Lice'de Canlı Kalkan Gerilimi - Son Dakika

Lice'de Canlı Kalkan Gerilimi

16.05.2010 19:31

1
BDP'nin bölgede süren operasyoların durması için 'Barış operasyonu' adı altında başlattığı 1 aylık eylem programının ilkine Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde izin verilmedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri, belediye başkanlarının Lice'nin Şenlik Köyü, Paşaçiye Mazrası'na giderken yol jandarma tarafından kesilip, geçişlerine izin verilmedi.
2
Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Eyüp Şeker, valilik izniyle sadece miletvekillerinin geçişine izin vereceklerini bildirmesi üzerine BDP'liler karayolu üzerinde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı
3
BDP'lilerin bölgede süren operasyonların durdurulması için 'Barış Operasyosyonu' adı altında başlatıkları 1 aylık eylem serinin ilki bugün Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde başlatıldı.
4
Diyarbakır'dan aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilleri, belediye başkanları, parti üst düzey yetkilileri, bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi, 3 otobüs ve minibüslerle 100 kilometre mesafedeki Lice İlçesi'ne gitti.
5
Lice'de partilileri selamlayan BDP'liler daha sonra eylemlerini yapacakları olan Lice'nin Şenlik Köyü Paşaçiya Mezrası'na doğru hareket etti. Konvoyda Lice'den de 3-4 minibüsle partililer eklendi.
6
Lice ile Bingöl'ün Genç İlçesi arasındaki Şenlik Köyü yoluna giren BDP konvoyunun önü köye 20 kilomter mesafede Çalabük Mezrası girişinde zırhlı araçlarla önlem alan ve başlarında Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay yüp Şeker'inde bulunduğu yaklaşık 200 jandarma ekipleri tarafından kesildi.
7
Yolun kesildiğini gören BDP Grup Başkan Vekilleri ve Batman milletvekilleri Bengi Yıldız ile Ayla Akat Ata, üzerine giydikleri 'Operasyon değil dilayog' yazılı önlüklerle otobüsden inip, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Şeker ile görüşmede bulundu.
8
Albay Şeker, "Valiliğin yasaklama kararı var. Bölge hem riskli hem de el yapımı patlayıcıların örgüt mensupları tarafından yoğunlukla yerleştirildiği bir bölgedir. Aynı zamanda orası bir gösteri alanı değil. Sizler için can güvenliği riski var. Bu nedenle milletvekillerimize geçiş izni verebiliriz. Diğerlerinin geçmesine izin veremeyiz" dedi.
9
Milletvekili Ata ise gösteri maksadıyla gitmediklerini belirterek, Albay Şeker'den valiliğin yasaklamayla ilgili kararını görmek istediğini söyledi. Bunun üzerine Albay Şeker, valiliğin kararını BDP'lilere göstererk, "Biz talepte bulunduk. Valilik de böyle bir karar aldı" dedi.
10
Ata ise "Eğer güvenlik problemi varsa milletvekilleri olarak bizleri niye bırakıyorsunuz?" deyince, Albay Şeker de, "Efendim siz milletvekili olduğunuz için dokunulmazlığınız var. Bu nedenle biz size karışamayız" karşılığını verdi.
11
Milletvekilleri daha sonra otobüse binerek, araç içinde bulunan partililerle durum değerlendirmesi yaptı. Karayolu araçların yolu kapatması nedeniyle uzun süre trafiğe kapalı kalırken, daha sonra jandarma eylemle ilgisi olmayan araçların geçişine izin verdi.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika Lice'de Canlı Kalkan Gerilimi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Cinsel içerikli videolarını satan genç modelin para kazanma planı mide bulandırdı Bir anda köpürmeye başladı! Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Eğirdir can çekişiyor Ekranların haşarı çocuğu Şoray Uzun'dan yıllar sonra gelen itiraf! Duyunca çok şaşıracaksınız Koronavirüse yakalanan Hadise'den haber var! Mutfaktan çıkmıyor Sivaslılar'dan kangal sayısını ikiye çıkaran Adriana Lima'ya çağrı: Üçüncüsü bizden olsun