoğan'ın Türkiye'yi yeniden küresel güç yapmak istediğine vurgu yapan haberde, "Türkiye hızlı bir şekilde kıtadaki ticaret, insani yardım, eğitim ve diplomasi bağlantılarını genişletti. Erdoğan başkanlık gücünü arttırdı ve İslam dünyasında artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor." ifadeleri yer aldı.

İNGİLİZ MEDYASINDAN ÇARPICI ERDOĞAN ANALİZİ

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle Afrika kıtasındaki etkisini analiz eden bir haber yayımladı. BBC muhabiri Esther Kahumbi imzalı haberde, Türkiye'nin özellikle Afrika'daki son dönemde artan etkisi ele alındı.

"ERDOĞAN'IN AMACI TÜRKİYE'Yİ YENİDEN KÜRESEL GÜÇ YAPMAK"

Analiz haber, "Yüzyıl önce güçlü Osmanlı devleti sona erdi. Güney Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı yöneten 600 yıllık Osmanlı Devleti'nden yeni bir ulus doğdu. Türkiye" sözleriyle başlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın amacının Osmanlı mirası olan Türkiye'yi yeniden küresel güç yapmak olduğu vurgulandı.

"ERDOĞAN'IN ETKİ ALANI KITALAR BOYUNCA YAYILIYOR"

Türkiye'nin coğrafi konumunun önemine dikkat çekilen haberde, şu ifadeler yer aldı: "Bazıları Osmanlı mirasının, amacı ülkesini yeniden küresel bir güç yapmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlarını etkilediğini söylüyor. Ülkesinin benzersiz konumuyla Erdoğan'ın etki alanı kıtalar boyunca yayılıyor."

İngiliz medyasından Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor

"ANKARA, AFRİKA KITASINDAKİ BAĞLANTILARINI GENİŞLETTİ"

Türkiye'nin 2005 yılını Afrika yılı ilan ettiği ve bunun bir dönüm noktası olduğunun altı çizilirken, "O dönem Türkiye'nin Afrika'da 12 elçiliği vardı. Ancak hiç havayolu bağlantısı yoktu. Bugün kıta üzerinde hizmet veren Türk Havayolları'nın 59 rotası ile birlikte ve 44 elçilikleri var. Yaklaşık 20 yıldan bu yana Türkiye'nin başkenti Ankara, hızlı bir şekilde kıtadaki ticaret, insani yardım, eğitim ve diplomasi bağlantılarını genişletti. Erdoğan başkanlık gücünü arttırdı ve İslam dünyasında artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor." denildi.

"TÜRKİYE, SAHEL BÖLGESİNDEKİ ÜLKELERDE VARLIĞINI ARTIRDI"

Haberde, 2011 yılında, Afrika'daki Müslüman liderlerin Türkiye'yi İslami eğitim konusunda kıtada daha büyük bir rol almaya davet ettiği hatırlatıldı. Analiz haber şu şekilde devam etti: "Türkiye, Afrika ülkelerine küresel süper güçler Rusya ya da Çin'den farklı olarak çekici bir yumuşak güç alternatifi sunuyor. Türkiye'nin Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki coğrafi pozisyonu bu etkiye katkıda bulunuyor. Türkiye; Mali, Çad, Sudan, Gine, Burkina Faso, Nijer ve Gabon'da bir dizi darbeden sonra, Sahel bölgesindeki ülkelerde varlığını arttırdı. Bazıları, Türkiye'nin kendisini sömürgeci geçmişi olmayan bir ülke olarak konumlandırarak bölgede artan Fransız karşıtı duyarlılıktan faydalandığını belirtiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi 'Afro-Avrasyalı' bir ülke olarak bile tanımlıyor."

"ERDOĞAN, SOMALİ'Yİ 20 YIL SONRA ZİYARET EDEN AFRİKALI OLMAYAN İLK LİDER"

Haberin son bölümünde Türkiye- Somali ilişkilerine yer verildi. Kahumbi, 2011'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 20 yıldır Mogadişu'yu ziyaret eden Afrikalı olmayan ilk lider olduğunu vurguladı. Kahumbi, "O zamandan beri Ankara en geniş denizaşırı askeri üssünü orada açtı. Başkentin dışında Türk askerleri El Şebap militanlarıyla savaşması için hükümet birliklerine eğitim veriyor." dedi.

"AFRİKA ÜLKELERİ, TÜRK YAPIMI İHA'LARI SATIN ALIYOR"

Kahumbi, Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde Türkiye'nin yurt dışında askeri varlığının arttığının altını çizerek, "Afrika ülkeleri, silahlı gruplarla savaşmak için artan şekilde Türk yapımı insansız hava araçlarını satın alıyor. Türkiye'nin Çin, Rusya ve Hindistan ile ticaret bağlantıları sıkılaştı ve özellikle Afrika'da diplomatik ağı genişledi. Erdoğan Türkiye'yi ikinci yüzyılına götürürken, karşısındaki zorluk Batılı ortaklarını dengelemek ve Afrika'da istiklarlı güç olma durumunudevam ettirerek etkisini sürdürmek olacak." ifadelerini kullandı.

İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika\'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor

Son Dakika Dünya İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İngilizlerin çay tutkusunun arkasında ne var?
  15:29 İngilizlerin çay tutkusunun arkasında ne var?

  İngiltere'de çayın günlük hayatta önemi ve çaya tuz eklemenin tartışması. Çayın İngiltere'ye gelişi, vergilerin düşürülmesi ve ulusal efsane yaratma süreci. Çayın farklı kültürlerdeki demleme yöntemleri ve İngilizlerin çayla olan bağı.

 • İmralı Adası açıklarında kayıp mürettebatın cesedine ulaşıldı
  15:25 İmralı Adası açıklarında kayıp mürettebatın cesedine ulaşıldı

  Batuhan A adlı kargo gemisinde kaybolan 4 mürettebatın arama çalışmaları devam ederken, İmralı Adası açıklarında bir ceset bulundu. Arama faaliyetlerine katılan ekipler, cesedin gemide kayıp olan bir mürettebata ait olabileceğini değerlendiriyor. Ceset, kimlik tespiti için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek.

 • Gazze'deki Balıkçılar İsrail Saldırılarına Rağmen Geçim Mücadelesi Veriyor
  14:49 Gazze'deki Balıkçılar İsrail Saldırılarına Rağmen Geçim Mücadelesi Veriyor

  İsrail'in uzun süredir devam eden saldırıları ve abluka nedeniyle gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazze Şeridi'ndeki balıkçılar, canlarını tehlikeye atarak deniz kıyısına inerek geçim mücadelesi veriyor. İsrail'in sınırlarını altı mil ile sınırladığı balıkçı tekneleri, hedef alınıyor ve balıkçılar silah ve hedef atışlarına maruz kalıyor. Balıkçılar, zorlu koşullar altında az gelir elde etmek için sahilde uzun saatler emek sarf ediyor.

 • Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı
  14:32 Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nda Gazze'deki durum ve beklenen ateşkes hakkında konuştu. Diplomasinin tüm imkanlarının kullanıldığını belirten Fidan, Ramazan'dan önce Gazze'de ateşkese ulaşılması için ciddi bir çaba olduğunu ifade etti.

 • Berlin'de RAF Soruşturması: Baskınlar Düzenlendi
  14:21 Berlin'de RAF Soruşturması: Baskınlar Düzenlendi

  Almanya'nın başkenti Berlin'de, eski RAF üyesi Daniela Klette'nin yakalanmasının ardından, soruşturma kapsamında bazı meskenlere baskınlar düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı. RAF, 1970 ila 1990'lı yıllarda işlenen 33 cinayetten sorumlu tutuluyor.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef aldı: 9 ölü
  14:19 İsrail, Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef aldı: 9 ölü

  İsrail ordusu, aylardır abluka altında olan Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef alarak 9 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden oldu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinli hayatını kaybetti.

 • Motosikletle dünyayı gezen çifte Hindistan'da korkunç saldırı! 7 sapık kadına tecavüz etti
  13:45 Motosikletle dünyayı gezen çifte Hindistan'da korkunç saldırı! 7 sapık kadına tecavüz etti

  İspanya'nın turistik kenti Barcelona'da yaşayan ve 5 yıl önce motosikletlerine atlayarak dünyayı gezmeye karar veren Vincente ve Fernanda çifti Hindistan'da korkunç bir saldırıya uğradı. Şüphelilerin boğazlarına bıçak dayadığını belirten Fernanda "Kimsenin başına gelmesini istemediğim bir olay yaşandı. 7 erkek bana tecavüz etti. Bizi dövdüler ve bizi gasp ettiler. Çok bir şey almadılar çünkü gerçekte istedikleri bana tecavüz etmekti" dedi.


Advertisement